С какво пробивате рамките за обтелване?

Модератор: toko652003

Medeniqt
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 4:15 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Medeniqt »

Ето колеги и моята нова придобивка, благодаря на колегата Митко Бонев за помоща и съветите които ми даде. Наистина се получи добре. Споделям мнение ми за работата на уреда, днес пробихме много рамки. Когато ползвате много машинки тип- високооборотни бормашини,както аз съм направи нямате проблем с засичането на свредло, както се случва при ремъците с 1 машинка или О пръстените. Пробиват с лекота рамката без засечки много бързо. Настоил съм оборотите на 3 степен за да не загряват машинките при продължителна работа. Плота е приспособен да пробива сковани и несковани рамки от всякакъв тип, но без хофманов разделител. Може да се направите и за хофманов разделител като си издалбаете жлеп в плота където да влезе ухото на разделитела. Уреда струва : 5 Х 55лв. машинки райдер с 2 год гаранция., 2 дъски ПДЧ или МДФ( при мен са 0лв.) около 400мм. , 2 релси-плъзгачи 15лв. общо, ламарина L- образна дебела- около 10-13 лв., винтове 3лв. Ще ви е нужна настолна бормашина с свредло 17,5мм за отвора на който се закрепят машинките. Крайна цена около: 315лв. и 1 ден труд от вас :)
probivach2.jpg
probivach1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Магазини за мед,пчелни продукти и инвентар
Пловдив
Адрес ул. Ибър №28, ул. Ангел Кънчев №2
Тел: 0899 452 850, 032/ 957 292, 032/ 627 530
Сайт: http://www.hoseyni.com
http://www.ivanka-hoseyni.hit.bg
iconikolov
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 7:10 pm
Местоположение: Нови пазар

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от iconikolov »

и моето е като това предното но е с 5 шила и дупчи страничната летва с един ход. съжалявам но нямам снимка да покажа.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от ivandespotov »

kolobus написа:Конкретно пробойната преса ,мисля,че да
и май ще се окаже доста атрактивна.Предлагам на колегията да се позамисли над това.
Не колега, оная машинка дето я видяхме с теб в Плевен ще върши много много по добра работа, имам предвид петшпинделова машина за разпробиване на рамки! И то само за 250 лева!!!
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от valaz »

Аз пробивам рамките с обикновена бормашина, монтирана на стойка. С помощта на точно настроено менгеме за стойката, при поставяне на летвата, бургията попада точно по оста на летвата. За мен точността и качеството на работата са по-важни от бързината и производителността. Изработил съм си шаблони за оптималното разположение на дупките за различните видове рамки. Работя с хоризонтално обтелване. Забелязал съм, че пити се късат в горната си част. Там натоварването е най-голямо. Затова поставям там теловете на по-малки разстояния един от друг. В долния край на питата натоварването е най-малко. Там поставям по-голямо разстояние между теловете.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от данко пейчев »

Пробвайте вертикално обтелване и ще останете по-доволни.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от valaz »

данко пейчев написа:Пробвайте вертикално обтелване и ще останете по-доволни.
Ще се радвам ако споделиш по-конкретно на какъв вид рамка по колко вертикални тела поставяш. При доброто им опъване, предполагам огъване на долната летва. Тя е най-слабата, а същевременно е доста дълга.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от dimitarbonev »

Зарко написа:А да питам това чудо ще свърши ли работа за сковаването на рамки?

http://www.servina.net/index.php?c=view_prod&stID=15199
http://www.raider.bg/data/product/352/small.jpg това върши по-добра работа, тъй като консуматива може и да е пиронче или скобичка. Този, който си показал е само за пирончета. А този, който ти предлагам е и за скобички. вместо две пирончета -една скобичка. Аз ползвам скоби 32 мм става бетон.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от данко пейчев »

valaz написа:
данко пейчев написа:Пробвайте вертикално обтелване и ще останете по-доволни.
Ще се радвам ако споделиш по-конкретно на какъв вид рамка по колко вертикални тела поставяш. При доброто им опъване, предполагам огъване на долната летва. Тя е най-слабата, а същевременно е доста дълга.
На всякакви рамки по пет тела, двата крайни на по два сантиметра от страничните летви а останалите на по равно разстояние-около 7см. При 1см. долна летва чамовите се огъват малко а липовите почти не се огъват. При това положение няма нито една килийка нестандартна или пък да има провисване на питата и разтягане на килийките до като при хоризонтално опънатите това се получава, особенно при горещо време.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от valaz »

