Транспортиране на кошери

Модератор: drone

Публикувай отговор
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Транспортиране на кошери

Мнение от млад пчелар »

Аз съм млад пчелар и не съм много навътре в нещата.Вие като професионалисти какво ме бихте посъветвали:Трябва да прекарам няколко кошера през много лош терен. Как ще бъде най-добре да ги опаковам.
Благодаря предварително
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

гледай да направиш така че рамките да не смачкат майката ако не си с хубави хофманови разделители(дървените)Примерно сложи някакви летвички м/у рамките или картон.Кошерите се слагат с рамките успоредно на пътя ако е хубав асфалтов и перпендиколярно на него ако е черен по който ще караш бавно и колата ще се клати на ляво и на дясно.Опуши всички дупки привържи частите на кошера едни към други хубаво е да имат вентилиращ отвор примерно входа да е запушен не с парцал а с мрежа а ако дъното ти е дълбоко остави го на мрежа.И не забравяи наи важното Облечи се хубаво :wink: :wink: :wink:
Последно промяна от valvrv на Пет Мар 31, 2006 9:46 am, променено общо 2 пъти.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Скоби

Мнение от Dinko »

Направи си скоби от стоманена тел ф-20 с разствор 8 мм /може и с пирони 40 мм/. Забий ги през 25 мм между рамките като отбележиш предварително на дълбочина около 160до180 мм за да стават
и за двата модела.
Така съм си направил съндъчетата за хващане на рояци
и питите не мръдват.
Успех!
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Мнение от млад пчелар »

Значи, след като ги прекарам с кола има едно място, което трябва да се носят на ръце.Как най лесно могат да се пренесат.Аз си мисля да направя нещо като съндъче, малко по-голямо от основата на кошера.Отсрани да му сложа четри дръжки за да стане като носилка.
Имали някакви други по-добри варианти?
valvrv
Мнения: 492
Регистриран на: Чет Дек 15, 2005 9:05 am
Местоположение: Димитровград

Мнение от valvrv »

да заповядай
Изображение
А най лесния и бърз вариант е да огънеш едно арматурно желязо във буквата П като горната част на П-то е дръжката (можеш да сложиш гума или парцал за да е по меко на ръката) а долната част са две куки които влизат под дъното.Дължината е според височината на човека , трябва да е достатъчно дълго за да може човек да върви изправен а кошера да е на не повече от 20 см от земята.Трябват 2 бр. носи се от двама човека.
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Мнение от млад пчелар »

Искренно благодаря за идеите!
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Аз прекарвам всяка година кошерите на слънчоглед и обратно. Понякога ги карам и на акация/рядко/. При мен на всяко дъно /което е подвижно естествено/, понеже работя с корпусни кошери - независимо дали е Лангстрот или Фарар съм закрепил с по няколко видии за дърво /4 - 5 бр/ по два броя метални планки за носене. Те представляват правоъгълно ламаринено парче , дебело 3-5 мм/по избор или в наличност/ ,с приблизителни размери от 5х15 см , с дупки за видиите /за предпочитане от средата и долния край / - понеже се натоварва долния край на планката. По предварително изработен шаблон във вид на двурога вилица ( Y ), само, че с прави рамене за съосие, на който нанизвам две парчета тръба / по избор - приблизително вътрешен диаметър 8-10 мм/ с дължина 4-5 см. Тези две парчета тръба долепям странично до планката, както са нанизани на шаблона и ги заварявам с електрожен или оксижен ,така, че след заваряването и боядисване, чрез топване на готовата планка,завързана с конец в съд с боя, завинтена с видиите за дъното на кошера - отворите да са в вертикална посока. Изполвайте видии според преценката ви - но не по тънки от 4 мм /аз използвам употребяваните за Кнауф плоскости ,завивам с винтоверт/. Така изработените и монтирани планки с тръбичките са вече пригодни за пренасяне с две специално изработени дръжки-ръкохванки. При мен са огънати от арматурно желязо с П-образна форма, като долните краища на П-то са огънати първо на 90 ,а след още 2-3 см пак на 90 градуса нагоре , приблизително под формата на куки. Доогъват се окончателно , така , че свободно да влизат в тръбичките от долния им край. Отрязват се след втората огъвка на 3-4 см, изпилват се леко и това е. Може да омотаеш някакъв плат на средната стена на П-то за по-удобно носене. Единия носач пъха шиповете на ръкохватката отдолу в тръбичките на едната планка, другия в другата планка, вдигат кошера, като го придържат леко да не се катурне и го пренасят ,където е необходимо. След това измъкват ръкохватките и отиват за следващия кошер. Може да си направите планките и тръбичките по- големи и широки, така че да ги носите с ръкохватки за две ръце едновременно - въпрос на избор. Освен това при транспортиране , кошерите трябва да са фиксирани корпус за корпус конструктивно / изработка с фалци или странични външни летви/ , така, че да няма размествания на корпуси. Освен това пристягам целия кошер - с дъното и тавана чрез лентите с механизъм за затягане - продават ги в магазините за авточасти. Отделно ,ако се налага пристягам и целия товар кошери към ремаркето или платформата с която се пренасят. Хич не е забавно кошерите ти да танцуват върху плоскостта на ремаркето или не дай си боже да паднат. За затварянето на всички прелки и отварянето на дънния отвор с решетка не споменавам- то е задължително при нас. За американците съм чувал и виждал на филм, че транспортират с отворени прелки - ама те го правят за пестене на време и отделно слагат дъждувална инсталация върху товара кошери , та пчелите си мислят, че вали и духа от скоростта :lol: и много не се показват навън. Ама тяхната е друга - работят с голям замах.
Публикувай отговор

Обратно към “Подвижно пчеларство / Mobility apiculture”