дайте съвет за Лангстрот Рут

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Публикувай отговор
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

дайте съвет за Лангстрот Рут

Мнение от valaz »

Дайте съвет за правилното положение на прелките с входовете на кошера. Той е с дълбоко дъно, на което има два входа. Долния е по-малък, а горния - по-голям. На всеки корпус има още по един вход с прелка. В момента държа отворен само горния вход на дъното. Кога да отварям входовете на корпусите?
a4o
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 11:15 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от a4o »

Според мен е рано да отваряш горните входове всичко зависи от силата на семеиството от медобера времето и така нататак набльдавай ги те сами ще ти покажат правия път и как да постъпиш .незабравяй че работят за теб а ти трябва да им помагаш с цялото си сарце и душа .Успех човек се уче докато е жиф и пак умира ненаучен. :oops: :oops: :oops:
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

Valaz, здравейте! Аз не отварям малките входове на корпусите ако няма сложена ХР . Ако има прясно пило над ХР и отворен вход горе а не дай си боже да е на трети корпус веднага пускат маточници. При обилна паша е кощунство да ги тормозим да преминават без асансьор на третия етаж натоварени .Затова като разменям корпусите и е настътил приток на нектар който си заслужава ограничаване на маиката аз слагам ХР иза да не се притеснявам отварям с няколко дена по късно вход над ХР.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

ivan raynov,благодаря! Не ползвам ХР от опасения да не би майката да се окаже над нея. Пчелите качват меда горе и майката ще слезе надолу. Имам два ЛР кошера и тази година за пръв път им поставих трети корпус.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

valaz написа:ivan raynov,благодаря! Не ползвам ХР от опасения да не би майката да се окаже над нея. Пчелите качват меда горе и майката ще слезе надолу. Имам два ЛР кошера и тази година за пръв път им поставих трети корпус.
Как става това слизане на майката примерно от втори в първи корпус по собствена инициатива,без маниполации?
Вярните пътища са най-къси!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

По книгите пише, че майката слиза с неохота от втори в първи корпус, когато във втори се свършат свободните килиики. Нямам собствени наблюдения по този въпрос.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

valaz написа:По книгите пише, че майката слиза с неохота от втори в първи корпус, когато във втори се свършат свободните килиики. Нямам собствени наблюдения по този въпрос.
Истина е че пише но"неохотно"т.е.много рядко и при особени ситуации.Лично не съм виждал.Дори при двусемейни кошери ЛР,когато семействата са в:I корпус е семейство с майка+Ханеманова решетка:II корпус е с маломедни+малко прашец+много празни килийки и в III корпус е второто семейство-силно,със 8-9 пити запечатанио пило и малко яйца.Не слиза.А във втори корпус се концентрират старите пчрли,складират прашец и малко мед.Стават изключително агресивни.Миналото лято едносемейни,майките излязоха в 4 корпус/без ХР/и се заложиха маточници.
Вярните пътища са най-къси!
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”