Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Модератор: drone

Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от Пламен Керчев »

Здравейте колеги.Доста съм прочел за подвижното пчеларство и доста мнения съм събрал както за така и против.Въпросът ми е към колегите които практикуват едновременно и стационарно и подвижно пчеларство, колко е разликата в килограми на кошер от двата начина на пчеларстване. Благодаря предварително.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
estabien
Мнения: 53
Регистриран на: Съб Май 07, 2011 1:36 am
Местоположение: около Несебър

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от estabien »

и на мен ми е интересно
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от dimitarbonev »

Всичко е много относително. Зависи от целите, които сте си поставили, дали ще търсите количества или ще заложите на точно определени видове мед без да гоните добив, природните дадености пашата в района на стационарния пчелин.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

няма ли някой който да напише конкретен отговор-"тази година от толкова кошера еди какъв си вид изкарах по такова количество от кошер като съм ги карал на такава и такава паша" или в този форум най активните теми не са сварзани с пчеларството или го засягат доста косвено!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от светльо »

А е хора, това да не ви е да играете на федербал - ми па разгледайте има теми, коментирано е в конкретни подробности, няма да повтаряме едно и също през месец.

п.п. не мога да разбера как очаквате такива едностранчиви отговори, като всичко е взаимозависимо и не толкова просто колкото ви се иска
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
bilian
Мнения: 2
Регистриран на: Пет Авг 05, 2011 10:11 am

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от bilian »

хубава тема е тази за подвижното пчеларство.много ясно,че всичко свързано с добивите,зависи от целите и местонахождението на кошерите.а някой ще каже ли къде е пчелина му и на какви реколти разчита?
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

Съгласен съм нито е федербал и всяко нещо си има значение и района и семейството и още много други фактори,но съм разглеждал много теми за подвижно пчеларство,много изказвания и никаде не е написано някакъв процент към стационарното или поне някакви приблизителни данни.Навсякаде се пише за необходими документи как и по какъв начин да се прекарват и т.н.
Тъй като и аз се интересувам от поне някакъв приблизителен отговор нека някой да се престраши и напише нещо осреднено или конкретно за една паша да кажем сланчоглед рапица или каквото и да е!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от Scutellator »

Проблема в Бг е че всичко цъфти горе долу по едно и също време. Ако закараш кошерите си на някоя паша със сигурност губиш някоя друга не по-малко важна.
Предпоставки за еднакво високи добиви има като при подвижното, така и при стационарното пчеларство.
Пък ако трябва да включа и друг фактор - полифлората е по-добрия вариант за здравето на пчелите от монофлорните култури.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

Аз съм в северозападния район и тук пашите са рапица,акация,липа и слънчоглед.Това може би при подвижно пчеларство,защото при стационарно няма район в който да хванеш всички паши.Затова се опитвам да разбера разликата от добива дали си заслужава на фона на останалите разходи и главоболия и знам че това е коментирано в други теми но никаде подкрепено с някакви цифри.Въпреки различията на всеки район,пчелин,кошер и т.н. поне някакво сравнение стационарно с подвижно.Благодаря.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от mladen99 »

Еми маи маи всеки си пази цифрите за себе си, да не вземе някои да му завиди.
Аз имам познат с ябълкова градина и много се чудя дали да не закарам 2-3 кошера там, но ме е страх от това че ябълката се пръска и то много. И ще има едни пренасяния преди и след пръскане....
Но ако направя нещо такова няма да ви спестя постиженията дори ще гледам да са нагледно със снимков материял.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
grand_pn
Мнения: 23
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 4:19 pm

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от grand_pn »

От ябълката не се ли събира повече прашец отколкото нектар?
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от mladen99 »

grand_pn написа:От ябълката не се ли събира повече прашец отколкото нектар?
Честно казано идея си нямам какво се събира повече съвсем начинаещ съм, но когато 50-100 декара градина е пред входа на кошера определено ще се пълни по бързо :shock:
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
petkofire
Мнения: 39
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 11:28 am
Местоположение: Българово,Бургас

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от petkofire »

От ябълките не чакай мед колега.А за добивите ето ви цифри-от подвижно средно 40кг,на стационарния пчелин 30-35,това е от сезон2011,но от тези цифри не си вадете никакви преценки защото поради многото фактори които влиаят на медодобива,съвсем спокойно може да извадите повече мед от стационарно.Един съвет-Четете и мислете как и защо се случват нещата в пчеларството,лесно е да ти кажа някакви цифри но въпроса е как да ги постигнеш.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от mladen99 »

petkofire написа:Един съвет-Четете и мислете как и защо се случват нещата в пчеларството,лесно е да ти кажа някакви цифри но въпроса е как да ги постигнеш.
Хубава проказка колега.
Гледам че си от Бургас- Българово? Даи да направиме някои ден една срещичка :wink:
-----------------------------------------------------------
Аз така или иначе някои ден трябва да мина от там да си взема печатарска ламарина.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
petkofire
Мнения: 39
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 11:28 am
Местоположение: Българово,Бургас

Re: Добиви от подвижно и стационарно пчеларство

Мнение от petkofire »

Нямаш грижи!
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”