кошер WARE

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
пчеларство
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 19, 2015 2:08 pm

Re: кошер WARE

Мнение от пчеларство »

vasilevsa написа:Здравейте. Добър избор на вътрешни размери. Според мен за пълно развитие на пчелното семейство през сезона са необходими общо 7 корпуса с обща височина 105 см. От тях за гнездото са необходими, според мен, минимум 4 корпуса по 8 пити в корпус. Питата е с размери 3 х 1.5 дм = на 4,5 кв дм восъчна площ в 1 пита х 8 пити в корпус = 36 кв.дм общо в корпус х 4 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо за гнездото. Това е точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса за гнездото. В 1 корпус има 48 кв.дм восъчна площ - 1 пита с размери 3 х 2 дм = 6 кв.дм х 8 пити в корпус = 48 кв.дм корпусна восъчна площ х 3 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо в плодника. Мисля че 144 кв.дм восъчна площ за гнездото разделено в 3 корпуса, според изискването на Марк Гатино, е оптималната восъчна площ за този вид кошери. При височина от 15 см и восъчна площ 36 кв.дм ще са необходими точно 4 корпуса за да стане 144 кв.дм общо восъчната площ / 144 кв.дм общо : 4 корпуса за гнездото = 36 кв.дм восъчна площ. Когато се опитвах да правя изчисления, имах предвид точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса / 48 кв.дм в корпус х 3 корпуса = 144 кв.дм общо. Вашите размери като восъчна площ отговарят напълно на тази Варе гнездова восъчна площ от 144 кв.дм разпределена в 4 гнездови корпуса. ПОЗДРАВЛЕНИЯ ! За Емил Варе числата 48 кв.дм корпусна восъчна площ, 144 кв.дм обща гнездова восъчна площ и 210 мм височина на 1 корпус, обща височина за 3 корпуса 63 см, обща височина за 5 корпуса 105 см, са константи, които в началото не разбирах / това че развитие на пчелата работничка в килийката е 21 дни, че всичко в неговите размери по хоризонтал и височина е кратно на 3 и 9, не го разбирах. Вече обаче съм съгласен с него. Ако забелязвате в ЯК също има числова закономерност, но тя е съобразена с тяхната порода пчели.
здравей, Пчеларство наскоро четох книгата на абат Варе значи, той и Войрнот се спират на 100 кв. дм площ восъчна за едномайчино семейство и ти също си го писал по-напред във форума. При абата винаги трябва да има два корпуса с пити. Корпуса е с вътрешни размери 30 на 21 това са 8 пити 3 по 2,1 са 50 кв дм площ и 50 на втория корпус са 100 кв дм за зимуване и за плодник, и той в книгата си препоръчва според силата на семейството и очаквания добив колко допълнително корпуса да се подложат напролет. Два корпуса на Варе са точно 100 кв. дм., напомням че корпуса класическия е с височина 21 см и 30 на 30 см. Аз мисля че 144 кв. дм с пити е много за едномайчино семейство особено в район с бедна паша като моят. Аз съм предвидил 6 корпуса, защото съм в район с по-бедна паша. Як е с вътрешни размери 22 на 22 класическия вариант става висок кошер много. Все пак да не забравяме, че кошера на Фьодор Соколов е с вътрешни размери 22,5 на 22,5 и е разработван за европейска пчела, дори е рамъчен кошер. аз съм съгласен с изводите на Шапкин, че един кошер мне трябва да има обем по хоризонтала по-голям от 30 на 30 см. Имам и два стандартни Як - а и един ще заселя от този хибрид, между варе и як като съм се опитал да направя синтез между добрите страни на двата кошера. Също следва да се отчете, че при мен питите ще нъдат непрекъснати, при варе корпуса не се отстроява до самото дъно а спират на няколко мм от връхната летва на долния корпус.
цитат от книгата на Варе на руския засъжаление няма бг превод:
Гнездо расплода
Гнездо расплода – это часть улья, в котором находятся расплод, семья в целом и
запасы корма на зиму. В нашем улье эта камера расплода состоит из двух корпусов.
Принципиально важно рассмотреть объем камеры расплода, ибо этот объем должен
быть настолько мал, насколько это возможно для уменьшения потребления корма, так как
пчела ест не только чтобы прокормиться, но и чтобы создать тепло. Пчелиное гнездо
меняется от 36 литров в Народном улье до 55 литров в улье Дадан.
Все данные свидетельствуют о том, что пчелы потребляют больше корма в больших
камерах расплода. Я даже осмелюсь сказать, что эта разница составляет от 3 до 5 кг. И это
ежегодно. Для пчеловода это потеря, которая быстро удваивает цену его улья.
В больших ульях пчелы вынуждены находиться в гнезде во время первых погожих
дней, времени, когда они могли бы найти много пыльцы и немного меда на воле. Большие
ульи, таким образом, не делают семьи сильнее, они сдерживают плодовитость матки.
Разделительные доски (заставки), конечно, могут помещаться в большой улей и
изменять их размер. Однако эти заставки неудобны по нескольким причинам.
Осенью они препятствуют свободному распределению запасов корма на зиму. Если
они не находятся близко к стенам, то они бесполезны. Если они находятся близко к стенкам
корпуса, то они «запрополисовываются», приходится их выковыривать, чтобы передвинуть.
Тогда пчелы отвечают расправой на расправу. Кроме того, перемещение перегородок
требует затрат времени и охлаждает расплод, а это еще одна причина раздражения пчел.
Тем не менее, объем камеры расплода должен быть достаточным. Он должен
позволить размещение кормовых запасов на зиму, пчел под медом, и весенней кладки яиц
маткой.
Следует отметить, что зимой и в начале весны потребности пчел во всех улья
примерно одинаковы, потому что семьи почти не отличаются по силе. Диаметр клуба пчел
вряд ли различается более чем на один или два сантиметра.
И Аббат Voirnot, который лучше изучил этот вопрос, пришел к выводу, что 100
квадратных дециметров сот достаточно зимой и ранней весной.
Dr. Duvauchelle, наш первый наставник в пчеловодстве, убежден, что малые ульи
лучше, создал улей 280х360 мм, получив 80 квадратных дециметров сот. Позднее он
расширил свой улей и дал ему 9 рамок 300х400 мм с 96 квадратными дециметрами сот. Это
подтвердило выводы Аббата Voirnot. Мы также подтвердили, что эти два мастера были
правы на этот счет.[/quote]

Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.
пчеларство
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 19, 2015 2:08 pm

Re: кошер WARE

Мнение от пчеларство »

пчеларство написа:
vasilevsa написа:Здравейте. Добър избор на вътрешни размери. Според мен за пълно развитие на пчелното семейство през сезона са необходими общо 7 корпуса с обща височина 105 см. От тях за гнездото са необходими, според мен, минимум 4 корпуса по 8 пити в корпус. Питата е с размери 3 х 1.5 дм = на 4,5 кв дм восъчна площ в 1 пита х 8 пити в корпус = 36 кв.дм общо в корпус х 4 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо за гнездото. Това е точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса за гнездото. В 1 корпус има 48 кв.дм восъчна площ - 1 пита с размери 3 х 2 дм = 6 кв.дм х 8 пити в корпус = 48 кв.дм корпусна восъчна площ х 3 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо в плодника. Мисля че 144 кв.дм восъчна площ за гнездото разделено в 3 корпуса, според изискването на Марк Гатино, е оптималната восъчна площ за този вид кошери. При височина от 15 см и восъчна площ 36 кв.дм ще са необходими точно 4 корпуса за да стане 144 кв.дм общо восъчната площ / 144 кв.дм общо : 4 корпуса за гнездото = 36 кв.дм восъчна площ. Когато се опитвах да правя изчисления, имах предвид точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса / 48 кв.дм в корпус х 3 корпуса = 144 кв.дм общо. Вашите размери като восъчна площ отговарят напълно на тази Варе гнездова восъчна площ от 144 кв.дм разпределена в 4 гнездови корпуса. ПОЗДРАВЛЕНИЯ ! За Емил Варе числата 48 кв.дм корпусна восъчна площ, 144 кв.дм обща гнездова восъчна площ и 210 мм височина на 1 корпус, обща височина за 3 корпуса 63 см, обща височина за 5 корпуса 105 см, са константи, които в началото не разбирах / това че развитие на пчелата работничка в килийката е 21 дни, че всичко в неговите размери по хоризонтал и височина е кратно на 3 и 9, не го разбирах. Вече обаче съм съгласен с него. Ако забелязвате в ЯК също има числова закономерност, но тя е съобразена с тяхната порода пчели.
здравей, Пчеларство наскоро четох книгата на абат Варе значи, той и Войрнот се спират на 100 кв. дм площ восъчна за едномайчино семейство и ти също си го писал по-напред във форума. При абата винаги трябва да има два корпуса с пити. Корпуса е с вътрешни размери 30 на 21 това са 8 пити 3 по 2,1 са 50 кв дм площ и 50 на втория корпус са 100 кв дм за зимуване и за плодник, и той в книгата си препоръчва според силата на семейството и очаквания добив колко допълнително корпуса да се подложат напролет. Два корпуса на Варе са точно 100 кв. дм., напомням че корпуса класическия е с височина 21 см и 30 на 30 см. Аз мисля че 144 кв. дм с пити е много за едномайчино семейство особено в район с бедна паша като моят. Аз съм предвидил 6 корпуса, защото съм в район с по-бедна паша. Як е с вътрешни размери 22 на 22 класическия вариант става висок кошер много. Все пак да не забравяме, че кошера на Фьодор Соколов е с вътрешни размери 22,5 на 22,5 и е разработван за европейска пчела, дори е рамъчен кошер. аз съм съгласен с изводите на Шапкин, че един кошер мне трябва да има обем по хоризонтала по-голям от 30 на 30 см. Имам и два стандартни Як - а и един ще заселя от този хибрид, между варе и як като съм се опитал да направя синтез между добрите страни на двата кошера. Също следва да се отчете, че при мен питите ще нъдат непрекъснати, при варе корпуса не се отстроява до самото дъно а спират на няколко мм от връхната летва на долния корпус.
цитат от книгата на Варе на руския засъжаление няма бг превод:
Гнездо расплода
Гнездо расплода – это часть улья, в котором находятся расплод, семья в целом и
запасы корма на зиму. В нашем улье эта камера расплода состоит из двух корпусов.
Принципиально важно рассмотреть объем камеры расплода, ибо этот объем должен
быть настолько мал, насколько это возможно для уменьшения потребления корма, так как
пчела ест не только чтобы прокормиться, но и чтобы создать тепло. Пчелиное гнездо
меняется от 36 литров в Народном улье до 55 литров в улье Дадан.
Все данные свидетельствуют о том, что пчелы потребляют больше корма в больших
