Покрив- двускатен или плосък

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Покрив- двускатен или плосък

Мнение от borkotiger »

Здравейте,
искам да попитам каква е разликата между двата вида? Има ли двускатния покрив някакво отношение към топлинния баланс в кошера, особено през летните горещини?
Аз лично мисля, че двускатния се вентилира по-добре. Нагрятия въздух се издига под двата ската (не знам дали се изразявам правилно), охлажда ги до известна степен и излиза през отвор пробит в ъгъла между тях.
За зимата не виждам разлика.
Ако някой има наблюдения, моля да сподели опита си.

Поздрави!
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от валка »

Имам и двата типа покриви в пчелина, не виждам разлика от към вентилация! За мен по удобен си е плоския; може да се ползва за поставка на магазин, най-често.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Dinko »

Двускатния покрив не задържа сняг през зимата ,но
отива повече материал за изработка.
Мисля че е по добър.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Капак- двускатен или плосък

Мнение от borkotiger »

Бях загубил надежда че някой ще пише, за което ви благодаря.
И така:
-плосък капак: по-евтин, по-лек, по-удобен
-двускатен капак: по-малко задържа сняг през зимата, по-красив (което все пак не е маловажно)
Въпроса с топлоизолацията остава отворен.

До тук извода ми е, че двускатния е по-добър за по-отдалечени пчелини, където не е възможно пчеларя да почиства снега редовно. Естествено си задавам въпроса защо трябва да се почиства? Сещам се само за две причини:
-Едната е за да може да се загрява (до колкото е възможно през студените месеци) ламарината, предавайки топлината вътре в него. За да има въобще някакъв ефект обаче, отвора за вентилация трябва да е затворен, което не решава проблема с влагата.
-Втората е защото повечето ламарини на капаците са така подвити, че водата се стича по стените на кошерите. Ако капаците са направени както трябва, тази причина отпада.

Знам, че за повечето съфорумци (не казвам колеги, защото все още не се определям като пчелар) темата е глупава, но аз обичам като правя нещо да знам защо го правя.

Ако още някой има мнение, ще съм му благодарен да го сподели.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от bobmastar »

моите нови кошери са с леко наклонен капак едно скатен мисля че варианта е идеален наклона е на зад
и е с 6 см. разлика от предната част и задната
не мога да кача снимка защото е много-голяма а не знам как да я намаля за което се извинявам
относно вентилацията и аз имам от двата вида но разлика не виждам успех.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Dinko »

Върху плоския капак се образува ледена шапка,
която се топи бавно и водата се отича по кошера.
Ако наклона на капака е назад , по добре.
Но ги правят равни и всичко отива върху прелката. :D
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от valaz »

Моите кошери са с плоски покриви. Когато отворя кошер и работя с пчелното семейство, оставям пушалката, рамкоповдигача и други пчеларски инструменти върху покрива на съседния кошер. Много ми е по-удобно, отколкото да ги оставям по земята или в някаква кофа. Много неприятно ми става, когато потърся рамкоповдигача върху покрива на съседния кошер, а той се окаже паднал на земята в тревата. Капака на кошера, с който работя го поставям на земята, обърнат наопаки, с ламарината отдолу. Ако се налага да свалям магазин или корпус ги поставям върху поставения по този начин покрив. Так не се мачкат пчели и не полепват боклуци по долната страна на рамките на сваления магазин.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Лежаков »

Всичките ми лежаци са с двускатни покриви.Основните предимства според мен са:
- Голямо въздушно пространство. През лятото предпазва кошера от горещините,а през зимата поема влагата от гнездото.
- Удължени стрехи. През лятото почти целия кошер е в сянка и не се огрява от слънцето, а през зимата и при дъжд, стичащата се от покрива вода пада на около 15 см. встрани от кошера.
Като недостатък може да се посочи това , че са по-големи и по-тежки, но тъй като всичките са на панти, могат да се повдигат с една ръка.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Veselin »

Колега Лежаков ,единствено предимство на тези капаци е атракцията-други никакви преимущества нямат,това за по-добрия топлообмен е бош-лаф-нали под тях има възглавнична рамка в повечето случаи запълнена със стиропор?А дори и да го няма -топлина и вода не можеш ги спря.Я ми кажи как ще поеме влагата??? :lol:
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Bojidar_qmbol »

Veselin написа:Колега Лежаков ,единствено предимство на тези капаци е атракцията-други никакви преимущества нямат,това за по-добрия топлообмен е бош-лаф-нали под тях има възглавнична рамка в повечето случаи запълнена със стиропор?А дори и да го няма -топлина и вода не можеш ги спря.Я ми кажи как ще поеме влагата??? :lol:
Поредния всезнайко без теоретична и практична подготовка :x !!!Лежаков е много прав.но наистина са неудобни за подвижно пчеларство такъв модел кошери.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Veselin »

