Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Модератор: drone

grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

-Четете и мислете как и защо се случват нещата в пчеларството,лесно е да ти кажа някакви цифри но въпроса е как да ги постигнеш.[]

Колега благодаря за съвета,но мисля че съм чел много,не всичко със сигурност но повечето от новоиздадените книги.Пчелар съм от осем години и мисля,че се справям.Искам да се занимавам само с това за което е нужно да увелича и кошерите и не мога да преценя дали да ги разделя на две или три места или да премина към подвижно? За това се интересувам,а това го няма в книгите а и колкото повече мнения събера мисля,че няма да са ми излишни!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от светльо »

Щом имаш възможност за няколко пчелина на различни места, моя съвет е да не се занимаваш с подвижно - твърде много минуси има в подвижното пчеларство и твърде много предимства има по принцип стационарното на няколко места пчеларство.

п.п. въпроса не е само до добивите мед.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

Благодаря,всъщност и моето мнение клони към това и вместо ремаркета и такива неща май ще купя места пък ще видим какво ще стане.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от drone »

Подвижно пчеларство -има смисъл ,но с много условности. Трябва много добре да познаваш конкретната паша, която гониш и то от години. И да имаш впредвид, че тя се мени откъм нектаропродуктивност по различни причини. Пример - преди 2000г. редовно карах кошерите на слънчоглед. Обаче засаждаха сортове с подчертано нектароотделяне и пчелите се скъсваха от работа.Целият кошер отвътре ставаше жълт от прашеца,рамки ,пити, всичко, а аромата на нектара те замайва. Вадил съм по 3 магазина един след друг докато прецъфти -направо река тече. Тогава вървеше и теорията и практиката на подвижното, и книги се пишеха.
В един момент вече навлязоха масово хибридите. Нектар,прашец - нанай ! При пълен цъфтеж пчелите обикалят плевелите. Няма смисъл да гониш слънчоглед. С лавандулата стана същото- пробвах го. Има смисъл да ходиш при акация, липа ,магарешки трън. Но аз нямам такива в района. Значи по-добре да си остана на стационарен. И да търся нов подходящ район при разширение на бройката.
Опрашване на овощни има смисъл само срещу заплащане .Те не отделят за стоков мед, само за подбудително хранене и то пак с условности. То пък и едни мераклии за платено опрашване- направо чакат на опашка. Значи пак в момента го няма и този вариант за масово платено опрашване и по-добре да се наблегне на очакването на рапицата.
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от Кънев »

Напълно съм солидарен със становището ти за слънчогледовата паша. При нас в новозагорско през миналата, по-миналата година беше море от слънчогледи, но слънчогледов мед почти няма.
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от dimich87 »

Чета че коментирате слънчогледа. Имаме зеленчукова градина и преди 2 години си вземах един кошер. Около мене няма пчелари. Има един който е в града и се занимава с пройзводство на кошери. Намира се на около 4-5км от мойте. Миналата година една от градините я засяха със слънчоглед. Може би около 30-40 дка. Аз си направих отводка след акацията. От отводката извадих 6 магазинни рамки с мед, а от другия кошер извадих 2 магазина. Липата я изпуснах, докато кошера се засили, а от акацията извадин 1 магазин. Тази година беше засял рапица, но преди месец я изора. Тук там беше поникнала и сега щял да слага царевица. Предполагам че ще разчитам единствено на тревите който са около реката. Гледам че започнала да се завъжда доста аморфа. Преди години имаше на много мало места, но след като изрязаха всички тополи и върби, от просветлението си го обяснявам започна да полудява. Целия бряг е обрасъл.
В градината си посях фацелия около 300-400кв м. Оставих я да прецъфти. Фрезовах мястото и до преди 2 седмици, преди да падне снега при нас беше започнала да избива, надявам се снега да не и повлияе на развитието и да започнат пчеличките ми от рано да я посещават за ранно развитие.
ivoborisov78
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 7:26 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от ivoborisov78 »

Някой може ли да сподели какви добиви вади от върбовата паша покрай р.Дунав ?
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от светльо »

Поне из Беленско, ако броим, че има много върба - поне аз не съм видял и чувал до сега, да има чак такъв добив, че да вадят мед. Виж за развитието на семействата - благодат голям.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от OVanBASTEN »

Само в "меката" на пчелите - там, където вадят традиционно и ежегодно черешов мед, може да се получи и добив от върбата!
ivoborisov78
Мнения: 25
Регистриран на: Пон Юни 14, 2010 7:26 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от ivoborisov78 »

Къде е това?
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от estabien »

Кюстендил?
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

Тази година съм насадил 1декар кокичета за ранен добив!
колменеро

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от колменеро »

grand_pn написа:Тази година съм насадил 1декар кокичета за ранен добив!
До година, насади и 1 декар хризантеми, да имаш и късен добив.
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

Нямам толкова декари колега!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от Майка »

grand_pn написа:Нямам толкова декари колега!
Може на същото място, колега, кокичетата и хризантемите няма да си пречат!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”