УКРАИНСКИ КОШЕР

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от зуница »

Здравейте!
Ако приемем, че зимата е минала нормално на пролет е останал меден венец отгоре и семейството започва развитие.Лятно движение отгоре надолу.Поставяме магазина отгоре и ...Всички се втурват да оправят реда в гнездото.Прескачат запечатания мед и носят нектар над него?Не съм видял запечатан мед отдолу и нектар отгоре.Храната тръгва нагоре за да има място за майката.Майката ако е по-нетърпелива отива горе и... пилото над храната.Къде отиде реда в семейството?Каква част от енергията на семейството се губи?
Поставяме магазина отдолу.Всичко върви по закона.Пилото надолу и меда надолу.Майката снася в магазин?!
Не е ли малко?Втори магазин отдолу?Центрофугираме корпуса?А къде ще зазимяваме?
Според мене тука някъде е проблема на "украинеца".Медения венец останал от зимата обърква работата с поставяне на магазина.
Разширяване в дълбочина?(С топли рамки е.) Май като лежак с висока рамка ще е най-добре.Колегата Лежаков струва ми се най-добре може да ни осветли.Как е най-удачно да се ползва такъв кошер?
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от Лежаков »

Оригиналният Украински кошер /лежак/ е без магазини. При 24 рамки има достатъчно място за пило, пчели, медни венци и стоков мед. Магазините само усложняват нещата.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от Bojidar_qmbol »

Лежаков написа:Оригиналният Украински кошер /лежак/ е без магазини. При 24 рамки има достатъчно място за пило, пчели, медни венци и стоков мед. Магазините само усложняват нещата.
А,какво мислиш,ако е обикновен лежак с 24 рамки без магазин.Не Украински модел,тоест нашенец.дали пак ще е достатъчно мястото?
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от c-a-c- »

Здравейте колега зуница,
Колкото и да Ви се струва невероятно, от всичките Ви предложения, само двукорпусен украински кошер няма.
Има 12 рамкови с магазин под гнездото.
Има 12 рамкови с магазин над гнездото, два варианта:
Има 24 рамкови с магазини над гнездото.Отново два варианта.Показвам Ви схема на два магазина по 8 рамки, които са перпендикулярно разположени на гнездовите.
За кошер от групата на лежаците е смешно да говориме за 10-ка.Това е една по-голяма отводка, а не семейство.[/quote]

Е как да няма, като действам с 5 такива кошера от 20 години и да ви призная много съм доволен :D
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от зуница »

Е как да няма, като действам с 5 такива кошера от 20 години и да ви призная много съм доволен
Колега,c-a-c-,
Би ли споделил технологията на работа с двукорпусния "лежак".Живо ме интересува!
Благодаря.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от c-a-c- »

Ами..
1.Добра млада майка
2.След презимуването-подхранване
3.За рапицата и акацията слагам магазин- 1 брой,а ако пашата е силна,след известно време и втори,но това е много рядко
4.След акацията махам магазина,а на негово място корпус,като в него слагам всичкото запечатано пило и преградна дъска,а в плодника пускам основи.Дигам корпуса отгоре и кошера става висок колкото мен,но аз имам столче :D
5. периодично разширявам корпуса до 10 рамки с основи-по 2 наведнъж
6. Края на юни вадя липата,но само пълните рамки,около 4-5 на брой,центрофужа и връщам
7.Започва слънчогледа и не пипам,докато не свърши.Оказва се,че пълнят и запечатват целия корпус :D Това са големи 10 ДБ рамки,само,че обърнати вертикално.Така и не съм мерил колко килограма са
8.Връщам магазина и края на август вадя бодила и край-няма зазимяване.Само гледам до 3 рамки от единия край-за да видя качеството на майката.Меден венец голям ,зимуват отлично,на пролет са първи :D
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от зуница »

Благодаря, Колега, c-a-c- !
Човек винаги има какво ново да научи и е безкрайно хубаво да има кой да го сподели.
Благодаря!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от зуница »

Това е двукорпусния " украински лежак". Предполагам колегата, c-a-c- работи с подобни. Работи ли още някой с такива кошери? Има ли непълно изграждане на питите в долната им част?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от c-a-c- »

Същият е !Само ,че моите са 10 рамкови. Сам си ги правя с дебелина 3 см, но ми се струва малка за предната и задната стена.Като зазимявам...всъщност не зазимявам :)
За слаби паши имам магазинчета на полурамки,но трудно се центрофужат,затова ги продавам изцяло запечатани с все рамката.
И ...да отдолу до долната летва не доизграждат около 2 см,сякаш сами си оставят дълбоко дъно общо около 5 см.
Поздрави!
Кремък
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 23, 2021 6:26 pm

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от Кремък »

Здравейте, любител пчелар съм отскоро. В процеса на търсене кой медел кошер ще е най подходящ за мен се спрях на така наречения украински лежак. Даже през миналата зима направих два кошера. Има още какво да се промени, подобри по тях но и това ще се случи. Запланувал съм да направя още три четери, и да отглежда пчелите в тях. Доста книги прочетах, относно как трябва да са направени. Аз не съм дърводелец но се захванах и започнах да правя кошерите сам.
Ще помоля тези които имат опит в изваботването на кошери да ми подскажат дали бъркам.
Кошерите ми се получиха малко големи но аз това не го намирам за недостатък. Дължината е два метра. Не знам точно колко рамки се събират в един кошер, някъде около 50 бр. Стените са на правени от иглолистен материал 60 мм. Кошера има две прегради които могат да го разделят на три отделни помещения. Подрамковото пространство е около 30 см. Надрамковото е около 10см. Подпокровното пространство е около 20 см. Кошерите са на ТРП.
Покрива е плосък но е направен с доста изнесена стреха, която защитава кошера от влага и сленце.Вътрешната част на покрива над ламперията (под ламарина та) е обшита с паропропусклива мембрана, която да не препятства напускането на влажния въздух през покрива. Кошера е обшит отвън с поц. ламарина изцяло. Като се старах да направя широки поли които да отвеждат водата настрани. Ако някои прояви интерес мога да покажа снимки. Благодаря.
Кремък
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Окт 23, 2021 6:26 pm

Re: УКРАИНСКИ КОШЕР

Мнение от Кремък »

Здравейте Bari03
Бихте ли споделили как се развиват вашите пчели отглеждани на висока рамка? Ако меже да раскажите нещо за кошерите които ползвате? Каква е дибелината на стените? Колко е подрамковото пространство?Сам ли правите кошерите или ги поръчвате някъде?
Благодаря.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”