ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

:D Дали останалото от генома на "породата" е в хомозиготно или хетерозиготно състояние, е без практическо значение.- Не мисля така Scutellator,но ще се обоснова когато се видим.Постановката не е толкова проста.Модифициращото взаимодействие на гените се проявява в индивидите в различна степен.Колко ли важи това като израз на качества в Бъкфаст и селските Мелези,че индивидите от този щам/Бъкфаст/ са по-добри?И не мислиш ли,че Рекламата на Бъкфаст е малко в повече?Аз да.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от валка »

Преди повече от 10 години, на едно пчеларско изложение Котларски, организирано от него ме запозна с д-р (не съм сигурен за името му). Тогава с него коментирахме, породите пчели в България. Той каза, че в България масово през социализма са се внасяли "италианки", но в последните години след спирането на този внос и под действие на естествия отбор, е започнало завръщане на Българската сива пчела в кошера.
Когато започнах да се интересувам от пчелите, попитах баба ми: Как са придобили първото си семейство, става дума за 70-те години на миналия век. Купихме една тръвна и дядо ти я стръска в направения от него съндък(ДБ). Семействата след това нарастваха от рояци и отводки. Майките се сменяха; самосмяна,отводка или рядко роене. Спомням си, че се получаваха някога едни жълти майки. Викаха им осички или лимонки, много им се радваха, че бяха продуктивни. Последната майка "осичка" имах 90г август месец, късна самосмяна. Загина зимата от глад, бяха гледали пило до края. Такива майки, вече не съм виждал. Кошерите ми бяха окрадени, разграбени. Наложи се да започна от начало с Ловешки майки!
Хората МНОГО се влияем от рекламите!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

kolobus написа::D Дали останалото от генома на "породата" е в хомозиготно или хетерозиготно състояние, е без практическо значение.- Не мисля така Scutellator,но ще се обоснова когато се видим.Постановката не е толкова проста.Модифициращото взаимодействие на гените се проявява в индивидите в различна степен.Колко ли важи това като израз на качества в Бъкфаст и селските Мелези,че индивидите от този щам/Бъкфаст/ са по-добри?И не мислиш ли,че Рекламата на Бъкфаст е малко в повече?Аз да.

А не смяташ ли че модифициращите гени също са взети в предвид за да се направи даден белег (проявяващ се вследствие на определена комбинация от алели/гени) стабилен? Ние все още не можем да "четем" ДНК-то на пчелите, че да знаем кои точно гени са отговорни или как са групирани за да се матереализира дадено качество. Единственото което ни интересува е дали даден белег се предава в поколението или не.

Всички компютри функционират благодарение на компютърен код (софтуер). Аз си имам много бегла представа как се пише компютърна програма, как се задават команди под DOS и т.н. Както повечето хора в днешно време. Не "виждам" и уравненията които един физик от НАСА вижда в главата си, когато мисли как според законите на физиката да накара един летателен апарат да се издигне във въздуха и да полети. Но ето ме, зад компютъра, графичния потребителски интерфейс ми дава възможност, като натисна копче да виждам че се извършва определено действие. А идея си нямам по какъв начин става това.
По същия начин едно малко дете конструира хартиени самолетчета които летят, без да може да напише уравнение защо и как.

Нека ти кажа и две думи относно и "прехвалените" Бъкфаст. През 80-те и 90-те години те са нещо като "модно" движение обхванало цяла западна Европа. Всеки е чувал "истории" (или легенди) за тяхните добри качества и изключителна производителност, всеки иска да ги има - мода. "Престижно" е било да имаш бъкфастски пчели.
Да обаче, предлагането е изключително свито и истински Бъкфаст, трудно се намира (най-големият производител е бил от САЩ - 30 000 майки годишно, тези в Европа - рядко достигали до около 1 000). И понеже всеки иска Бъкфаст - "всеки" продавал "Бъкфаст" (Fastbuck), експлоатирайки славата и репутацията, които тази пчела си е изградила, като често клиента оставал не чак толкова впечатлен.
Това е етап през който и ние ще преминем.



Преди години, защото пчеларя вече е покойник; беше много интосиазиран от пчелните майки на Пламен Петров. След няколко години реши, че американските италианки, са най- най-, жена му при едно пътуване до сащ, доне се в бельото си две майки. Да звучи като крименале, но е истина. Та от тези италианки, района пламна с АГ.


