ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Модератор: toko652003

sacmi
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 10, 2011 7:57 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от sacmi »

Здрасти от перла мотора не могат да му се регулират оборотите,отиди при някои дето се занимава с ремонт на перални и му обясни за какво ти трябва.Ако си оставиш редуктора трябва да си сметнеш оборотите за да не ти загрява много мотора а иначе като цени мотор 20-30лв регулатор 15лв може и от прахосмукачка или магазин за електроника.Имай предвид че колекторните двигатели са за пистови ремъци а не клиновидни.
perdeee
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Фев 06, 2011 3:32 pm
Местоположение: Генерал Тошево,Добрич

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от perdeee »

Ами имам и един от индезит които е с пистов ремък значи той ще ми свърши работа.Благодаря ти колега :D А знаете ли от къде мога да си взема автоматичен регулатор като на тези новите центрофуги,разглеждах из нета но не намерих никъде с цени.
sacmi
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Фев 10, 2011 7:57 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от sacmi »

За да няма обърквания двигателя трябва да бъде с четки като на дрелка и ъгошлаиф примерно за да могат да му се регулират оборотите,такъв регулатор като на купешките центрофуги (честотен инвертор) не съм сигурен дали са точно такива е много скъп,и не знам дали ще работи.За това с мотора при маистора тои да го свърже и да каже каде да си търсите регулатор ако е за хордиална да и оправи посоката на въртене,за регулаторите по магазините съм виждал да се продават не съм сигурен дали не става и от ключ регулиращ силата на осветлението, от дрелка, ъгошлаф става със сигурност, моите лично са правени.
kuline
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Авг 16, 2009 5:27 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от kuline »

Що се отнася до електродвигателите за задвижване на центрофуги, то те трябва да са колекторни или иначе казано с четки (последните се срещат при някои видове вносни перални, но не и при перла 04, 05 и различните нейни разновидности). Като пояснение става въпрос за променливо токовите двигатели.
Честотния инвертор се ползва при трифазните електромотори. Той сам по себе си променя честотата на тока т.е. херцовете. Ако погледните една табелка на електрически уред там пише 50 или 52 Hz. Та при трифазните ел.двигатели могат да се регулират оборотите чрез промяна на честотата на тока по трите фази. Това го пиша по-просто за да разберат по-непросветените в ел.техниката колеги.
Според мен, а и според специалисти, с които съм водил разговори на тази тема, най-удачен е правотоковия ел.двигател. Ще се запитате защо? Защото може без проблем да работи с акомулатор на 12 волта - например от автомобил и то да върти цял ден без проблем и после, колата си пали без проблем. Такива се произвеждат в "Динамо" гр.Сливен. Примерно един правотоков ел.двигател с номинално напрежение 30 волта и с големина на тока 10-15 А, би вършил идеална работа. Моята центрофуга е с такъв ел.двигател. Там регулирането на оборотите става с по-специално устройство, което променя напрежението в границете от 10 до 20 волта. Последното е необходимо да се изработи от специалист.
kuline
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Авг 16, 2009 5:27 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от kuline »

Колега ако може качи снимки на твоята центрофуга и дай схемата на регулатора за оборотите.Някои от нас имат познания по електроника и биха могли да се справят а биха помогнали и на други да си облекчат труда.Сливенските двигатели могат да се намерят по пазарите по за 10-30 лева,така че не е проблем.Благодаря![/quote]

Съжалявам, но схема на устройството, което регулира напрежението и оборотите не мога да ви дам, по простата причина, че аз не съм изработил самото устройство, което регулира напрежението, защото нямам познания по електроника, а по електротехника. Мога друго полезно да направя за вас, като ви дам тел. за връзка с човека, който ги изработва и да се разбирате за цени и т.н. Който изяви желание нека ми пише на лични.
За центрофугата и самото устройство снимано от вън (пломбирано е), мога да ви пусна снимки.
Ако не ви отегчавам, искам да кажа, че центрофугата я купих с устройство на 220 волта, което в себе си съдържа един грец и понижаващ траф, а регулатора на оборотите е от такъв за осветление. В последствие изместих пчелина си на място без ел.ток и се наложи да ми изработят устройство на 12 волта, за което вече споменах. В момента специалиста, който произвежда устройствата ги прави 2 в 1, т.е. комбинирано хем на 220 хем на 12 волта. Освен това устройството притежава и така наречената спирачка за по-бързо спиране на центрофугата. Това се дължи на факта, че самия електромотор е и генератор т.е. при определени условия е ел.мотор при други генератор.

