кошер WARE

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Василевса, помниш ли, че в началото твоите пчели не искаха да взимат повече от 0.5 литра сироп на ден, нямяхя изградени пити и нямаха къде да сложат сиропа. Това е същото като сега, и тогава и сега няма къде да сложат сиропа и градят пити. А това е целта, да изградят поне 3 корпуса.
Но щом като си направил горна хранилка, ще можеш да ги подхраниш и през следващата пролет, през март, април и началото на май, в топло време, и няма да умрат от глад, а ти си на юг, и топлото време няма да е проблeм.

Успех!
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:Василевса, помниш ли, че в началото твоите пчели не искаха да взимат повече от 0.5 литра сироп на ден, нямяхя изградени пити и нямаха къде да сложат сиропа. Това е същото като сега, и тогава и сега няма къде да сложат сиропа и градят пити. А това е целта, да изградят поне 3 корпуса.
Но щом като си направил горна хранилка, ще можеш да ги подхраниш и през следващата пролет, през март, април и началото на май, в топло време, и няма да умрат от глад, а ти си на юг, и топлото време няма да е проблeм.

Успех!
Здрасти днес нагледах положението плика с литъра дето поставих снощи е на половина горе долу. Утре сутринта ще снимам да видя строежа как е с телефона. Слави ти как следиш докъде е строежа? Поне с това заливане ще съм сигурен, че ще имат запаси за зимовка. Утре ще пиша подробности относно строежа. забелязвам че вече се облитат късно надвечер а преди се облитаха в промеждутъка между 4-5 часа. забелязвам да вадят кристалчета малки на прелката това може ли да е от кристализирал манов мед?
Списъка с материалите за горна хранилка ще го добавя към общия списък за японския кошер. догодина като поръчам дъски за втори да има и за хранилката много е практична и напълно отговаря на конструкцията на кошера.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

Почти е устроен третия корпус. По-голямата част е построена теловете не се виждат има 5-6 см непостроени. От дясната част е по-застроено отколкото от лявата. Ще им дам още три литра 1 към 1. Кошера тежи гром, струпан е много мед едвам го отместих. Почти съм готов за зимовка.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Василевса, аз следя градежа на пити като заставам зад кошера, и между дъските на два корпуса има малки пролуки. Пъхам една тънка отверка в пролуката, разширявам я малко, премахвам клея ако има, и гледам през образувалата се дупка към прелката. Вижда се доста добре, а дупката е малка и пчелите нямат достъп до мен. Но при мен дъските са дебели 2,5 см. и това е възможно, при теб дъските са по-дебели и не знам дали ще стане.
Другото което съм забелязал е, че пчелите не заклейват пролуките между два корпуса, които се намират под изградените пити. Пчелите заклейват пролуките между корпусите, които се намират срещу вече изградени пити, т.е. заклейването се прави само срещу питите, но не и под тях.
С една дрелка може да направиш по 1 дупка в задната стена на всеки корпус, но дупката трябва да е малка, да не може да премине пчела през нея - 2-3 мм. Тази дупка може да я затваряш с примерно - дървена клечка за шишчета - тези азиатските които се правят от бамбук. Махаш клечката - гледаш през дупката към прелката, и после пак я слагаш.

Добре е че са изградили почти три корпуса, може да им сложиш 4-ти корпус, за да не изграждат търтееви килийки.
Успех!
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:Василевса, аз следя градежа на пити като заставам зад кошера, и между дъските на два корпуса има малки пролуки. Пъхам една тънка отверка в пролуката, разширявам я малко, премахвам клея ако има, и гледам през образувалата се дупка към прелката. Вижда се доста добре, а дупката е малка и пчелите нямат достъп до мен. Но при мен дъските са дебели 2,5 см. и това е възможно, при теб дъските са по-дебели и не знам дали ще стане.
Другото което съм забелязал е, че пчелите не заклейват пролуките между два корпуса, които се намират под изградените пити. Пчелите заклейват пролуките между корпусите, които се намират срещу вече изградени пити, т.е. заклейването се прави само срещу питите, но не и под тях.
С една дрелка може да направиш по 1 дупка в задната стена на всеки корпус, но дупката трябва да е малка, да не може да премине пчела през нея - 2-3 мм. Тази дупка може да я затваряш с примерно - дървена клечка за шишчета - тези азиатските които се правят от бамбук. Махаш клечката - гледаш през дупката към прелката, и после пак я слагаш.