Най-безнадеждната комбинация е да си некомпетентен карък, който брои и стотинките.
Когато се купуват майки, които не ги знаш от къде са и що са (без здравен сетрификат), най-малкото се премахват пчеличките и майката се предава с друга клетка. (специално за АГ, това ще предотврати внасяне на заразата). Особено пък когато става въпрос от друг континент! Клетката (дървените) може да пренася нова плесен или нещо друго. Би било забавно ако по невнимание бъдат внесени термити или огнени мравки ( дървото в транспортната клетка е прекалено малко за това) - институциите в страната са напълно неспособни да се справят с инвазията им. На Евопейците като нищо ще им се иска да ни пуснат една атомна бомба отгоре и да си решат проблема.

Шегата настрана, съвсем легално се внасят в Европа (до Великобритания) майки и отводки от Австралия и Нова Зеландия. Досега това не е било проблем.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от valyo »

валка написа:Преди повече от 10 години, на едно пчеларско изложение Котларски, организирано от него ме запозна с д-р (не съм сигурен за името му). Тогава с него коментирахме, породите пчели в България. Той каза, че в България масово през социализма са се внасяли "италианки", но в последните години след спирането на този внос и под действие на естествия отбор, е започнало завръщане на Българската сива пчела в кошера.
Когато започнах да се интересувам от пчелите, попитах баба ми: Как са придобили първото си семейство, става дума за 70-те години на миналия век. Купихме една тръвна и дядо ти я стръска в направения от него съндък(ДБ). Семействата след това нарастваха от рояци и отводки. Майките се сменяха; самосмяна,отводка или рядко роене. Спомням си, че се получаваха някога едни жълти майки. Викаха им осички или лимонки, много им се радваха, че бяха продуктивни. Последната майка "осичка" имах 90г август месец, късна самосмяна. Загина зимата от глад, бяха гледали пило до края. Такива майки, вече не съм виждал. Кошерите ми бяха окрадени, разграбени. Наложи се да започна от начало с Ловешки майки!
Хората МНОГО се влияем от рекламите!

@ Последната майка "осичка" имах 90г август месец, късна самосмяна.

Нормално е такава майка
- късно лято, т.е. доста млада,
- самосмяна, т.е. доста качествена,

по-трудно да спре с пилото наесен. Трябвало е да се помогне малко повече на това семейство навярно?
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от валка »

С тази майка, исках да кажа, че някога имаше майки; жълти, не оражеви. Така и неразбрах от коя раса идва този цвят.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Охх, ще има доста да модерирам тази тема и да местя мнения после, ама нищо......

Светло жълтия цвят не идва от никоя раса. Той се получава когато се смесят две раси (пренареждане на гените, натрупване на полимерни гени). Например, светло жълтите италианки (лимонен цвят) се получават от кръстосването на по-тъмни италианки с черните "сицилиански" ( А.м sicula) пчели или кафевите френски (A.m. mellifera). В F2 се получават т.н. "златни" италианки ( Aurea) в съотношение 1:6
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от валка »

Scutellator написа:Охх, ще има доста да модерирам тази тема и да местя мнения после, ама нищо......

Светло жълтия цвят не идва от никоя раса. Той се получава когато се смесят две раси (пренареждане на гените, натрупване на полимерни гени). Например, светло жълтите италианки (лимонен цвят) се получават от кръстосването на по-тъмни италианки с черните "сицилиански" ( А.м sicula) пчели или кафевите френски (A.m. mellifera). В F2 се получават т.н. "златни" италианки ( Aurea) в съотношение 1:6
Аз точно за това питах, от какви раси се получава тази майка-цвят. Благодаря! Остависия така темата.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Има много раси с жълто или оранжево оцветяване (някои дори са "по-жълти" от италианките). Но освен тях, други не са се внасяли толкова. "Чистата" карника също носи скрити гени за по-светъл цвят. Дори карниката си има и "жълта" разновидност - Банатската пчела, която на практика не е жълта, а тъмно оранжева -светло кавява ( все как съм мъж и точния цвят не го знам как му викат). Тя е като "остров насред необятно море" от тъмно оцветени карникови пчели.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от saso »

Уважаеми колега Kolobus! В полза на добрия дух на форума ще игнорирам някои деструктивни вметки и въпроси, водещи до конфликтни отговори. На други ще се опитам да отговоря, запазвайки добрия тон.