Bojidar_qmbol написа:
Veselin написа:Колега Лежаков ,единствено предимство на тези капаци е атракцията-други никакви преимущества нямат,това за по-добрия топлообмен е бош-лаф-нали под тях има възглавнична рамка в повечето случаи запълнена със стиропор?А дори и да го няма -топлина и вода не можеш ги спря.Я ми кажи как ще поеме влагата??? :lol:
Поредния всезнайко без теоретична и практична подготовка :x !!!Лежаков е много прав.но наистина са неудобни за подвижно пчеларство такъв модел кошери.
Tenкю-разбира се че нищо не знам -отсега нататък ще чета и попивам ЖАДНО знания от КАПАЦИТЕТИ...!!Добре де а кажи ми с какво капака ще помогне за по добрия живот на пчелите-просветли ме мене малкия нищожен пчелар!? :lol: :lol: :lol: :lОбаче да говориш с факти и доказателства!!
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от venco »

Ако става въпрос за тези два вида кошери и покриви
P5231017 (2).jpg
то е видно ,че на единият може да се сложи допълнителен втори магазин.
За мен това е основната разлика.
А за повечето материал при двускатния капак не съм съгласен,защото стените на неговия магазин,
са двойно по тънки от тези на магазина на кошера с равен покрив,и от там се компенсира материала за капака.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Лежаков »

Veselin написа:Колега Лежаков ,единствено предимство на тези капаци е атракцията-други никакви преимущества нямат,това за по-добрия топлообмен е бош-лаф-нали под тях има възглавнична рамка в повечето случаи запълнена със стиропор?А дори и да го няма -топлина и вода не можеш ги спря.Я ми кажи как ще поеме влагата??? :lol:
Колега Veselin, прав сте ,че с двускатен покрив кошерите са по-атрактивни, те дори са красиви.
Моите кошери нямат "възглавнична рамка", а дори и да имаха, никога нямаше да е пълна със стиропор. Той има топлоизолационни качества, но задържа влагата в кошера. През зимният период най-лошото за семейството е повишената влажност.
Не съм съгласен и с твърдението "топлина и вода не можеш ги спря". Въздуха е топлоизолатор. Под двускатния покрив има голямо пространство, което е запълнено с въздух. В двата края на покривната конструкция има вентилационни отвори. Срещуположното им разположение създава условия за течение и постоянна обмяна на въздуха под покрива. Дори и температурата на въздуха /под покрива/ да се повиши до критични стойности , над гнездото има покривни дъсчици с дебелина 13-15 мм. Дървото също е топлоизолатор. Като добавя , че стените на лежаците са дебели 40 мм., сигурно вече разбирате ,че проблема с топлината през лятото съм го решил.
По отношение на водата, големите стрехи на двускатните покриви не я допускат до кошера. При дъжд или снеготопене, стените на кошерите са сухи. Краката на лежаците са високи около 500 мм. и вода /влагата/ от земята не ги достига.

На въпроса Ви "Я ми кажи как ще поеме влагата???", отговарям кратко и ясно:
Една част от влагата през зимата напуска кошера през отворените прелки. Друго количество, което се намира в горната част на кошера, го напуска през отвора на хранилката и през процепите на незапечатаните междини на покривните дъсчици. Въздуха който е под покрива е студен и сух. Той поема влагата, а след това през вентилационните отвори навън от кошера.
Всички тези обяснения се отнасят за кошери лежаци на стационарен пчелин.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от dimich87 »

Колега лежаков, не съм съгласен с тебе че студения и сух въздух може да поеме каквато и да е влага. Има си закон по които влагата във въздуха се насища и не може да поеме повече. Предвид този факт може да си обясним и появата на роса. През деня е топло времето и въздуха е поел максимално възможното количество вода за дневната температура. Обаче вечерта започва да става по-студено и съответно въздуха съдържа по-малко количество вода. Излишното количество се превруща в рода която обикновенно пада призори. Муглите се появяват по въщата причина, само че там температурната разлика е по-малка и не могат да се образуват голеки капки който да паднат и за това остават дълго време във въздуха, но има и други условия.
Така че в гнездото ако е по-топло, а в подпокривното простванство е по-студено, нама как да излезе влагата. Влагата ще излезе само с по-топлия въздих излязал от кошера.
Другото ти твърдение че судопора не пропуска влагата също не е вярно. В зависимост от плътността му има способност да пропуска влага, което влошава изолационните му качества, но пък при липса на влага има предимства. Ако се ползва фибран, тогава може да се каже че не може да премине влагата.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: Покрив- двускатен или плосък

Мнение от Лежаков »

Не съм обяснявал начина на образуването на роса, мъгла и други природни явления. Писал съм за влагата в кошера през зимата и значението на подрамковото пространство за нейното намаляване. Законите, които споменавате са четени от всички /средното образование в България е задължително/, така че всеки може да си обясни протичащите физични процеси.
Отношението ми към стиропора /поставен в кошера/, остава същото - влияе отрицателно на микроклимата през зимата и увеличава влагата.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”