Добре е че са изградили почти три корпуса, може да им сложиш 4-ти корпус, за да не изграждат търтееви килийки.
Успех!
Аз отдавна съм сложил 4 корпус. Армията е голяма ще построят силата е в бройката и зоба. При мен са 3,5 см дъски днес сложих още литър вече оправдава по половина явно заколкото огради утре няма да сложа в други ден още литър ще им дам 8 литра общо при ускореното подхранване 1 към 1. после ще давам 2 към 1 по литър на 4 дни за хранене. последно не разбрах твоето варе ли е или японска ?
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:
slavi 13 написа:Василевса, аз следя градежа на пити като заставам зад кошера, и между дъските на два корпуса има малки пролуки. Пъхам една тънка отверка в пролуката, разширявам я малко, премахвам клея ако има, и гледам през образувалата се дупка към прелката. Вижда се доста добре, а дупката е малка и пчелите нямат достъп до мен. Но при мен дъските са дебели 2,5 см. и това е възможно, при теб дъските са по-дебели и не знам дали ще стане.
Другото което съм забелязал е, че пчелите не заклейват пролуките между два корпуса, които се намират под изградените пити. Пчелите заклейват пролуките между корпусите, които се намират срещу вече изградени пити, т.е. заклейването се прави само срещу питите, но не и под тях.
С една дрелка може да направиш по 1 дупка в задната стена на всеки корпус, но дупката трябва да е малка, да не може да премине пчела през нея - 2-3 мм. Тази дупка може да я затваряш с примерно - дървена клечка за шишчета - тези азиатските които се правят от бамбук. Махаш клечката - гледаш през дупката към прелката, и после пак я слагаш.

Добре е че са изградили почти три корпуса, може да им сложиш 4-ти корпус, за да не изграждат търтееви килийки.
Успех!
Аз отдавна съм сложил 4 корпус. Армията е голяма ще построят силата е в бройката и зоба. При мен са 3,5 см дъски днес сложих още литър вече оправдава по половина явно заколкото огради утре няма да сложа в други ден още литър ще им дам 8 литра общо при ускореното подхранване 1 към 1. после ще давам 2 към 1 по литър на 4 дни за хранене. последно не разбрах твоето варе ли е или японска ?
Варе са ми корпусите 30х30 см., но съм решил да направя и по-малки 26х26 см., но това ще стане следващата година.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Моите корпуси са Варе - 30х30 см., но следващата година ще сложа пчели в по-малки корпоси 26х26 см., още търся подходящата големина на корпуса спрямо моя район.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:Моите корпуси са Варе - 30х30 см., но следващата година ще сложа пчели в по-малки корпоси 26х26 см., още търся подходящата големина на корпуса спрямо моя район.
Защо не опиташ с класически японски кошер като мен.Размерите не са случайно избрани.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:
slavi 13 написа:Моите корпуси са Варе - 30х30 см., но следващата година ще сложа пчели в по-малки корпоси 26х26 см., още търся подходящата големина на корпуса спрямо моя район.
Защо не опиташ с класически японски кошер като мен.Размерите не са случайно избрани.
Не опитвам с размерите на стандартната японска тръвна, защото кошера става много висок и нестабилен през лятото. Гледал съм клип със стандартна японска тръвна, която е висока около 180 см., завързана за метален кол за да не падне, а пчеларя беше нисък, и отнемаше най-горните корпуси с мед, като се качваше на дървена сълба. Това е, и аз нямам опит с тези кошери, гледали сме клипчета, чели сме литература, но нямаме практика. Правя компромис с размерите 30х30 см. - за мое улеснение, а не за обезпечаване на по-добри условия на живот на пчелите.

Моналата година се убедих, че размера на Варе 30х30 см. е голям за моите условия. Затова пиша по-горе, че следващата година ще опитам с по-малки вътрешни размери - примерно 26х26 см. Това става лесно - на корпусите на Варе заковавам 2 дъски от вътре и намалявам вътрешния размер.

От друга гледна точка обаче, твоята стандартна тръвна най-добре обезпечава условията за живот на пчелите, но ако става много висока ще ти създава проблем. Японците не са тъпи копелета, напротив - страхотни са.

Бях ти изпратил един файл с мои изчисления за височината на японската тръвна, за различни вътрешни размери при български условия - но това е теория, не съм го пробвал, сега на практика ще видя какъв трябва да е размера, но трябва време, трябват години време.

Размера трябва да е по-малък от 30х30 см. при всички случаи, аз започнах с най-големия размер за да изпробвам. Но размерът 30х30 см. е при всички случаи много по-добър от стандартните кошери, в които има размер 45 см..

