съвет за лежак

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

Цеко няма какво да търсиш толкова съвети - лежака е голяяяяям ДБ, нищо кой знае какво, правиш същото, което и при ДБ най-грубо казано.
За района - тука не знам какво да кажа. Може и да има зависимост някаква в смисъл при район с изявено слаба паша, лежака да е неудачен, потвърждавам, че лежака дъни много пило .... адски много пило, но аз сякаш съм с главата надолу спрямо масовия случай. Лично според мен основата на целия занаят, целта е да има много пило - без пило, без пчели, какво ще направя. Може би наистина се получава някакъв превес на пилото над добива, но нещо не ми се вярва - трябва да има начин да се коригира това отношение, не вярвам да е невъзможно, но не мога да дам съвет, защото явно моя район не е от най-слабите.

Но не пробвай само с един - тъй като съм останал с такова впечатление от теб, че смяташ само с един, пробвай поне с пет .... поне аз така правя, най-малко 5-7, каквото и ново да пробвам винаги така правя, да има база за сравнение.

valyo - доказано е, че над две майки, две семейства под един покрив е неудачно, явно се получава някакво смущение м/у пчелите, не съм чувал за успешен подобен опит, освен на сърбина Чорбич ли как се казваше, но за него и метода му, нищо не знам, аз лично съм пробвал с 5-т и бе пълен провал. И ето сам виж, че от двусемейните е вадил доволно - имал ли е други системи с, които да сравнява добива .... но с два лежака .... аз за това не обичам малката бройка, с един, с два трудно се прави извод, по-скоро догадки, аз предпочитам експериментите да ги правя с бройка, дори с 10-т е най-добре, така по имаш поглед в/у крайния резултат.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от valyo »

Ами тогава човека и стези 2 лежака е бил "бяла лястовица". НИкой не имал по село нищо разлчно от ДБ12 и ДБ10. А той е имал онзи "корпус" 2 лежака и 2 ЛР за цвят, които е махнал след 2 години като неудачни.
Сега аз пак съм така - само дето вместо "корпуса" имам повече ЛР (от тази година) и лежака ми е останал само 1. :) Но все ще намеря нещо да ми "легне".
Моята идея първоначално за лежака беше само за семейсво отглеждач, но може би ще размисля. Много врътня е да си правиш сам майките и иска да си там с дни и всичко да става на време. А при мен това е проблемно.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от kolobus »

Ех,колега Цеко.
Ако не можеш да направиш нещо с едната ръка,го правиш с двете.Иначе ще имаш лоши резултати.

Само майки от изразени линии и раси може да напълнят този лежак с пило.Тези метизирани пчели ,които имаме не могат да се справят с голямото пространство на Лежака.Някога и пчелите са били други.
Мое мнение!
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от abrashev1 »

kolobus написа:Ех,колега Цеко.
Ако не можеш да направиш нещо с едната ръка,го правиш с двете.Иначе ще имаш лоши резултати.

Само майки от изразени линии и раси може да напълнят този лежак с пило.Тези метизирани пчели ,които имаме не могат да се справят с голямото пространство на Лежака.Някога и пчелите са били други.
Мое мнение!

Могат и още как. Работя с 15 лежака вече около 15 години и трябжа да ти кажа, че това е много добра система. Не напразно братушките използват тази система на около 90% от пчелините си.
ROCK FOREVER
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от valyo »

Тоест да разбираме че изповзваш 15 едносемейни лежака + магазин? На колко рамки са леваците?
abrashev1
Мнения: 17
Регистриран на: Сря Авг 05, 2009 10:27 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от abrashev1 »

18-рамкови са.С един магазин. Вярно- трудоемко е, но си струва, вярвай ми. :)
ROCK FOREVER
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

:|
Последно промяна от Boro на Сря Окт 19, 2011 3:03 am, променено общо 1 път.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от kolobus »

Колега,Абрашев,това като пити с пило какво прави?