камерах расплода. Я даже осмелюсь сказать, что эта разница составляет от 3 до 5 кг. И это
ежегодно. Для пчеловода это потеря, которая быстро удваивает цену его улья.
В больших ульях пчелы вынуждены находиться в гнезде во время первых погожих
дней, времени, когда они могли бы найти много пыльцы и немного меда на воле. Большие
ульи, таким образом, не делают семьи сильнее, они сдерживают плодовитость матки.
Разделительные доски (заставки), конечно, могут помещаться в большой улей и
изменять их размер. Однако эти заставки неудобны по нескольким причинам.
Осенью они препятствуют свободному распределению запасов корма на зиму. Если
они не находятся близко к стенам, то они бесполезны. Если они находятся близко к стенкам
корпуса, то они «запрополисовываются», приходится их выковыривать, чтобы передвинуть.
Тогда пчелы отвечают расправой на расправу. Кроме того, перемещение перегородок
требует затрат времени и охлаждает расплод, а это еще одна причина раздражения пчел.
Тем не менее, объем камеры расплода должен быть достаточным. Он должен
позволить размещение кормовых запасов на зиму, пчел под медом, и весенней кладки яиц
маткой.
Следует отметить, что зимой и в начале весны потребности пчел во всех улья
примерно одинаковы, потому что семьи почти не отличаются по силе. Диаметр клуба пчел
вряд ли различается более чем на один или два сантиметра.
И Аббат Voirnot, который лучше изучил этот вопрос, пришел к выводу, что 100
квадратных дециметров сот достаточно зимой и ранней весной.
Dr. Duvauchelle, наш первый наставник в пчеловодстве, убежден, что малые ульи
лучше, создал улей 280х360 мм, получив 80 квадратных дециметров сот. Позднее он
расширил свой улей и дал ему 9 рамок 300х400 мм с 96 квадратными дециметрами сот. Это
подтвердило выводы Аббата Voirnot. Мы также подтвердили, что эти два мастера были
правы на этот счет.
Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.[/quote]
Вижте какво предизвика интереса ми за тези 96 ква.дм восъчна площ за плодника.
http://snezhinka.7bb.ru/viewtopic.php?id=7913
Това е Богородичния кошер на Отец Никодим. Рамката му е седяща с размери 290х215 мм, крачета от 10 мм, и разсояния 35/10 мм междусредостение и междурамие, летвички 35 мм в горния и долния край, 25 мм по средата и по 5 мм прорези от двете страни за преминаване на пчелите от 10 мм. Той работи с 9 рамкови корпуси с по 3 пакета рамки, като във всеки пакет има по 3 рамки. Така е решил, подобно на Прокопович. Той е от Украйна и там е на почит и уважени кошера на Прокопович. При мен обаче 9 рамковия кошер е с рамка 310 мм х 193 мм външно и 298 х 179 мм вътрешно / корпуса ми е 325 х 325 х 200 мм вътрешно и работя с междурамкови разстояния 35/10 мм /. Моите летвички са горна с дебелина 8 мм и долна и странични по 6 мм, като тези на Марк Гатино. Корпусната ми восъчна площ е 48 кв.дм, 2 корпуса са 96 кв.дм, но не ми са достатъчни и винаги се налага да слагам 3 корпус отгоре. Тогава плодника ми става от 144 кв.дм. Даже и да не го усвоят, съм спокоен, че няма да се роят по моя причина. В този случай 3-я корпус ми служи като магазин за складиране на излишния нектар и съм спокоен, че няма да блокирам майката. Нещо като хранителна наставка подобно тази на Венер, но аз не работя с Ханеманова решетка. Слагам я чак когато слагам 4 и 5 карпус като магазини. В началото опитах да работя с корпуси 345х345х200 мм и рамка външно 330х193 мм и вътрешно 314х177 мм, летвички 10 мм дебелина за горната, 8 мм дебелина за страничните и 6 мм дебелина за долната летвичка. Наистина тогава имах корпусна восъчна площ 50 кв.дм и 2-та корпуса ми правиха 100 кв.дм. Тези междурамкови разстояния разстояния от 37/12 мм / 9 рамки по 37 мм - 25 мм дебелина на питата и 12 мм проход = на 333 мм + 12 мм = 345 мм / ми дойдоха малко по-големи по хоризонтала и кошера работеше по-лошо, пчелите ми складираха по-малко нектар в магазина. Когато го стесних до вътрешен диаметър по хоризонтала 325 мм, качваха нектара в магазина по-бързо и правеха повече мед. Така че сте прав за тези 96 кв.дм. Това е долната граница на исканата плодникова восъчна площ от едномоайчино пчелно семейство.
пчеларство
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 19, 2015 2:08 pm