Не е лошо че работим с различни размери, зависи и от района в който се отглеждат пчелите. Важното е всеки от нас да си намери най-добрите размери и да работи с тях, без да вреди на пчелите, а размерите ще са различни в зависимост от местната паша и климът.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:
vasilevsa написа:
slavi 13 написа:Моите корпуси са Варе - 30х30 см., но следващата година ще сложа пчели в по-малки корпоси 26х26 см., още търся подходящата големина на корпуса спрямо моя район.
Защо не опиташ с класически японски кошер като мен.Размерите не са случайно избрани.
Не опитвам с размерите на стандартната японска тръвна, защото кошера става много висок и нестабилен през лятото. Гледал съм клип със стандартна японска тръвна, която е висока около 180 см., завързана за метален кол за да не падне, а пчеларя беше нисък, и отнемаше най-горните корпуси с мед, като се качваше на дървена сълба. Това е, и аз нямам опит с тези кошери, гледали сме клипчета, чели сме литература, но нямаме практика. Правя компромис с размерите 30х30 см. - за мое улеснение, а не за обезпечаване на по-добри условия на живот на пчелите.

Моналата година се убедих, че размера на Варе 30х30 см. е голям за моите условия. Затова пиша по-горе, че следващата година ще опитам с по-малки вътрешни размери - примерно 26х26 см. Това става лесно - на корпусите на Варе заковавам 2 дъски от вътре и намалявам вътрешния размер.

От друга гледна точка обаче, твоята стандартна тръвна най-добре обезпечава условията за живот на пчелите, но ако става много висока ще ти създава проблем. Японците не са тъпи копелета, напротив - страхотни са.

Бях ти изпратил един файл с мои изчисления за височината на японската тръвна, за различни вътрешни размери при български условия - но това е теория, не съм го пробвал, сега на практика ще видя какъв трябва да е размера, но трябва време, трябват години време.

Размера трябва да е по-малък от 30х30 см. при всички случаи, аз започнах с най-големия размер за да изпробвам. Но размерът 30х30 см. е при всички случаи много по-добър от стандартните кошери, в които има размер 45 см..

Не е лошо че работим с различни размери, зависи и от района в който се отглеждат пчелите. Важното е всеки от нас да си намери най-добрите размери и да работи с тях, без да вреди на пчелите, а размерите ще са различни в зависимост от местната паша и климът.
Слави при Руснаците гъмжи от паша тук няма толкова абсурд е в бг условия да отстрои повече от 7. То е маса восък това. Ако тръгне много раздели го на две ще множиш кошерите.стандартната тръвна е 22 см, 4 см по-малко от това дето си замислил ти. Ако решиш ще ти пратя списъка с необходимите дъски за тръвната с добавен материал за горната хранилка по моя модел. Според мен повече от 6 корпуса при наши условия няма да реализира.Руснака да е вадил мед вместо да допуска тази височина. Според мен и 26 ще са много.японеца отлично го е изчислил не е сбъркал никъде.
Чакай при Варе външните размери са 300 на 300,а не вътрешните.
Ето моите диваци:
Изображение
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

Василевса, ще направя и стандартен японски кошер. Догодина ще ползвам няколко вътрешни размери 22х22, 24х24, 26х26, и 30х30 защото ги имам, и ще наблюдавам какво се случва. Висок съм, имам и стълба, а имам и циментови колове на лозето, няма да има проблеми с височината на кошерите.

При руснаците има всякаква паша - голяма е държавата. Не е истина, че пашата им е много и продължителна. Въпрос на определен район. Масово пашата при руснаците е от началото на юни до края на юли, само за около 2 месеца. През останалото време няма паша.

Но на определени места имат паша като в България, и даже по-добра. Затова ми е интересно къде отглеждат японски тръвни? И пишат ли каква е пашата?

Признавам си - нави ме за стандартния размер.

Изпрати ми списъка с дъските за стандартния японски кошер и за горната хранилка на моя имейл. Ще са ми от полза.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

slavi 13 написа:Василевса, ще направя и стандартен японски кошер. Догодина ще ползвам няколко вътрешни размери 22х22, 24х24, 26х26, и 30х30 защото ги имам, и ще наблюдавам какво се случва. Висок съм, имам и стълба, а имам и циментови колове на лозето, няма да има проблеми с височината на кошерите.

При руснаците има всякаква паша - голяма е държавата. Не е истина, че пашата им е много и продължителна. Въпрос на определен район. Масово пашата при руснаците е от началото на юни до края на юли, само за около 2 месеца. През останалото време няма паша.

Но на определени места имат паша като в България, и даже по-добра. Затова ми е интересно къде отглеждат японски тръвни? И пишат ли каква е пашата?

Признавам си - нави ме за стандартния размер.

