От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
rojedelon
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Сеп 30, 2011 7:05 pm

От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от rojedelon »

Имам въпрос,някои знае ли какъв е стандарта за дебелина на ламарината за капаците на кошерите.Трябва да закупя ламарина за 200бр. кошери.Някои ако знае какъв е стандарта и и от къде мога да е закупя на най ниски цени да помага.От алуминиевите плаки не помага,ще са двускатни покриви и са малки плаките,а и ми се виждат тънки.
Дайте ми една добра пчелна майка и ще ви дам една добра реколта от мед ". Дулитъл
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от dimitarbonev »

Алуминиевите не са тънки. Има едни плаки дето са доста големи и стават и за твоите цели. Не помня точно размерите, но от една такава стават два обикновени капака, а и е малко по-дебела. Иначе няма стандарт за дебелината, но поцинкованата ламарина много по-трудно се обработва, предвид бройката, която имаш да правиш препоръчвам алуминиевите плаки.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от ivandespotov »

Аз пък препоръчвам поцинкована ламарина 0.5! Алуминиевата след градушка с големината на кокошо яйце,ойде!!! Язък за евтината ламарина! :lol:
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от dimich87 »

Поцинкована ламарина от най-тънката. Аз първия си кошер като го правих и сложих 1мм поцинкована, но много тежи капака. Сега си купувам 0.4мм. При нас има на метър се продава. Един метър струва около 5лв, а от него правя два покрива.
аааа35
Мнения: 201
Регистриран на: Съб Юли 12, 2008 10:23 am
Местоположение: разград

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от аааа35 »

поцинкована се намира и на 1,15 ширина
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от volodq »

rojedelon написа:Имам въпрос,някои знае ли какъв е стандарта за дебелина на ламарината за капаците на кошерите.Трябва да закупя ламарина за 200бр. кошери.Някои ако знае какъв е стандарта и и от къде мога да е закупя на най ниски цени да помага.От алуминиевите плаки не помага,ще са двускатни покриви и са малки плаките,а и ми се виждат тънки.
На най- ниска цена можеш да си купиш поцинкована ламарина от кремиковци.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от drone »

Всичко опира до сметката. Колкото и поцинкованата да е условно защитена от ръждясване, не я ли боядисаш, след 2-3 години ръждата ще тръгне. Но ако е 0,5- 0,6 мм. пак ще изкара поне 15 години ,докато се надупчи тук-таме. Ако е по-дебела - ще идат и 20 години.
От друга страна не мисля, че алуминиевата ще пострада особено много при градушка, понеже отдолу има винаги дъска и дори и да има някоя лека вдлъбнатина някъде ,няма да има пробив. Ще изкара повече от 20 години и предвид че капака най-трудно гние ,трайността на целия елемент ще достигне колкото време сте пчелар. Стига някой бай Мангал да не ви ги отпори за предаване в скрап пунктовете.
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от teraforming »

Аз пък ползвам трак винил много по лек, лесно се работи и не раждясва. На атмосферни условия има доста по дълъг живот, както е и един вид изолация.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от Зарко »

Какво е трак винил?
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от ivan1 »

какво е това
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от teraforming »

тва е бризента на каросерията на камионите, но здравата, а не тази на която се печата по билбордовете
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от търтей Радко »

Никога нямаше да ми дойде на ума за него, че става за тази цел. Ползвам печ.плаки от печатница.Имам сложена такава ламарина на капаци отпреди десетина години - не са мръднали.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Подцинкованата ламарина не е добра според мен защото се нагрява от слънцето и подава топлината /нагряването надоло / Но пък е по добре за ранна пролет и така че кой квото направи аз лицно ползвам плаки алуминиеви! 2лв бяха мисля зимата от русе !
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: От каква ламарина се правят капаците на кошерите

Мнение от dimich87 »

ba4o_ivan1976 написа:Подцинкованата ламарина не е добра според мен защото се нагрява от слънцето и подава топлината /нагряването надоло / Но пък е по добре за ранна пролет и така че кой квото направи аз лицно ползвам плаки алуминиеви! 2лв бяха мисля зимата от русе !
Че то и поцинкованата ламарина излиза около 2-2,50лв за капак.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”