Избор на кошер за начинаещ пчелар

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от galin80 »

тази тема ми се стори най-подходяща за моя въпрос,защото съм кандидат пчелар
миналата година си взех 7 бр. ДБ иззимуваха успешно без жертви но чета много за ЛР. кошерите и техните предимства.реших да прехвърля едно семейство в 8 рамков ЛР. и вече са на 5 рамки пило та въпросите ми са:
време ли е за втория корпус?
отдолу ли да го сложа или отгоре/за отдоло питам зощото четох че когато по горния краи на рамките в долния корпус има прашец значи това е момента за ротация/?
да прехвърлям ли запечатано пило във втория корпус а да оставя майката в сегашния?
от района на Добрич съм и предполагам че до15-20 дни ще има цъфнала рапица до сега освен разпечатването на меда съм ги подхранил 3 пъти със сироп със стартовит по 500 гр на кошер
да продължавам ли със сиропа или само да разпечатвам от меда?/ останалите ДБ.имат по две рамки с мед зад преградната дъска/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от dimitarbonev »

Корпуса се слага отгоре. Мисля, че вече е време да го слагаш. Майката трябва да има къде да снася, а тя се движи само нагоре. Можеш да вдигнеш една пита със запечатано пило нагоре. така по-лесно ще се качат пчелите в новия корпус. Можеш и да подхранваш помалко, но не прекалявай. Когато горния корпус се усвои, а в долния пчелите се излюпят в по-голямата си част ще е време за поредната ротация. Цъфне ли рапицата слагай корпус или магазини за да не блокират майката, че най-много рояци дава рапицата.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от galin80 »

dimitar,
Благодаря за съвета ще действам в петък.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от galin80 »

времето в петък беше променливо сисен вятър облаци, но си казах мечка страх мен не страх ,скачам в боя. Отварям покривната табла и като гръмна една грамотевица тука ли си там стой няма пушек няма мушек корпус, табла, капак за пет секунди :D и само 4 ужилвания :shock: !

имам още един въпрос за магазина рамките през една с восъчни основи ли да са?
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от валка »

nikberk написа: Да !Срещнах се с него и той ми отвори очите за ЛР кошерите и технологията на работа с тях.А след като ходих с него и при Венер просто видях колко много съм загубил за 10г. през които слушах местни величия,които ме караха да пръскам и мажа покрай кошерите с нафта да слагам нафталин и да ги величая за добив максимум 15кг. от кошер!
Искам да ти кажа ,че сега да седиш на компютъра ще събереш толкова информация за работа с ЛР кошер без да търсиш помоща на друг.Двехилядната година нещата бяха други нямаше много неща за четене,или ако имаше то бе само за Дадан-блатова технология.Аз имах шанс да се срещна с него тогава и не съжелявам за това!


Темата е много стара, но винаги актулна! Колега саму мога да ти кажа ,че и през средата на 80-те години на 20-и век, в списание пчеларство излезна книгата на http://knizhen-pazar.net/index.php?sear ... rchin=name за работа с ЛР-система! Неочаквам отговори, но какво толкова предимството на ЛР, пред ДБ с дълбоко дъно и минимум 3 магазина или корпуса. Работя с такива и съм неделен пчелар, всичко проложимо за ЛР, е приложимо и за тази модификация на ДБ. При мен пашата е Акация и след това тревна, работя с една майка, нямам роене, добива ми за сега от акацията е средно на кошер 25кг. Причината май не е в системата кошер! Прочел съм всичко почти излезнало на пазара, за кошери, технологи и системи, НО всеки автор хвали своето! За съвет, ако искате да гледате ДБ с две майки имайте и няколко Фарара в пчелина!
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от atanasov2004 »

Привет и от мен :) Ми не мога да не се намеся в темата.Колега ще трябва за съжаление и ти САМ да разбереш каква ситема кошери да ползваш. Няма нито една универсална система, за която да се каже-СУПЕР Е ! Тука срещам различни
мнения, в това число и противоречиви...Разбира се за пчеларството е много и най
важен е района в който се пчеларства. Т.е най важна е пашата за пчелите!
Но важно е и как ще зимуват,т.е дали райна е със тежки зими. Всичко съм видял:
Лежаци,ДБ,ЛР,Алпийски,Фарар- ами няма такава система да кажа СУПЕР!
При всички системи,ако знаеш какво да правиш-ПЕЧЕЛИШ! Има мед! Ако не си ги
разбрал се разочароваш жестоко.... Не ги приемай тука нещата едно към едно....
Ще трябва САМ ДА СЕ УЧИШ! Колкото една система има предимство, толкова има
и недостатъци...за съжаление. Факт е. Средния добив при мен е от 25 до 44 кг от
кошер, като не виждам някакво предимство на системите кошери....по добив :D
Аз си реших Хамлетовия въпрос :D - ДБ-10 рамков, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!-три магазина и дебилина на м-ла 25мм, сух чам! Край река Марица, Южна България,
съботно-неделно стационарно любителско пчеларство с 30 кошера...
Всичко друго за мен е хамалогия и дископатия :(
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Избор на кошер за начинаещ пчелар

Мнение от Krasio1980 »

Nic написа:Ако начинаещ пчелар избере да работи с кошер дадан блат какъв да бъде той 10 рамков или 12 рамков. Моля да посочите и съответните аргументи за съответния избор. Става въпрос за стационарно пчеларство в района на Ямболска област.
пробвай и с двата,сам ще видиш плюсовете и минусите :wink:
пчеларството е проста работа за умни хора
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”