Пчеларски форум / Beekeepers forum

Пчеларски портал
Дата и час: Пет Май 25, 2018 5:47 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Търся лежаци
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 2:20 pm 

borkotiger написа:
Да, прави сте. Благодаря Ви за полезното инфо. Май се ориентирам към лежак с магазини. Ще се надявам, както каза Светльо, че веднъж сложени магазините, няма да имам много работа в плодника.

@borkotiger системата е наистина опростена - поръчваш си 18 или 20 рамкови лежаци, с по 4 магазина съответно 9 или 10 рамкови. Като заредиш плодника, поставяш по един магазин, като ги понапръскат с мед, поставяш втори - всъщност можеш да си поръчаш само по 2 магазина, а после ако прецениш, че имаш нужда от още да си поръчаш по още два магазина ... мисълта ми е, да не се хвърляш в голям разход, може да се окаже, че за твоя регион 2 магазина са достатъчни. Това е толкова опростена система и метод, че е удачна не само за професиоанлисти, но и за начинаещи - просто не виждам какво можеш да сбъркаш, няма какво да въртиш, няма ХР, няма разделяния, цепене, ограничаване, по-просто от това не виждам как може да се направи.

Лично аз вече съм се отказал да споря и отбягвам да давам съвети, защото съм се хващал за главата - тука в моя регион имам един колега, който пробва тази система, по този начин. Иде сърдит и почва да ми се оплаква - нищо не било станало, то голяма хамалогия било, не било удачно .... стоя и немея, питам го какво стана, кажи какъв е проблема .... нищо не може да ми обясни, не било то тей както аз съм казвал, нещо съм бил криел, нещо не съм обаждал. Какво толкова сложно има не разбирам - дори като чета масовото мнение на колегията из форумите, не мога да разбера ..... аз за толкова години пробвах де що съм чул и видял по нашите ширини, но толкова просто и елементарно нещо, като лежака никога не съм срещал, а иронията е, че цял живот точно от лежака съм странял, защото нали била морално остаряла система, непечеливша, трудоемка и прочие, но още с първата година и с първите ми опити с лежака, всичко това за мен излезе една лекомислена лъжа, едно глупашко суеверие.

Има само едно НО за което не знам какъв извод да си направя - значи лежака е система за силни семейства, това където майката предпочитала да се движи вертикално го пратих в митологията, няма такова нещо и не ме интересува кой професор, кой учен какво бил казал, моят опит и наблюдение не отговаря грам на това твърдение. Да речем, че са само 15 плодникови рамки с пило - това е силно семейство, не съм го смятал, но със сигурност говорим за поне 60 000 пчели. Но - из форумите засичам колеги, според които това не винаги е удачно, твърдят че при регион със слаба паша или такъв със само една и то ливадна, става превес на пчелите над количеството мед т.е. губи се един баланс и многото пчели си изяждат събрания мед, а за вадене почти не остава. Сега аз съм влизал в доста спорове с тях по този въпрос, според мен нещо бъркат или изпускат - просто за мен логиката по-силно семейство, но по-малко мед не отговаря на действителността, не го вярвам, че е възможно това, но все пак не съм работил в такива региони и нямам личен опит, та допускам, че може и да е възможно. Мисълта ми е - не съм запознат как е Пернишкия район, но е хубаво да се посъветваш с местни пчелари, да не е да се окаже, че и при теб е нещо подобно и после да ни ругаеш из форумите, че сме те били излъгали нещо си. Пак казвам - аз не го вярвам това, най-малкото, защото преди години случайно попаднах на колега от Родопите и той се занимаваше точно с лежаци, но без магазини. Та ми рече човека, че в радиус най-малко 20км няма никаква обработваема земя т.е. пашата му е само планинска и ливадна - пробвал е с всякакви системи, но според неговия опит, за такава паша по-добра система от лежака няма.

