отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Niki S »

Достигнал си роевия праг / 8 рамки пило при 12 рамков ДБ/ струва ми се че вече стягат куфарите.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

:lol: миналата година ги взех и по това време бяха на по 3-4 рамки пило без мед пълна скръб а сега силна храна и блага дума а те ще си ходят :( :(
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Niki S »

Ако не искаш да правиш отводка това е начина. Провери какво разтояние се получава м/у рамките на корпусите.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

мисля и за отводки но още не ми е съвсем ясно на практика какво и как се прави а теории много/друго е око да види ръка да пипне/
по точно отглеждането на майки
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Niki S »

Ако трупаш опит опитай и двата начина , отводка и разширение. Силно сем. е във състояние да направи добра М.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Майка »

Galin80, направи отводката в два магазина над семейството. Ако не ти се търси майката, просто раздели семейството на половина. Раздели пилото поравно, като и долу и горе оставиш пресно пило, така че и в двете части да има пресно пило, на което да заложат маточници. Повече пити с мед остави долу, за да не се налага да местиш горния корпус за да храниш, ако се наложи. Прашеца - поравно в двете части и в близост до откритото пило.
Горе ще останат нелетящи пчели и ще се наложи така или иначе да подхранваш. Преди всичко в първите няколко дена трябва да осигуряваш вода в пита.
Ако имаш снелгрова дъска с нея раздели семейството, ако нямаш, сложи нещо - фазер, дебел плат, чувал. Дай на отводката вход на 180 градуса от входа на семейството.

Винаги можеш да преместиш отводката. Премествайки я, с нейните летящи пчели подсилваш семейството от долу при поява на паша.
Другият вариант е да обединиш двете семейства при поява на паша, като предварително премахнеш по-старата майка.
Варианта, който избереш ще зависи от времето на пашата.

Може и както си решил, да разшириш силно гнездото, в два магазина ДБ.
Но имаш ли паша след това, за да може да работи това голямо семейство?
Има една книжка на д-р Грънчаров, където много хубаво са описани нещата. Не е ИНТЕНЗИВНО ПЧЕЛАРСТВО, мисля, че се казваше НОВОСТИ В ПЧЕЛАРСТВОТО? или нещо такова.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Niki S »

За да удържиш такива големи сем. трябва да имаш изградени пити. Ако нямаш мнението на Майка е вярно. И не се чуди много защото нямаш време, макар че нищо не учи по добре на пчеларстване от едно роево семейство.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

благодаря много на Майка за детайлния отговор, много ми помогна в избора.
реших да пробвам и двата варианта само въпроса ми е кой вариант е по добър
майката да остане в старото семейство или да е в новото
а за търсенето ще я намеря има 8-9 рамки къде ще се скрие :lol:
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Boro »

Ако разделяш семейството с два магазина по препоръката на Майка е хубаво майката (пчела) да остане в корпуса т.е. долу. Ако е обратното и я затвориш в магазините ще трябва да ги вдигаш пълни за да чистиш свещевите маточници. Иначе ще ти произведат точно такава майка. Това обаче си е хамалогия, казвам ти го от личен опит. А какво ще правиш после - обединяваш, подсилваш или преместваш е вече въпрос на избор.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

до кога трябва да се унищожават маточниците за да не са свещеви
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

забравих и нещо друго да попитам
от заложените маточници/предполагам ще са повече от два/мога ли да подменя директно/още на маточник/ едната ми майка която е явно доста въздрасна или да си направя оплодно сандъче и да я придам вече готова
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Майка »

С тази идея, за създаване на отводка в два магазина аз подкрепих идеята ти за използване на двата магазина и в същото време подкрепих идеята за създаване на отводка след пашата на Niki S. Създаване на отводка под един покрив с основното семейство се прилага при липса на инвентар /дъна, покриви, корпуси/. Както каза Боро - хамалогия е, но аз като жена съм я прилагала доста често. Търпи се, но до време.
Това, което ти предлагам, включва отглеждане на свищева майка.
За да се получи качествена свищева майка по-добре е майката да е в отводката, а основното семейство да си отгледа нова майка /в основното семейство остават повече пчели/.

От гледна точка удобството на пчеларя - по удобно е майката да се отгледа горе в двата магазина.

Горе в двата магазина, където сформираш отводка, можеш да придадеш и закупена майка.

Също така, този метод за създаването на отводка над основното семейство се прилага и при започнало роево настроение със заложени маточници. Разделят се по равно питите с пило горе и долу. Маточниците се преглеждат и се оставят по един горе и долу.

Всичко това можеш да го направиш без да ги катериш отводките отгоре. Ако имаш сандъчета, ги сложи до семействата, за да можеш по-лесно да обединиш при нужда. Само завърти входовете им.
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

има ли нужда да се унищожават първите маточници които ще бъдат от по напреднало пило и да направят нови от по скоро излюпено
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Майка »

Има много варианти.
Аз предложих нещо съвсем елементарно. Като прочетеш нещата и след като ги осмислиш, ще можеш да прилагаш правилно много методи. Като начало прочети поне три книжки на български за отглеждане на майки: Майката - уникално творение /Йово Кантар/, Производство на пчелни майки /Жил Фер/, Производство на пчелно млечице и пчелни майк /Станчо Георгиев/.
В тях някои неща се тълкуват абсолютно противоположно. Но така ще разбереш, че нещата не стоят съвсем просто и с десет или двадесет изречения не могат да се обяснят цели науки.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Aleksey »

Начина по който ти предлага Майка пчелите не бързат да залагат маточници,но дори и да заложат на по стара личинка пчелите няма да пуснат тази майка да излезе.Първите маточници се унищожават когато семейството или отводката са на 3-4 рамки.Тогава и пчелите бързат.В случая майката остава в кошера и пчелите продължават да усещат нейното присъствие и не бързат да залагат на стари личинки.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”