НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

ivandespotov написа:
Лежаков написа:
колменеро написа:Колега Лежаков. Имам един хипотетичен въпрос. Надявам се не си имал случай на болно семейство от Американски гнилец, но ако (не дай боже) се случи, как ще процедираш с двойния наклонен лежак?

Не ми се е случвало. Ако го открия есента затривам семействата заедно с питите.Кошера ще го дезинфекцирам.
Ако го забележа през пролетта, ще се опитам да запазя семействата.Ще унищожа питите.Семействата ще ги настаня в резервни малки лежаци.Ще ги лекувам.Ако отново се появи, ще унищожа и питите и семействата.В най-краен случай изгарям кошерите.
Мойте уважения колега Лежаков, но АГ не се открива нито през есента нито през пролета!!!

Тъй като боледува пчелното пило, то Американския гнилец се открива само когато семейството има пило.Лечението има за цел да премахне заболялото пило и меда, в който се намират спорите на причинителя, т.е. восъчните пити.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Майка »

Лежаков написа:Оказва се ,че само един „странен пчелар” е проявил някакъв интерес към моята тема.

Това е така, може би, защото аудиторията е сравнително млада. Колкото повече остарява пчеларят, толкова повече се замисля за вдигането на тежести, тоест как да си ги спести.
Така, че Лежаков, за в бъдеще тази тема ще бъде изключително актуална и полезна за много пчелари.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Както Ви обещах, започвам да пиша подробни пояснения за всяка част от наклонения лежак / НЛ /


1.Пояснения относно наклона / или защо наклоних лежака ?/

Пчелното семейство се развива нормално, само когато температурата, влажността и притока на свеж въздух в гнездото са в определени граници.Когато подържаме всички тези параметри в нормалните граници, осигуряваме необходимия и оптимален микроклимат в гнездото.От тук произлиза и първата, основна и първостепенна задача на всеки кошер - да осигурява подходящи условия за живот на пчелното семейство, а не да облекчава труда на пчеларя, който е решил да ги носи, мести и какво ли още не.
Сега малко теория.Що е конвекция на въздуха? Това е процес на топлопренасяне чрез движение на частиците на въздуха.Във високите обеми съществува естествена конвекция на въздух.Тя се дължи на разликата в наляганията и температурите в най-ниската и най-високата точки.Студения въздух като по-тежък остава на ниско, а затопления се издига нагоре.Конвекцията на въздух е един непрекъснат процес.Край с теорията.
Пчелния кошер разчита на естествената конвекция на въздуха в него.За това е необходимо той да има височина.Да, но лежаците нямат необходимата височина.Затова взех лежака и го наклоних на 45 градуса.И какъв е резултата от това мое действие.
При стандартен лежак, растоянието между най-ниската и най-високата точка в гнездото е 330 мм. След наклоняването то стана 1055 мм. Височината се увеличи три пъти, а с това значително се подобрява и естествената конвекция на въздуха в гнездото. Вследствие на това се подобрява вентилацията и нормализира температурния режим, а това осигурява оптимален микроклимат.
Лежака стана по-добър.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

toko652003 написа:Интересно ми е какво е при него състоянието на пчелното семейство на 1-ви април в обикновения Лежак и какво е в наклонения кошер(Лежак), и съответно има ли разлика за семействата между двата типа след един месец?

Ако получа отговор държа да е конкретен.

Все още чакам отговор.Оставяме вентилацията настрана и говорим за мед пило покритие и т.н.
toko6520035927(Skype)
колменеро

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от колменеро »

Лежаков, благодаря за бързия отговор. Интереса ми беше относно самите кошери. Как бихте постъпил с тях, като се има предвид стойността им. Мисля, че ви разбрах правилно.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от ivandespotov »

Лежаков написа:Както Ви обещах, започвам да пиша подробни пояснения за всяка част от наклонения лежак / НЛ /


1.Пояснения относно наклона / или защо наклоних лежака ?/

Пчелното семейство се развива нормално, само когато температурата, влажността и притока на свеж въздух в гнездото са в определени граници.Когато подържаме всички тези параметри в нормалните граници, осигуряваме необходимия и оптимален микроклимат в гнездото.От тук произлиза и първата, основна и първостепенна задача на всеки кошер - да осигурява подходящи условия за живот на пчелното семейство, а не да облекчава труда на пчеларя, който е решил да ги носи, мести и какво ли още не.
Сега малко теория.Що е конвекция на въздуха? Това е процес на топлопренасяне чрез движение на частиците на въздуха.Във високите обеми съществува естествена конвекция на въздух.Тя се дължи на разликата в наляганията и температурите в най-ниската и най-високата точки.Студения въздух като по-тежък остава на ниско, а затопления се издига нагоре.Конвекцията на въздух е един непрекъснат процес.Край с теорията.
Пчелния кошер разчита на естествената конвекция на въздуха в него.За това е необходимо той да има височина.Да, но лежаците нямат необходимата височина.Затова взех лежака и го наклоних на 45 градуса.И какъв е резултата от това мое действие.
При стандартен лежак, растоянието между най-ниската и най-високата точка в гнездото е 330 мм. След наклоняването то стана 1055 мм. Височината се увеличи три пъти, а с това значително се подобрява и естествената конвекция на въздуха в гнездото. Вследствие на това се подобрява вентилацията и нормализира температурния режим, а това осигурява оптимален микроклимат.
Лежака стана по-добър.
Господин Лежаков, нали не твърдите, че вие сте конструирали за пръв път този тип кошер? Моля отговорете!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Изображение
Рис.7. Кошер от хоризонтален вид (Х - вид)- Лежак
Наклонени кошери.

