ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Bojidar_qmbol »

От къде може да се сравни с снимков материал наща порода и кавказката.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от saso »

Bojidar_qmbol
Най-лесния начин е, като напишеш в търсачката на Гугъл “серая горная кавказская пчела” и търсиш в изображенията. А "наща" си я знаеш.

Вероятно Scutellator говори за сивата кавказка пчела.
В България не е проблем да се намерят семейства с близки до нейните характеристики. Аз самият, макар и трудно поддържам десетина такива семейства, заради тяхната различност и характерни особености.
Те водят началото си от една майка закупена от Ловеч, от времето преди пламенките.
Характерния признак, по който можете да познаете “кавказянките”, е че формират зимното кълбо не срещу входа, а в задния край на питите. И се получава така, че между зимното кълбо и входа има разположени участъци със запечатан мед.
Ако търсите високи добиви, това не е най-добрият избор. Но имат други качества, които са ценни за мен, и спрямо които засега просто нямат конкуренция.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Ооо, има много видове кавказки ( включително и жълти - арменската пчела) , аз досега съм имал наблюдения само над една малка част от тях.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

:D Няма насочена селекция без кръстосване.Просто е нали?По времето на Брат Адам и намек не е имало за подходящ проект - Бъкфаст.Това е резултата от неговия къртовски труд.И 3аслугата е лично негова.И решението също.Да, в Германия са основните и най-големи центрове за отглеждане на тези щамове.Това как се поддържат е друг въпрос.Хубаво даваш примери с Ферарито и бостана ,но дали това Ферари е наистина такова?Дали не е правено в Китай?/Гърция/И като вземеш под внимание мястото на развъдните центрове, няма ли да разбереш за Чистотата на тези линии?Или единствената достоверност е по Документи?И защо ли точно в Германия са най-големите спорове именно за Бъкфаст щамовете?И защо ли ужилените са точно от там?И защо ли като голям вносител на пчелен мед Германия е и голям износител?Мисля,че са повече търговци отколкото селекционери.И сигурно Бъкфаст щамовете произвеждат тези тонове?Произведени и от България.В Германия точно има завиден ред и законност.Има правила.И те се спазват от всички в този Бранш.Но всичко, което идва от Германия има своята цена.И тя съвсем не е малка.Но търсят евтин мед от нас нали?И какво ни предлагат?Бъкфаст ли?Какво ли ще стори една Бъкфаст при августовската суша?Ще прави мед от слама ли?Защо никой от прочутите Германски селекционери не казва при какви условия се получават тези щамове?Имат съответните кодове и маркировка ,но никой не гарантира,че това ще работи!И защо ли точно същата Бъкфаст закъса много здраво от ССД?И всички подскочиха като ужилени ,защото ще изгубят тези ц :D енни щамове. И конкретно за равните условия - Добро зазимяване,Еднаква сила,Еднаква система кошер,Еднакви запаси.И да видим как ще се държат тези хубавици.Пълноценно тестване през сезона до Фаза кълбо.Прави се протокол с 5 свидетели за достоверност на данните. :D
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от saso »

“ И конкретно за равните условия - Добро зазимяване,Еднаква сила,Еднаква система кошер,Еднакви запаси.И да видим как ще се държат тези хубавици.Пълноценно тестване през сезона до Фаза кълбо.Прави се протокол с 5 свидетели за достоверност на данните”
И нотариус. Задължително в присъствието на нотариус!

Kolobus, какво точно искаш да постигнеш? Да докажеш, че карника или някакви селски мелези и бъкфаст са различни. Ами различни са. И това, което наричаш равни условия, всъщност са еднакви условия. И няма да можеш да получиш общовалидни за всички щамове пчели бъкфаст резултати, не защото няма да са достоверни, а защото ще са верни само при тези конкретни условия, за конкретната линия бъкфаст и това там, с което ще я сравняваш.
Да не говорим, че за да покажат своя потенциал, би трябвало да им бъдат осигурени равни възможности, каквито с посочените “равни условия” ти не им осигуряваш и с това компрометираш цялото начинание.

