преместване на пчелно семейство

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
bennik
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 10:15 pm

преместване на пчелно семейство

Мнение от bennik »

Колеги от 5 години работя в едно стопанство .Още в началото забелязах един кошер в стоманена колона - явно изпуснат рой.За тези години не съм се интересувал от него но кошера си е жив и в доста добра кондиция .От миналата година обаче се си взех и аз три отводки и се запалих по пчелите.Интересува ме някой ако има опит с прехвърлянето на такива семейства да сподели или даде съвет как да извадя семейството от там и кое време на годината е най безболезнено за пчелите да се направи това.
https://youtu.be/HIhYR04u3a4
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valkiria60 »

bennik написа:Колеги от 5 години работя в едно стопанство .Още в началото забелязах един кошер в стоманена колона - явно изпуснат рой.За тези години не съм се интересувал от него но кошера си е жив и в доста добра кондиция .От миналата година обаче се си взех и аз три отводки и се запалих по пчелите.Интересува ме някой ако има опит с прехвърлянето на такива семейства да сподели или даде съвет как да извадя семейството от там и кое време на годината е най безболезнено за пчелите да се направи това.
https://youtu.be/HIhYR04u3a4

Вътре в сградата има ли достъп? Колко е високо?
bennik
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 10:15 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от bennik »

Вътре в сградата тази стоманена греда е подзидана изцяло -просто не се вижда.Съмнява ме че тя се състои от два П-образни винкела заварени един срещу друг като между тях има фуга но не знам колко е широка и кошера е формиран между тези два винкела .
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valyo »

Здрасти.
Има един начин на вадене на рояк от комин. Това е подобен случай, може и да стане.
Използва се прерязана пласмасова бутилка с основа вътре и не става наведнъж а на много итерации. При теб бутилката не можа да се ползва, трябва да импровизираш.
Ваденето на рояк (не му казвай повече кошер, все пак "кошер" е нещо от дърво, пчелите формират или "семейство" или "рояк") от комин ми се струва че беше описано в този или другия форум. Ако т се търси.
bennik
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 10:15 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от bennik »

А по кое време на годината да стане -струва ми се че вече е късно за това.В семейството ще има много пило мед от първата паша и не знам ако го разформировам сега дали ще имат време до есента да си организират гнездото наново.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valyo »

Има време. Хората тепърва рояци ловят и отводки правят,.
И без това цялата операция ако няма да къртиш и разбиваш не може да сане наведнъж. Никакво пушене няма да помогне според мен докато долу има пило и майка,макар че не пречи да опиташ.
Идеята ми бе да спуснеш тесен и висок съд, с прорези отстрани, с далаци или поне парчета восъчни основи закрепени в него който съд периодично да вадиш и ползваш пилото докато извадиш и майката и тогава да решеиш каво да правиш. Ако извадиш майката, за да взелем и пчели с нея, може би трябва да я държиш известно време арестувана в съда, някъде горе. Хем тя да може там да работи, хем долу пило да се люпи и пчелите полека лека да ходят при нея.
Но при толкова тесен "комин" не знам дали изобщо ще е възможно. Не си я представям тази съдинка дето ще я спискаш и изобщо май няма от къде да я спуснеш.

Ако решиш с пушене и наведнъж да пробваш да стане работата то трябва най-горе да има отвор и там някъде да закрепиш сандъче или по-добре тръвна намазани отвътре с мед и маточина. Почваш здраво пушене отдолу. Трябва то нещо наистина мощно.и чакаш докато пчелите и майката се качат горе. Лошото е че като ги преместиш много от тях ще се върнат в комина и може да си направят свищева майка от някое яйце...
Затова ти казвах че доста трябва да го помислиш.

Абе трудно си изглежда в тази желязна къща дето са си избрали да ги пипнеш.... Всеки случай, стар рой в комин така се лови съм чуваа. Със изрязана пластмсова бутилка... Аз не съм го правил.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valkiria60 »

valyo написа:Има време. Хората тепърва рояци ловят и отводки правят,.
И без това цялата операция ако няма да къртиш и разбиваш не може да сане наведнъж. Никакво пушене няма да помогне според мен докато долу има пило и майка,макар че не пречи да опиташ.
Идеята ми бе да спуснеш тесен и висок съд, с прорези отстрани, с далаци или поне парчета восъчни основи закрепени в него който съд периодично да вадиш и ползваш пилото докато извадиш и майката и тогава да решеиш каво да правиш. Ако извадиш майката, за да взелем и пчели с нея, може би трябва да я държиш известно време арестувана в съда, някъде горе. Хем тя да може там да работи, хем долу пило да се люпи и пчелите полека лека да ходят при нея.
Но при толкова тесен "комин" не знам дали изобщо ще е възможно. Не си я представям тази съдинка дето ще я спискаш и изобщо май няма от къде да я спуснеш.

Ако решиш с пушене и наведнъж да пробваш да стане работата то трябва най-горе да има отвор и там някъде да закрепиш сандъче или по-добре тръвна намазани отвътре с мед и маточина. Почваш здраво пушене отдолу. Трябва то нещо наистина мощно.и чакаш докато пчелите и майката се качат горе. Лошото е че като ги преместиш много от тях ще се върнат в комина и може да си направят свищева майка от някое яйце...
Затова ти казвах че доста трябва да го помислиш.