Re: кошер WARE

Мнение от пчеларство »

пчеларство написа:
пчеларство написа:
vasilevsa написа:Здравейте. Добър избор на вътрешни размери. Според мен за пълно развитие на пчелното семейство през сезона са необходими общо 7 корпуса с обща височина 105 см. От тях за гнездото са необходими, според мен, минимум 4 корпуса по 8 пити в корпус. Питата е с размери 3 х 1.5 дм = на 4,5 кв дм восъчна площ в 1 пита х 8 пити в корпус = 36 кв.дм общо в корпус х 4 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо за гнездото. Това е точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса за гнездото. В 1 корпус има 48 кв.дм восъчна площ - 1 пита с размери 3 х 2 дм = 6 кв.дм х 8 пити в корпус = 48 кв.дм корпусна восъчна площ х 3 корпуса за гнездото = на 144 кв.дм восъчна площ общо в плодника. Мисля че 144 кв.дм восъчна площ за гнездото разделено в 3 корпуса, според изискването на Марк Гатино, е оптималната восъчна площ за този вид кошери. При височина от 15 см и восъчна площ 36 кв.дм ще са необходими точно 4 корпуса за да стане 144 кв.дм общо восъчната площ / 144 кв.дм общо : 4 корпуса за гнездото = 36 кв.дм восъчна площ. Когато се опитвах да правя изчисления, имах предвид точно восъчната площ на Варе кошера в 3 корпуса / 48 кв.дм в корпус х 3 корпуса = 144 кв.дм общо. Вашите размери като восъчна площ отговарят напълно на тази Варе гнездова восъчна площ от 144 кв.дм разпределена в 4 гнездови корпуса. ПОЗДРАВЛЕНИЯ ! За Емил Варе числата 48 кв.дм корпусна восъчна площ, 144 кв.дм обща гнездова восъчна площ и 210 мм височина на 1 корпус, обща височина за 3 корпуса 63 см, обща височина за 5 корпуса 105 см, са константи, които в началото не разбирах / това че развитие на пчелата работничка в килийката е 21 дни, че всичко в неговите размери по хоризонтал и височина е кратно на 3 и 9, не го разбирах. Вече обаче съм съгласен с него. Ако забелязвате в ЯК също има числова закономерност, но тя е съобразена с тяхната порода пчели.
здравей, Пчеларство наскоро четох книгата на абат Варе значи, той и Войрнот се спират на 100 кв. дм площ восъчна за едномайчино семейство и ти също си го писал по-напред във форума. При абата винаги трябва да има два корпуса с пити. Корпуса е с вътрешни размери 30 на 21 това са 8 пити 3 по 2,1 са 50 кв дм площ и 50 на втория корпус са 100 кв дм за зимуване и за плодник, и той в книгата си препоръчва според силата на семейството и очаквания добив колко допълнително корпуса да се подложат напролет. Два корпуса на Варе са точно 100 кв. дм., напомням че корпуса класическия е с височина 21 см и 30 на 30 см. Аз мисля че 144 кв. дм с пити е много за едномайчино семейство особено в район с бедна паша като моят. Аз съм предвидил 6 корпуса, защото съм в район с по-бедна паша. Як е с вътрешни размери 22 на 22 класическия вариант става висок кошер много. Все пак да не забравяме, че кошера на Фьодор Соколов е с вътрешни размери 22,5 на 22,5 и е разработван за европейска пчела, дори е рамъчен кошер. аз съм съгласен с изводите на Шапкин, че един кошер мне трябва да има обем по хоризонтала по-голям от 30 на 30 см. Имам и два стандартни Як - а и един ще заселя от този хибрид, между варе и як като съм се опитал да направя синтез между добрите страни на двата кошера. Също следва да се отчете, че при мен питите ще нъдат непрекъснати, при варе корпуса не се отстроява до самото дъно а спират на няколко мм от връхната летва на долния корпус.
цитат от книгата на Варе на руския засъжаление няма бг превод:
Гнездо расплода
Гнездо расплода – это часть улья, в котором находятся расплод, семья в целом и
запасы корма на зиму. В нашем улье эта камера расплода состоит из двух корпусов.
Принципиально важно рассмотреть объем камеры расплода, ибо этот объем должен
быть настолько мал, насколько это возможно для уменьшения потребления корма, так как
пчела ест не только чтобы прокормиться, но и чтобы создать тепло. Пчелиное гнездо
меняется от 36 литров в Народном улье до 55 литров в улье Дадан.
Все данные свидетельствуют о том, что пчелы потребляют больше корма в больших
камерах расплода. Я даже осмелюсь сказать, что эта разница составляет от 3 до 5 кг. И это
ежегодно. Для пчеловода это потеря, которая быстро удваивает цену его улья.
В больших ульях пчелы вынуждены находиться в гнезде во время первых погожих
дней, времени, когда они могли бы найти много пыльцы и немного меда на воле. Большие
ульи, таким образом, не делают семьи сильнее, они сдерживают плодовитость матки.
Разделительные доски (заставки), конечно, могут помещаться в большой улей и
изменять их размер. Однако эти заставки неудобны по нескольким причинам.
Осенью они препятствуют свободному распределению запасов корма на зиму. Если
они не находятся близко к стенам, то они бесполезны. Если они находятся близко к стенкам
корпуса, то они «запрополисовываются», приходится их выковыривать, чтобы передвинуть.
Тогда пчелы отвечают расправой на расправу. Кроме того, перемещение перегородок
требует затрат времени и охлаждает расплод, а это еще одна причина раздражения пчел.
Тем не менее, объем камеры расплода должен быть достаточным. Он должен
позволить размещение кормовых запасов на зиму, пчел под медом, и весенней кладки яиц
маткой.
Следует отметить, что зимой и в начале весны потребности пчел во всех улья
примерно одинаковы, потому что семьи почти не отличаются по силе. Диаметр клуба пчел
вряд ли различается более чем на один или два сантиметра.
И Аббат Voirnot, который лучше изучил этот вопрос, пришел к выводу, что 100