данко пейчев написа:
valaz написа:
данко пейчев написа:Пробвайте вертикално обтелване и ще останете по-доволни.
Ще се радвам ако споделиш по-конкретно на какъв вид рамка по колко вертикални тела поставяш. При доброто им опъване, предполагам огъване на долната летва. Тя е най-слабата, а същевременно е доста дълга.
На всякакви рамки по пет тела, двата крайни на по два сантиметра от страничните летви а останалите на по равно разстояние-около 7см. При 1см. долна летва чамовите се огъват малко а липовите почти не се огъват. При това положение няма нито една килийка нестандартна или пък да има провисване на питата и разтягане на килийките до като при хоризонтално опънатите това се получава, особенно при горещо време.
Вече пробвах вертикалното обтелване, по описания начин. При 2 см разстояние до крайните летви се получава разстояние между теловете 9.4 см. Първите впечатления са добри. Колебая се, дали да чакам да видя резултата, когато напълнят питите с мед или да продължа по този начин на обтелване. Надявам се, че огъването на долната летва няма да стане проблем, тъй като теглото на питата ще опъва теловете.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от drone »

Аз подготвям едни стари ДБ за заселване и правя вертикално обтелване с осем тела и месингови втулки в дупките от 2 мм. Притягам на станок долната летва и като я отпусна и след леко понаместване на крайните телове става екстра. Миналата година изградиха 20-тина рамки на 2 кошера и няма една неправилна или търтеева килийка, с изключение на проядени основи тук-таме в долния край. Въобще - екстра работа, провисване -хич, при центрофужене - тоже.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

drone написа:Аз подготвям едни стари ДБ за заселване и правя вертикално обтелване с осем тела и месингови втулки в дупките от 2 мм. Притягам на станок долната летва и като я отпусна и след леко понаместване на крайните телове става екстра. Миналата година изградиха 20-тина рамки на 2 кошера и няма една неправилна или търтеева килийка, с изключение на проядени основи тук-таме в долния край. Въобще - екстра работа, провисване -хич, при центрофужене - тоже.
Колега голяма играчка но за два кошера си струва а ако трябва да подготвиш 1000 рамки пак така ли ще ги правиш???
Последно промяна от ba4o_ivan1976 на Пон Май 02, 2011 6:08 pm, променено общо 1 път.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

:?
Последно промяна от ba4o_ivan1976 на Пон Май 02, 2011 6:08 pm, променено общо 1 път.
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
колменеро

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от колменеро »

1000-2000 какво значение има. Ако са хоризонтално, нали пак ти трябва да ги обтеляш. Да не говорим, че задължително трябва да са изпънати много добре. Вертикалното е много по-лесно и удобно, а и много по-удачно.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от drone »

Вертикалното ,както го правя с варианта на тези подмладени 7 бр кошери. ДБ ,хич не е лесно и удобно .Много време и старание изисква, но за толкова се прежалвам, щото за другия вариант с 1000 рамки и нагоре имам друго готово решение.Само трябва изработка на станок - сръбския вариант, за предварително армиране на основите.Прикрепянето на тези готови основи вече е въпрос на индивидуално решение, смятам ,че приковаването на стърчащите отгоре и отдолу ушички на тела към горната и долна летва с такер е добър вариант.За което също си иска приспособление за фиксиране и работа. Но този вариант не ми е на главата сега, някой може да се замисли ,ако му трябва решение някакво.
колменеро

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от колменеро »

solaris60 написа:
колменеро написа:Вертикалното е много по-лесно и удобно, а и много по-удачно.
Защо мислиш така? Би ли пояснил. И ако знаеш точно за какво се прави обтелване пак поясни.
Защо се обтелват рамките нямам намерение да обяснявам. Всички пчелари знаят, ти също. Това дали ще е хоризонтално или вертикално, няма значение, защото все пак рамките не се обтелват сами, а го правиш ти или който и да е друг. А как става, ами нанизва се телта връзваш в края, изпъваш и връзваш в другия край. Просто и лесно, а с практика, става и бързо. А какви са предимствата? Ами дроне ги е изредил. Не се свличат независимо от температурите, не провисват, килийките не се деформират, не се късат при центруфугиране, дори и да са новоизградени пити. А при хоризонталното обтелване, това не е така. За мен тези предимства са повече от достатъчни за да избера този начин на обтелване, вече почти 10 години. Който иска да пробва.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”