Абе трудно си изглежда в тази желязна къща дето са си избрали да ги пипнеш.... Всеки случай, стар рой в комин така се лови съм чуваа. Със изрязана пластмсова бутилка... Аз не съм го правил.
Такива пчели се вадят през пролетта, когато няма пило и почти никакъв мед.
bennik
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 10:15 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от bennik »

И на мене ми се върти това в главата - през пролетта няма или има по малко пило пчелите са по малко а и ако няма пило ще са по склонни да напуснат гнездото.Вече цял месец ги очаквам поне да роят но явно имат много храна -все пак никой не им я взема и въпреки че работните спят на брада отвън на входа има и място за снасяне та не са май и на тясно.
valkiria60
Мнения: 42
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 9:49 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valkiria60 »

bennik написа:И на мене ми се върти това в главата - през пролетта няма или има по малко пило пчелите са по малко а и ако няма пило ще са по склонни да напуснат гнездото.Вече цял месец ги очаквам поне да роят но явно имат много храна -все пак никой не им я взема и въпреки че работните спят на брада отвън на входа има и място за снасяне та не са май и на тясно.
Тази колона като я гледам може и повече от 10 м. да има. Сега давам съвет. Семейството да се вади през пролетта, както и ти си разбрал защо споменах - пролетта в предния пост. Преди да се започне към същинското вадене трябва да се замажат всички отвори от горе до долу, като се оставят само един отвор отгоре и един най - отдолу. От долния ще се пуши. Отгоре може да се сложи роеловка от фазер, но дъното да е с мрежа за да дишат, а и светлината ги привлича. Оглежда се да няма някъде друг отвор освен тези двата. Горния може малко да се разшири. След това се започва да се подпушва в началото малко по леко, а като започнат вече да излизат и се прецени, че са в горния край се започва по интензивно. Трябват няколко пушилки за да няма спиране на струята от дим. За случая е добре пушилката да се зарежда с конски изпражнения(фашкии), че са по - люти. И повече търпение.
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от saso »

Пчелите спокойно могат да се извадят и сега.
Вариантът от предишния пост ще свърши добра работа, особено ако се добави използването на репелент или почукване.
Ако майката бъде извадена успешно, процедурата може да се повтори отново след три седмици, за да се приберат и останалите пчели, сред които ще има и доста новоизлюпени.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valyo »

Абе трудно си е. Самото опушване е трудно, да не говорим че пчелите ще се върнат на старото място и ще заложат свищеви маточници - нали са наблизо от мновото място. И после пак и пак и т.н.
След първото изваждае всичко вътре трябва да се унищожи някак. С вода или прът...
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от Aleksey »

bennik написа:Колеги от 5 години работя в едно стопанство .Още в началото забелязах един кошер в стоманена колона - явно изпуснат рой.За тези години не съм се интересувал от него но кошера си е жив и в доста добра кондиция .От миналата година обаче се си взех и аз три отводки и се запалих по пчелите.Интересува ме някой ако има опит с прехвърлянето на такива семейства да сподели или даде съвет как да извадя семейството от там и кое време на годината е най безболезнено за пчелите да се направи това.
https://youtu.be/HIhYR04u3a4
Колега снимай от по далеч.Бих се обзаложил,че тук са повече от един рояк и,че рояците не са във тръбите.Колко е дебела стената в която е вграден профила?Сигурен съм,че и височината не е повече от 5м.
bennik
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Юли 10, 2014 10:15 pm

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от bennik »

Така днес се поразрових из колоната но не тази с пчелите а нейно копие и размерите и са впечатляващи.Ширината на колоната е 20см дължината 25см и височината около 4 метра.Както и очаквах направена е от 2 П-образни винкела заварени един срещу друг като между тях фугата е 12-13см което ме обнадежди понеже спокойно можеш да пъхнеш ръка и да работиш с нож .Така че на пролет се екипирам и с малко повече търпение мисля да пренеса рояка в кошер .Ще извадя всички пити ще ги закърпя на рамки и се надявам да намеря майката а и като няма пити в колоната се надявам работните да не се върнат а имам възможност и да ги отнеса на ново място за месец.Колкото до предположението че са повече от един рой се съмнявам понеже колоната е изцяло подзидана от вътре и от вън .От нея се вижда само това което е на клипа но ако се изчисли обема и май ще се окаже че е доста по-голяма от кошер а като никой не им взема меда и имат място май ще са на самосмяна май.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: преместване на пчелно семейство

Мнение от valyo »

Не е проблема само с взимането на меда. Има и стареене на пити и восъчен молец. Изградениете пити неминуемо остаряват(почерняват от люпеното пило), което в един момент предизвиква дискомфорт, следва роене и напускане на хралупата. После молеца влиза в действие и подготвя идеално :) същата хралупа за следващ рой който да се засели там. Така си предават топкат а по принцип.
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”