” “Няма насочена селекция без кръстосване”. - Убеден съм,че не сте запознат със значението на термините и съдържанието,което те ангажират.”
Скъпи колега, живеем в ерата на Информацията. Всеки, който се инересува може да намери достатъчно източници по темата и да се запознае със значението на термините. Ползата от форума е, че човек може да получи конкретна, полезна, ценна информация от хора, които са положили нужните усилия да я придобият и имат желание да я споделят. Това важи за случаите, когато тази информация е достоверна. Когато има съмниние, че може да е подвеждаща, хубавото на форума е, че дава възможност това да се коментира и да се изясни.
Колкото до мен, държал съм изпит по Генетика при проф. Севдалин Георгиев. Това беше отдавна, по времето когато още беше доцент. Разбира се много вода изтече оттогава, но все пак би могло да се използва в този случай като основание да се предположи, че може и да съм запознат със значението на термините и съдържанието, което те ангажират.

”Тук се говори за Бъкфаст.Какво е Бъкфаст уважаеми колега?Аз не знам.”
Колега Kolobus , оценявам откровеното признание. За съжаление, аз също не знам, така че не мога да ти дам отговор на така поставения въпрос. Остава да се доверим на тези, които знаят.
Дори да имаме известна информация, и двамата нямаме нужния личен опит, за да можем да коментираме пълноценно.
Или ако използваме алегоричните изрази на Scuttelator, може да се каже, че и двамата не сме карали Ферари. Това е проблем, когато искаме да коментираме какво е “да шофираш ферари”, но за този проблем има сравнително просто решение- test drive.
Не така просто обаче, седят нещата с тестването на Бъкфаст. Лесно можеш да познаеш Ферарито, но как да разберем например, дали пчелите, които тестваме са buckfast или са fastbuck? Дали родословието им е истинско или не е? Дали са плод на сполучливо комбиниране или не съвсем? Как да разберем с какво точно си имаме работа? Наистина би било чудесно, ако правилно селектираните Бъкфаст имаха зелено оцветяване. Това би позволило на всеки от нас да може лесно и безпогрешно да ги разпознава. Но нямат.
Налага се да се доверим на тези, които знаят и могат да ни кажат. Говорим, разбира се, за коректните и доказали се бъкфаст отглеждачи и майкопроизводители. Може би това е основното действие.
Не го ли направим, за какъв “бъкфаст” изобщо може да става дума.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

Уважаеми колега saso!
Впечатлен съм,че имате познания по Генетика.Това,че сте държали изпит при някое светило в науката не дава привилегии.Разговаряте със Селекционер на пчелни щамове и защото не се представих смятам,че реакцията ви е такава.Но моята личност е Обществена тайна.И си мисля,че сте подведен от поднесена неправилно информация.Аз ценя стойностните личности,но не мога да се съглася с мнения,които ощетяват по какъвто и бил начин моята персона.Най-малкото,че те са изведени от няколко изречения написани с добри намерения.
Скъпи колега,когато говорим за естествен подбор,еволюция или естествено оплождане наистина няма Насоченост.Процесите стават Хаотично.Пълна липса на контрол.Но скъпи колега,говорим за щам Бъкфаст.Той е създаден от Човека!Всички селективни процеси от човека имат насоченост!Ако липсват ,не влизат в понятието Селекция.Защото скъпи колега Селекцията е дело на човека.Всяка една селекция се гради на Х!Бъкфаст е създадена на базата на такива мероприятия като Кръстовете.Да се надявам,че знаете точно какви пчелни подвидове и щамове участват във формирането на това Име.Да име ,не генотип.Какво ви притеснява в твърдението от мен,че "Няма насочена селекция без кръстосване"?Без насока/посока/,няма цел.Целта например може да бъде Бъкфаст.Всяка селекция се контролира.Аз мисля,че брат Адам не е пляскал с ръце като е упражнявал контрол.Той е провеждал подходящите кръстове за да получи Бъкфаст.Скъпи колега, оставам с впечатлението,че търсите някаква сензация.Бъкфаст никога няма да бъде Ферари,защото има твърде много приписани качества.Няма такъв щам ,който да притежава всичко това.Едно Ферари има много по-малко екстри от Бъкфаст.Бъкфаст ми звучи като някой преизпълнен технологичен план от времето на старата система.Когато питам сериозни производители на тези щамове пчели,те Мълчат.Но чета коментарите на колегите им от други Асоциации и организации.Те подкрепят иронията ,която влагам във въпроса ми към този производител.Скъпи колега,на мен не ми е нужен личен опит с Бъкфаст.Просто защото го имам този личен опит.Разбира се,че не с посочения щам,но за мен /не знам за вас/ селекцията има едни и същи основи.Да не говорим за Генетиката.Между другото ,тя същата Генетиката претърпя сериозни изменения от както сте държали изпит.И знаете ли аз съм почитател на истински щамове ,достойни за удивление.Те притежават Възможности.Предполагам повече от някои потребители тук.Радостта ми от пчелите се крепи на тях.Аз не мога да си позволя да сравнявам нещо мое с някаква счупена бричка.Та дори и Ферари.Ще ви помоля повече да не използвате такива сравнения.Защото се доближавате повече до автомонтьор ,отколкото почитател на Име в пчеларството.

