НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

Според мен,когато семейството се развива от горе на долу,развитието е по бавно.Освен това стените на кошера са дебели и трудно се затоплят март,април,което от своя страна задържа повече пчели в кошера за да топлят пилото.Към това можем да добавим и вентилацията.Може би чак в края на април може да се получи по интензивно развитие.Но юли-август в жегите дебелите стени на кошера са голям плюс-пчелите работят нормално докато кошерите с тънки(2,5СМ)стени снижават активността си.И може би това е най големия плюс на лежака.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:
Лежаков написа:8. Пояснения относно едноразовото разширяване /или как да спестим време и труд ?/


Когато пчелите запълват 10 – 11 междурамия, а пилото е на 8 – 9 пити, може да се извърши едноразово разширяване...


.
Toва при вас приблизително на коя дата се случва?

В поясненията относно първия преглед съм написал, че в средата на март на десетте пити има 7-8 рамки с пчели и 5-6 пити пило.Поставям още две пълномедни пити.Общо стават 12 пити.Оставям пчелите на мира за 15-20 дни.При хубаво време между 1 и 7 април са готови за окончателното разширяване.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
колменеро

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от колменеро »

Лежаков написа:
При наклонения лежак през пролетта, семейството се развива отгоре надолу, пита след пита и все по-близо до входа.Това е нормалното поведение на пчелите.Едноразовото разширяване, първо дава възможност на майката да снася на воля и второ, снася там където тя е решила, а не където на мен ми се иска.Ако времето рязко се затопли, пчелите бързо изграждат поставените восъчни основи и майката снася по-близо до входа.Ако пролетта се затегне и времето е хладно, майката слиза по-бавно и площта на пилото по питите е по-голяма.Чрез този начин на разширяване на гнездото, на майката се дава възможност да покаже на какво е способна.Ако някоя изостане в сравнение с другите, макар и млада, се налага да я сменя.
Кошера създава идеални условия за развитие и ако някое семейство изостава, причината е в майката.
Защо според теб става така?
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Aleksey написа:Според мен,когато семейството се развива от горе на долу,развитието е по бавно.Освен това стените на кошера са дебели и трудно се затоплят март,април,което от своя страна задържа повече пчели в кошера за да топлят пилото.Към това можем да добавим и вентилацията.Може би чак в края на април може да се получи по интензивно развитие.Но юли-август в жегите дебелите стени на кошера са голям плюс-пчелите работят нормално докато кошерите с тънки(2,5СМ)стени снижават активността си.И може би това е най големия плюс на лежака.


"Според мен,когато семейството се развива от горе на долу,развитието е по бавно".

1. Това е нормалното развитие на пчелите в природата.
2. Преминават от пита на пита, а не от корпус в корпус.
3. При затопляне на времето, майката слиза надолу към входа.


"Освен това стените на кошера са дебели и трудно се затоплят март,април,което от своя страна задържа повече пчели в кошера за да топлят пилото".

Всичко е точно на обратно.Дебелите стени са предимство през всичките сезони.През пролетта пчелите не чакат като земноводни да ги нагрее слънцето.Те произвеждат топлината за пилото, а дебелите стени на кошера ги предпазват от охлаждане и поддържат постоянна и оптимална температура.При това положение повече пчели са в състояние да напуснат кошера и да снабдяват семейството с прашец и нектар през април.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

колменеро написа:
Лежаков написа:
При наклонения лежак през пролетта, семейството се развива отгоре надолу, пита след пита и все по-близо до входа.Това е нормалното поведение на пчелите.Едноразовото разширяване, първо дава възможност на майката да снася на воля и второ, снася там където тя е решила, а не където на мен ми се иска.Ако времето рязко се затопли, пчелите бързо изграждат поставените восъчни основи и майката снася по-близо до входа.Ако пролетта се затегне и времето е хладно, майката слиза по-бавно и площта на пилото по питите е по-голяма.Чрез този начин на разширяване на гнездото, на майката се дава възможност да покаже на какво е способна.Ако някоя изостане в сравнение с другите, макар и млада, се налага да я сменя.
Кошера създава идеални условия за развитие и ако някое семейство изостава, причината е в майката.
Защо според теб става така?

