съвет за лежак

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: съвет за лежак

Мнение от валка »

Така и никаде не видях, налконените лежаци на Лежаков!
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: съвет за лежак

Мнение от Лежаков »

След като ги видиш, най-вероятно ще пожелаеш и да ги пипнеш.

Тази година с един от тях пробвам двусемейно отглеждане - две семейства по 12 рамки и 12 рамки магазин.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Veselin »

Лежаков написа:След като ги видиш, най-вероятно ще пожелаеш и да ги пипнеш.

Тази година с един от тях пробвам двусемейно отглеждане - две семейства по 12 рамки и 12 рамки магазин.
\
че то може и семейства да има и по на 15 рамки ама има ли мед до тука???Аз до тука с даданчетата имам по 25 кг от кошер-колега ЛЕЖАКОВ как е при вас -има ли килца???
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: съвет за лежак

Мнение от Лежаков »

Цапах центрофугата два пъти. Добива е на половината от твоя. От всеки лежак обаче направих по две отводки. До средата на Юли всяка година правя по 4 отводки от кошер.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: съвет за лежак

Мнение от estabien »

18 рамков ,до сега над 8 изградени рамки като и 7 магазинни и в момента има над 55-6 килограма само от кориандъра ,а забравих да напиша,че съм взел и 4 рамки с пило .Акация и рапица няма при мен! при другите лежаци положението е подобно ,за слънчогледа,се надявам да ударят по над 80 килограма,Дадан на 1 корпус срещу ЛЕЖАКА да бяга пак не може да го стигне (То лежака хе не може да помръдне от място )Постепенно ,ще мина основно на Лежаци ,но 20 рамкови и нагоре ,18 ми се струва малко за добра Майка
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Veselin »

Ето това е мнение а не като Божидарчо да прави жалки напъни в обиди.Добре колега естабиен-накрая ще си мерим силите :wink: Ама всеки да пише честно какво е постигнал.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: съвет за лежак

Мнение от Aleksey »

Лежак-24р.акация-48кг.Треви,липа и малко слънчоглед-очакван добив още поне 70кг.До липата работят две майки,а за слъчогледа и без майка.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет за лежак

Мнение от Gojyto »

Естабиен ти кога ти сяха кориандара,че вече цъфна ,4е и събраха ?
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: съвет за лежак

Мнение от estabien »

Не знам кога ,но е цъфнал преди 10-14 дена и вече дори има опадал цвят трябва да погледна за точна дата на началния цъфтеж,кошерите са мноого близо до село Медово ,Поморийска околия,умишлено не давам точен координат ,тази година всичко е с 10 дена напред ,вчера жънаха житото ,а е извесно,че това става при пълен цъфтеж на кориандъра !!! ЛЕЖАКА е с над 15 пълни плодникови пити и още поне 12 магазинни .запечатването започна преди 2 дена !!! преди кориандъра в кошерите имаше само запечатано пило и пчели залагат роеви маточници от 20 Май постоянно .НА 10 рамков Дадан сложих трети магазин ,12 рамковите са на по 2 и днес ще вадя мед от тях за да им освободя място,кориандъра продължава и липата цъфна ,кошерите не се третират с лентички и се подхранват само с мед (само на 8 отводки набутах 10 кила захар защото меда беше свършил ,но вчера продължих с мед и за слънчогледа искам по 2 магазина и от тях .имам и 10 рамкови Дадани с магазин и рутов корпус под тях ,а градежа -нямам думи МНООГО, Майките на лежаците са на над 2 години ,не спират да снасят ,чак сега се спряха-блокираха ги пчелите . Имам доста снимки в facebook профила си https://www.facebook.com/media/set/?set ... 364&type=3 за хора харесващи красивото
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Bojidar_qmbol »

Veselin написа:Ето това е мнение а не като Божидарчо да прави жалки напъни в обиди.Добре колега естабиен-накрая ще си мерим силите :wink: Ама всеки да пише честно какво е постигнал.
Всичко най добро и успехи в прехвалените добиви. :idea:
Последно промяна от Bojidar_qmbol на Сря Юни 19, 2013 3:12 pm, променено общо 1 път.
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: съвет за лежак

Мнение от estabien »

Аз мога да направя малък клип ,ще поставя камерата някъде и започвам да вадя рамки ,след това показвам наоколо растителността за да се види ,че освен кориандър в момента друго няма,но той е на 10 метра от кошерите,както и слънчогледа.Лежаците си ги направих тази пролет и в тях прехвърлих силни 10 ДБ ,имам и кошери напълнили само 1 магазин
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет за лежак

Мнение от Gojyto »

Аз друго ми направи впечатление ,4е казва6 55 кг от кориандъра, а тои е цъфнал преди 15 дена и о6те не е запечатан.Как го изчисли толкова точно ?Колко декара кор. има6 ?
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: съвет за лежак

Мнение от estabien »

Ако 1 плодникова рамка тежи 3 килограма и нагоре ,а магазинна поне 1,2 -1,4 то 18 магазинни по 1,3 =24,4 и 15 пълни плодникови по 3 =45+24=69 за това намалям до 55 (условно )Не е запечатан ,но притока не е спрял ,все още разцъфват нови цветчета ,липата и тя почна ,и долу са запечатили тук там .Декарите не знам точно колко са ,но поне 300 са да самия пчелин и още 500 не по далече от 600 метра и още хиляди по близо от 2 и половина километра .Обещавам да измеря по отделно добива от всеки лежак точно до килограм ,когато вадя меда .И съм дръпнал от тях и доста пило :D,Само се чудя дали да чакам да го запечатат ,миналата година го вадих незапечатан(само леко по горните летви бяха започнали)и зимата пак се кривяха метални лъжици,а дървените се чупеха ,дайте съвет
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Bojidar_qmbol »

Лежака колко рамков е ???Пилото и прашеца махнал ли си ги от общия брой рамки на плодника?Да не се окаже че се бъркаш че пилото е мед :wink:По това което чета излиза че са блокирали майката на 3 рамки,което няма как да е така според мен,защото да беше се роило вече лежачето.А,ако е пък толкова силна майката как тогава има аджаба само 3 рамки в разгара на сезона пило,пък е напълнила толкова медец без пчели,нещо не се връзва.Нищо лично,не се заяждам,просто се чудя с целия си капацитет както казва един колега :D Района около медово е силен,но се пръска много там,внимавай!!!Към Александрово и Тънково е по силен района.Имаше един Мангал от Медово(Сашо май),ми предлагаше 12 парчета преди 4 години,пазиги да не ги барнат.Най добре в двора.Успех
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: съвет за лежак

Мнение от estabien »

Кошерите са в най-силния район в Александрово в края на селото буквално в нивата посока Тънково , и леко към Каблешково от друга страна на 1,5 км е медово хващам голям участък от реката ,около мене е само слънчоглед и кориандър ,буквално от вратата започват.От мен никой не би посмял да открадне ,колите стоят отворени с години вече всяко пръскане от арендатори и кооперация е съобразено с пчелите (погрижих се ) подмор и отравяне нямам ,имаше много рапица ама саморасла в кориандъра и слънчогледа дори и сега още е жълта. преди кориандъра имах 18 рамки почти всички запечатано пило и мноого малко мед и прашец ,бутам питите с такъв между пилото постоянно ,за роенето ако не гледам и ровя да са се роили до сега много пъти но роене не съм допускал(мисля за кефа да пусна 1 кошер да ми се роява след 10-15 дена ,правя разлика между пило и майките на лежаците са италианки ,нещо друго интересува ли ви? КОгато извадя медъ ще пиша колко точно е теглото
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”