Идея за нов кошер

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
Bobi Arn66
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юни 09, 2012 8:55 pm

Идея за нов кошер

Мнение от Bobi Arn66 »

Преди да започна с изложението на тази нова тема първо да се представя.
Казвам се Бойко Борисов Арнаудов.На 46 год.,семеен с 2 деца.От 2 години усилено чета и гледам всичко свързано с пчеларството.Това е като болест.Сутрин ставаш и мислите ти са за пчели.
През деня е същото,а вечерта не мога да заспя от мисли.-Та на въпроса.....Имам идеята за нов вид кошер базиран на различни системи,но взел най-доброто от всички и би могъл да се окаже нещо много добро за пчелите и за пчеларите.Като база мисля да взема идеята на един шотландец от преди 100 и няколко години за осмоъгълният кошер създаден от него.Към нея ше добавя идеята на Венер за полукорпусът,но и той да бъде 8 ъгълник.
По скиците които разработих излиза следното;-Дъно 360'360'120 Плодник-Вътрешен размер 450.450.250 .Полукорпусът450.450.170.Магазиннте корпуси да са с квадратна форма и височината на ЛР..Плодника и полукорпусът са 8-моъгълници.Дъното и медовите корпуси с квадратна форма.
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: Идея за нов кошер

Мнение от bpp_sg »

Звучи интересно и идеята не е лишена от логика. Пробвай,макар и грубо, да го скицираш. :)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Идея за нов кошер

Мнение от toko652003 »

С рамки или само с летви?
toko6520035927(Skype)
Bobi Arn66
Мнения: 5
Регистриран на: Съб Юни 09, 2012 8:55 pm

Re: Идея за нов кошер

Мнение от Bobi Arn66 »

toko652003 написа:С рамки или само с летви?
При разчертаването на скицата се оказа че средните 5 рамки могат да си бъдат стандартните ЛР,2-те групи отстрани на тях/Те ще са по 3 бр.- могат да се с дървена летва отгоре а страниците и дъното от метален проводн ик фи4 мм. Колегата който ми задава въпросът за формата и предложението му тя да бъде 7 ъгълна....Опитах се да си го представя 7 ъгълника,но никак не се връзва.При 8 ъгловата форма имаш 5 рамки,които при необходимост можеш да ги качиш в медовият корпус с цел да накараш пчелуите да се качат по-бързо горе,но при 7-моъгълника това е немислимо.Там всяка рамка ще е различни и няма да можеш да и сменищ мястото с друга. Другата причина която ме навя на тази идея е че ще мога според времето и потребностите на семеиството да въртя корпусът така че на прелката да доиде пита с мед .
Това щенакара пчелите да освобождават входа си от меда и ще подхрани семиството.Системата ми е още във зародиш,но съм уверен че ще мога да я стиковам с времето.
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: Идея за нов кошер

Мнение от pooo »

Това хубаво като идея, и аз последната година четох много неща за пчели - гледах филми - 22 гб информация съм събрал - мислех за кръглия кошер - имало полза и по-големи добиви, но всичко опира до правенето на тоя кошер. Не знам.
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Идея за нов кошер

Мнение от niki1313 »

Каква ти е целта.
-Да направиш идеалният пчелен кошер за живот на пчелното семейство,
-Да си запълваш мислите с изобретения
-Да имаш високи добиви с малко семейства
-Да имаш средни добиви с много семейства
Ако е последното, помисли за система с един тип рамки. И аз ще се включа тогава.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Идея за нов кошер

Мнение от beehoney »

Bobi Arn66 написа:Като база мисля да взема идеята на един шотландец от преди 100 и няколко години за осмоъгълният кошер създаден от него...
в интернет има доста снимки и чертежи на такива кошери не се мъчи ами просто потърси и си ги свали има дори и с височина от 6 см на корпусчето само с летви....
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”