ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Модератор: toko652003

milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от milko_enev »

уважаеми колеги,двигателя на колешката Светлана е ДИНАМО ОТ МОСКВИЧ-408.Трансформатора за възбуждане е за 12 волта 5 А и е константа.Трансформатора за котвата/ротора/ е за 16 волта-20А-за да има стабилна волтамперна характеристика.Чрез регулатор на напрежение/симисторов регулатор за осветление/ще регулирате захранващото напрежение на трафа за котвата от 0 до 220 волта ше трябва да изведете двата края на възбудителната намотка/двете бобини на статора които са свързани последователно/извън динамото. Като изменяте поляритета на възбудителното напрежение ще променяте посоката на въртене на ротора.Напрежението на ротора се подава чрез четките.За токоизправителен блок исползвайте схема грец за 10 А за възбуждане,и схема грец 50 А за котвата.Естествено грецовете ще ги монтирате на радиатори.Максималните обороти които се постигат са 800-900 об./мин.За центрофугиране са необходими максимум 400об./мин. за малка центрофуга и300 об./мин. за 20-24 рамкожа.Необходимо е да направите редукция с ремьчни шайби 2-1.С регулатора ще можете да регулират плавно оборотите от 0 до макс,според нуждата.НА ВСИЧКИ УСПЕХ!
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от христо »

моята центруфуга
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от христо »

дрелката с приспособлението
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
musi
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 9:12 am
Местоположение: кубрат

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от musi »

христо написа:моята центруфуга
христо питите как се захваштат отдолу че немога да видя

какво има отпрет на дрелката
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от христо »

Рамката се поставя в/у средния кръг и се ограничава от двата успоредни тела. Приспособлението което е на дрелката е от задното движение на велосипедите с контра.
musi
Мнения: 60
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 9:12 am
Местоположение: кубрат

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от musi »

христо написа:Рамката се поставя в/у средния кръг и се ограничава от двата успоредни тела. Приспособлението което е на дрелката е от задното движение на велосипедите с контра.

благодаря и аз се чудя каде съм го виждал
ис ползвашго за спирачка
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от христо »

Приспособлението играе ролята на съединител м/у дрелката и ротора на центруфугата.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от DAN »

Здравейте!
Искам да попитам ако използвам четков двигател от шевна машина, вместо педал мога ли да използвам потенциометър за регулиране на оборотите от тези, които ги използват за намаляване на напрежението на ел. осветлението. Педалът се е скапал и трябва да го заменя с нещо.
Засега това ми хрумна като идея, ако някой може да предложи друг вариант на задвижване ще съм благодарен.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от milko_enev »

Колега Дан,погледни колко е мощноста на ел.двигателя,който ще ползваш(на табелата трябва да пише,по-добре ако пише тока на кинсумация) иди в магазин КИП-А или Радиус и поискай регулатор на мощност със симистор за ток по-голям с 50-100% от тока на мотора.Това важи само за колекторни ел.двигатели.Успех!
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от DAN »

Благодаря за компетентния отговор. Ще попитам в магазина и ще дам резултати.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от DAN »

Като погледнах характеристиките на двигателя малко се притесних дали ще може да върти центрофугата с тези 80 вата. Та те са колкото една крушка.
Характеристики:
1~50-60Hz
220-240V
80W p66
Regulator oborotow Typ U 117/W
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от milko_enev »

ако центрофугата ти е малка-трирамковаДБ-плодникови ще ти свърши работа според мен.има една особенност-при изпразване на рамките ще се покачват оборотите-ще трябва да ги следиш.ще трябва да използваш ремъчни шайби и ремък за да използваш цялата мощност на мотора.колко да бъде преводното отношение сега не мога да ти кажа,ще трябва да измеря оборототе на ел.мотора под товар,но това после.оборотите които трябва да достигнеш на касетата са около300-400 об/мин.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от DAN »

Благодаря!
Центрофугата ми е малка - тройка с хордиално разположение на питите. Засега такава ми върши работа. Шайбата на двигателя е доста малка което както разбрах е добре за безпроблемно тръгване и придаване на по-голяма мощност при въртене. Ремъкът е малко странен /тънък, кръгъл пръстен/. Ще трябва да търся по-голям, подходящ ремък и също подходяща шайба за мястото на ръчката на центрофугата. Дано се получи, че вече няма кой да върти.
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от milko_enev »

според мен ще трябва да премахнеш редуктора който е на центрофугата.сложи едно лагерно тяло(една тръба-в нея два лагера на разтояние15-20 мм с дистанционна фтулка) на мястото на редуктора,ос и на оста шайбата.мотора отстрани вертикално.по този начин няма да губиш мощност.редукъора го запази-когато няма ток слагаш него и давай коньо!
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от DAN »

Благодаря Милко!
Прав си, че редуктора с оста затруднява движението на центрофугата. Не знам дали точто съм те разбрал за двата лагера и оста на която да сложа шайбата, но ще намеря начин да ги нагодя. Това определено ще улесни движението на центрофугата и ще разтовари и без това слабото моторче.
Взех да се обнадеждавам!
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”