как да разменя корпусите

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

как да разменя корпусите

Мнение от valaz »

Как да разменя корпусите, без да мачкам пчели? Кое време е по подходящо-когато има летеж или когато няма? По книгите не пише нищо по въпроса. Работя сам, без помощник. Докато свалям корпуси, всичко върви добре. След свалянето на най-долния корпус за секунди по предната страна на дълбокото дъно се струпват пчели, прибиращи се към кошера. С поставянето на корпуса върху него, мачкането им е неизбежно. Така се разлютиха, че ме нажилиха през панталона. Едвам успях да събера кошера.За втора година изпробвам технологията на Венер, други проблеми не съм имал.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: как да разменя корпусите

Мнение от Майка »

Аз също съм си задавала въпроса дали само аз мачкам пчелите при тази манипулация. Имам няколко Фарара и когато трябва да разменям корпусите отивам като на война. Слагам ластици на кръста, на китките, на глезените и така екипирана, подготвена за най-лошото жилене излизам. Pаботя с ръкавици задължително. И въпреки това ме нажилват хубаво.

Ако някой сподели нещо по въпроса - ще съм любопитна да го приложа.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: как да разменя корпусите

Мнение от dimitarbonev »

Преди да поставите корпуса подпушете малко пчелите в долния и горния корпус. Пчелите се прибират по питите и така се избягва мачкането на пчели.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: как да разменя корпусите

Мнение от Майка »

След свалянето на най-долния корпус за секунди по предната страна на дълбокото дъно се струпват пчели, прибиращи се към кошера. С поставянето на корпуса върху него, мачкането им е неизбежно.
Кое време е по подходящо-когато има летеж или когато няма?
Като се замисля -ще бъдем нажилени и в двата случая :).
Предизвикваме агресията на пчелите, защото когато има летеж мачкаме връщащите се в кошера летящи пчели, които се лепят по предната стена на кошера или по затварящата летва, както го е описал колегата valaz.
Когато няма летеж пак предизвикваме агресията им, тъй като в кошера има повече пчели, и кошерни и летящи, които охраняват гнездото си.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: как да разменя корпусите

Мнение от drone »

Мачкането на пчели при размяна на корпуси е неизбежно. Особено когато остава голо дъно и трябва да сложиш на мястото на бившия първи някой горен.Силно подпушване на мястото, където ще легне корпуса принуждава накацалите пчели да се махнат временно. Веднага слагам корпуса отгоре и се надявам на минимални бройки смачкани пчели. Със следващите корпуси процедурата е същата.А пък дали работиш по време на силен летеж или надвечер ,зависи от свободното ти време. И в двата случая има проблеми. Особено ако няма принос на нектар. Тогава усещаш че работиш с питбули, не с пчели.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: как да разменя корпусите

Мнение от valaz »

махнах первазите на корпусите отпред, при поставяне смачках по малко пчели. Може и да е било случайно, бъдещето ще покаже.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: как да разменя корпусите

Мнение от toko652003 »

С подпушване мачкането е по-малко.
Забелязвам че на агресивните семейства не помага ;)) затова набележа ли подобно
при удобен случай му сменям майката.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”