квадратных дециметров сот достаточно зимой и ранней весной.
Dr. Duvauchelle, наш первый наставник в пчеловодстве, убежден, что малые ульи
лучше, создал улей 280х360 мм, получив 80 квадратных дециметров сот. Позднее он
расширил свой улей и дал ему 9 рамок 300х400 мм с 96 квадратными дециметрами сот. Это
подтвердило выводы Аббата Voirnot. Мы также подтвердили, что эти два мастера были
правы на этот счет.
Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.
Вижте какво предизвика интереса ми за тези 96 ква.дм восъчна площ за плодника.
http://snezhinka.7bb.ru/viewtopic.php?id=7913
Това е Богородичния кошер на Отец Никодим. Рамката му е седяща с размери 290х215 мм, крачета от 10 мм, и разсояния 35/10 мм междусредостение и междурамие, летвички 35 мм в горния и долния край, 25 мм по средата и по 5 мм прорези от двете страни за преминаване на пчелите от 10 мм. Той работи с 9 рамкови корпуси с по 3 пакета рамки, като във всеки пакет има по 3 рамки. Така е решил, подобно на Прокопович. Той е от Украйна и там е на почит и уважени кошера на Прокопович. При мен обаче 9 рамковия кошер е с рамка 310 мм х 193 мм външно и 298 х 179 мм вътрешно / корпуса ми е 325 х 325 х 200 мм вътрешно и работя с междурамкови разстояния 35/10 мм /. Моите летвички са горна с дебелина 8 мм и долна и странични по 6 мм, като тези на Марк Гатино. Корпусната ми восъчна площ е 48 кв.дм, 2 корпуса са 96 кв.дм, но не ми са достатъчни и винаги се налага да слагам 3 корпус отгоре. Тогава плодника ми става от 144 кв.дм. Даже и да не го усвоят, съм спокоен, че няма да се роят по моя причина. В този случай 3-я корпус ми служи като магазин за складиране на излишния нектар и съм спокоен, че няма да блокирам майката. Нещо като хранителна наставка подобно тази на Венер, но аз не работя с Ханеманова решетка. Слагам я чак когато слагам 4 и 5 карпус като магазини. В началото опитах да работя с корпуси 345х345х200 мм и рамка външно 330х193 мм и вътрешно 314х177 мм, летвички 10 мм дебелина за горната, 8 мм дебелина за страничните и 6 мм дебелина за долната летвичка. Наистина тогава имах корпусна восъчна площ 50 кв.дм и 2-та корпуса ми правиха 100 кв.дм. Тези междурамкови разстояния разстояния от 37/12 мм / 9 рамки по 37 мм - 25 мм дебелина на питата и 12 мм проход = на 333 мм + 12 мм = 345 мм / ми дойдоха малко по-големи по хоризонтала и кошера работеше по-лошо, пчелите ми складираха по-малко нектар в магазина. Когато го стесних до вътрешен диаметър по хоризонтала 325 мм, качваха нектара в магазина по-бързо и правеха повече мед. Така че сте прав за тези 96 кв.дм. Това е долната граница на исканата плодникова восъчна площ от едномоайчино пчелно семейство.[/quote]
Идеята на богородичния кошер на Отец Никодим е проста. Той разделя рамката на Дадан-Блат от 435х300 мм на 2 части и получава 2 малки рамки 300х212 мм. Има корпуси в Украйна с по 9-12 рамки, но оригиналния корпусен кошер на Отец Никодим е с 9 рамки и корпус с вътрешни размери 316х316х220 мм
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.
Вижте какво предизвика интереса ми за тези 96 ква.дм восъчна площ за плодника.
http://snezhinka.7bb.ru/viewtopic.php?id=7913
Това е Богородичния кошер на Отец Никодим. Рамката му е седяща с размери 290х215 мм, крачета от 10 мм, и разсояния 35/10 мм междусредостение и междурамие, летвички 35 мм в горния и долния край, 25 мм по средата и по 5 мм прорези от двете страни за преминаване на пчелите от 10 мм. Той работи с 9 рамкови корпуси с по 3 пакета рамки, като във всеки пакет има по 3 рамки. Така е решил, подобно на Прокопович. Той е от Украйна и там е на почит и уважени кошера на Прокопович. При мен обаче 9 рамковия кошер е с рамка 310 мм х 193 мм външно и 298 х 179 мм вътрешно / корпуса ми е 325 х 325 х 200 мм вътрешно и работя с междурамкови разстояния 35/10 мм /. Моите летвички са горна с дебелина 8 мм и долна и странични по 6 мм, като тези на Марк Гатино. Корпусната ми восъчна площ е 48 кв.дм, 2 корпуса са 96 кв.дм, но не ми са достатъчни и винаги се налага да слагам 3 корпус отгоре. Тогава плодника ми става от 144 кв.дм. Даже и да не го усвоят, съм спокоен, че няма да се роят по моя причина. В този случай 3-я корпус ми служи като магазин за складиране на излишния нектар и съм спокоен, че няма да блокирам майката. Нещо като хранителна наставка подобно тази на Венер, но аз не работя с Ханеманова решетка. Слагам я чак когато слагам 4 и 5 карпус като магазини. В началото опитах да работя с корпуси 345х345х200 мм и рамка външно 330х193 мм и вътрешно 314х177 мм, летвички 10 мм дебелина за горната, 8 мм дебелина за страничните и 6 мм дебелина за долната летвичка. Наистина тогава имах корпусна восъчна площ 50 кв.дм и 2-та корпуса ми правиха 100 кв.дм. Тези междурамкови разстояния разстояния от 37/12 мм / 9 рамки по 37 мм - 25 мм дебелина на питата и 12 мм проход = на 333 мм + 12 мм = 345 мм / ми дойдоха малко по-големи по хоризонтала и кошера работеше по-лошо, пчелите ми складираха по-малко нектар в магазина. Когато го стесних до вътрешен диаметър по хоризонтала 325 мм, качваха нектара в магазина по-бързо и правеха повече мед. Така че сте прав за тези 96 кв.дм. Това е долната граница на исканата плодникова восъчна площ от едномоайчино пчелно семейство.[/quote]
Идеята на богородичния кошер на Отец Никодим е проста. Той разделя рамката на Дадан-Блат от 435х300 мм на 2 части и получава 2 малки рамки 300х212 мм. Има корпуси в Украйна с по 9-12 рамки, но оригиналния корпусен кошер на Отец Никодим е с 9 рамки и корпус с вътрешни размери 316х316х220 мм[/quote]