А сега за другото-
“Няма насочена селекция без кръстосване.Просто е нали?”
Може ли малко пояснения.
Хайде да чуем защо няма.
Пък после ще преценим, и дали е просто.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от saso »

Току ми се удаде да изчета до края темата “Генетика и научни основи на селекцията при пчелите” и тъкмо докато почесвайки се по главата се опитвах да разбера дали съм успял да наместя поносимо постъпилата в нея информация, тъкмо в този момент Scutellator пак почна да пише. А си мислих, че като стигна до края, зора ще свърши. Е да, ама ще има и друг край.
Надявам се наистина да успее да я довърши тази година, за да можем след това да преминем и към практически упражнения, включващи приложните аспекти на бъкфастразвъждането. Е, ако не тази година, то поне следващата.

И тъй като сме в точната тема, за тези, които имат интерес, ето един нов майкопроизводител- “BuckfastBG”.
Ето и линк: http://buckfastbg.com/
Последно промяна от saso на Съб Яну 11, 2014 12:42 pm, променено общо 1 път.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Ми да се надяваме че ще имат освен успех в начинанието, ще развиват и знанията си. И вместо майкопроизводители - да бъдат пчеловъди; да бъдат от онези предлагащи Buckfast, не - Fastbuck.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от srg »

Scutellator написа:...... И вместо майкопроизводители - да бъдат пчеловъди; да бъдат от онези предлагащи Buckfast, не - Fastbuck.
Много добра закачка. :lol:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Не е закачка - пожелание. Едва ли има някой който да иска повече от мен нещата да започнат да вървят.
Дано това е началото на промяната в сектора и те да бъдат първите от многото. Текстовете в сайта са пълни с кухо съдържание, дъвкано 50 години, но всеки от нас е започнал от някъде.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

E колега saso аз няма да те въвеждам в тази област.Виждам ,че си имаш учители и си сериозен последовател.Пожелавам ти Успех в развъждането на Бъкфаст.Ще ти трябва много повече време за да разбереш за какво говоря,но ти сигурно го имаш.Да,РАВНИ ТРЯБВА ДА СА УСЛОВИЯТА,А НЕ ЕДНАКВИ.Но и това няма скоро да го разбереш.Еднаквостта може да има друго съдържание.Но няма да досаждам.Дано тези,които те водят те отведат на правилното място.Не разбрах само стиска ли му на някой да се проведе експеримента.И не бъдете заядливи.Аз не съм с никой от вас.Разбира се няма да настоявам.Тези мелези чадо на пчеларството ще ти променят мисленето.И все пак като сте в качеството на модератори не бъдете нагли.Бъкфаст е история.История,която си заслужава да бъде прочетена.Но на света съществуват и други подобни като нея.Прочетете ги за да не сте еднопосочни.Радвам се,че има будни умове сред нас.Но не допускам да са заядливи.Аз няма да ви пригласям.Колкото до въпроса ти към мен за Селекцията няма да стане с диалог.Всъщност твоята преценка за мен не е важна.Успехи с Бъкфаст. :D
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Бъкфаст е история.История,която си заслужава да бъде прочетена.Но на света съществуват и други подобни като нея

Ако визираш руските опити за създаването на нова порода пчела, не е нужно много да търсиш за да откриеш че има пропуски в теоритичната част (мънички детайли, но от огромно значение). Като теория иначе е доста запленителна и на пръв поглед изглежда вярна/ постижима.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от saso »

Е, колега kolobus.
Явно не разбираш за какво точно става дума. Хайде да изясним ситуацията.
Никой не иска от теб да му ставаш учител.
И не мисля, че изобщо имаш такава възможност, да ме въвеждаш във въпросната област.
Имаш възможност да обосновеш някои свои твърдения, но разбира се за това трябва да имаш желание и да положиш известни умствени и физически усилия от своя страна. В противен случай у мен остава впечатлението, че не можеш да обясниш твърденията си, например това: “Няма насочена селекция без кръстосване”.
А би могло да значи и че си даваш сметка, че си написал една голяма глупост и просто още се чудиш как да се измъкнеш.
Не го приемай като заяждане.
Изчетох всичките ти общодостъпни мнения с последното ти потребителско име- колобус, но не срещнах някаква нова, конкретна и интересна за мен информация, като изключим нещо, свързано с изработката на кошери.
Имаше и общи приказки, имаше и пълни глупости, имаше и мнения с които не съм съгласен, но имаше и мнения, които в голяма степен се припокриваха с моите лични позиции.
Така или иначе, ще очаквам с интерес следващите ти постове и ако срещна нещо, за което сметна че е подвеждаща информация и е вероятно да заблуждаваш волно или неволно четящите написаното от теб, смятам за нормално да задам уточняващи въпроси.
Изобщо, смятам че това е принцип, който трябва да се прилага към всички потребители, имащи претенции за ранг на “авторитети” в пчеларството, по простата причина, че много хора разчитат на казаното от тях и им се доверяват на 100%.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от kolobus »

