С какво пробивате рамките за обтелване?

Модератор: toko652003

nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от nikberk »

medar1967 написа:Ники,а само страничните летви ли могат да се пробиват с това чудо или и горната!?
Не съм пробвал ,но предполагам че ще може ,защото местото на което лежи рамката е по широко.Ще пробам и ще Ви кажа,но имайте в непредвид ,че дървесината трябва да е мека ! Аз имам мое производство рамки ,които са от кестен и се съмнявам дали ще може да ги пробива.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от stonit »

пробивам рамките с дрелка 2мм и ламаринено шаблонче
Изображение
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от данко пейчев »

Пробивам с дрелка и вместо бургия ползвам гвоздейче за бетон с отрязана главичка /не с резната :lol: /
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от medar1967 »

А аз пробивам с шилото на мускули и мазоли.....годишно правя по 300-400 рамки и ръбно успявам да ги дупча,но ако увелича бройката /дай Боже/ ще мина на някаква механизация....За пръв път чувам за рамки от кестен...не е ли твърде екзотичен дървесен вид питомният кестен,Ники?!
Delchev
Мнения: 12
Регистриран на: Нед Фев 21, 2010 6:06 pm

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Delchev »

Привет, колеги аз пробивам със свредло 1,5мм. на ето това нещинце:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2295 ... lq82j2.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1789 ... 7e0L4W.JPG
Ето и как действа:
http://www.vbox7.com/play:f6f4d11e
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от buci59 »

Колега Delchev,поздравявам те.Професионално е.Браво.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от nikberk »

medar1967 написа:А аз пробивам с шилото на мускули и мазоли.....годишно правя по 300-400 рамки и ръбно успявам да ги дупча,но ако увелича бройката /дай Боже/ ще мина на някаква механизация....За пръв път чувам за рамки от кестен...не е ли твърде екзотичен дървесен вид питомният кестен,Ники?!
Питомния кестен не е чак толкова екзотичен ,поне за нашия район ,а дори и за твоя.Много добро медоносно растение ,но проблема е ,че го натисна мастилената болест и е на път да изчезне.Дървесината е мека и лесна за употреба и основното предимство пред другите дървесини е ,че много добре понаса атмосверните промени дори и без третиране.
А ето и малко снимки на пробивача с нитовете.Не е така бързо и удобно като на колегата Delchev ,но трябва да експерементираме!
rsz_2dsc02351.jpg
rsz_1dsc02353.jpg
rsz_dsc02356.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от medar1967 »

Ники, гледам че монтираш три хоризонтални тела...не се ли получава провисване на питата в долния край и деформиране на килийките?! когато пъхнеш основата в улея която е издълбан на горната летва лепиш ли основата в улея с разтопен восък или просто я подпъхваш и монтираш? Питам щото и аз имам такива рамки с улей....
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от nikberk »

medar1967 написа:Ники, гледам че монтираш три хоризонтални тела...не се ли получава провисване на питата в долния край и деформиране на килийките?! когато пъхнеш основата в улея която е издълбан на горната летва лепиш ли основата в улея с разтопен восък или просто я подпъхваш и монтираш? Питам щото и аз имам такива рамки с улей....
Преди си взимах готови рамки с канали и разширител,но са много скъпи.От няколко години взимам прави рамки без разширител ,а аз си правя на фреза канала на горната летва.
Не лепя с восък нищо,просто канала го използвувам за опора,а пчелите вършат останалото.Теловете ги прикрепям към основата с ток от трансформатор.Не ми се случвало на магазинна рамка да ми провисне ,малко е растоянието.
Решил съм да опитам ,стига да намеря от къде да закупя пластмасови рамки,не основи искам рамки.Желая да видя пчелите как ще ги приемат.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Kiril8305 »

Delchev написа:Привет, колеги аз пробивам със свредло 1,5мм. на ето това нещинце:
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2295 ... lq82j2.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/1789 ... 7e0L4W.JPG
Ето и как действа:
http://www.vbox7.com/play:f6f4d11e
Браво.
Много добро.
georgi20snaip
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Сеп 16, 2010 6:39 pm

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от georgi20snaip »

аз ги пробивам с обущарско шило. Но имам 8 кошера и това не ми е проблем.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Kiril8305 »

nikberk написа:
Boro написа:Изображение
Браво!
Да допълня ,че преработих пръчката за определяне на дупките и пробах да пробивам с бургия 1,5мм като сплесках опашката ,защото техните пробивачи са меки.Нитовете са 3*70 и взех 10 пакета по 1000 бр.за 20 евро.Можеше да ми излезе и по евтино ,но докато разбера за какво става дума големите пакети свършиха,сърбите ги взимаха като топъл хляб.Машинката закупих за 800 динара.Тия неща ги видях и на щанда им в Плевен ,но не обърнах внимание на цената.
Закупих го с идеята да се опъва по-добре телта при положение ,че няма да се врязва в дървото.
Понеже винаги майка ми зателява рамките каза ,че е по-лесно макар,че в последствие се усетих да слагм нитовете един на пред един на зад за да влиза по-лесно телта.
Практиката ще покаже дали е удачно!
Да допълня ,че първо наслагах нитовете на страничните летви когато бяха несковани .Още не съм пробвал да слагам на сковани рамки,но и това ще стане в тия дни.
Много ми е интересно това чудо как точно работи , не мога да си го представя!
Shilo
Мнения: 115
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 1:14 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Shilo »

Приборът се фиксира със стягата към плота на масата. Летвичката на рамката се поставя в напречния отвор на устройството. Мястото, където трябва да бъде отвора за телта се нагласява да бъде срещу острието. След което ръчката се натиска (в случая надясно), докато острието изцяло пробие дървото и се връща в изходно положение.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от nikberk »

От една година използвам Сръбския пробивач и съм много доволен.Вярно по-бавно е .От тази зима го комбинирах със станок ,който сам си направих ,а сега малко го подобрявам .Искам да Ви кажа ,че комбинацията на нитове и тел от нераждавейка прави рамките безупречни.Станока не професионален ,но на мен ми върши работа за 600рамки на година.
rsz_dsc02662.jpg
rsz_dsc02663.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Kiril8305
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Окт 20, 2009 6:47 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: С какво пробивате рамките за обтелване?

Мнение от Kiril8305 »

Shilo написа:Приборът се фиксира със стягата към плота на масата. Летвичката на рамката се поставя в напречния отвор на устройството. Мястото, където трябва да бъде отвора за телта се нагласява да бъде срещу острието. След което ръчката се натиска (в случая надясно), докато острието изцяло пробие дървото и се връща в изходно положение.
Аха , стана ясно.
Благодарности за инфото.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”