-----Дали родословието им е истинско или не е? Дали са плод на сполучливо комбиниране или не съвсем? Как да разберем с какво точно си имаме работа? -----

Ако познавате в детайли селекцията и имате моите познания,ще разберете.Няма да ви е необходимо услугите на специалисти.Но и сам ще си дадете веднага отговор ,който ще подкрепи моите мисли.И престанете с това "buckfast или са fastbuck?"Това не ме впечатлява.Нито ме вълнува.
За да стане конструктивен диалог тук, трябва да има равностойни капацитети.До тук единствено Scutellator покрива тези норми.Но аз обичам това момче и не мога да влизам в дискусия с него.Затова си направете подготовката и ако ме впечатлите със знания, ще имаме и приятен разговор.Дотогава ви моля не ми пречете!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Не е нужно пчелите да бъдат кръстосвани за да има насочена селекция. Единственото условие е контрол над родословието (оплождането). Селекцията в рамките на дадена раса (линейно развъждане) е много важна. Тя дава възможност наличните качества да се интензифицират (усилят), от кротка пчела - към още по кротка, от ройлива, - към не толкова ройлива, бавно но сигурно. Но когато се работи в границите на една раса има един недостатък, който няма как да бъде превъзмогнат - НЕ МОЖЕ ДА СЕЛЕКТИРАШ ЗА НЕЩО, КОЕТО ГО НЯМА.
Например, всеизвестно е че първоначалния мотив за създаването на Бъкфаст е била податливостта на акароза (трахеен акар) на местната Английска пчела. И след 100г. посредством чистопородно (линейно) развъждане не би било възможно да се селектира линия местни пчели, които да са устойчиви на това заболяване (въпреки че в UK. още спорят дали акарозата е заличила местните пчели от лицето на Земята или все пак някъде в много изолирани кътчета тя все пак е оцеляла). По-лесно би било чрез чистопородно развъждане на коне да създадеш такъв, на който да му поникнат криле и да стане Пегас. IMPOSSIBLE!

Има и друг недостатък - напредъкът е толкова бавен, че често преди да се постигне някакъв видим напредък (в рамките на половин век), генетичната ерозия и загубата на жизненост са омаловажили всеки постигнат през годините напредък, дори понякога линията става неизползваема. Достатъчно е само човек да погледне назад в историята и да види колко пчели са били загубени вследствие на (прекомерна) селекция и по какъв начин пчелните раси са се отдалечили от първоначалния си първообраз.


При Бъкфаст селекцията не е само кръстосване. Кръстосването е само първоначалния етап. Отнема години и години преди да е възможно да бъде фиксирано новото качество в линия. Напр. на брат Адам са му били нужни повече от 10г. преди да направи пчелите си устойчиви на акароза и още толкова докато бъде заличен и последния спомен за нея (поява на рецидиви). Само да вметна че това качество се контролира от един единствен доминантен ген (ако майката го носи - семейството ще живее) и е доста лесно да се фиксира. Е, тогава инструменталното още не се е практикувало масово.