п.п. от къде да си поръчаш лежаци - не знам.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 09, 2012 10:45 pm 

Честно казано тук при мен не знам някой да ползва лежак. Няма с кой да се посъветвам. А за плюването по форумите- няма как да стане това. Аз имам глава на раменете и сам си реших да пробвам с лежаци, вие само ми давате съвети. А и както казах това ми е само хоби. Колкото и да няма мед, все за мен ще има :) .
Имате ли впечатления от фирма "Хаджицонева" ООД?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 10, 2012 9:26 am 
Аватар

То това са Въглевци. Колега, търси изработка с видии, че с тез пирони след 3-4 години ще излязат сами. Сега покрай тия програми всички залагат на масовката но не и на качеството. На Катица Казанлък не е лоша продукцията. :arrow: http://www.katiza.hit.bg/products.html

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 10, 2012 11:55 pm 

Поздравявам колегата СВЕТЛЬО. И аз смятам, че ЛЕЖАЦИТЕ се отличават с елементарната си конструкция и лекотата на работа. Мога да допълня само ,че лежаците с 24 рамки без магазини са удачни при отглеждане на майки и създаване на отводки. Ако се поставят магазини, може да се практикува двумайчино отглеждане и създаване на много силни семейства, които дават много мед.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 11, 2012 11:14 pm 

То май няма разлика между два ДБ12 и един лежак24 с две майки. Не се ли губи така предимството на лежака, а именно повече място за майката?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пон Авг 13, 2012 6:20 pm 

borkotiger написа:
То май няма разлика между два ДБ12 и един лежак24 с две майки. Не се ли губи така предимството на лежака, а именно повече място за майката?

Ако се зазимят семейство и отводка :
а. През пролетта /без да се стимулират/ майките много бързо запълват кошера с пило и пчели. Старата майка се отнема и семействата се обединяват.Получава се много силно семейство /18-20 междурамия с пчели и 12-14 рамки с пило/. Майката е млада и работлива. Семейството няма склонност към роене и е готово за най-ранните паши.
б. През пролетта /без да се стимулират/ майките много бързо запълват кошера с пило и пчели. Със старата майка се прави отводка /4-5 рамки/ в единия край на лежака и се използва като "майка помощница". Младата поема основното семейство, което е готово за всички налични паши.
в. През пролетта семейството и отводката се изравняват по сила. Когато изпълнят целия кошер , семействата се разделят с ХР и се поставят магазините. Майките работят заедно през целия активен сезон. Лежака е препълнен с пчели и пило , а магазините с мед.

Основната цел на пчеларя е да отглежда големи, силни и рентабилни семейства. Бройката не е важна. В ДБ12 семействата са най-много средни по сила.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Чет Авг 16, 2012 9:36 pm 

За производител на кошери.
0876288499-Александър Костинброд.
Тази година ми направи 24-рамкови лежаци с по 4 входа(два предни и два страни4ни).
Направи и украйнски лежаци 24-рамкови по модел на Димитър Средков.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Пет Авг 17, 2012 11:35 pm 

Колко пари ти взе за направата на лежаците ако не е тайна?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 18, 2012 9:11 am 
Аватар

Колега Виденов, това ли са лежаците?
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 311&type=3

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 18, 2012 3:16 pm 

Да това е кошера опитах се да кача и мойте но са големи снимките и съм забравил как се смаляват .

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 18, 2012 4:38 pm 

http://www.facebook.com/#!/media/set/?s ... 092&type=3
Ето ги и украйнците

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 18, 2012 8:20 pm 

Дано Сашо да ти ги е изработил от сух матерял,защото моите не бяха и сега имам много главоболия :x е поне бяха много евтини :D

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Съб Авг 18, 2012 8:44 pm 
Аватар

dvidenov написа:
http://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.437185079658357.97123.100001006076092&type=3
Ето ги и украйнците

Дай някой друг линк , че тук не отваря.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 21, 2012 11:46 pm 

:lol: :D
Hugs написа:
120 кг. на семейство.Многокорпусна система "спазвайте добрия тон".

БЛАЖЕНИ СА ВЯРВАЩИТЕ :lol: :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
МнениеПубликувано на: Вто Авг 21, 2012 11:54 pm 

borkotiger написа:
teraforming написа:
Колега, без магазини не става работата според мен.

Колега, много са ти хубави лежаците. Ще те питам без да се засягаш- пробвал ли си с големи лежаци без магазин или просто си чул от някъде че не стават?

Ако се сложи ханеманова на 18-та пита, остават 6 които се равняват на един ДБ магазин. Ако пред тези 6 се отвори и прелката за да влизат директно, няма ли да е удачен вариант?

За украинския лежак и аз не се бях замислял, че ще се обърне шестоъгълника на основата.
Тази информация кой ти е сподсказа,да е е един от Чирпан?

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Гласувайте за този сайт в класацията BGTop. Подкрепете Пчеларския портал!
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]