Ханеманова решетка

Модератор: toko652003

syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от syzi »

Имах един кошер,който беше тръгнал да се рои и с помощта на Пророй успях да го върна от въздуха в кошера.Прегледах го и извадих всички рамки със запечатано пило като на тяхно място поставих основи.След няколко дни пак го прегледах и основите бяха изградени ,но старата майка я нямаше и трябваше да чакам да се оплоди някоя от роевите.Тъй като пашата настъпваше,а нямаше пило в кошера му оставих магазина,за да пълни там.След седмица го отварям пак и гледам магазина пълен с прясно снесени яйца.Намерих майката(блондинка) и я преместих в плодника,където нямаше едно снесено яйце.След няколко дни пак го отварям и тя пак в магазина.Докато не сложих ХР и не я "арестувах" в плодника не се оправи работата.Сега магазина е пълен вече с мед.Та, ХР си има своето предназначение,независимо при кой вид кошер.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от syzi »

kolobus написа:Браво! :D
А,пробва ли с по-малко рамки?Или друг начин да привлечеш майката долу?
Браво и на теб! :D Сарказмът във форума е похвален!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Ханеманова решетка

Мнение от medar1967 »

при дълга слаба паша и плодовита млада майка в щошера се развива огромна армия от безработни пчели които освен за щуротии за друго не мислят....в резултат роене и почти никакъв стоков мед...районите на Предбалкана са много различни от тези в Дунавската равнина...на мен не ми е нужно да развивам много пчела за късна паша защото нямам слънчоглед....още една седмица преди акацията свивам майките на един ЛР корпус с ХР и конфигурацията на кошера става 1 плодников на 2 медови корпуса.....преди това съм развил семейството на 2 корпуса в които има около 14-16 пити пълни със пило.....слагам ХР над първия корпус където слагам и майката отгоре над ХР корпус с 6 изградени празни пити и 4 основи и на трета позиция на-отгоре корпус със запечатано пило....не отварям горни входове....след седмица контролирам за заложени свищеви матила в третия корпус....ако има ги чистя....така подреден кошер при моите условия ми дава два корпуса мед за сезона,което е около 45-50 кг....това ме задоволява напълно....ако съм взел и една отводка от този кошер съм на седмото небе....за мен ханемановата решетка е нужна и необходима....ползвам я и при ДБ/особено при 10 рамковите/....може би когато се пчеларства в райони с бурни паши да не е нужна и да се получава естествено блокиране на майката от приноса,но при мен такова нещо не може да се случи....съжалявам че нямам контролен кошер с кантар....сърбите имат във всеки пчелин и мерят ежедневно...казват че от ливадната паша дневния принос рядко надхвърля 2 кг.....а често има приноси от порядъка на 300-500 гр...има и дни с отрицателни стойности на кантара...но това няма отношение към тази тема за което се извинявам....
boqnski
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Мар 08, 2009 10:02 am

Re: Ханеманова решетка

Мнение от boqnski »

не отварям горни входове
Защо?!
Колеги, купих си ХР но защо си мисля, че майката спокойно ще си минава през нея?!?!?!
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от genata_fi »

Не би трябвало, освен ако майките са дребни или ХР не е читава.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ivan1 »

Колеги някой знаели дали има ханеманова решетка изработена от нерждавейка.Ако има такива,моля за някакви кординати.

БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от genata_fi »

Аз си бях купил такива от Ташмайдан, 4 лв струваше едната. Беше с такова покритие поне. Тук не съм виждал такива, определено. Можеш да ползваш и пластмасови.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ivan1 »

Благодаря ,но ми трябват нераждавейка
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Ханеманова решетка

Мнение от volodq »

