съвет за лежак

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от toko652003 »

Едно интересно еко решение.

Изображение
toko6520035927(Skype)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: съвет за лежак

Мнение от Gojyto »

Лежаков написа:
Gojyto написа:Не че нещо ама малко си противоречиШ :
Няма никакво противоречие.Кошера е с 20 или 24 рамки.Семейството е зазимено на 10 рамки.В края на зимата, на няколко от тях няма пчели.Тези рамки не ги изваждам и не стеснявам гнездото, защото топлото разположение на питите осигурява необходимият микроклимат.Когато семейството се увеличи и покрие девет от десетте рамки /на които е зимувало/, тогава разширявам с 2-3 изградени пити.И така до момента в който е възможно едноразово разширяване.Една година е възможно да стане по-рано, друга година по-късно.Божа работа.
Демек стесняваш, но няма значение.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Почти готови за прехвърляне! Остава малко работа по надрамковия капак!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

И още!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Почти свършиха! Не измислих много добре движението на капака на горе и на долу но върши работа.Поздрави на всички колеги и успех!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от venco »

Много труд,хвърлен на вятъра.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: съвет за лежак

Мнение от зуница »

Каква е целта на фиксирания към кошера капак, колега, Любител1959? Силен вятър ли има на мястото на пчелина? Вместо да затискаш с камъни си "вързал" капака? Или нещо за което не се сещам?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от valyo »

Предполагам по-лесно го вдига ;)
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Veselin »

А ако не се постави магазина как ще се постави капака? :shock:Нещо не мога да схвана замисъла...перваза на подставката? за магазина май трябва да излиза навън -така на практика ще има повече вреда отколкото полза.И с каква цел е направен от две части?Вероятно ще има рамчета които колегата да продава цели ...Хвърлих се в размисли :roll:
Последно промяна от Veselin на Пон Апр 08, 2013 6:12 pm, променено общо 1 път.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Понеже съм доста мързелив исках всичко да е на панти , така че да не вдигам и свалям нищо.Капака както и дъното само с отваряне!Дъното ми го подсказа колегата Лежаков , а капака си е моя измислица макар и малко недоносена!
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Извинявам се на колегата Веселин но видях мнението му след като пуснах предишното.
Когато няма магазин стойката с държача на капака се сваля долу и се фиксира с два винта от всяка стра - в корпуса и в крака.Свободните дупки , ако се виждат на снимката , са за долно положение.Когато се развият винтовете капака лесно слиза долно положение.Проверено е.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Veselin »

Да колега засякоха се мненията,за магазина ми е думата,защо е от две части това че е разделен вертикално го разбирам.По горе го добавих.И тази конструкция отвън ще деформира скоро,повече ми харесва другия кошер който се вижда отзад ,вярно че е тежък но за дъски под ламарината можеш да използваш кавак или върба ,по-леки са.Не знам какви са предимствата на дъното на панти но манипулации като залягане под кошера за почистване на дъното си е фул-контакт с пчелите и всяко стъргане ще бъде придружено с последствия. :lol: Само да не ми се обидиш на критиката колега-размишлявам на глас без да влагам лоши чувства.
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Магазина е разделен на две вертикално за да са два с по 9бр рамки.Хоризонтално е пак от две части защото дъските от които е направен са дебели 2 см. Така изпъкналата част на магазина става 4 см. дебела , както и сандъка , а в същото време пасва точно на капака който е дебел 2 см.Долната част е 2см и точно влиза в шлица за надрамковия капак.Рамките са стандартни ДБ магазинни защото кошерите които подменям са ДБ.Всичко правя за кеф , имам малко кошери и не продавам мед било то на буркани или на рамки.Поздрави!
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от Veselin »

Да това за два полумагазина ми е ясно,по-леко ще е за вдигане.Мисълта ми е че ако магазина е с цели дъски (а могат и да се лепят) и ляга външно по ръбовете на плодника ще бъде по-добре без перваза според мен,докато е нов кошера бива ама после ще се разклинят первазите.При първото заклейване ще се почупят.Нямам лежаци и не съм в час с тях но разсъждавам от позиция на дърводелец и пчелар, дори и да се получи по-голямо вътрешно междурамково пространство в магазина ще бъде само преимущество.Клавирните панти не са много издържливи ако няма опора за капака,така си мисля.Поздрави!
Любител1959
Мнения: 23
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 6:05 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от Любител1959 »

Съгласен съм колега Веселин но така ми се получи.Сложих первазите срещу вода , а всичко е лепено и ковано едновременно.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”