Здравейте, така ще процедирам ще направя два кошера хибриди и ще ги заселя да видя как ще вървят и според моето виждане едвали ще реализират при хубав сезон повече от 7 корпуса дори мисля че за моя район са много. При планировката на обемите ще стъпя на 108 кв.дм за плодник за зима и ранна есен и ще добавям само магазинни корпуси и да видим какви резултати ще има от въвеждането на този кошер. Би трябвало да се пипа два пъти в годината за подлагане в ранна пролет и за снемане на меда на есен. Следва да се отбележи че тези кошери изискват разработване на принципно различна технология на работа, съобразена със структурата на медоносната растителност в съответния регион, където се ползват. Ще споделя мнение при заселването и развитието.
пчеларство
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Май 19, 2015 2:08 pm

Re: кошер WARE

Мнение от пчеларство »

vasilevsa написа:
Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.
Вижте какво предизвика интереса ми за тези 96 ква.дм восъчна площ за плодника.
http://snezhinka.7bb.ru/viewtopic.php?id=7913
Това е Богородичния кошер на Отец Никодим. Рамката му е седяща с размери 290х215 мм, крачета от 10 мм, и разсояния 35/10 мм междусредостение и междурамие, летвички 35 мм в горния и долния край, 25 мм по средата и по 5 мм прорези от двете страни за преминаване на пчелите от 10 мм. Той работи с 9 рамкови корпуси с по 3 пакета рамки, като във всеки пакет има по 3 рамки. Така е решил, подобно на Прокопович. Той е от Украйна и там е на почит и уважени кошера на Прокопович. При мен обаче 9 рамковия кошер е с рамка 310 мм х 193 мм външно и 298 х 179 мм вътрешно / корпуса ми е 325 х 325 х 200 мм вътрешно и работя с междурамкови разстояния 35/10 мм /. Моите летвички са горна с дебелина 8 мм и долна и странични по 6 мм, като тези на Марк Гатино. Корпусната ми восъчна площ е 48 кв.дм, 2 корпуса са 96 кв.дм, но не ми са достатъчни и винаги се налага да слагам 3 корпус отгоре. Тогава плодника ми става от 144 кв.дм. Даже и да не го усвоят, съм спокоен, че няма да се роят по моя причина. В този случай 3-я корпус ми служи като магазин за складиране на излишния нектар и съм спокоен, че няма да блокирам майката. Нещо като хранителна наставка подобно тази на Венер, но аз не работя с Ханеманова решетка. Слагам я чак когато слагам 4 и 5 карпус като магазини. В началото опитах да работя с корпуси 345х345х200 мм и рамка външно 330х193 мм и вътрешно 314х177 мм, летвички 10 мм дебелина за горната, 8 мм дебелина за страничните и 6 мм дебелина за долната летвичка. Наистина тогава имах корпусна восъчна площ 50 кв.дм и 2-та корпуса ми правиха 100 кв.дм. Тези междурамкови разстояния разстояния от 37/12 мм / 9 рамки по 37 мм - 25 мм дебелина на питата и 12 мм проход = на 333 мм + 12 мм = 345 мм / ми дойдоха малко по-големи по хоризонтала и кошера работеше по-лошо, пчелите ми складираха по-малко нектар в магазина. Когато го стесних до вътрешен диаметър по хоризонтала 325 мм, качваха нектара в магазина по-бързо и правеха повече мед. Така че сте прав за тези 96 кв.дм. Това е долната граница на исканата плодникова восъчна площ от едномоайчино пчелно семейство.
Идеята на богородичния кошер на Отец Никодим е проста. Той разделя рамката на Дадан-Блат от 435х300 мм на 2 части и получава 2 малки рамки 300х212 мм. Има корпуси в Украйна с по 9-12 рамки, но оригиналния корпусен кошер на Отец Никодим е с 9 рамки и корпус с вътрешни размери 316х316х220 мм[/quote]

Здравейте, така ще процедирам ще направя два кошера хибриди и ще ги заселя да видя как ще вървят и според моето виждане едвали ще реализират при хубав сезон повече от 7 корпуса дори мисля че за моя район са много. При планировката на обемите ще стъпя на 108 кв.дм за плодник за зима и ранна есен и ще добавям само магазинни корпуси и да видим какви резултати ще има от въвеждането на този кошер. Би трябвало да се пипа два пъти в годината за подлагане в ранна пролет и за снемане на меда на есен. Следва да се отбележи че тези кошери изискват разработване на принципно различна технология на работа, съобразена със структурата на медоносната растителност в съответния регион, където се ползват. Ще споделя мнение при заселването и развитието.[/quote]
Здравейте. Тези 108 кв.дм са достатъчна восъчна площ за гнездото. Но когато казвам това, имам предвид, че това е восъчната площ само за пилото. Обикновено в питата пилото е между 60-70 %. Останалата част е заета от меден венец отгоре и встрани, и прашец отдолу. Така, че от тази площ 1/3 веднага трябва да я извадите за да ви остане чистата восъчна площ за разполагане на пилото. При добра майка, която снася между 1500-2000 яйца на ден, това пространство много бързо ще се запълни. Изчислявайте за по-сигурно на максимална яйценостност на майката - 108 кв.дм х 790 килийки в кв.дм = 85320 килийки в 3-та корпуса. Как се изчислява броя на килийките в кв.дм - диаметър на килийка за нашите пити е 5,4 мм. Тогава правим следното уравнение - 5,4 х 5,4 х 0,868 = 25,31088 кв.мм е восъчната площ на една килийка. Общо 20000 кв.см от двете страни на питата : на 25,31088 кв.мм на килийката = 790 килийки в кв.дм. Числото О,868 е косинуса на ъгъл в килийката. При тези изчисления няма да сбъркате, защото залагате на максимална яйценостност, а ако е по-малка, например 1500-1750 йца на ден, още по-добре. Когато разделим 85320 килийки в 108 кв.дм восъчна площ в 3 корпуса на тази 1/3 част не заета от пило = 28440 килийки заети от мед и прашец. От 85320 килийки вадим - 28440 килийки и получаваме = 56880 килийки, с които ще разполага майката в гнездото, които ще бъдат заети от пило. Това съвсем не е много за една добра майка напролет. Четвъртият корпус отдолу винаги ще ви служи за застраховка, защото при нужда пчелите веднага ще го усвоят. Даже и да стои празен, не е лошо. Ще служи като долно въздушно пространство и ще замества дълбокото дъно. Другото е над гнездото да слагате винаги по 1 празен магазин, за да може пчелите да складират нектара горе и да освободите повече площ за майката напролет. Аз така правя с моя 9 рамков Варе кошер. За плодник 2 корпуса с общо 96 кв.дм и 1 корпус от 48 кв.дм отгоре за нектара. По този начин съм сигурен, че за майката винаги има чиста восъчна площ от 96 кв.дм само за пило. Винаги ги държа на 3 корпуса. И когато тръгне нектаропотока слагам ХР над гнездото и 2 магазина отгоре. Общо 5 корпуса с височина 100 см. Това е моята конфигурация. Моята препоръка е да изчислявате чистата восъчна площ за пилото, защото когато се говори за тези 100 кв.дм се има предвид точно това. На майката са необходими 100 кв.дм чиста восъчна площ само за пилото. При вас ще си получи, при 3 корпуса както казвате, чиста восъчна площ от 72 кв.дм и общо 56880 килийки в тази площ. Съвсем не е много за една майка, която снася 1500-2000 яйца на ден.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

