НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:
Лежаков написа:

Хоризонталните ми лежаци са с 25 рамки в гнездото и 21 рамки в магазина /няма да ви кажа, защо броя на рамките е разли
чен,помислете и ще се досетите/.Двата вида кошери са различни.
В хоризонталните има две семейства,повече пчели,повече пило и повече мед.

Ясно.Очаквах, че имаш идентични и само да имат разлика в наклона.
Въпреки, че са различни може да се прецени, къде може да има повече пило пчели съответно и мед нали? Питам за едномайчини семейства. Предполагам наклонения ще изпреварва не наклонения или се лъжа?Нямам наблюдения върху лежаци затова задавам такива въпроси скромния ми опит е до 12ДБ плодникови рамки.

Определено, наклонения осигурява по-добри условия за живот и развитие на семейството.Поради тази причина, той ще изпревари идентичния хоризонтален лежак.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Ok приемам , че е така на ''юнашко'' доверие.Когато се стопли ще е голям + да се видят снимки за вътрешното състояние на пчелното семейство, за да е ясно НАИСТИНА за какво иде реч.

Конкретен въпрос с тази наклонена система на колко пити остава пчелното семейство през зимата и колко от тях покрива в края на октомври и ползват ли се преградни дъски?И последен въпрос в момента(зимата) приблизително, колко е кълбото?
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:Ok приемам , че е така на ''юнашко'' доверие.Когато се стопли ще е голям + да се видят снимки за вътрешното състояние на пчелното семейство, за да е ясно НАИСТИНА за какво иде реч.

Конкретен въпрос с тази наклонена система на колко пити остава пчелното семейство през зимата и колко от тях покрива в края на октомври и ползват ли се преградни дъски?И последен въпрос в момента(зимата) приблизително, колко е кълбото?
До средата на Октомври, са зазимени.Зимуват на 10 пити.Покрити са 6-8.Използвам ограничителни дъски.Зимно време не отварям кошерите.Чак през Март.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

В коя част на кошера зимува семейството?
toko6520035927(Skype)
Филип
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Дек 31, 2010 9:48 am

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Филип »

А къде са снимките????
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Филип написа:А къде са снимките????
Нося на майтап, няма страшно.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:В коя част на кошера зимува семейството?
По средата на плодника.Ама точно в средата.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Изображение

Ясно, това означава ли , че и от двете страни има преградни дъски и плътни ли са те?
Тук виждам един минус, може би се досещате за какво говоря т.е за така наречения ''нисък таван'' които пази топлината над пчелното кълбо късна зима или ранна пролет.Тогава знаем, че пилото вече е започнало да се увеличава и запазването на топлината е от съществено значение.В това отношение мисля, че Стандартния Лежак и ДБ са по-добри от наклонения кошер(Лежак).
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

2. Пояснение относно названието /защо наклонен лежак/


Според посоката в която се развива семейството, кошерите се делят на две основни системи – вертикална и хоризонтална. Кошерите , при които развитието е в хоризонтална посока се наричат ЛЕЖАЦИ. Но и при ДБ през пролетта, семейството в плодника се развива в хоризонтална посока. Затова има едно уточнение – ЛЕЖАКА е кошер, с 16 и повече рамки в плодника. Максималния брой рамки не е уточнен.Той зависи от метода на отглеждане, който пчелара е избрал /едносемейно,двусемейно, с майка помошница и др./
Оригиналния лежак е без магазин.Едната част от кошера е плодник и там майката снася яйцата и се отглежда пилото, а другата се използва от пчелите за складиране на мед .При по-малките лежаци , поради липса на място се поставя магазин.
В литературата има описани ( срещат се и в практиката) т.н. наклонени кошери. Ъгъла на наклон е различен. Броя на рамките също. Целта обаче е една, да се подобрят условията за живот и развитие на пчелите / не на пчеларите/.
От написаното до тук следва, че кошера който Ви представих / не съм го измислил или изобретил / e НАКЛОНЕН /защото е под ъгъл 45 градуса/ и е ЛЕЖАК /защото семейството се развива странично и рамките в плодника са 18 броя/.

Ако има някакви въпроси ,може да ги зададете.
Последно промяна от Лежаков на Пон Фев 20, 2012 8:49 pm, променено общо 4 пъти.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Конструкцията и плюсовете са ясни , сега ще започнем да задаваме въпроси относно минусите.