Между другото, следващия сезон ще си взема по-голяма центрофуга от същия модел, тъй като тази и в момента ме затруднява, защото е 12 рамкова (радиално въртене 12 магазинни пити или хордиално 3 плодникови ДБ).
Може би не е тука мястото, но все пак ще спомена, че в края на сезона ще я продам (комплект), така че ако някой все пак изяви желание нека ми пише.
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от shulio »

Здравейте! Имам варел от неръждавейка с диаметър 800мм. Искам да направя от него радиална центрофуга за ЛР пити. Дотук добре обаче незнам за колко пити да я правя. Колко могат да се съберат в този диаметър?
jorgakiev

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от jorgakiev »

shulio написа:Здравейте! Имам варел от неръждавейка с диаметър 800мм. Искам да направя от него радиална центрофуга за ЛР пити. Дотук добре обаче незнам за колко пити да я правя. Колко могат да се съберат в този диаметър?
мисля че около 18 рамки
milko_enev
Мнения: 55
Регистриран на: Пон Авг 17, 2009 6:00 pm
Местоположение: русе

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от milko_enev »

моята е за 20 памки ЛР.-80см.диаметър .
kuline
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Авг 16, 2009 5:27 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от kuline »

shulio написа:Здравейте! Имам варел от неръждавейка с диаметър 800мм. Искам да направя от него радиална центрофуга за ЛР пити. Дотук добре обаче незнам за колко пити да я правя. Колко могат да се съберат в този диаметър?
Колега, необходими са ти малко бакалски сметки.
Имай в предвид, че разстоянието от центъра на оста до долната летва на рамката е необходимо да бъзе минимум 3см, за да действат центробежните сили и меда да излиза. От страната на горната летва до стената на варела 1,5-2см. Към споменатите по горе разстояния като прибавиш и разстоянието на страничната летва на рамката ето ти размера. Смяташ, чертаиш и се получава.
Аватар
shulio
Мнения: 126
Регистриран на: Нед Май 31, 2009 11:28 pm
Местоположение: Аспарухово (Монтанско),10бр. ЛР

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от shulio »

Намерих в един сайт на една полска фирма в 80см са събрали 24 ЛР пити. Сега ще потърся сайта.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
neli78
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 19, 2011 10:10 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от neli78 »

Ето я и моята центрофуга.Работи на акумулатор 12 V,без проблеми вече 4 сезон.Оборотите се регулират плавно с една еламентарна схемичка.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
neli78
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 19, 2011 10:10 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от neli78 »

Електромотора е от помпа за вода на пътно-строителна машина ,а редуктора е от обикновенните ръчни бормашини ,от тия старите на елпром-ловеч.Получават се доста добри обороти и с един акумулатор издържа,поне до толкова е пробвано - 15 дена .
neli78
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 19, 2011 10:10 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от neli78 »

Това е един модел съединение,тип бърза връзка,която поема малка част евентуално от несъосието между оста на центрофугата и тази на редуктора.Горе в ляво ограденото е на оста на центрофугата.Това е мотора на другата центрофуга.Съжалявам че не съм снимал сглобката в детайли.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
kostaper
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Мар 09, 2007 7:03 pm
Местоположение: Видин

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от kostaper »

Може ли да се ползва динамо от Жигула.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: ЕЛЕКТРОДВИГАТЕЛИ ЗА ЦЕНТРОФУГИ ЗА МЕД

Мнение от niki1313 »

Може ли да пуснете нещо сериозна за 32 ДБ - центрофуга?
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”