В литературата се появиха и така наречените наклонени кошери: Наклонен кошер с 16 рамки, изработен от А.Мосеев и 40-рамков (с рамки 300mmХ435mm – украинска рамка) наклонен под 30 градуса кошер, изработен от В.Слотин – вж.В.Слотин ,”Заселване в нов наклонен кошер”, сп.”Пчеларство”, №8, 2004 г.(Виж рис. № ).

Изображение
Рис.8. Кошер от наклонен вид (Н - вид) - Наклонен кошер

Както се вижда от рисунката ,тези кошери заемат междинно положение между стоящите и лежащите кошери. Развитието на пчелното семейство в наклонените кошери е от горе надолу. Изменението на обема на кошера (намаляване и увеличаване) се извършва по направлението на наклона (оста на кошера) на кошера.Наклонът на кошера може да бъде различен и критерии за избора му за сега няма дефинирани. Не се срещат стандартизирани наклонени кошери.

източник
toko6520035927(Skype)
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от ivandespotov »

Токо, много бързаш бе човек! :lol:
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:
toko652003 написа:Интересно ми е какво е при него състоянието на пчелното семейство на 1-ви април в обикновения Лежак и какво е в наклонения кошер(Лежак), и съответно има ли разлика за семействата между двата типа след един месец?

Ако получа отговор държа да е конкретен.

Все още чакам отговор.Оставяме вентилацията настрана и говорим за мед пило покритие и т.н.



Ще отговоря в обратния ред - покритие, пило, мед.

1. Покритие. През различните години и при различните кошери, има разлика в количеството на пчелите, респективно броя на питите покрити с пчели.Всичко зависи качеството на майката и от времето през пролетта.
Най-често при първия преглед /средата на Март/, в кошерите има 8-9 пити покрити с пчели.
При втория преглед /след 15-20 дни/ , повечето кошери са с 12 покрити пити.
В началото на Май плодника е пълен.Покрити са 16 - 18 пити.

2. Пило. Количеството му зависи от микроклимата в кошера,наличието или притока на храна и от майката.Ако не сте виждали плодник с 12-14 пити с пило, мога да Ви покажа.

3. Мед. Факторите от които зависи количеството мед са 1000.... Най-малко 2/3 магазин /12 пити/, най-много два магазина /36 пити/

За другото / и т.н./, тъй като е много, ще пиша в поясненията или ще отговарям на конкретни въпроси.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Аз по скоро питах дали има разлика между двата. Това описание е за наклонения кошер(Лежак) предполагам?
Ако е удобно пишете по тези три точки, какво е при обикновения Лежак.
Така ще мога лесно да направя сравнение.

п.п. извинявам се ако съм бил неясен.
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

ivandespotov написа:
Лежаков написа:Както Ви обещах, започвам да пиша подробни пояснения за всяка част от наклонения лежак / НЛ /


Господин Лежаков, нали не твърдите, че вие сте конструирали за пръв път този тип кошер? Моля отговорете!

Още с първото си изречение, в началото на темата съм написал - "Не претендирам за патент или авторски права".Нищо не съм измислил, нищо не съм изобретил.Просто от всичко измислено /не от мен/, съм подбрал хубавите според мен неща и съм ги комбинирал.Кошерите с които работите са съобразени с Вашите потребности.Аз се съобразявам с нуждите на пчелите.А те ми се отблагодаряват.
Моля Ви да четете по-внимателно.Губите ми само времето с такива въпроси.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Да колега toko652003, отново сте прав.Наклонения кошер не съм го измислил аз.Още при първото поглеждане, забелязах няколко съществени разлики.Открийте ги и ми ги напишете.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:Аз по скоро питах дали има разлика между двата. Това описание е за наклонения кошер(Лежак) предполагам?
Ако е удобно пишете по тези три точки, какво е при обикновения Лежак.
Така ще мога лесно да направя сравнение.

п.п. извинявам се ако съм бил неясен.



Хоризонталните ми лежаци са с 25 рамки в гнездото и 21 рамки в магазина /няма да ви кажа, защо броя на рамките е разли
чен,помислете и ще се досетите/.Двата вида кошери са различни.
В хоризонталните има две семейства,повече пчели,повече пило и повече мед.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Да съгласен съм, че има разлики и това си е съвсем нормално.Корпусните кошери също имат разлики.Някъде се казва ''Колкото пчелари то и толкова видове кошери''.
Малко са стандартизираните кошери, другото е вариации.

.........................
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Лежаков написа:

Хоризонталните ми лежаци са с 25 рамки в гнездото и 21 рамки в магазина /няма да ви кажа, защо броя на рамките е разли
чен,помислете и ще се досетите/.Двата вида кошери са различни.
В хоризонталните има две семейства,повече пчели,повече пило и повече мед.

Ясно.Очаквах, че имаш идентични и само да имат разлика в наклона.
Въпреки, че са различни може да се прецени, къде може да има повече пило пчели съответно и мед нали? Питам за едномайчини семейства. Предполагам наклонения ще изпреварва не наклонения или се лъжа?Нямам наблюдения върху лежаци затова задавам такива въпроси скромния ми опит е до 12ДБ плодникови рамки.
toko6520035927(Skype)
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”