И още един въпрос-Може ли да споделиш,като процент от кошера, колко пити ти се явява плодника?Аз съм от тия, които имат някво понятие от Лежаци.Голям недостатък на Лежака се явява неговото обемно съдържание.Не е все едно с какво е пълно то.И като се пчеларства си има своите належащи моменти.Би ли споделил ти как и кога намираш тези належащи моменти Абрашев?
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от светльо »

Е капаците ли намирате за трудоемко - гати, а аз си мислех, че съм мързелив, ще взема да се самообява за работохолик :lol:
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от teraforming »

а не е ли по добре на лежак от 18р например да се сложат 2 магазина които се срещат по средата и са по 8-9р
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: съвет за лежак

Мнение от valyo »

Цеко Сифоня написа: ......
то винаги е било с труд колега,и почти съм свикнал...За радост почти се отървах от метизираните пчели,но играеше яко пушалката със сярата-което мнение не се приема много тука но карай..Не случайно подчертавам че в добри години 12 рамковия е недостатъчен като обем.
Колега Цеко. Мога ли да попитам с какво ги замести - с майки твое производство или имаш предпочитан майкопроизводител от когото купуваш? Питам защото и аз имам едно, две семейства дето съм им "вдигнал мерника" . Освен клей друго от тях кажи речи ... нъц. Затова пък заклейват де що има - даже захващат рамките за дъното, особено около прелката, та не мога ни да ги извадя, още по-малко да ги сложа обратно.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: съвет за лежак

Мнение от kolobus »

Здравей,колега Цеко.
Можеш да ми се извиняваш, колкото искаш.Приема се.Темата за Лежака е много на място.И там не може да се приложи тази технология ,която загатваш.Тя е приложима при вертикалните технологии и системи.Това поне нека ти стане ясно.Мисля,че името на кошера ,показва за какво иде реч.И какво трябва да се обсъжда.Тая система на отглеждане не е изчерпана докрай,щото колега Цеко много от пчеларите слушат такива като теб.Сега може да се набъркаш с нас и да отговориш на въпроса дето зададох ,ако си имаш понятие от Лежака.И наистина приятелю,как успя и с какво замени тези метизирани майки?То тяхната съдба вече знаем каква е била.Аз отново поддържам идеята и мнението ,че само тествани и подходящи линии и раси могат да се вместят в тази система.

Тъй като беше изразено мнение,че една майка може да обслужи този обем,Моля да изчерпаме въпроса.Но първо нека обсъдим процента на "плодника".
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от solaris60 »

kolobus написа:Аз съм от тия, които имат някво понятие от Лежаци.
Колега, kolobus тъй като имате няк..во понятие от Лежаци, бихте ли ни дали малко повече информация от вашето понятие за Лежаците. Много моля. Ако обичате разбира се.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: съвет за лежак

Мнение от solaris60 »

kolobus написа: колега Цеко много от пчеларите слушат такива като теб.Сега може да се набъркаш с нас и да отговориш на въпроса дето зададох ,ако си имаш понятие от Лежака.
Колегата Цеко дава много ценни съвети базирани на знания, опит и практика, и мисля, че такива необосновани нападки са просто безпочвени. Много от колегите би трябвало да слушат именно колегата Цеко, а не колегата kolobus. ОООООООО, извинете колега kolobus, та аз именно на ваш пост отговарям. :lol: Извинете отново.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: съвет за лежак

Мнение от Boro »

светльо написа:valyo - доказано е, че над две майки, две семейства под един покрив е неудачно, явно се получава някакво смущение м/у пчелите, не съм чувал за успешен подобен опит, освен на сърбина Чорбич ли как се казваше, но за него и метода му, нищо не знам, аз лично съм пробвал с 5-т и бе пълен провал.
Ако съм те разбрал правилно говориш за семейства разделени с плътна преграда а не както при Чорбич няколко майки в едно семейство нали така?
Този румънец гледа по 8 бр. 5 рамкови нуклеуси в четириметрови сандъци. А като гледам третия сандък как е номериран предполагам че има прелки и на противоположната страна което ще рече 16 бр. 3 рамкови нуклеуси :) Гледайте клипа след 20-тата минута.
http://www.youtube.com/watch?v=pPjvP-G5 ... re=related
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”