Препарати за лов на рояци ???

Модератор: toko652003

ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от ivan5555 »

колега не се обиждай. писах че не съм я измислил аз тая поговорка при нас в шабла пчелите се развиват по късно . към края на рапицата .тая година даже по късно .при мен нито едно семейство не се е роило но съм имал такива случаи .върхът беше 95 или 96 от 50 кош. 35 тръгнаха да се роят избяга само един и то го забравих но мога да ти кажа че по цял ден бях там. след като видиш че залага мат.би трябвало да се намесиш -е разбира се ако имаш време.ако си само неделен пчелар е трудно. в роевея период на седмица задължително поглеждам всеки кошер.никога не разчитам само да разваля мат.един от успешните начини за мен е смяна на местата но не 100% сигорност пробвам и други начини но са трудоемки.тая година използвах примамката на лега в старият ми пчелин .там има доста пчели -и хванах от 3 зал. 2 роя дойде ли кориандъра повече не е страшно за роене. ако съм те засегнал се извинявам
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от berija »

ivan5555 написа:колега не се обиждай. писах че не съм я измислил аз тая поговорка при нас в шабла пчелите се развиват по късно . към края на рапицата .тая година даже по късно .при мен нито едно семейство не се е роило но съм имал такива случаи .върхът беше 95 или 96 от 50 кош. 35 тръгнаха да се роят избяга само един и то го забравих но мога да ти кажа че по цял ден бях там. след като видиш че залага мат.би трябвало да се намесиш -е разбира се ако имаш време.ако си само неделен пчелар е трудно. в роевея период на седмица задължително поглеждам всеки кошер.никога не разчитам само да разваля мат.един от успешните начини за мен е смяна на местата но не 100% сигорност пробвам и други начини но са трудоемки.тая година използвах примамката на лега в старият ми пчелин .там има доста пчели -и хванах от 3 зал. 2 роя дойде ли кориандъра повече не е страшно за роене. ако съм те засегнал се извинявам
Колега при вас в Шабла може да се развиват пчелите по-късно (дано да не е и по-бавно :lol: :lol: :lol: ) ,при нас има хора които са вадили вече 3 пъти мед (аз засега 2) ,та сам се сети защо са ми тези препарати ,може пък наистина да съм .............. :roll:
Изображение
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от ivan5555 »

пилците се броят на есен.тенекиите тогава ще ги броим
Medeniqt
Мнения: 33
Регистриран на: Нед Май 13, 2007 4:15 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от Medeniqt »

ivan5555 написа:пилците се броят на есен.тенекиите тогава ще ги броим
Относно крема на ЛЕГА, ето какво са написали за него:
Крем на базата на естествени продукти (есенции от цветове), който излъчва силна миризма и привлича пчелите. През пролетта, когато семействата са в пълно развитие, се появява ефектът на роене. Не винаги обаче пчеларят има възможност да присъства и да се намеси в това естествено събитие, поради което роят може да измине дълго растояние докато намери подходящо място за обитаване, тоест да бъде изгубен. С цел да се ограничат тези загуби бе разработен КРЕМЪТ ЗА ПРИВЛИЧАНЕ НА РОЕВЕ, който предствалява смес от натурални есенции. Намазва се малко на прелката на празен, но не нов, кошер с поне две изградени пити(евентуално се намазват леко и рамките), поставен в близост до пчелина. Пчелите-разузнавачки, които имат за цел да открият ново място за обитаване, биват привлечени от силната миризма и насочват семейството към празният кошер. Намазва се поне веднъж на седмица. Кремът трае дълго на хладно с добре затворена капачка. Цената е 16лв. на ЛЕГА крема а на ПРО РОЯ цената, мисля че беше 9,80лв. голямото флаконче 6,80лв. малкото.
Магазини за мед,пчелни продукти и инвентар
Пловдив
Адрес ул. Ибър №28, ул. Ангел Кънчев №2
Тел: 0899 452 850, 032/ 957 292, 032/ 627 530
Сайт: http://www.hoseyni.com
http://www.ivanka-hoseyni.hit.bg
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от ттитто »

Две години по ред поставям празен кошер с 2-3 тъмни рамки без да ги мажа с нищо. Две години по ред в този кошер влиза по един рой (в съседство има пчелин). Направете си сами изводите за ефекта на препарата!
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от berija »

Купих пророй (от Пловдив) ,само се питам - не е ли малко късно за роене (попринцип) ,но като знам какво бе на рапицата ,а може да се каже ,че в региона има не по -малко слънчоглед и логиката е ,че може и да има роене (дори и да не е от моите),но дали :?:
Изображение
langstrot_rut
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 9:00 pm
Местоположение: България - 7 бр. ДБ

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от langstrot_rut »

Taзи година на истина имаше голям бум в роенето!

С много труд обаче от се измъкнаха само 2 рояка, които бързо настаних в нови кошери! :D
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от dimitarbonev »

Мисля че сезонът на рояците вече отмина. Слагай корпуси или магазини и събирай мед.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от berija »

dimitarbonev написа:Мисля че сезонът на рояците вече отмина. Слагай корпуси или магазини и събирай мед.
И аз си мисля ,че роенето отмина ,но ще видим :roll:
Изображение
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от genata_fi »

Тази година с моите два кошера - вече са 6, и младите майки и честите прегледи, не съм имал проблем с роенето.
Но комшийката ми, възрастна женица, не може вече да преглежда редовно семействата си - 6 на брой - само от единия не излезе рой. Добре че все по обед си е по двора, че ги вижда като забучат като "вувузелите" и ги погва с пясъка и все се хващаха по дърветата в двора и, а не и в прмамката която съм направил на 2 метра от мрежата и - с нейно знание разбира се. Като съм поставил примамката, намазана с Лега пастата, на сянка под една круша и върху една барачка, за да е по нависоко. Така че, не зная дали този приятен мириз на маточина действа така привлекателно на пчелите, както ние си мислим.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от genata_fi »

Да, да, зная го това, освен ако комшийката не го види че е излязъл и той след като се сформира да се насочи към кошера примамка.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от tatu »

От личен опит съм се убедил че няма ефикасни препарати.Всичко е реклама.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от berija »

tatu написа:От личен опит съм се убедил че няма ефикасни препарати.Всичко е реклама.
Да но личния опит на други колеги пчелари друго казва :wink: Да не забравяме и ,че едно и също нещо гледано през различни очи може да изглежда като различно нещо :idea: Аз се опитвам да се осланщм на фактите ,а засега те при мен са такива (пак според мен :wink: )- заложих капан по описания начин на опаковката ,вчера наблюденията показаха ,че имаше някакъв интерес от пчелите (2-3 пчели обикаляха около нуклеоса примамка) ,нуклеоса е на около 30м от пчелина ми ,да спомена и ,че през вчерашния ден превъляваше (слабо) ,засега това мога да констатирам :)
Изображение
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от tatu »

Сложи една рамка с мед и в това време повече пчели ще се съберат.
царя
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Яну 02, 2011 4:07 pm

Re: Препарати за лов на рояци ???

Мнение от царя »

pchelar_1 написа:Търся препарат за ловене на рояци но да нее pro рои че не толкова добър колкото го фалят.имаше една технология за ловене на рояци от 2 до 10км,но човека които е продавa6е тази технология немога да го намеря.а са ми казвали че е доста ефиктивна.Мой познат е чувал за нея и са му казвали че хващали при заложен капан от 2-3 до 15 роя на ден.явно е доста добра.Така че ако някой е чувал нещо за нея да ми пише
Това е като приказка от "1001 нощ"
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”