Ханеманова решетка

Модератор: toko652003

dimov
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 27, 2006 12:32 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от dimov »

Колеги знаели някой какви са стандартните размери на отворите на ХР,защото тази зима купих няколко от Плевен,но пчелите немогат да минават през нея .Явно е по тясна но не се забелязва на пръв поглед

пс.Имам впредвид пчелите а не търтеите
Търтолан
Мнения: 31
Регистриран на: Пет Ное 05, 2010 5:45 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от Търтолан »

dimov написа:Колеги знаели някой какви са стандартните размери на отворите на ХР,защото тази зима купих няколко от Плевен,но пчелите немогат да минават през нея .Явно е по тясна но не се забелязва на пръв поглед

пс.Имам впредвид пчелите а не търтеите
Колега , немогат или неискат ?! :roll: :wink: :D
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Ханеманова решетка

Мнение от drone »

Няма начин пчели да не преминават през ХР,търгувани у нас, друг е въпросът дали искат и имат ли работа в момента на горния корпус. За мен тя е незаменим инвентар, ако пък има обрамчване с дървена рамка с входче или метално фолио е преимущество,ама не е задължително, щото може да се компенсира с други хватки. Важното е майката да не може да преминава през нея,както лани ми се случи с една толкова дребна, че постоянно си беше отгоре,а аз се чудих що е там,след като постоянно я намирам и свалям под решетката. Ама не я смених-снасяше като луда и много мед изкарах от кошера. За момента не съм ги сложил още,щото с тая бурна рапица просто пчелите изобщо не я пускат да припари в горен корпус да снесе. След ваденето на меда вече ще е наложително.
dimov
Мнения: 14
Регистриран на: Чет Юли 27, 2006 12:32 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от dimov »

Следващият път като си купувам ХР ще си нося шублер, но сега ви питам ако някой е чел или знае точни размери в милиметри нека да пише.Благодаря ппредварително.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от genata_fi »

Размера на отворите на ХР са - 4.2 мм - максимум.
Относно ХР , има си технология за работа с нея, но много пчелари не я разбират и затова не я ползват, а тя е ключа към повече добиви и по-малко проблеми.
Критиката на колегата от Белоградчик е неоснователна към коежката, защото той си мисли, че всички работиме по неговия начин и затова прави такива умозаключения. Ако се работи с плодник ДБ, ХР и отгоре с магазини, тогава за какви търтеи става на въпрос. Тук няма такъв проблем. И ако се работи с ЛР както аз работя, в един момент когато се качи запечатаното пило над ХР , с цел ограничаването на майката, нормално е да има търтеи над ХР и ако не си отворил отвора на корпуса над ХР, поне докато се излюпят търтеите, те наистина умират на решетката. И какво от това - някакви си 20-30 търтея. При следващия преглед, просто ги изсипваш навън. Също така казват, че тя била препятствие за пчелите да се качват горе в медовите корпуси, а аз се питам, как ли тогава ми напълниха два корпуса с мед над нея ?
Аз съм голям привърженик на ХР и засега работя сам с ЛР системата плюс ХР, но съм решил да пробвам и ДБ технологията, но пак с ХР. Всяко нещо си има предназначение, но рябва да се знае кога и при какви условия да се използва.
Последно промяна от genata_fi на Пон Май 16, 2011 1:13 pm, променено общо 1 път.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от HINAP »

Рядко използвам ХР,но предпочитам тези които са с телове,а не щамповка от пластмаса защото имат остри ръбове и ако не се пазват разстоянията пчелите си закачат крачката и допълнително се изнервят при преминаването на тази изкуственна преграда за тях.Предимството на пластмасовите е ,че бързо се мият и дезинфекцират и ако са от по дебел материал могат леко да се загладят ръбовете от осенъци. Затези от тел пък по някога се разместват теловете и се променя разстоянието между тях,макар че има фиксатори на разстоянието. По принцип ХР трябва да е в рамка и да отстои на 7мм. от долните и на 12мм.от горните рамки но това не е закон,по важно е отворите да са 4,4мм.Всичко друго са интерпретации на производителя и на самия пчелар.Виждал съм ХР закрепена като прозорец на брезентено платно/използва се внякои райони в Украйна при отделяне на майката в лежаците независимо за горе или в страни /Модификации всякакви.
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Re: Ханеманова решетка

Мнение от boqnski »

запечатано пило....не отварям горни входове....след седмица контролирам за заложени свищеви матила в третия корпус
как се получават тия свещеви маточници?!?!?!?!
решетката е под нивото на входчето така че пчели/търтеи,майки/ намиращи се над решетката...
"майки" !!!!Те от къде идваат??!?!?! От свещевите маточници? Пчелите горе са като осиротели и залагат маточник? Ами нали само запечатано пило може да се качва в горните корпуси.
Защо на решетката правим дървена рамка с ВХОДЧЕ след като корпуса си има такъв?
Затварят ли се входовете на горните корпуси или не се затварят?
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Re: Ханеманова решетка

Мнение от boqnski »

Да да прав си, но ми се струва, че ХР е нож с две осттриетта!?!?!?
А ако не слагаме никакво пило в горните корпуси, тогава?
Какво кара пчелите да се чустват осиротели? Нали те си минават през решетката свободно?
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от bee_queen »

Здравейте колеги, днес 16.06.2012 липата е цъфнала и пчелите са полудели. Отварям корпуса няма пчели.....един, два всичките корпусни кошери пчелите са в първи корпус под ХР. На обяд застанаха отпред на брада. Входа на всеки корпус е отворен. Започнах да махам ХР и само след един час докато стихнах до последния в първи кошер беше пълно с пчели и пресен нектар. След тази случка не знам какво и как да си го обясня. Ако вие може да кажете нещо.........
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от светльо »

В корпусите над ХР имаше ли рамки с пило?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от bee_queen »

Да, по две - три рамки с отворено пило имаше...
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от genata_fi »

Какъв тип ти е ХР, обрамчена ли е. Ако не , значи ляга върху рамките и пчелите я възприемат като преграда.
Аз работя с обрамчени и не съм имал прблем с преминаването на пчелите в магазините.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от petermar »

genata_fi написа:Какъв тип ти е ХР, обрамчена ли е. Ако не , значи ляга върху рамките и пчелите я възприемат като преграда.
Аз работя с обрамчени и не съм имал прблем с преминаването на пчелите в магазините.
Преди 5-6 години бяха пуснали по пчеларските магазини едни пластмасови ХР които бяха точно като преграда и пчелите не преминаваха през тях - най вероятно изработени с друга цел но ги продаваха като ХР.
За проба може да направиш следното както е поставена ХР върху плодника - стръскай една пита с пчели върху нея и ги подпуши леко, ако преминават си е редовна.
Nil satis nisi optimum
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ba4o_ivan1976 »

bee_queen написа:Здравейте колеги, днес 16.06.2012 липата е цъфнала и пчелите са полудели. Отварям корпуса няма пчели.....един, два всичките корпусни кошери пчелите са в първи корпус под ХР. На обяд застанаха отпред на брада. Входа на всеки корпус е отворен. Започнах да махам ХР и само след един час докато стихнах до последния в първи кошер беше пълно с пчели и пресен нектар. След тази случка не знам какво и как да си го обясня. Ако вие може да кажете нещо.........
Ти да не си си купил решетки за прополис? Я снимай да видиме! Хем да знаем какво да не купуваме!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ivan raynov »

Здравейте! Моля ако някой има възможност да пусне снимки на обрамчена решетка.По точно на метална с телове с фиксатори. Благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”