Кошер на Гърдев

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от nikoko »

Gojyto написа:8 рамков ко6ер ползват в пловдив заради 2 причини.Имат слаби па6и и вадят предимно пра6ец.За пра6ец като се замисля наистина идеалния ко6ер е 8 рамковия МК.Но ако цели6 да вади6 мед 8 рамки освен много работа в пове4е ни6то друго няма да ти даде в сравнение, с който и да е друг кошер.За мен това са илюзии на п4еларите,4е се развивали по барзо и ставали по силни в по малките ко6ери.Еми естествено,4е едно семейство по барзо 6те изпални 8 рамки отколкото 10 или 12.Но това не означава 4е се развива по барзо от саседния ко6ер,който е 10 рамков.А това 4е давал пове4е мед е същата простотия.Нали имам ДБ 10 рамки.Това е наи простия модел ко6ер който съм виждал през живота си.Ако в момента имам гладни ко6ери,то това са то4но тия ДБ 10рамки,6тото вътре няма място за нищо.Нито пролетта за пило,нито есента за мед.За 8 рамковия МК няма да коментирам-освен за производство на пра6ец за друго НЕ СТАВА.
Адаш, има една приказка - "голям залък лапни, голяма дума - не казваи"
И аз бях на подобно мнение за осмаците, докато не си направих 5 за да ги пробвам. И, какво стана.
По - 35 кг.от кошер на вадене. Ако не практикуваш определена система, не я коментираи.
Тази система естеетвено си има и определена технология на работа, която е специфична , както сама за себе си, така и в зависимост от раиона където се практикува. Та изисква още и качествени и млади маики и сигурно и други неща, които и аз не знам, но вече изпитвам рвспект към нея.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: koser tip Gardev

Мнение от valaz »

За райони с по-слаба паша се препоръчват по-малкообемни кошери, а за по-силна паша - по-голямообемни. При корпусните кошери, по-малкия брой рамки в корпус лесно се компенсира с увеличаване на броя на корпусите. В крайна сметка е въпрос на пчеларска технология. Но с осемрамкови още не съм работил.
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от mmm.1979 »

Gojyto написа:И колко мед вади6 за годината?
Колега пак казвам че изобилието от паши при мен не е голяма .Средния добив при мен през тази година от сем. беше около 15-18кг/малко в сравнение с другите колеги във форума/ но от 8маците извадих по 23-25кг от сем. но най добре беше при акацията -успяха да се развият максимално.Но за всеки район е различно.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

nikoko написа:
Gojyto написа:8 рамков ко6ер ползват в пловдив заради 2 причини.Имат слаби па6и и вадят предимно пра6ец.За пра6ец като се замисля наистина идеалния ко6ер е 8 рамковия МК.Но ако цели6 да вади6 мед 8 рамки освен много работа в пове4е ни6то друго няма да ти даде в сравнение, с който и да е друг кошер.За мен това са илюзии на п4еларите,4е се развивали по барзо и ставали по силни в по малките ко6ери.Еми естествено,4е едно семейство по барзо 6те изпални 8 рамки отколкото 10 или 12.Но това не означава 4е се развива по барзо от саседния ко6ер,който е 10 рамков.А това 4е давал пове4е мед е същата простотия.Нали имам ДБ 10 рамки.Това е наи простия модел ко6ер който съм виждал през живота си.Ако в момента имам гладни ко6ери,то това са то4но тия ДБ 10рамки,6тото вътре няма място за нищо.Нито пролетта за пило,нито есента за мед.За 8 рамковия МК няма да коментирам-освен за производство на пра6ец за друго НЕ СТАВА.
Адаш, има една приказка - "голям залък лапни, голяма дума - не казваи"
И аз бях на подобно мнение за осмаците, докато не си направих 5 за да ги пробвам. И, какво стана.
По - 35 кг.от кошер на вадене. Ако не практикуваш определена система, не я коментираи.
Тази система естеетвено си има и определена технология на работа, която е специфична , както сама за себе си, така и в зависимост от раиона където се практикува. Та изисква още и качествени и млади маики и сигурно и други неща, които и аз не знам, но вече изпитвам рвспект към нея.
А от десятките колко извади?По 10 кг ли.Кажи и от тях колко искара да направим сравнение :)
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от nikoko »

