Рамка-Хранилка

Модератор: toko652003

evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Рамка-Хранилка

Мнение от evil_dea »

Колеги, кажете как да си направя.Споделете плюсове и минуси при тази рамка.Трябва ли вътре да има нещо като поплавак за да не се давят пчели.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от valyo »

Тя е за по-твърди храни
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от evil_dea »

valyo написа:Тя е за по-твърди храни
Не съм съгласен, гледал съм как наливат сироп вътре. Нека които ползва да сподели.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от Alfist 8C »

Може да сложиш в хранилката няколко клечки. Неудобството е,че всеки път когато наливаш сиропа,трябва да откриваш гнездото
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от stan »

evil_dea написа:Колеги, кажете как да си направя.Споделете плюсове и минуси при тази рамка.Трябва ли вътре да има нещо като поплавак за да не се давят пчели.
Ето пример Изображение
Можеш да сложиш мрежа вътре да слизат по нея и да не се давят.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от dimitarbonev »

Аз я правя от фазер. С грапавата страна навътре. Малко по-различна е от тези на снимките.Ползвам я предимно за допълване на запасите с ивертиран сироп там където е необходимо по-късно през есента. Взимат го много по бързо от колкото в горна хранилка. И в това няма нищо чудно.Не слагам нищо като поплавък в нея. Пчелите се захващат по стените на хранилката.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от stan »

dimitarbonev написа:Аз я правя от фазер. С грапавата страна навътре. Малко по-различна е от тези на снимките.Ползвам я предимно за допълване на запасите с ивертиран сироп там където е необходимо по-късно през есента. Взимат го много по бързо от колкото в горна хранилка. И в това няма нищо чудно.Не слагам нищо като поплавък в нея. Пчелите се захващат по стените на хранилката.
Бонев,
Слагаш ли нещо за уплътнение? Или само закована с фазер не протича? Или лепило?
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от dimitarbonev »

Лепя и кова с такера. Моите са с цяла летва на рамката отгоре.. Едната странична е цяла, а другата на 2/3. Така ми е по лесно да ги правя.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
И аз му разбирам
Мнения: 60
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 6:35 pm

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от И аз му разбирам »

Момчета използвам такива хранилки от фазер с грапавата страна от вътре проблем с давенето на пчелите няма никакво от вътре ее импрегнирана с парафин
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от pchelar4e »

Аз преди 2 години си взех пластмасови вътрешни хранилки по 2 лева.
От вътрешната страна са направени зъбчета за да не се хлъзгат пчелите и да не се давят.
Като застраховка слагам малко суха слама, която изплува над сиропа и тогава пчелите със сигурност не се давят.
image104.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от iasen2 »

Аз такива хранилки ползвам от както се помня .
правя ги от фазер .
използвам ги през лятото и като преградни дъски
понякога се давят пчели , но не мога да кажа ,че е проблем
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
Stoyanov
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2009 7:38 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от Stoyanov »

Уважаеми колеги,
планирам да си направя за всеки кошер по 1 вътрешна рамкохранилка за течна храна+съответната вътрешна мрежа против удавяне.След като я скова, ще се възползвам от съвета на стар и препатил пчелар и ще я напълня с добре разбъркана пепелявена вода/дървесна пепел от печка+вода/.След 10-15 мин хранилката се изпразва и се оставя надупена, за да се изкапчи водата и да подсъхне до съответното използване.
Имам ІІ вариант: да разделя хоризонтално наполовина рамкохранилката на 2 части-горна част като описаното вече сандъче за течна храна и под нея втора част за пласт канди (200-300гр.), сложен между две едри (4х4мм) неръждаеми мрежи.Това ще даде предимство при подсилване на отводки, където отгоре може да се сложи лекоподсладена вода,а на втората долна хоризонтала - медено тесто,което ще изключи до голяма степен опасността от кражби и нападение.
sandan
Мнения: 48
Регистриран на: Съб Юни 28, 2008 7:36 pm
Местоположение: Сандански
Обратна връзка:

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от sandan »

А може ли такава вътрешна хранилка да се използва лятото за поилка ?
Stoyanov
Мнения: 21
Регистриран на: Нед Сеп 06, 2009 7:38 pm
Местоположение: гр.Бургас

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от Stoyanov »

sandan написа:А може ли такава вътрешна хранилка да се използва лятото за поилка ?
Личното ми мнение,че описаната от мен рамкохранилка е най-подходяща за твърда храна, меден или инвентиран сироп с оглед да не се получи някой фал и да протече под дъното течност.Пластмасовата рамкохранилка е перфектна за сироп и подсладена вода (при отводките), но при някои от семействата констатирам повече удавени пчели и затова препоръчвам в хранилката независимо от типа й да се ползва решетка от мрежа или дървен поплавък.
Христо Христов
Мнения: 104
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 6:52 am

Re: Рамка-Хранилка

Мнение от Христо Христов »

sandan написа:А може ли такава вътрешна хранилка да се използва лятото за поилка ?
Може да се ползва, но дали ще пият от нея вода?Забелязал съм, че пчелите винаги предпочитат прясната вода (още повече течащата) пред застоялата.Ако в живописната местност където са твоите пчели има поток, извор или чешма, според мен няма да ползват водата от хранилката.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”