Смея да твърдя , че наклонения кошер(Лежак) НЕ наподобява състоянието и разположението на питите и семейството,както е в природата примерно в наклонена хралупа, защото там развитието започва отгоре на долу, а не така както го описвате във вашия наклонен Лежак от средата. Можеби ако рояка се е заселил в хралупа с вход отгоре ще наподоби подобно разположение. Изобщо ние като пчелари, какви ли не ''дивотии'' измисляме, като си мислим , че им помагаме,а понякога съвсем не е така.

Топлия въздух, къде отива ?/всеки знае най-горе , а това семейство в този кошер, къде и при какви условия е поставено зимата?Според мен при тия условия то ще оцелява но ще консумира изключително много мед.
Защо в тръвните пчелите зимуват успешно с минимално количество мед и в същото време са изкючително стеснени?
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:Конструкцията и плюсовете са ясни , сега ще започнем да задаваме въпроси относно минусите.

Смея да твърдя , че наклонения кошер(Лежак) НЕ наподобява състоянието и разположението на питите и семейството,както е в природата примерно в наклонена хралупа, защото там развитието започва отгоре на долу, а не така както го описвате във вашия наклонен Лежак от средата. Можеби ако рояка се е заселил в хралупа с вход отгоре ще наподоби подобно разположение. Изобщо ние като пчелари, какви ли не ''дивотии'' измисляме, като си мислим , че им помагаме,а понякога съвсем не е така.

Топлия въздух, къде отива ?/всеки знае най-горе , а това семейство в този кошер, къде и при какви условия е поставено зимата?Според мен при тия условия то ще оцелява но ще консумира изключително много мед.
Защо в тръвните пчелите зимуват успешно с минимално количество мед и в същото време са изкючително стеснени?

Скъпи колега, грешката за получилото се недоразумение е в мен.На Вашия въпрос- "В коя част на кошера зимува семейството?" , аз съм отговорил - "По средата на плодника.Ама точно в средата." Имах в предвид,че в средата на плодника зазимявам семейството.Под него има празно пространство около 5 пити.Следва една ограничителна преграда, 10 пити,на които зимува семейството и още една ограничителна преграда.Елементарната сметка е 5+1+10+1= 17.Над семейството остава свободно място, колкото 1 пита.Смятам,че това не е проблем и няма да промени посоката на развитие на семейството.Вие като пчелари може да измисляте "дивотии", ние внимаваме да не ги правим.
Семейството в НЛ, към края на зимата е в горната част на плодника.Там е топло и има много мед.Загинало семейство от студ или глад в този кошер не съм имал.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Приемам уточнението.Пак да попитам така семейството не консумира, ли много мед? Или сега ще кажете, че кълбото от самото начало е горе?
Аз затова се интересувах конкретно в коя част на Плодника зимуват пчелите или по-точно исках да разбера,къде се захваща кълбото първоначално на тия десет пити, които оставяте.
При Стандартния лежак как е?;
Когато изконсумират венеца се удрят на тавана и сетне се мести кълбото назад, където е останалия мед по питата, но винаги са на нисък таван, а при наклонения кошер това липсва(топлото идва едва пролетта). За мен правилно е кълбото да е захванато от самото начало в горната част на плодника на така наречения наклонен кошер(лежак). При този тип кошер пчелите сами, ли си избират мястото за сформиране на кълбото или им помагате?
toko6520035927(Skype)
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от valyo »

toko652003 написа:...
Смея да твърдя , че наклонения кошер(Лежак) НЕ наподобява състоянието и разположението на питите и семейството,както е в природата примерно в наклонена хралупа, защото там развитието започва отгоре на долу, а не така както го описвате във вашия наклонен Лежак от средата. .....
В хралупите пчелите лятос градят от горе надолу, като слизайки надолу отгоре им остава мед. Зимата вървят отдолу нагоре, ядейки меда? Нали поради този им инстинкт намираме гладните семейства над рамките по това време на годината. Т.е. движат се както Лежаков очаква и твърди че се случва.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

valyo аз приех уточнението, че това не се случва от средата т.е. грешката е вярна.

Да това, което казваш е точно така.
Интересното е, че така като са поставени питите се получава непрекъснат висок меден ''венец'' макар и стъпаловиден,
но не е ли прекалено голям?
toko6520035927(Skype)
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от valyo »

Е, да, но ме изпревари с поста. Днес често ми се случва....
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”