10 так ДБ. - 15кг
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

nikoko написа:10 так ДБ. - 15кг
:lol: :lol: :lol: Говорех за десетак МК не ДБ.Макар 4е не вярвам дори и от десятката ДБ да си искарал 15 кг само,но както и да е.Тва за мен не е и ко6ер и аз имам такива и само се ядосвам.Десятките МК колко по малко искара от тях сравнение с осемто рамки ?
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: koser tip Gardev

Мнение от Margarita Dikova »

Всичко казано за алпийския кошер е напълно вярно. Бързо развитие на семейството и оползотворяване и на най-слабата паша. Не случайно този кошер е създаден за условията в Алпите - слаба и непостоянна паша. Всъщност единият корпус представлява 4 ДБ плодникови рамки, само че времето за изпълване на ДБ рамките и на алпийските рамки е в полза на последните. Този кошер е идеален за производство на мед в пита, както и за производство на гол рой и за създаване на отводка от поставена върху корпуса тръвна, тъй като съвпада по размер с отвора на обикновена тръвна - около 30 см диаметър. Разбира се, удоволствието от работата с алпийския кошер е чисто любителско, както и отглеждането на пчели в тръвни. За райони с богата паша работата с алпийския кошер е направо убийствена, защото на всеки 3-4 дни трябва да ротирате корпуси или да вадите мед, или да поставяте нови корпуси. Много, много труд и внимание.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

Бих казал добре казано........
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: koser tip Gardev

Мнение от ттитто »

Margarita Dikova написа:Всичко казано за алпийския кошер е напълно вярно.
Кошерът на Гърдев не е ли с рамки с размери като на ЛР? Защо намесваме тук алпийския кошер?
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от nikoko »

Gojyto написа:
nikoko написа:10 так ДБ. - 15кг
:lol: :lol: :lol: Говорех за десетак МК не ДБ.Макар 4е не вярвам дори и от десятката ДБ да си искарал 15 кг само,но както и да е.Тва за мен не е и ко6ер и аз имам такива и само се ядосвам.Десятките МК колко по малко искара от тях сравнение с осемто рамки ?
Горе нямям друг рут освен осмака
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

nikoko написа:
Gojyto написа:
nikoko написа:10 так ДБ. - 15кг
:lol: :lol: :lol: Говорех за десетак МК не ДБ.Макар 4е не вярвам дори и от десятката ДБ да си искарал 15 кг само,но както и да е.Тва за мен не е и ко6ер и аз имам такива и само се ядосвам.Десятките МК колко по малко искара от тях сравнение с осемто рамки ?
Горе нямям друг рут освен осмака
Еми тогава защо твърди6 4е се изкарва пове4е от 8 рамков,след като няма6 там и 10 рамков за да ги сравни6?
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: koser tip Gardev

Мнение от nikoko »

Аз не твърдя, аз ти правя сравнение адаш и ти показвам разликата и резултатите.
Това че ги сравнявам с ДБ в случая няма значение. Искам да покажа, че осмаците са добро решение и не би трябвало да си правиш изводи от повърхностни наблюдения и от недоказани тези.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: koser tip Gardev

Мнение от Gojyto »

За да прави6 разлика между 10 рамков МК и 8 рамков МК тряя да прави6 разликата между двата,а не между 8 рамков МК и 10 рамков ДБ.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Кошер на Гърдев

Мнение от Dinko »





Пловдив ApiBulgaria Expo - 05.03.2014 - Костадин Якофов - Кошер на Гърдев
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”