medar1967 написа:при дълга слаба паша и плодовита млада майка в щошера се развива огромна армия от безработни пчели които освен за щуротии за друго не мислят....в резултат роене и почти никакъв стоков мед...районите на Предбалкана са много различни от тези в Дунавската равнина...на мен не ми е нужно да развивам много пчела за късна паша защото нямам слънчоглед....още една седмица преди акацията свивам майките на един ЛР корпус с ХР и конфигурацията на кошера става 1 плодников на 2 медови корпуса.....преди това съм развил семейството на 2 корпуса в които има около 14-16 пити пълни със пило.....слагам ХР над първия корпус където слагам и майката отгоре над ХР корпус с 6 изградени празни пити и 4 основи и на трета позиция на-отгоре корпус със запечатано пило....не отварям горни входове....след седмица контролирам за заложени свищеви матила в третия корпус....ако има ги чистя....така подреден кошер при моите условия ми дава два корпуса мед за сезона,което е около 45-50 кг....това ме задоволява напълно....ако съм взел и една отводка от този кошер съм на седмото небе....за мен ханемановата решетка е нужна и необходима....ползвам я и при ДБ/особено при 10 рамковите/....може би когато се пчеларства в райони с бурни паши да не е нужна и да се получава естествено блокиране на майката от приноса,но при мен такова нещо не може да се случи....съжалявам че нямам контролен кошер с кантар....сърбите имат във всеки пчелин и мерят ежедневно...казват че от ливадната паша дневния принос рядко надхвърля 2 кг.....а често има приноси от порядъка на 300-500 гр...има и дни с отрицателни стойности на кантара...но това няма отношение към тази тема за което се извинявам....
Колега,като не отваряш горните входове откъде излизат търтеите от третия корпус? :(
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
колменеро

Re: Ханеманова решетка

Мнение от колменеро »

Търтейте няма от къде да излязат, но пък и няма от къде да влязат.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ba4o_ivan1976 »

колменеро написа:Търтейте няма от къде да излязат, но пък и няма от къде да влязат.
А които се люпят в кашера къде отиват?
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от Майка »

Умират на решетката.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Ханеманова решетка

Мнение от medar1967 »

Явно не ползвате решетки затова не знаете....решетката е орамчена с дървена рамка на която има входче с ширина 6-8 см....решетката е под нивото на входчето така че пчели/търтеи,майки/ намиращи се над решетката свободно могат при желание да излизат оттам без да се трупат /търтеите/ на решетката и да умират там....това едно и второ тук май има една прослойка от пчелари които освен да иронизират с нищо друго не се захващат....ами дайте да споделяме опита си с по-младите а не да се кичим с лаври на големи пчелари и само да плюем във форума.....Майка,ти си на всяко гърне мерудия ама се излагаш понякога като се изказваш неподготвена.....
ceco_lovech
Мнения: 11
Регистриран на: Нед Фев 07, 2010 10:33 am

Re: Ханеманова решетка

Мнение от ceco_lovech »

kolobus написа:Дааааа!Аз наистина не ползвам решетка.Но Медар посочи нещо важно.Да се обръща внимание на елементите и елементарните неща.Това с входчето е много важно,но какво става с тези ХР ,които са от преди години и са метални от ламарина.Те нямат рамка и както си мисля, никога не бива да поставяме ХР без съответната рамка.Дали разсъждавам в правилната посока?
Не.Въобще не е нужна рамка на ХР,защото само увеличава разстоянието между корпусите и съответно пчелите правят "мостове".(и тука има решение като се сложат в предния край на ХР две летвички под формата на Т,които ще играят ролята на мостче :D )
Когато ограничавам майката с ХР отварям вход на корпуса над ХР,като на него монтирам единична пчелогонка.(по този начин търтеите могат да излизат,но не и да се връщат,а също и не се занимавам да унищожавам маточници,които пчелите залагат в корпусите над ХР-ка,защото и да излезе майка за оплождане тя не може да се върне.Ако няма пчелогонка често ми се е случвало да намирам нова майка над ХР в корпусите за мед,което е неприятно.)
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Ханеманова решетка

Мнение от Майка »

medar1967 написа:Явно не ползвате решетки затова не знаете....решетката е орамчена с дървена рамка на която има входче с ширина 6-8 см....решетката е под нивото на входчето така че пчели/търтеи,майки/ намиращи се над решетката свободно могат при желание да излизат оттам без да се трупат /търтеите/ на решетката и да умират там....това едно и второ тук май има една прослойка от пчелари които освен да иронизират с нищо друго не се захващат....ами дайте да споделяме опита си с по-младите а не да се кичим с лаври на големи пчелари и само да плюем във форума.....Майка,ти си на всяко гърне мерудия ама се излагаш понякога като се изказваш неподготвена.....
Като се изказвам така, неподготвена, постигам целите си. Тоест да се изкаже някой много подготвен и да науча нещо.
Благодаря, Медар, за отзивчивостта и сговорчивостта ти. :D
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”