Хайде да изясним ситуацията.
И не мисля, че изобщо имаш такава възможност - Имаш възможност да обосновеш някои свои твърдения, -Имам или нямам?
“Няма насочена селекция без кръстосване”. - Убеден съм,че не сте запознат със значението на термините и съдържанието,което те ангажират.Подканяш ме за полезен диалог,но той не може да се състои тук.Тук се говори за Бъкфаст.Какво е Бъкфаст уважаеми колега?Аз не знам.
А би могло да значи и че си даваш сметка, че си написал една голяма глупост и просто още се чудиш как да се измъкнеш. - Без коментар.
Изчетох всичките ти общодостъпни мнения с последното ти потребителско име- колобус, но не срещнах някаква нова, конкретна и интересна за мен информация, като изключим нещо, свързано с изработката на кошери.
Имаше и общи приказки, имаше и мнения с които не съм съгласен, но имаше и мнения, които в голяма степен се припокриваха с моите лични позиции. - Много приказки за нищо :D Изключително противоречиви,изключително провокативни и за жалост и обидни.Това от основи на Генетиката ли го научи уважаеми колега?И все пак, какво е Бъкфаст?
Не го приемай като заяждане. - Сериозно?
Така или иначе, ще очаквам с интерес следващите ти постове и ако срещна нещо, за което сметна че е подвеждаща информация и е вероятно да заблуждаваш волно или неволно четящите написаното от теб, смятам за нормално да задам уточняващи въпроси. - Питай,имаш това право питай.А човек сРеща това ,което търси.И така уважаеми колега,какво е Бъкфаст?
Само като ти чета словореда и научавам как не трябва да се пише.И как не трябва да се държим на обществено място.Билет за някакво представление - Това ти трябва колега,а не диалог.Какво е Бъкфаст уважаеми колега?
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Този спор продължава вече повече от половин век, но едно нещо не може да бъде оспорено от никой - името е запазена марка (обект на авторски права)

Дали е възможно метизирайки две раси пчели с черна окраска една със друга, поколението да бъде също със черна окраска, независимо колко поколения изминават?

Дали е възможно метизираните пчели да бъдат кротки?

Селекцията при Бъкфаст представлява нищо повече от акумулационно развъздане (натрупване) на полимерни гени. Има някакви си там белези, които са от знаение за пчеларя и са генетично стабилни в поколенията, дали останалото от генома на "породата" е в хомозиготно или хетерозиготно състояние, е без практическо значение

Това също е неоспорим факт - в генома на Бъкфаст има повече общи гени, отколкото при расите в "диво" състояние (неселектирани).

Расовата принадлежност е измислена от хората. В Природата такова понятие не съществува и от чисто научна гледна точка "чиста раса" не съществува никъде.
Ако можеше да бъдат премахнати всички гени която дадена раса е "заимствала" от другаде (вероятно поради нео-нацистски причини) за да бъде абсолютно "чиста", то биха останали толкова малко гени, че дори няма да може да се "сглоби" и един индивид.

Кока-колата през годините на няколко пъти си е променяла формата на бутилката. "Оригиналната" патентована рецепта също е променяна на няколко пъти. В днешно време има Кола-кола Light, Zero, Cherry..., но когато отидеш до магазина и си поръчаш Кока-кола, дали не получаваш точно това което си искал - Кока-кола?

Китайците казват че нямало значение дали котката е бяла или черна, стига тя да хваща мишки.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от валка »

Затова аз си гледам Селските мелези! Преди години, защото пчеларя вече е покойник; беше много интосиазиран от пчелните майки на Пламен Петров. След няколко години реши, че американските италианки, са най- най-, жена му при едно пътуване до сащ, доне се в бельото си две майки. Да звучи като крименале, но е истина. Та от тези италианки, района пламна с АГ. Доста семейсва се унищожиха. Сега има в този пчелин, кръстоски на италианки и ловешки, селки мелези. Е трудно ми е да кажа коя е по- по- най-!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”