Чертежи на кошери

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Гого

Мнение от Гого »

от къде може да се намерят чертежи на кошери???
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Anonymous написа:С пчели.
E-mail:bees_club_r@myway.com - кошери с пчели
Гого

Мнение от Гого »

schopov@abv.bg това ми е маила за чертежите
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

значи въпрос-може ли дебелината на станата на кошера да е 2см. за условията тук в българия на надморска височина около 200м до 300м. или горе доло на пловвдивска област спрямо атмосферните влияния температури и ветрове така че пчелите да си живеят спокоино???и пчеларите ще купуват ли кошери с деблелина на стените от2см?
Ванката

Чертежи на кошери

Мнение от Ванката »

Здравейте, ако е възможна моля пратете ми и на мен чертежите за кошери! Ще Ви бъда благодарен!
vankata
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 03, 2005 9:32 am
Местоположение: гр.Перник

Чертежи на кошери

Мнение от vankata »

Здравейте, ако е възможно моля изпратете и на мен чертежи на кошери! Ще ви бъда благодарен! ivan_pa6in@abv.bg
Спорът ражда истината, а нуждата изобретението.
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

на мене никои не ми прати чертежи, но в нета слава богу намерих чертежи на поне 5 вида кошери от които след разговори с няколко пчелари разбрах че наи използвани са многокорпусните и на гърдев следват алпииския и дадан-блат.Доколкото разбрах това са основните видове кошери които се използват.Отделно от нета разбрах че масова по света навлизат и се използват пенополиуритановите и стиропорените кошери от които ще направя няколко другата седмица,тъи като 2-3см стиропор по топлоизолационни своиства се равнявал на около20см дърво, тогава в тях пчелите давали повече мед защото много по малко пчели бръмчали за вентилация и климатизация на кошера и отивали да събират мед,а зимата по добре зимували щото по лесно подържали нужната им температура вътре.
Гост

Мнение от Гост »

Гого написа:значи въпрос-може ли дебелината на станата на кошера да е 2см. за условията тук в българия на надморска височина около 200м до 300м. или горе доло на пловвдивска област спрямо атмосферните влияния температури и ветрове така че пчелите да си живеят спокоино???и пчеларите ще купуват ли кошери с деблелина на стените от2см?
Почти всички производители с които съм контактувал/а те не са малко/
вземат като стандарт 2см. или в много редки случаи 2.5 см.
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

това за 2 см ме зарадва щото талпите са на 5 см дебели и след обработката им стават две дъски с дебелина по 2 см или една дъска с дебелина от 2,5см или 3см и "изрязка"-демек брак,и като следствие оскъпяване на краиния продукт.
Тези дни ще започна и ще направя един кошер с стиродурова изолация 3см/от наи качествения и наи-плътен ,и наи -скъп гръцки стирудур/ в дървена рамка и обшит с фазер подходящо импрегниран за защита от атмосферните влияния.По топлоизолационни своиства ще е около 10 до 15 пъти по добре от 3см дърво,което според няколко статии които прочетох по нета ще се равнява на 3-10кг повече мед на сезон от кошер ,смятам да ползвам вътрешните размери на стандартен многокорпусен кошер Л-Р или на дадан-блат за да може да се използват и стандартните им рамки .
Има ли некъв интерес от някои за покупка на няколко броя???
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Гого написа:това за 2 см ме зарадва щото талпите са на 5 см дебели и след обработката им стават две дъски с дебелина по 2 см или една дъска с дебелина от 2,5см или 3см и "изрязка"-демек брак,и като следствие оскъпяване на краиния продукт.
Тези дни ще започна и ще направя един кошер с стиродурова изолация 3см/от наи качествения и наи-плътен ,и наи -скъп гръцки стирудур/ в дървена рамка и обшит с фазер подходящо импрегниран за защита от атмосферните влияния.По топлоизолационни своиства ще е около 10 до 15 пъти по добре от 3см дърво,което според няколко статии които прочетох по нета ще се равнява на 3-10кг повече мед на сезон от кошер ,смятам да ползвам вътрешните размери на стандартен многокорпусен кошер Л-Р или на дадан-блат за да може да се използват и стандартните им рамки .
Има ли некъв интерес от някои за покупка на няколко броя???
Първо искам да знам - ти пчелар ли си или само производител на кошери?
Второ - най важно в момента е качеството и цената. Ако успееш да свалиш цената при подържащо високо качество, може би ще имаш клиенти. Повечето колеги са традиционалисти и са доста консервативни, така че не залагай много на нови матеряли.
И забравих - матеряла трябва да ти е много добър.Ако искаш да видиш качество-това е "Вимекс"ООД - Сливен
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

значи аз съм производител на мебели и пчеларски инвертар от дърво и метал,а тази пролет тоест този месец се надавям да взема няколко семеиства и да почна да гледам и пчели като хоби с два три кошера наи много мое производство колкото да вадя мед само за мене си и няколко близки хора,докато се оправи цената на меда,а после след неопределено време, ако меда има добра цена ще направя и по голям пчелин.
icoper
Мнения: 54
Регистриран на: Нед Фев 06, 2005 12:38 am
Местоположение: atina

Мнение от icoper »

koшерите от стиропор гого не са много удачни за нашите условия.Един познат имаше оригинален италиански и слеед 4-5г.опити с него го хвърли на тавана си пален боклук.Но това не ти пречи да експериментираш,но чак пак и да ги продаваш ,забави малко темпото ти виждал ли си какво остава от преградна даска от стиропор след като си позабавил с разширението семеиството......,опитаи и пак ште си приказваме... 8)
xxx
Гого
Мнения: 34
Регистриран на: Пон Мар 28, 2005 10:36 pm
Обратна връзка:

Мнение от Гого »

ами щото ми е по лесно като пускам заготовките за стиропорения кошер да пусна примерно за 5 или 10броя затова искам да продам няколко такива стиропорини,но при мене заради този проблем които го знам реших да ги обличам от вътре и от вън с фазер за да не ядат пчелите стиропора.Би трябвало да няма проблем.
Plamen
Мнения: 49
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 7:27 pm
Местоположение: РАЗГРАД
Обратна връзка:

Мнение от Plamen »

Този път ми харесахте :) . Сблъскаха се много интереси та стана готино .
Мен ме интерисуват и други алтернативи та да попитам някой разбира ли от пластмаси и пробвал ли е ?
Гост

Мнение от Гост »

преди време на държавните пчелини са пробвали пластмасови рамки - пчелите са ги приели добре. Това го знам защото баща ми е работил дълги години по държавните пчелини :)) чувал съм само за кошери от стериопор, за пластмасови кошери не съм :)))
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”