Цвят на кошер/корпус

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор

най-походящ цвят

син
19
39%
жълт
20
41%
бял
6
12%
кафяв
2
4%
червен
0
Няма гласували
друг
2
4%
 
Общо гласове: 49

paffkata
Мнения: 32
Регистриран на: Чет Мар 02, 2006 1:20 pm
Местоположение: Г.Оряховица

Цвят на кошер/корпус

Мнение от paffkata »

Здравейте, колеги пчелари.
Пред мен стои една дилема дали да робувам на схващането, че кошери/корпуси се боядисват само син, жълт, бял цвят
Досега в нета само на едно място срещнах че цветовете не са от такова значение за пчелите.
Идеята ми е да са боядисани кафяво цвят като кора на дърво, понеже много лесно се затоплят кошерите през зимата
http://vbox7.com/play:08831479&ef=1
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Цвят на кошер/корпус

Мнение от korradi »

Привет!Аз гласувах с "друг",тъй като моите кошери са боядисани с безцветен лак на водна основа,тоест цвета им е естествен на дървото от които са изработени кошерите,тоест смърч и бял бор.Така повече си ми харесва,а и не виждам пчелите да имат проблем.
Според мен ако ги боядисаш кошерите си кафяви,тоест тъмни,за зимата ще е добре,но през лятото ще се нагряват повече.Така че сам си прицени.Поздрави!
Последно промяна от korradi на Пет Фев 06, 2009 8:42 pm, променено общо 1 път.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Цвят на кошер/корпус

Мнение от buci59 »

Колега,кошерите с които работя са правени от мен.Отначало реших да ги боядисвам в 2 цвята-жълт и син.По късно обаче прочетох една статия на американския капацитет в пчеларството Стив Тейбър,който категорично доказва,че цветът на кошерите трябва да се доближават максимално до цвета на хралупата т.е дървото.От тогава цветът на кошерите ми е в различни нюанси в кафяво.След като ги направя ги боядисвам с лазурен лак.Ето ги http://media.snimka.bg/2071/010397318-big.jpg
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”