преместване на разстояние под 1км

Модератор: drone

ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ivandespotov »

Да се смея ли да плача ли! Колкото пчелари толкова и мнения!!! Ама май в края на крайщата всички говорим за едно!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от toko652003 »

Ами като толкова иска да ги мести
да го прави. :) Остава без летящи пчели т.е. няма принос.
Някъде бях чел че ги затваряли в кошера и ги разкарвали с трудовашка количка(това за един кошер)
напред назад в кръг да ''забравели'' така някакси се омотвали пчелите и губели старата ориентация и на новото място под един километър нямало проблеми. :)
toko6520035927(Skype)
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ivan5555 »

преди 2 гд . задалжително трябваше да преместя пчелина по принуда . направих го точно в началото на кориандъра направих ге образни кутийки затворени отсрани 30 на 30 мм. отпред 8 отвора ф 6. бях го чел в руска литература .пчелина преместих на 2.5 до 3 км. от 120 кошера да са се върнали 2-3 в отводки за мен резултата беше добър. един мой колега казва че по този начин размества кошери в пчелина. но всичко опира от куража и пашата
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ba4o_ivan1976 »

toko652003 написа:Ами като толкова иска да ги мести
да го прави. :) Остава без летящи пчели т.е. няма принос.
Някъде бях чел че ги затваряли в кошера и ги разкарвали с трудовашка количка(това за един кошер)
напред назад в кръг да ''забравели'' така някакси се омотвали пчелите и губели старата ориентация и на новото място под един километър нямало проблеми. :)
Колега като го прочетох и паднах- Тоя дето е писал тази статия за РК1 - е бил ЛУД от всякаде или майтапчия. Някой ако бяга с количката да пише за ефекта!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ludiqmaks
Мнения: 127
Регистриран на: Вто Юли 06, 2010 9:04 pm
Местоположение: Белослав

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от ludiqmaks »

Здравейте :D Искам да попитам по опитните пчелари дали ще има някакъв проблем по това време на годината да си преместя единия кошер на пет метра от старото му място кадето е по слънчево :D
Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.
strain
Мнения: 31
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 3:09 pm
Местоположение: м/у Пловдив и Пещера

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от strain »

ludiqmaks нали прочете малко по нагоре как се прави. Взимаш ръчната количка и започваш да се въртиш в кръг да им се завие свят и да си забравят старото място :lol:
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от bobmastar »

Колега остави местенето за ранна пролет. Аз така правя - размествам каквото съм си наумил към края на февруари, когато още няма летеж - но много внимателно и гледам прогнозата да има още два - три студени дни без летеж.
Вече три години размествам така и проблем не съм имал.

п.п Колега Иван5555 пусни една снимка на тази кутия Г-образната или поясни 30/30мм
какво е ???? ако може триизмерни данни или чертеж. Много благодаря предварително.
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от TodorPopov »

Тоя дето е писал тази статия за РК1 - е бил ЛУД от всякаде или майтапчия.

Това и аз съм го чел. Беше преведена статия от полско списание. Ставаше дума за местене на няколко десетки метра а не на километри и само на единични кошери. Идеята е не да им се завие свят на пчелитеа да се поразютят и когато кошерът се отвори, почти всички да излязат. Действало им като облитане. Полякът беше много доволен от резултата.
Аз обаче ползвам метода на колегата по-горе - местя си ги рано на пролет.
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от славов »

във вестник пчели от тая година бе описан начин при които след като се преместят пчелите на новото място се отваря капака и се оставят да ги огрява слънцето минимум 6 часа като отгоре е поставена вместо покривна табла мрежа която не позволява пчелите да излитат от там и същевременно е затворен и входа с решетка ,а се поставя и гъба напоена с вода която периодично се навлажнява. това си спомням ,ще потърся статията и подробно ще опиша начина,но този начин е приложим когато температурите са високи, сега през есента и зимата не е удачно да се държи отворен кошера толкова време .
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Alfist 8C »

....и пише още,че зимните пчели помнят мястото си близо 170дни
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

Пуснах тази тема отдавна, но сега имам възможност да споделя какво стана.
Както писах тогава пробвах първо с отводките, като след преместването сложих на прелките стръкове лопен. При прегледа на следващия ден се оказа, че задоволително количество пчели се е преорентирало на новото място. Бях оставил кошер с рамки на старота място на отводките. На втората снимка се вижда колко пчели са се върнали. Бях преместил шест отводки.
Следващата вечер преместих и фургона, като също сложих лопен на прелките.
В кошера, който оставих контролно на старото място налетяха още пчели. След два дни го преместих на голямо разстояние и го обединих с една отводка - в резултат си имам силен кошер.
Благодаря на всички, които взеха отношение и ми дадоха съвети.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от светльо »

За тоя лопен (всъщност какво е това) никъде не се споменава в темата - от къде си чул и би ли обяснил по-подробно.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
astraaa
Мнения: 34
Регистриран на: Нед Апр 03, 2011 1:19 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от astraaa »

По нашия край му казват "овча опашка". Диворастящ, на височина достига около метър.
Цъфти през юли. До към 10ч. пчелите са по него за прашец и после се местят на слънчогледа, а и той притваря цветовете си.
Пренасял съм от полето в двора си млади растения, на следващата година са с едно дебело стъбло и прекрасни жълти цветове, но след това стават като показаните от колегата.
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от Delchev »

burgas написа:
burgas написа:Тези пчели които са в празния кошер(които са се върнали) от колко кошера са,от 1 или от всичките които си преместил(всащност колко са местени).На колко етапа ги мести пчелите,на 1 или на няколко.Питам,защото ми предстои местене на около 1-1,5км.Сега са в едния край на селото и до 15 дена ще ги местя в другия край на селото за постоянно на около 600-700 метра извън него до 2км е най-много разтоянието от настоящето.Чудясе първо да преместя силните и ако решат да се върнат (ако се върнат де),и да налетят в слабите хем да ги подсиля по този начин да не се чудят каде да влизат ако няма кошер.И след няколко дни да преместя и тях и да оставя няколко (2) празни кошера с основи.40 кошера ще местя.
Дайте някакъв съвет.
Колега поместил съм всичко хронологично вкл. снимките - Първо преместих 6-те отводки на първата снимка.
На втората снимка е контролния кошер. Снимах го за да се види колко пчели са се върнали на старото място.
Както съм написал на следващата вечер преместих и фургона с около 30 кошера.
Контролния кошер остана на старото място - налетяха още пчели обедених ги с една отводка и си имам силен кошер.
За лопена се сетих докато се чудих какво да сложа за преориентиране на новото място - по предложение на колегата /жката/ от форума Suzi за което БЛАГОДАРЯ.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: преместване на разстояние под 1км

Мнение от dimich87 »

Здравейте колеги. Имам един кошер в който се намира на около 1 км от двора ми. В двор има още 2 кошера. Искам този да го прибера в двора, но не знам как да посъпя. Изчетох темата и си мисля че сега точно е времето за преместване.
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”