отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от OVanBASTEN »

ivoborisov78 написа:Основната цел е да се работи само с големи дадан блатови рамки. Майката осеменява определен брой рамки и преди пашата гнездото се подрежда. В долния корпус майката и откритото пило върху тях ханеманова решетка и във втория корпус зрялото пило.
Потърси и прочети технологията на работа с двукорпусен кошер ДБ на един от големите български пчелари - Паскал Кочеджиев. Може пък там да намериш твоя отговор. Освен че работи с ДБ, освен че работи с два плодника, той е работил и изключително.....подвижно пчеларство!
ivoborisov78
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 7:26 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от ivoborisov78 »

За това говорим.Кой от колегите работи по този метод? Подвижно пчеларство-това е истината. Да сподели мнение и опит.
Но технологията на Паскал Коченджиев е основана на двумайчини с-ва. :wink:
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от teraforming »

Според мен тази методика е неудачна за нашите географски ширини, може би по на север, където се вади меда веднъж годишно.
ivoborisov78
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 7:26 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от ivoborisov78 »

Защо така мислиш колега?
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от OVanBASTEN »

teraforming написа:Според мен тази методика е неудачна за нашите географски ширини, може би по на север, където се вади меда веднъж годишно.
Паскал Кочеджиев е пчеларствал в най-южните райони на България! А дали методиката е удачна или не говори факта, че тя е известна и публикувана. Много лесно се лепят етикети - това е удачно и това - не, без да се аргументира. Точно това е грешката на "разбирачите" в този форум - казва се НЕ и това е. Досега не съм прочел аргументи на отрицанието. Само това, че методиката не се познава(...неудачна е за нашите гографски ширини) не дава основание с лека ръка да се отхвърля и казва - НЕ. Още повече, че става въпрос за начина на пчеларстване на един от големите пчелари на България - оценен и от съвременниците си и от историята(той е ИМЕ).
И в контекста на горното - колега teraforming, не бъди поредния самозабравил са гном, който си позволява да дава квалификации на доказани личности! Паскал Кочаджиев беше от тези, които определяха "дневния ред" на пчеларството у нас, когато българския мед се изнасяше по света и тук се провеждаше "Апимондия".
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от teraforming »

Не считам себе си за разбирач.
Ако може без обиди - гноми и тн.
Този човек, който цитирате не го познавам. Ще се постарая да се запозная с работата му, ще ми бъде интересно.
Сега се аргументирам защо така мисля.
Защото тежестта е много голяма и при толкова интензивна работа ще бъде тредоемко да се подхвърлят корпусите. Гледал съм доста руски и други филми от техните ширини. Там работят с такива с една майка, но при тях започва медосбора много по - късно, и вадят меда накрая, в този случай е удачно този голям обем. В смисъл - вадиш и прибираш в склада. Те там имат случаи в които се оплакват от замръзнал липов цвят - представете си.
Мисля че при нас е далеч по удачно да се работи с по - малки тежести, по - мобилно.
Това е мое мнение и не виждам защо се горещите толкова, защо трябва да се обиждаме.
Форума е създаден, за да споделяме мнения. Тук не пишем учебници. Ако някой му доставя удоволствие да се заяжда и си има характеропатия си е негов проблем.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от светльо »

ivoborisov78 написа:Основната цел е да се работи само с големи дадан блатови рамки. Майката осеменява определен брой рамки и преди пашата гнездото се подрежда. В долния корпус майката и откритото пило върху тях ханеманова решетка и във втория корпус зрялото пило.
И? - защо да не е с два магазина, а с ДБ корпус .... само, заради еднотипност на рамките ли.

И аз не съм чувал за Паскал Кочеджиев, но съм пробвал това за, което питаш, пробвал съм и с две майки, но не виждам нито едно предимство на този начин работа, освен еднотипноста на рамките, ако очакваш по-високи добиви, по-лесна работа и т.н. няма да стане, дори напротив, работата става тежка, но и .... как да кажа, то зависи от човека, от инвентара му, защото примерно в темата за лежаците, можеш да видиш клипове на един руснак, който пчеларства по този метод, но с 15 рамкови лежаци и явно е много силен човека, защото сам ги вдига, може примерно ако имаш някаква количка, но ..... за мен е безсмислено, както каза teraforming търси мобилност, експедитивност, така с по-малко труд/ количество работа ще постигаш същите резултати, което ще рече, че като искаш с повече труд (аналогичния, който ще положиш при това, което си намислил) ще имаш по-добри резултати. (търси високо КПД, а не с какво да си съсипеш кръста)
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Boro »

17 рамкови са му на руснака и изобщо не ги вдига, а центрофужи веднъж в годинта в края на август и разформирова . Има разлика. Жалко че свалиха филмите от ютуб.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от teraforming »

Boro написа:17 рамкови са му на руснака и изобщо не ги вдига, а центрофужи веднъж в годинта в края на август и разформирова . Има разлика. Жалко че свалиха филмите от ютуб.
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3706035
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=3089487

Тук могат да се дръпнат, колеги.
Първия е поредицата на Осташов - той има най - различни кошери и много не се старае за конструкцията, докато при втория Кривчиков са му твърдо 14рамки и е дал много подробно по какъв начин е направен кошера, ще забележите, че при тях се прибират зимата в зимовник под земята. Дават и как са направени землянките. Интересно е.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Boro »

Аз си ги свалих всичките поредици (и на Кривчиков и на Осташов), дори ги конвертирах в DivX формат като смятах да ги кача в Замунда, но с тези забрани на торентите няма как да стане.
Причината - в четвъртък България сложи подписа си под международното търговско споразумение за борба с фалшификациите ACTA.
Това обаче е една друга тема. :arrow: http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1206591
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
колменеро

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от колменеро »

Boro споразумението, ако изобщо бъде ратифицирано от парламента, ще влезе в сила, чак след месец Юни. Така че няма страшно, поне за сега. Ще съм ти много благодарен, ако ги качиш в Замунда.
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от pooo »

Boro написа:17 рамкови са му на руснака и изобщо не ги вдига, а центрофужи веднъж в годинта в края на август и разформирова . Има разлика. Жалко че свалиха филмите от ютуб.
За това - като ви хареса нещо от интернет го сваляйте - не чакайте да го изтрият. За сваляне на клипове има една хубава програма - казва се реал плеър, инсталира се допълнително и се свалят почти всички клипове, които искате.
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от Boro »

Оф топик:
Аз ги свалям с YouTube Downloader
После ги конвертирам с Any Video Converter като големината на файловете пада почти 5 пъти. Тия дни ще ги кача в замунда, гледам има голям интерес към руските технологии.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
galin80
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Мар 06, 2012 10:11 pm
Местоположение: Добрич

Re: отглеждане на пчелни семейства в двукорпусни кошери

Мнение от galin80 »

имам 4 ДБ 12 рамкови които в момента са на 8 пълни рамки с пило и си мисля че след акацията няма да имат спиране.някой пробвал ли е да сложи два магазина и да прехвърля в тях запечатано пило а в плодника да се сложат празни рамки за да се избегне роене
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”