Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Здравейте колеги .Нов съм във форума .Любител съм, занимавам се от около 14 години. Произвеждам сам кошерите си ( по-късно ще кача снимки на мое производство :) ).Имам желание за леко поразширяване на хобито си :) Идеята ми се върти от години, а именно използване на Дадан-блат вос. основа , но вертикално за плодник.Не казвам ,че искам да откривам "топлата" вода, но не намирам мн. инфо по въпроса ми :oops: ,ще бъда благодарен на колеги ,които имат някаква по-подробна информация ( и евентуално и размери). Още не съм си решил размерите - ще си ги изчисля .Идеята е следната: плодника е с даданови основи , вертикално разположени - извод :много добро зимуване (мое мнение ) и "максимално" близко до природата ( примерно в дърво - на тясно и високо), но и да може да се работи лесно с него,да се използва наличния инвентар (центрофуга) . Рамките в плодника,както става ясно от гореизложеното ,ще са тесни и високи :) - мисля си за 12 на брой , а магазинните рамки са стандартните 1/2 Дадан,само ,че разположени напречно на плодниковите-ще се използват при нужда и два магазина ( ще бъдат осем рамкови -мисля). Питането ми е дали има пчелари ,ползващи такъв тип кошери , и какво ви е мнението ви - ще го бъде ли такъв кошер и дали ще има ефект измерим и финансово :D
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Идея за кошер , използващ даданова основа.....

Мнение от Boro »

Здравей колега. Не откриваш топлата вода, наричат се украински лежаци. Виж клипчето :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=Jzzutozs ... re=related , както и темата Съвет за лежак :arrow: viewtopic.php?f=11&t=2518&hilit=%D1%83% ... 0%B0%D0%BA
Само че магазините ти с какви рамки ще бъдат, т.е. с какви размери нали ще ползваш тясната страна като основна? Пчеларстването с този тип кошери се пратикува без магазини а се върти половината от плодника и се зазимява на топло разположение на питите.
Тук има и снимков материал :arrow: http://paseka-dom.blogspot.com/p/blog-page_10.html
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Благодаря колега за инфото! С интерес изгледах клипчетата :) . При мен смятах да е студено подреждането в плодника ( добра ли е идеята ,зле ли е, все пак не е при нас така студено ,както в Украйна примерно), да са 12 на брой рамките, а в магазина - да са напречно разположени рамките спрямо плодниковите,идеята е да се ползват стандартни ДБ магазинни рамки .Как смятате? Струва ли си ?Ще има ли ефект ? Направата му няма да ми е проблем .Имам дърводелски машини и известен опит в правенето на кошери,не съм професионален дърводелец- работя най-вече за себе си, да не се моля на други . Самият аз в момента имам около 42 кошера ДБ 12 рамкови- силно развити , направих и 7 отводки тази година,с по на 6-8 рамки ( :D така си правя отводки аз - силни да станат и мед от слънчогледа да извадя ), естествено имам и няколко калпави, така и не можах да им сложа магазини, като цъфне слънчогледа.....ще ги "оправя",абе не може всичко да е шест . Поддържам майки на не повече от 2 години . Наскоро си купих едно място близо 2.300 дка с много подходящо изложение: юго-източно е, с лек скат надолу и завет откъм задната страна. Оградих го.Засях плодни дръвчета . Сега остана да си направя една постройка за вадене на меда и съхранение на дребен инвентар. Само здраве да има- правя ги не повече от 75-80 на брой , че вече ако са повече, няма да имам желаното свободно време , а и време да се занимавам както трябва с тях. Да не се отклонявам в темата :) . Ако някой има преки впечатления от такива кошери - да сподели как е . Има ли добър добив на продукция .Има ли колеги ,работещи с такива кошери? п.п. промених малко заглавието по препоръка на колега .
Последно промяна от търтей Радко на Сря Юни 06, 2012 3:05 pm, променено общо 1 път.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от Boro »

Изгледай и това клипче колега :arrow: http://www.youtube.com/watch?v=00eWgeDjtIk
и преименувай ако обичаш темата си на "Украински лежак" за да бъде по-понятно за всички колеги, пък и това е наименованието на кошера за който говориш.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Благодарение на колегата Boro намерих предостатъчно инфо в нета , не знаех ,че се казва украински лежак ( въпреки ,че при мен ще е малко по-различно - смятам да пробвам студеното подреждане и рамките да са не повече от 12 на брой , възглавницата ще е друга и ще има и магазин към плодника, който ще се слага отгоре - вертикална система).На няколко пъти съм мервал името , но се подведох от "лежак" и на момента губех интерес - нямам желание да работя с лежак ( пък и е против природата на пчелата). Есента ,когато вече работата ми по пчелина намалее,ще направя няколко броя за експеримент , обещавам да направя подробни снимки и резултати от отглеждането им, добив на мед и прочие.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от Boro »