Всеки който погледне родословието ще открие, че на няколко пъти брат Адам е допускал грешки, които едвам не са били фатални за цялото му начинание. Много от (потенциалните) линиите са били загубени в течение на селекционния процес, и от ТОЛКОВА МНОГО добавян генетичен материал (тествани майки за разплод), в крайния етап, Бъкфастската пчела има в родисловието си прекалено малко родоначалници (за 70г те се броят на пръсти). Не е толкова лесно, колкото постоянно да добавяш нов и нов генетичен материал ( селекционна програма - тип уличен помияр).

За добавянето на нови качества към Бъкфаст е жизнно необходимо наличието на чистопородни пчели ( майки), които да притежават нужното качество в най-чиста форма (хомозиготност). Използването на "мелези" за тази цел правят задачата много трудна (но не и невъзможна!) и са необходими много много години докато бъде закрепено даденото качество във линия.

Бъкфаст съчетава в себе си кръстосано развъждане, т.н. комбинативно развъждане и линейно развъждане. Щом веднъж дадена линия вече е на лице, нищо не пречи от там нататък развъждането да бъде изцяло линейно. Но за да се предотврати загубата на жизненост и възникването на ибридингов "шок", все пак е необходимо мнооооого бавното добавяне на "нов"( от друга линия) генетичен марериал, точно както и всяка линия на Карника, например, периодически се нуждае от това.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

:D Много правилно Scutellator.
Само ще те питам теб, не брат Адам.Него не мога да го питам вече нищо.Как така за 100 години успя да утвърди повече от 100 качества за този щам?Като сам каза,че за утвърждаването само на един Белег са нужни повече от 10 години.Ще ме караш ли да пиша тук всички качества ,които са приписани на този щам?Та те повечето принадлежат на уличния помияр.И знаеш ли моето момче,този уличен помияр може да притежава гени, които ги няма в щама Бъкфаст.Но както и за Бъкфаст и за уличния помияр са необходими Анализи за да се види от тях Кой е Помияра.Как ти звучи пчелна майка - 4200$ Дали има толкова полезни черти това чудо?И за тези пазар има.Ти сам си прецени къде стои Бъкфаст в класацията.

Не е нужно пчелите да бъдат кръстосвани за да има насочена селекция.???????????????????????? - А как мислиш това да стане?За мен кръст означава СЕКС!
Аа х А :D Не вярвам да има нито насоченост,нито селекция, нито пък Бъкфаст без СЕКС :D
Как ще го правят дали линейно или непълно, секса си е секс.

Единственото условие е контрол над родословието (оплождането). - Мило момче, всякакъв Контрол упражняван върху каквото и да било има Смисъл.Или с други думи насоченост!Съдържание,което е търсено от човек.В този пример точно на брат Адам.Дали ще насочваш своите намерения или ще контролираш положението не е ли едно и също? :D

Няма да продължа по-натам.Коментара е само заради теб. :idea:

НЕ МОЖЕ ДА СЕЛЕКТИРАШ ЗА НЕЩО, КОЕТО ГО НЯМА. - Ма разбира се.Точно така.И аз това казвам.Аз бих се изразил малко по друг начин.НЕ МОЖЕ ДА ТВЪРДИШ,ЧЕ СИ СЕЛЕКТИРАЛ НЕЩО,КОЕТО ГО НЯМА.И защото съм запознат с белезите,с които е постигнат резултата на този щам, просто отказвам да приема,че е нещо кой знае какво.Всяко F1 от уличен помияр може да има повече от Бъкфаст.И всяка Бъкфаст,която се предлага е F1.До нас няма да стигне чиста линия моето момче.Мастраф нямаме за това.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Качествата, на които брат Адам е обръщал внимание не са 100, а 13. Някои от тях (като например вид на запечатването на килийките) не са били развити напълно спрямо идеала, който той е търсел ( за повечето хора запечатването на меда е просто "сухо", "мокро" или "смесено", но за брат Адам стремежът е бил към точно определен модел сухо запечатване - с гравирани до съвършенство ръбове на килийките, така както го е правела някога английската пчела). Други качества са били постигнати в различна степен при различните линии ( напр. запрополисяването - от умерено до на практика никакво).