Защото, така са го правили милиони години. Пчелите най-добре преценяват различните фактори, от които зависи тяхното съществуване. От пчеларя се иска да осигури необходимия обем, а те ще го усвоят по най-рационалния начин.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Лежаков написа:

При хубаво време между 1 и 7 април са готови за окончателното разширяване.
Taзи дата исках да прочета.Само не ми е ясно как до първата паша ще усвоят толкова бързо всички пити на долу. При мен първата(рапицовата) паша е на 10-20 април или говорим за други паши?Вярвам, че ще ги усвоят и майката ще наснесе и на долу, но едва когато има сериозен приток отвън,но не и преди това.
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:
Лежаков написа:

При хубаво време между 1 и 7 април са готови за окончателното разширяване.
Само не ми е ясно как до първата паша ще усвоят толкова бързо всички пити на долу.

Едноразовото разширяване се извършва с 3 пити и 3 восъчни основи.Майката обикновено слиза към входа, където притока на свеж въздух е по-добър. В най-горните пити пилото се е излюпило и пчелите носят прашец и нектар.Най-късно 15 дни след разширяването, семейството е усвоило всички пити и основи.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

[quote="Лежако Всичко е точно на обратно.Дебелите стени са предимство през всичките сезони.През пролетта пчелите не чакат като земноводни да ги нагрее слънцето.Те произвеждат топлината за пилото, а дебелите стени на кошера ги предпазват от охлаждане и поддържат постоянна и оптимална температура.При това положение повече пчели са в състояние да напуснат кошера и да снабдяват семейството с прашец и нектар през април.[/quote]

Дебелите стени на лежака са с предимство единствено през юли и август.През пролетта март-април,слънцето напича стените на кошера,като по този начин се загрява и от вътре,а коя стена ще се нагрее по лесно-дебелата или тънката :?:
Освен това тънката стена през есента и зимата държи по студено,което от своя страна задържа семейството от ранно развитие.Демек по-продължителната липса на пило съхранява пчелите и медовите запаси.Пчелите от студ не се плашат трябва им завет.Тънките стени през юли-август задължително трябва да са на сянка или да се засенчват.Пчелата от студ не се плаши,но жегата може да ги убие.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Aleksey написа: Дебелите стени на лежака са с предимство единствено през юли и август.През пролетта март-април,слънцето напича стените на кошера,като по този начин се загрява и от вътре,а коя стена ще се нагрее по лесно-дебелата или тънката :?:
Освен това тънката стена през есента и зимата държи по студено,което от своя страна задържа семейството от ранно развитие.Демек по-продължителната липса на пило съхранява пчелите и медовите запаси.Пчелите от студ не се плашат трябва им завет.Тънките стени през юли-август задължително трябва да са на сянка или да се засенчват.Пчелата от студ не се плаши,но жегата може да ги убие.


В букварите пише, че една от основните задачи на кошера, е да предпазва пчелното семейство от неблагоприятните външни условия. Студът и горещината са неблагоприятни за нормалното развитието на пчелите. Кошерите са от дърво, защото то има много ниска топлопроводимост. Известно Ви е ,че напоследък масово изработват кошери от стиропор, който е с още по-малка топлопроводимост от дървото. Пчелите през пролетта не разчитат на слънчевите лъчи. Бурното или по-слабо развитие, зависи от притока на прашец и нектар. Дори и при облачна пролет, ако има цъфтеж и благоприятна външна температура, семействата се развиват прекрасно. Поради по-ниската стойност и по-ниското тегло, масово се изработват тънкостенни кошери, а след това се измислят и предимствата, които имат.


"Освен това тънката стена през есента и зимата държи по студено,което от своя страна задържа семейството от ранно развитие.Демек по-продължителната липса на пило съхранява пчелите и медовите запаси.Пчелите от студ не се плашат трябва им завет".

Когато прочетох това, се вцепених. Всичко е наопаки. През зимата, ако тънката стена поддържа ниска температура, това ще доведе до консумацията на повече мед и по-бързото амортизиране на пчелите.Ще имате голям подмор и семейството ще ослабне или ще загине. Появата на пило не влошава, а напротив подобрява състоянието на семейството. Ако стените са дебели и осигуряват температурен комфорт в кошера, рано през пролетта ще се има млади пчели.