Като за начало си направи рамките и през магазините на ДБ прихватани за 470 мм летва ги пусни за да ти ги изградят сега при слънчогледа. Като ги надигнат, вадиш и слагаш нови. Така ще си готов за догодина за отводките които смяташ да правиш. После вече е лесно. Щом си изгледал втория клип значи си видял ,че има ХР която спомага за ограничаването на прашеца и пилото в определената зона. Аз също смятам да си направя пробни няколко броя пък да видим. Има и други фенове на лежаците тук но специално на украинските нямам спомени някой да я практикува тая система, освен ако не се е похвалил още.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

По принцип българина е леко консервативен и недоверчив. Аз съм обаче оптимист за идеята си , само мисълта , че животинките ми ще са по-добре зимата и вероятността да стане като тази година при мен - ще клони към нула . Рано пролетта заварих седем умрели семейства , душата ме заболя.За двете се досещам за причината - имаше килийки за маточници (бяха зазимени с нови майки, но ...понякога така се случва в живота). Ама за другите да умрат от глад, при положение , че не са успели да се преместят при пълните с мед рамки в големия и продължителен студ в нашия край, имаше поне още 10-12 кг мед в кошер, който пчеличките не са достигнали...
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от klarinet »

В първият пост на темата като основен плюс причина за ползване на този тип кошер е: използването на един и същи инвентар. Ще е възможно ли центрофугирането на меда? Защото питата е с ДБ размери, но завъртяна на 90* при моята центрофуга няма как да се постави по този начин в центрофугата. ( Моля да ме извините ако въпросът ми е неуместен. Не искам да спамя темата. )
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от Aleksey »

klarinet написа:но завъртяна на 90* при моята центрофуга няма как да се постави по този начин в центрофугата.


Каква ти е центрофугата та да неможеш да въртиш всички рамки на 90*.
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Аз съм с три рамкови центрофуги от алпака ,хордиални– ползвам два броя . Засега са ми предостатъчни :) (то само мед да има :D) .Извъртам с тях преспокойно меда си . Размерите на питата от Украински лежак ,ми позволява да работя с наличните си центрофуги...
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Boro написа:Като за начало си направи рамките и през магазините на ДБ прихватани за 470 мм летва ги пусни за да ти ги изградят сега при слънчогледа. Като ги надигнат, вадиш и слагаш нови. .................
Аз винаги така си градя рамките .Всяка есен изграждам по описания начин 100–120 рамки плодникови ( стар и опитен пчелар ме въвлече в тънкостите на занаята навремето :) ) , отделно и от тези ,които слагам при пилото ,при разширяването на гнездото.При мен ,всяко семейство през годината ,му се подменят поне 4 рамки в плодника с нови основи –допълнителна гаранция за здраве и чистота . За съжаление , не знам дали ще съм готов с рамките по проекта това лято :oops: дано да успея с направата им . Колегата Boro ми предложи добра идея ,отсега да си направя и изградя рамките – ще мога много по-бързо и рано да си заселя семейства в сандъците,нищо, че не са готови кошерите още. Благодаря за съвета ,колега! По принцип смятах да направя кошерите и след това рамките , това обаче е удължаване във времето .Ще се напъна за рамките .
търтей Радко
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Май 26, 2012 10:52 pm

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от търтей Радко »

Aleksey написа:
klarinet написа:но завъртяна на 90* при моята центрофуга няма как да се постави по този начин в центрофугата.


Каква ти е центрофугата та да неможеш да въртиш всички рамки на 90*.
Тя просто ще се слага изправена ,колега ! Няма да се налага "въртене" на 90 градуса!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от Aleksey »

търтей Радко написа:Тя просто ще се слага изправена ,колега ! Няма да се налага "въртене" на 90 градуса!
Демек наклона на килийките ще е на 90* от посоката на въртене. :?: :?: :?:
Нещо неми е ясно :roll:
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от klarinet »

Моята центрофуга е алпака, и е за 3 рамки. И в нея мисля, че няма да може да се сложат по правилният начин. Рамките се поставят изправени и не остава пространство ( няма как да се сложи легнала питата - няма такава дължина ). Но това е в моята де... :) УСПЕХ с Украинският Лежак. Ще очакваме с нетърпение информация как се развива и какви са резултатите. Аз тази година пробвах 20 рамков лежак с 2 майки ( 2 семейства преградени с дъска и малко преди акацията ги обединих, но вместо да оставя да убият едната майка, аз я преместих в едно малко сандъче). За момента доста изпреварва другите кошери ( 12р. ДБ) като съм полагал еднакви грижи за всички. Но да не спамя темата. УСПЕХ
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Идея за кошер ,сходен на "Украински лежак"

Мнение от Лежаков »

Това е един умален "Украински лежак". При тясно-високите рамки, се оставя по-голямо подрамково пространство /50-100 мм./ и дългите стени на плодника, трябва да са двойни или топлоизолирани.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”