Изпрати ми списъка с дъските за стандартния японски кошер и за горната хранилка на моя имейл. Ще са ми от полза.
Изпратих ти списъка с дъските . има различни райони на русия но пашата е голяма не съм казал че е продължителна но има много повече от тук. Там и август има паша до началото на септември някъде после хранят. Но съм ги признал за спецове особено номера с пликовете за хранене е голяма работа изпитано от мен. Подадох им 8 литра 1 към 1 усилено сега им дадох 4 дни почивка и ще продължа с храненето по 0,5 гр, 2 към 1 на 2 дни до към края на месеца. какво ще кажеш за прогреса на кошера ми? Дай някви снимки от твоите да видим.
Слави, всичко върви по план дадох им 2 дни почивка от голямото хранене, гледам днес усилено внасят прашец явно са оградили още и майката е заложила пило до скоро като наблюдавах нямаше такова усилено внасяне на цветен прашец, така че точно по плана ще отгледа пило за зимовка. Когато върви върви не мога да се оплача може би е късмета на начинаещия, незнам. Успех
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:
slavi 13 написа:Василевса, ще направя и стандартен японски кошер. Догодина ще ползвам няколко вътрешни размери 22х22, 24х24, 26х26, и 30х30 защото ги имам, и ще наблюдавам какво се случва. Висок съм, имам и стълба, а имам и циментови колове на лозето, няма да има проблеми с височината на кошерите.

При руснаците има всякаква паша - голяма е държавата. Не е истина, че пашата им е много и продължителна. Въпрос на определен район. Масово пашата при руснаците е от началото на юни до края на юли, само за около 2 месеца. През останалото време няма паша.

Но на определени места имат паша като в България, и даже по-добра. Затова ми е интересно къде отглеждат японски тръвни? И пишат ли каква е пашата?

Признавам си - нави ме за стандартния размер.

Изпрати ми списъка с дъските за стандартния японски кошер и за горната хранилка на моя имейл. Ще са ми от полза.
Изпратих ти списъка с дъските . има различни райони на русия но пашата е голяма не съм казал че е продължителна но има много повече от тук. Там и август има паша до началото на септември някъде после хранят. Но съм ги признал за спецове особено номера с пликовете за хранене е голяма работа изпитано от мен. Подадох им 8 литра 1 към 1 усилено сега им дадох 4 дни почивка и ще продължа с храненето по 0,5 гр, 2 към 1 на 2 дни до към края на месеца. какво ще кажеш за прогреса на кошера ми? Дай някви снимки от твоите да видим.
Слави, всичко върви по план дадох им 2 дни почивка от голямото хранене, гледам днес усилено внасят прашец явно са оградили още и майката е заложила пило до скоро като наблюдавах нямаше такова усилено внасяне на цветен прашец, така че точно по плана ще отгледа пило за зимовка. Когато върви върви не мога да се оплача може би е късмета на начинаещия, незнам. Успех
Изпратих ти един файл, и там се вижда какви са моите корпуси и питите в тях, има снимки. Получих твоя файл с размерите на дъските. Успех.
vasilevsa
Мнения: 82
Регистриран на: Сря Юни 17, 2015 10:01 pm

Re: кошер WARE

Мнение от vasilevsa »

Слави, от това дето чета май съм предозирал с киселината. Може ли да им стане нещо. Вместо 0.3 мг съм слагал 3 грама лимонтузу. последния път сложих нормално. Казвай ако може да се развали нещо какво да правя моля за съвет ти знаеш стари пчеларски мурафети. Ще мина на вариант с оцет 3 грама на 1 кг захар. ще се регулира по-лесно. прати ми на майла някъв телефон ако може ще съм ти много благодарен. Инак забелязвам усилено внасяне на прашец май е снесла пило доста и ще се излюпи зимната пчела скоро.
slavi 13
Мнения: 80
Регистриран на: Пет Яну 17, 2014 8:04 pm

Re: кошер WARE

Мнение от slavi 13 »

vasilevsa написа:Слави, от това дето чета май съм предозирал с киселината. Може ли да им стане нещо. Вместо 0.3 мг съм слагал 3 грама лимонтузу. последния път сложих нормално. Казвай ако може да се развали нещо какво да правя моля за съвет ти знаеш стари пчеларски мурафети. Ще мина на вариант с оцет 3 грама на 1 кг захар. ще се регулира по-лесно. прати ми на майла някъв телефон ако може ще съм ти много благодарен. Инак забелязвам усилено внасяне на прашец май е снесла пило доста и ще се излюпи зимната пчела скоро.
Не съм прекалявал с лимонтузото и не знам как се отразява на пчелите.
Сега може да им дадеш 5-6 литра захарен сироп без лимонтузо и без оцет. Пчелите ще го смесят с вече даденият им сироп с много лимонтузо, и мисля че няма да има проблем, защото нивото на лимонтузото ще спадне, когато запечатват меда за зимуване. А обработката и запечатването става за около 8-10 дни.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”