пчеларство написа:
vasilevsa написа:
Здравейте. Наистина, 3 корпуса по 36 кв.дм восъчна площ като вашите са достатъчни за = общо 108 кв. дм за плодника. Кошера на Воирнот е с 10 рамки, всяка с восъчна площ от 330х330 мм / 10,8 кв.дм рамкова восъчна площ х 10 рамки / също е = на 108 кв дм корпусна восъчна площ. Така че, при вашата конфигурация, вие напълно отговаряте на тази восъчна площ, но поместена в 3 гнездови зони намиращи се в 3-те корпуса / 36 кв.дм х 3 корпуса = на 108 кв.дм /.
Вижте какво предизвика интереса ми за тези 96 ква.дм восъчна площ за плодника.
http://snezhinka.7bb.ru/viewtopic.php?id=7913
Това е Богородичния кошер на Отец Никодим. Рамката му е седяща с размери 290х215 мм, крачета от 10 мм, и разсояния 35/10 мм междусредостение и междурамие, летвички 35 мм в горния и долния край, 25 мм по средата и по 5 мм прорези от двете страни за преминаване на пчелите от 10 мм. Той работи с 9 рамкови корпуси с по 3 пакета рамки, като във всеки пакет има по 3 рамки. Така е решил, подобно на Прокопович. Той е от Украйна и там е на почит и уважени кошера на Прокопович. При мен обаче 9 рамковия кошер е с рамка 310 мм х 193 мм външно и 298 х 179 мм вътрешно / корпуса ми е 325 х 325 х 200 мм вътрешно и работя с междурамкови разстояния 35/10 мм /. Моите летвички са горна с дебелина 8 мм и долна и странични по 6 мм, като тези на Марк Гатино. Корпусната ми восъчна площ е 48 кв.дм, 2 корпуса са 96 кв.дм, но не ми са достатъчни и винаги се налага да слагам 3 корпус отгоре. Тогава плодника ми става от 144 кв.дм. Даже и да не го усвоят, съм спокоен, че няма да се роят по моя причина. В този случай 3-я корпус ми служи като магазин за складиране на излишния нектар и съм спокоен, че няма да блокирам майката. Нещо като хранителна наставка подобно тази на Венер, но аз не работя с Ханеманова решетка. Слагам я чак когато слагам 4 и 5 карпус като магазини. В началото опитах да работя с корпуси 345х345х200 мм и рамка външно 330х193 мм и вътрешно 314х177 мм, летвички 10 мм дебелина за горната, 8 мм дебелина за страничните и 6 мм дебелина за долната летвичка. Наистина тогава имах корпусна восъчна площ 50 кв.дм и 2-та корпуса ми правиха 100 кв.дм. Тези междурамкови разстояния разстояния от 37/12 мм / 9 рамки по 37 мм - 25 мм дебелина на питата и 12 мм проход = на 333 мм + 12 мм = 345 мм / ми дойдоха малко по-големи по хоризонтала и кошера работеше по-лошо, пчелите ми складираха по-малко нектар в магазина. Когато го стесних до вътрешен диаметър по хоризонтала 325 мм, качваха нектара в магазина по-бързо и правеха повече мед. Така че сте прав за тези 96 кв.дм. Това е долната граница на исканата плодникова восъчна площ от едномоайчино пчелно семейство.
Идеята на богородичния кошер на Отец Никодим е проста. Той разделя рамката на Дадан-Блат от 435х300 мм на 2 части и получава 2 малки рамки 300х212 мм. Има корпуси в Украйна с по 9-12 рамки, но оригиналния корпусен кошер на Отец Никодим е с 9 рамки и корпус с вътрешни размери 316х316х220 мм
Здравейте, така ще процедирам ще направя два кошера хибриди и ще ги заселя да видя как ще вървят и според моето виждане едвали ще реализират при хубав сезон повече от 7 корпуса дори мисля че за моя район са много. При планировката на обемите ще стъпя на 108 кв.дм за плодник за зима и ранна есен и ще добавям само магазинни корпуси и да видим какви резултати ще има от въвеждането на този кошер. Би трябвало да се пипа два пъти в годината за подлагане в ранна пролет и за снемане на меда на есен. Следва да се отбележи че тези кошери изискват разработване на принципно различна технология на работа, съобразена със структурата на медоносната растителност в съответния регион, където се ползват. Ще споделя мнение при заселването и развитието.[/quote]
Здравейте. Тези 108 кв.дм са достатъчна восъчна площ за гнездото. Но когато казвам това, имам предвид, че това е восъчната площ само за пилото. Обикновено в питата пилото е между 60-70 %. Останалата част е заета от меден венец отгоре и встрани, и прашец отдолу. Така, че от тази площ 1/3 веднага трябва да я извадите за да ви остане чистата восъчна площ за разполагане на пилото. При добра майка, която снася между 1500-2000 яйца на ден, това пространство много бързо ще се запълни. Изчислявайте за по-сигурно на максимална яйценостност на майката - 108 кв.дм х 790 килийки в кв.дм = 85320 килийки в 3-та корпуса. Как се изчислява броя на килийките в кв.дм - диаметър на килийка за нашите пити е 5,4 мм. Тогава правим следното уравнение - 5,4 х 5,4 х 0,868 = 25,31088 кв.мм е восъчната площ на една килийка. Общо 20000 кв.см от двете страни на питата : на 25,31088 кв.мм на килийката = 790 килийки в кв.дм. Числото О,868 е косинуса на ъгъл в килийката. При тези изчисления няма да сбъркате, защото залагате на максимална яйценостност, а ако е по-малка, например 1500-1750 йца на ден, още по-добре. Когато разделим 85320 килийки в 108 кв.дм восъчна площ в 3 корпуса на тази 1/3 част не заета от пило = 28440 килийки заети от мед и прашец. От 85320 килийки вадим - 28440 килийки и получаваме = 56880 килийки, с които ще разполага майката в гнездото, които ще бъдат заети от пило. Това съвсем не е много за една добра майка напролет. Четвъртият корпус отдолу винаги ще ви служи за застраховка, защото при нужда пчелите веднага ще го усвоят. Даже и да стои празен, не е лошо. Ще служи като долно въздушно пространство и ще замества дълбокото дъно. Другото е над гнездото да слагате винаги по 1 празен магазин, за да може пчелите да складират нектара горе и да освободите повече площ за майката напролет. Аз така правя с моя 9 рамков Варе кошер. За плодник 2 корпуса с общо 96 кв.дм и 1 корпус от 48 кв.дм отгоре за нектара. По този начин съм сигурен, че за майката винаги има чиста восъчна площ от 96 кв.дм само за пило. Винаги ги държа на 3 корпуса. И когато тръгне нектаропотока слагам ХР над гнездото и 2 магазина отгоре. Общо 5 корпуса с височина 100 см. Това е моята конфигурация. Моята препоръка е да изчислявате чистата восъчна площ за пилото, защото когато се говори за тези 100 кв.дм се има предвид точно това. На майката са необходими 100 кв.дм чиста восъчна площ само за пилото. При вас ще си получи, при 3 корпуса както казвате, чиста восъчна площ от 72 кв.дм и общо 56880 килийки в тази площ. Съвсем не е много за една майка, която снася 1500-2000 яйца на ден.[/quote]

