Боядисване на кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Боядисване на кошери

Мнение от TodorPopov »

Здравейте колеги.
Гледам пчели от 3 години но явно бъркам нещо с боядисването.
Първите кошери боядисах с блажна боя - основа ленен безир. Още първата годинапчелите изтриха боята от прелетните дъски. След това прочетох за екологични бои на водна основа или водоразтворими. Купих някакви гръцки - 1л. боя 20 лв. и 1л. основа 10лв. С тази боя боядисах 4 кошера и имам още малко но ми се струва скъпо. А и боята започна да се лющи още на следващото лято. Познати ми казаха че боядисват кошерите си с яхтен лак, но ме е страх. Някога боядисваха яхтите и корабите с токсични бои за да не задържат морската микрофлора и фауна. Всъщност не знам доколко яхтеният лак има нещо общо с яхтите.
Моля някой с по-голям опит в боядисването да помогне, че ако трябва през година да боядисвам кошерите то си е жива лудница.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Пробвай с чешката "SOKRATES" на водна основа. Кутия 700мл. струва 6-7лв. а основата (импрегнант) е към 5 и нещо за 700мл. Две ръце от основата и две ръце от боята. Пробвал съм и по-скъпи( на "SIGMA") но явно самата основа не им е добра и се люпи боята заедно с основата. От тези на "SOKRATES" съм доволен. Доколкото знам има и български горе долу на същата цена но не съм ги пробвал.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Мнение от apis1964 »

пробвай с датската боя FLUGER тя е водоразтворима,еко чиста,има сертификат и може да се използува и при боядисване на детски играчки.Аз лично използувам нея и съм много доволен,вече няколко години работя с нея и нямам проблеми-единсвенно на прелките на кошерите се изтърква .
минавам кошерите отначало с български ленен безир 2 пъти,след това 2 пъти с боята и няма проблем-това за нови кошери.

относно това,че се изтърква на прелките няма такава боя,която да не се изтърка,това са милиони кацания и излитания
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”