съвет за лежак

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
jorgakiev

Re: съвет за лежак

Мнение от jorgakiev »

Аз съм чел че руснаците с лежак вадили по 200-250 кг мед от кошер, но също така съм чел че Фарар с неговия кошер от 12 магазина също е вадил по 200-250 кг мед за дадан блат нямам си на идея
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

morfeii написа: здравейте интересно към края на медозбора дали лежаците ще дадат повече мед от дадани фарари и др
наистина ли това те вълнува - това ти е интересното за лежаците ........ да знаеш дават,ма много дават,даже нищо не правиш и те пак дават,и ти сал земаш,па оно си дава и през зимата,чудна работа.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от morfeii »

светльо написа:
morfeii написа: здравейте интересно към края на медозбора дали лежаците ще дадат повече мед от дадани фарари и др
наистина ли това те вълнува - това ти е интересното за лежаците ........ да знаеш дават,ма много дават,даже нищо не правиш и те пак дават,и ти сал земаш,па оно си дава и през зимата,чудна работа.
колега дано грешно съм разбрал иронията ти
stormdb
Мнения: 12
Регистриран на: Чет Окт 14, 2010 9:20 am
Местоположение: гр. Добрич

Re: съвет за лежак

Мнение от stormdb »

Според мен всичко опира до умението и опита на пчеларя. Няма на земята, супер система за отглеждане на пчели от която да забогатееш с малко труд и почти никакво усили ( както им се иска на повечето начинаещи пчелари като мен :) ). Всичко опира до това какво прави пчеларя, а не на каква система работи и колко големи са рамките и корпусите. За да стане един човек добър пчелар той трябва да работи много и усърдно и да няма за него почивен ден.
NikolaiManolov
Мнения: 57
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 9:01 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: съвет за лежак

Мнение от NikolaiManolov »

Реших и аз да споделя нещо за лежаците. На пчелина имаме само един лежак, но този кошер всяка година е един от най-силните кошери. Малко сме го направили като Дадан-Блат, обаче. Самия кошер е 18 рамков ДБ, но в плодника го разширяваме до 14-15 рамки, а в магазина при силна година и до 18. Мисълта ми е, че си има и магазин. Просто е по-удобно при ваденето на меда. Иначе трябва да има ханеманова решетка. Този кошер винаги дава поне по 40-50 кг. мед, а 2003 със сигурност на 100 кг.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от ivandespotov »

NikolaiManolov написа:Реших и аз да споделя нещо за лежаците. На пчелина имаме само един лежак, но този кошер всяка година е един от най-силните кошери. Малко сме го направили като Дадан-Блат, обаче. Самия кошер е 18 рамков ДБ, но в плодника го разширяваме до 14-15 рамки, а в магазина при силна година и до 18. Мисълта ми е, че си има и магазин. Просто е по-удобно при ваденето на меда. Иначе трябва да има ханеманова решетка. Този кошер винаги дава поне по 40-50 кг. мед, а 2003 със сигурност на 100 кг.
2003 и рибарите вадиха мед!!!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

Да и паткарите даже вадеха мед :mrgreen:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
li4inka
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 7:44 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от li4inka »

2003 и рибарите вадиха мед!!![/quote]
:?: били обяснил за по малките кво е ставало през 2003,че и рибарите с мед се сдобили :D
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от ivandespotov »

li4inka написа:2003 и рибарите вадиха мед!!!
:?: били обяснил за по малките кво е ставало през 2003,че и рибарите с мед се сдобили :D[/quote]
Като първо, никога никъде не съм споменавал ,че съм голям! Второ аз нямам обосновано мнение какво се случи 2003година, човек не може да знае всичко.Просто природата се оказа блакосклонна към нас. От стари пчелари съм чувал, че това се случва на 30-40години веднъж! След 20-25 години ще видим дали е така!!! Успех на всички в борбата с килограмите и ПРИРОДАТА!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

Деспотов има в предвид, че сам по себе си този показател не говори нищо в повече за лежака освен, че явно не е система със по-слаб добив от другите т.е. тогава добър добив изкараха всички със всякакви системи.


п.п. но каквато и да е била системата, онзи който се е справил по-добре, е извадил повече мед, та за това леко пресиленото изказване, че дори некадърниците и мързеливците, са изкарали подобни добиви е малко ненужно - колегата е изкарал 100кг. от този лежак и това си е доказателство пред него, което споделя със нас, че тази система изобщо не е за подценяване, но и се е случил такъв добив 100% не без труд и знания.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Nic
Мнения: 56
Регистриран на: Сря Окт 15, 2008 8:27 pm
Местоположение: Ямбол

Re: съвет за лежак

Мнение от Nic »

Boro написа:Единият от филмите е точно за работа с Лежак.
За кой филм става въпрос, и ако може да ми кажете от къде да го изтегля за до го гледам.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

Откъде си го цитирал това мнение за да разбера за кое точно съм писал. Иначе "Видео Кривчиков" е на цели 7 ДВД. Има ги всичките в руския форум Изображение
Неговите лежаци на два корпуса обаче за мен е жива хамалогия.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
morfeii
Мнения: 50
Регистриран на: Сря Авг 11, 2010 10:57 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от morfeii »

Boro написа:Откъде си го цитирал това мнение за да разбера за кое точно съм писал. Иначе "Видео Кривчиков" е на цели 7 ДВД. Има ги всичките в руския форум Изображение
Неговите лежаци на два корпуса обаче за мен е жива хамалогия.
здравейте колеги как беше годината 2011 за медозбора със кошери лежаци похвалете се оплачете се споделете вашия опит
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

Boro написа:Неговите лежаци на два корпуса обаче за мен е жива хамалогия.
ба мани аз го гледах това - бата в руснака, то тоа е щангист най-вероятно, като видех как ги размятква тези лежаци и онемях, бати говедото братче (в добрия смисъл на думата). За да гледаш така кошери, трябва да си с много як, ама мнооооооого як кръст - инак всъщност си прави класическо отглеждане и като цяло ми допадна методиката му, опростена и ефективна, но просто с това мъкнене, не е за мен братче.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

Неговата система не е точно такава. По принцип класическия лежак се разширява странично, а не вертикално и всеки ДБ над 12 рамки се води лежак, но обикновено са между 18 или 24 рамки. Неговото си е многокорпусно отглеждане, но както всички споделихте си е жива хамалогия. Иначе развива много силни семейства, идеален е за формирането на отводки.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”