здравейте, изчисленията Ви са точни, но се вземат за основа размера на килийките зададен от восъчната основа при безрамковите размерите на килийките варират не са винаги с еднаква големина. Планирания от мен хибрид е безрамков. Винаги държа празен корпус отдолу за обмен навъздуха и при нужда за използване. тези 4 корпуса - 3 от които отстроени ще бъдат винаги на лице, в ранна пролет ще се подложат още корпуси които да дадат пространство за мед и развитие като в зависимост от силата на семейството ще са 2 или 3 отдолу. Обемът на този кошер става ако са общо 7 корпуса - 94,5 л., което за моя район с бедна паша си е доста. Според Варе тези 100 кв.дм са за гнездото през зима и ранна есен, това включва и зимните запаси, които ще бъдат изядени и ще се освободят килийки за яйцееснасяне през пролетта. Този обем би следвало да е разчетен за достатъчен до настъпване на пашата от овошки, след което е нормално да се разшири кошера с нови корпуси преди акациевата паша. Яйцеснасянето на майката в ранна пролет зависи и от нектаро потока.
За стандартните Японки предвиждам реализация на първа главна паша от овошките. като имат по 5 корпуса с пити 99 кв.дм. При пашата от овошки успяват да отстроят едва 1 корпус, все още възрастовата структура на населението не е подходяща за усилен строеж по това време. След приключването планирам снемане на по 1 медов корпус със запечатан мед от овошки и стартиране на подхранване в дупката между овошките и акацията около 20 дни. Ще подложа наведнъж по 3 корпуса празни от долу.След това ще подхранвам средно с по 300-400 грама на ден сироп 1 към 1, за да се поддържа яйцеснасянето на майката и работното състояние на семейството и да има строеж на пити. Почивката на майката ще я изтегля понапред по време на овошковата паша щото са силни тогава и ще залеят гнездото със сироп.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

От утре започвам да сглабям хибрида. Обади ми се дърводелеца дъските са готови разкроени. Да видим ще имам ли късмет на пролет с лова на рояци. Мисля, че размерите са добри но времето ще покаже как е положението.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:От утре започвам да сглабям хибрида. Обади ми се дърводелеца дъските са готови разкроени. Да видим ще имам ли късмет на пролет с лова на рояци. Мисля, че размерите са добри но времето ще покаже как е положението.

Успех в начинанието.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:
vasilevsa написа:От утре започвам да сглабям хибрида. Обади ми се дърводелеца дъските са готови разкроени. Да видим ще имам ли късмет на пролет с лова на рояци. Мисля, че размерите са добри но времето ще покаже как е положението.

Успех в начинанието.

мерси, Слави. Голямата тънкост при тези системи е планировката на обемите и площта от пити, която е необходима за зима и ранна пролет, там се издънва работата обикновено. Но вече ще се отработи тоя момент. Успех на всички дето се занимават с нетрадиционно пчеларство то има място безспорно в сектора. Успех и на теб. Голяма грешка е започването на безрамковото пчеларство без прочитането на книгата на абата Варе и то няколко пъти.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

Изображение
Новия хибрид в разработка иска още работа, но става.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

Изображение
Малко по - завършен вид.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

От известно време разсъждавам и мисля, че може би ще дислоцират по 9 пити на корпус. При варе топбаровете с восъчни начала фиксират по големи разстояния между питите, а в природата не е така, той е дал разстояние, за да избегне мостчетата, а в природата и в моя хибрид такова разстояние няма да има, мостчетата пречат на пчеларя но помага на пчелите и майката при придвижването им от пита в пита. Ще ги следя с камера и ще видя колко наброй пити ще дислоцират на корпус
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: кошер WARE

Мнение от Aleksey »

Ако градят диагонално могат да го докарат до девет иначе и за осем ще е тясно.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Ето снимка на вътрешен размер 30X30 см. с градеж по диагонала, защото прелката е в единият от ъглите на кошера. Това според мен не трябва да се прави. Прелката трябва да е както я е направил Василевса.

Питите са 8 + 2 много малки в ъглите, в празното пространство, но те не се виждат на снимката. Двете малки пити в ъглите се намират под тавана и са дълбоки 20 см. Общата височина на кошера е 42 см. на двата корпуса.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от slavi 13 на Чет Окт 27, 2016 6:53 pm, променено общо 3 пъти.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Към снимката дадена от мен по-горе.
Средната пита е с дължина точно 30 см. Останалите пити я обгръщат и защитават в задната част на кошера Варе, с посока север-изток.
Това е студено изграждане на питите спрямо прелката, по диагонала, защото прелката е в единият ъгъл на корпусите. На снимката се вижда точно къде е прелката, увисналата летва.
Посоката на предната стена на кошера е ЮГ. Градежа на питите е с посока на югозапад, към прелката.

При прелката на Василевса пчелите няма да градят по диагонала. Но няма да направят 8 пити, ще направят максимум 7 пити, което е супер. Компактно гнездо.

Това е моя снимка на мое Варе.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”