Няма нужда да казвам защо е използвана италианската пчела за основа (някогашната светлокафява лигурийска пчела) - тя е била носител на цяла поредица желани качества и само на няколко нежелани. Това което е направено е просто да се доразвият някои от тях ( напр. да се подобри неройливостта и кротостта, градежа на мостове между питите..... - все качества които биха могли да се селектират и без нуждата от кръстосване с други раси) и да се добавят някои от отвън ( липса на запрополисяване - от Египетската пчела; по-пестеливо използване на запасите, бърза реакция към промените в пашата и неактивност през зимния период - Сахарската и най-вече централно Анадолската пчела). От Френската пчела е леко подобрена жизнеността на пчелите, а от Гръцката - са подобрени неройливостта и кротостта, и освен това е имало позитивно въздействие към цялостната производителност на семейството. Истинското създаване на днешната Бъкфаст (добавянето гръцката пчела, Анадолската, Сахарската и Египетската) се случват през втората половина на 20 век. Съответно, (процеса на)създаването на тези линии (фиксирането на новото и старите качества във линия) се случва почти паралелно във времето.
От там нататък, до групирането на отделните качества и събирането им на едно място има(образно казано) една крачка.


Как ти звучи пчелна майка - 4200$ Дали има толкова полезни черти това чудо?

Никъде не съм видял някой, който продава генетичен материал на тази цена, да твърди че той изобилства от полезни качества - НАПРОТИВ - цената е такава защото притежава едно единствено, каквото другите НЯМАТ. Сам се досети за какво им е на хората такава пчела пълна с недостатъци.

"Мелезите" винаги ще притежават по-голямо генетично разнообразие от която и да е "чиста" пчела. Съвременното течение в пчелното развъждане (американския прочит на бъкфастските развъдни принципи) е създаването на отделни линии, стоящи в различна степен около "идеала" за пчела. И вместо стремеж към (натрупване на полимерни гени в хомозиготно състояние) събирането на всички позитивни качества в отделния индивид, се практикува събирането им в общ генетичен басейн (хетерозиготно състояние), и макар всяка отделна пчела в семейството да е максимално различна от останалите, то семейството като цяло, е носител на желаното качество в голяма степен.
Например, за да се селектира пчела устойчива към вароатоза, трябва да се съберат прекалено много качества на едно място(VSH,SMR, по-бързо развитие на пилото, grooming behaviour, феромонна неатрактивност на личинките... и т.н.) за да се постигне крайния резултат. Вместо да се селектира за всяко отделно качество поотделно, се селектират пчели притежаващи в различна степен и комбинация нужните качества ( проявяващо се като устойчивост към вароатоза). Така по-бързо се достига до "работен вариант" на "идеалната" пчела, недостатъкът е че винаги ще има някаква малка част от майките (семейства) със "неподходяща" генетична комбинация, които ще умират от вароатоза.

И всяка Бъкфаст,която се предлага е F1.До нас няма да стигне чиста линия моето момче.Мастраф нямаме за това.

Искаш да кажеш до теб. По принцип всеки който не си селектира сам пчелите обикновенно получава F1, независимо дали Бъкфаст, Карника или Италианка или нещо друго - дори и когато търтеите са от същата раса (не се отглеждат други раси наоколо), щом майките са свободно оплодени - те са F1.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от danielita »

а как може тогава да се контролира оплождането на една майка(освен изкуствено с сперма) >?

След като всичко трябва да се прави в идеално изолирана среда ?

Аз лично не одобрявам намесата на човека в генното инженерство, винаги накрая нещо се обърква вместо по добро по лошо.

В край на сметка от колко милиона години пчелите и пчелните раси в цял свят съществуват. Ние хората правим така те да изчезват(лично мое мнение).
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от teraforming »

http://www.youtube.com/watch?v=AYWqETqmnD8

Изгледайте тази лекция и ще ми е интересно как ще я коментирате, особено между 15 и 20 тата минута за свещевите майки, и около 52та минута когато говори за далечината на полета на майката при оплождане /14-18км/ при някои случаи. Лектора не е случаен човек, а един от най уважаваните хора в Русия. http://nsau.edu.ru/file/1120/ това е линк към неговата биография, това също - http://www.rodnikovskaya.info/index.php ... =36&cat=-1
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”