Кошер от пенополистирол (фибран)

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Наръчник за...

Мнение от 34038 »

,трябва да има наръчника.Достоинството му-философията на изискванията и контрола на храните вЕС
Вярните пътища са най-къси!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Имам питане към който е направил или експериментирал с такива магазини или кошери до колко ги гризат пчелите и боядисвате ли ги ?
тази пролет ще направя няколко магазина единствено се притеснявам за ръбовете че ще са много крехки можеби ще трябва да се усилят с профилирана ламарина и дали продаващите се стандарни ъгли за стени позващи се за шпакловане върху фибран ще свършат работа
правих сметка така направен корпус или магазин излиза доста изгодно и може да се направи ръчно без някави специални машини и инструменти :idea:
ickata
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 9:06 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от ickata »

колеги пчелари ние използваме фибрана за вътрешно отопление на семействата през зимата,няма ме никакви проблеми с него и трябва да ви кажа,че пчелите си го приемат много добре :D
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

toko652003

Досега не съм забелязал да са гризали, но има мнения, че напролет ще го прогризат. Боядисал съм го само външно с един слой тъмна боя и над нея с нормалните цветове за кошери. Тъмен слой е необходим защото пенополистиролът е неустойччив към слънчевите лъчи, а така те се спират.
Ако евентуално напролет започнат да гризат ще ги намажа с някакъв невреден лак.
Да, ъглите наистина са меки и трябва да се борави по внимателно. Там където лягат рамките съм сложил ивица от ламарина. На други места не съм го укрепвал. Освен отвътешната страна по ъгъла, където има ъгъл (от практикер купих 25мм с дупки за винтове, около 3 лв за 250см дължина). За съжаление затрих файла с чертежа и пространствената форма, а сега не мога да отворя и да снимам.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

ickata написа:колеги пчелари ние използваме фибрана за вътрешно отопление на семействата през зимата,няма ме никакви проблеми с него и трябва да ви кажа,че пчелите си го приемат много добре :D
А как се справяте с влагата. Имаше мнения, че ако не е дърво не се поема толкова добре влагата. Аз понеже съм млад пчелар, а и полистиренов кошер ползвам от по-малко от година, не мога да ги усетя още нещата. Слагате ли някакви специални материали за борба с влагата???
ickata
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Яну 14, 2007 9:06 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Мнение от ickata »

ттитто с влагата нямаме проблеми :D
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

снимки най-накрая

Мнение от ттитто »

Най-накрая качих снимки на кошерите които си направих от пенополистирол (фибран). Засега съм много доволен. Имах две семейства които се развиваха много слабо и преди 3 седмици ги прехвърлих в такива кошери. Вчра като ги отворих бях много изненадан как са наваксали развитието и колко пило имат.
За един кошер ми отива три плоскости фибран 40 мм 1200Х600мм, около 70 машинни винта 6х50, 70 гайки за винтовете, 140 шайби 6х24, около 1 алуминиева лайсна 2.5 метра със страна 20 или 25мм. От това правя дълбоко дъно, два корпуса и капак. Имам и още идеи за подобрения но като имам повечко време ще ги осъществя. Кошерите ми са 8 рамкови МК. Реших че най-подхождат на района ми.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”