Колега Aleksey, моля Ви да направите литературна справка, след което ме информирайте, къде са описани предимствата на тънките стени на пчелния кошер. Ама много Ви моля.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Според мен дебелината на кошера,затоплянето и стесняването на гнездото е от голямо значение, когато пчелите вече не са в покой т.е когато кълбото е полуразпуснато.
Могат да презимуват и в кошер с тънки стени, но поне тавана трябва да е сериозно изолиран.И аз съм наблюдавал , че ранна пролет при тънките кошери, когато ги напече слънцето пчелите се облитат по-напред. Те и затова някои колеги санират кошерите си отстрани и от север, а южната страна не.
Определено пролетно време в по-тънките и по-неизолирани кошери пчелите консумират повече мед,но дори и перфектно да е изолиран кошера с дебели стени и топло подреждане на питите прекаленото разширение също не е много удачно.

п.п. когато семейството се развие до 12-14 рамки с пило имат ли венци мед?
toko6520035927(Skype)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

Моля без вцепенения,доктор си знаеш какво да правиш.Моля да ми отговорите на един-два въпрос.Колко е температурата в кълбото при наличие на пило и колко е при липсата на такова :?: И колко ще е разликата в консумацията на мед в двата случая за да подържат необходимата температура :?:
колменеро

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от колменеро »

Лежаков написа: Защото, така са го правили милиони години. Пчелите най-добре преценяват различните фактори, от които зависи тяхното съществуване. От пчеларя се иска да осигури необходимия обем, а те ще го усвоят по най-рационалния начин.
Ти на милиони години ли си че да си проследил, какво правят пчелите? Не че, не е вярно, но си има конкретна причина за това. Но ти говориш само общи приказки, защото явно не я знаеш и вместо да съветваш Алексей да направи справка с литературата, го направи ти.
През зимата, ако тънката стена поддържа ниска температура, това ще доведе до консумацията на повече мед и по-бързото амортизиране на пчелите.Ще имате голям подмор и семейството ще ослабне или ще загине. Появата на пило не влошава, а напротив подобрява състоянието на семейството. Ако стените са дебели и осигуряват температурен комфорт в кошера, рано през пролетта ще се има млади пчели.
Това също не е вярно, но и това Алексей ти го каза. Пчелите топлят кълбото, а не околното пространство, за това няма значени колко са дебели стените. И пчелите се изтощават най-много при отглеждане на пило, а не при консумация на много мед. Но и това Алексей ти го е обяснил много подробно. Това, че несъмнено има загуба на топлина от кълбото, не значи, че пчелите искат да топлят целия обем на кошера.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Здравейте Aleksey и Колменеро !

Прочетох преди много часове, написаното от Вас. Замислих се сериозно. Оказва се ,че Вие сте прави, а аз съм голям тъпанар. Как съм могъл така да се прекарам. Хвърлил съм сумати пари за нестандартни кошери, дебел дървен материал и какво ли още не. Реших да оправя нещата. Още тази година разковавам сандъците.Материала ще го разбича на половината , даже може и на три /дъските са доста дебели/. А после ще си направя два пъти повече кошери.Ще Ви помоля след това, да ми дадете акъл, как по-бързо да ги напълня с пчели.
Още веднъж Ви благодаря, че ми отворихте очите.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Aleksey »

Лежаков написа:Здравейте Aleksey и Колменеро !

Прочетох преди много часове, написаното от Вас. Замислих се сериозно. Оказва се ,че Вие сте прави, а аз съм голям тъпанар. Как съм могъл така да се прекарам. Хвърлил съм сумати пари за нестандартни кошери, дебел дървен материал и какво ли още не. Реших да оправя нещата. Още тази година разковавам сандъците.Материала ще го разбича на половината , даже може и на три /дъските са доста дебели/. А после ще си направя два пъти повече кошери.Ще Ви помоля след това, да ми дадете акъл, как по-бързо да ги напълня с пчели.
Още веднъж Ви благодаря, че ми отворихте очите.
Него прави!Единственно не се съгласих че семействата ще узреят дори и с помощни майки за "най-ранната паша".Но за акацията може да успеят,а за след акацията ще са голяма сила,която ще вкара всяка налична капчица нектар.
Nikolay Kanvhev
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2012 3:19 pm

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Nikolay Kanvhev »

Пивет колеги !

Темата на колегата Лежаков е много интересна ,и аз лично се интересувам как е преминал неговят сезон с Наклонените Лежаци?
Също искам да попитам -при по силно изразена слънчогледова паша един магазин не е ли малко и нямали дасе получи силен пренос на нектар в плодника и ограничаване на майката ?

Лек ден !
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”