С какво косите в пчелина си

Модератор: toko652003

valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от valyo »

Едва ли се дразнят от тревата само. Отговорно ви заявявам че и ръчната коса ги дразни доста :). По едно време мислех че колая е да косиш с було до кръста. Тогава общо взето се справяш набързо и .. дим.
Джордан
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:33 pm
Местоположение: ямбол

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Джордан »

Колега Зуница,не искам да засягам личноста под този ник.Казах си мнението и ако съм Ви обидил,моля да бъда извинен.Извинявайте още веднъж.Успехи!!!
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от зуница »

Със сигурност се дразнят и от мириса на окосена трева.И при косене на ливада далече от кошери са ме нападали пчели. Кося с тример по следния "ред".Окосявам бързо пред входа на кошер в единия край на пчелина.Бързо тичам преди да са излезли да видят какво правя в другия край и кося пред друг вход. Така "с прибежки и припълзявания" от единия до другия край окосявам всичко.Дори е забавно да се надлъгвам с пчеличките.Ако не съм достатъчно бърз, наблюдателен и съобразителен ,наказанието е неотменимо.Жилят!А какво удоволствие е да видиш окосено и да имаш само едно- две ужилвания!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Зарко »

ivan raynov написа:Здравей! Зарко би ли споделил за начините да не се дразнят от хвърчащата трева. Аз кося с корда и става супер но ги дразни яко особено ако няма паша.
Ами в тази тема колеги дадоха идеи. Едната е да се затворят прелките докато се коси покрай кошерите, другото е да се сложи някаква преграда върху самата прелка, за да не пада трева върху тях и да ги дразни.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от ivan raynov »

Благодаря! Помислих че си открил нещо. Явно както и до сега ще е с прибежки както посочи по горе колегата.Но гледката при окосена поляна си заслужава.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от srg »

Смея да твърдя че по мои наблюдения миризмата на окосена трева не дразни пчелите. Малко са по-естествените миризми за тях. Според мен факторите по-вероятно са шум, вибрации,пот и напрегнатост на косача.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от valyo »

srg написа:Смея да твърдя че по мои наблюдения миризмата на окосена трева не дразни пчелите. Малко са по-естествените миризми за тях. Според мен факторите по-вероятно са шум, вибрации,пот и напрегнатост на косача.
+1
А така!
petkov74
Мнения: 8
Регистриран на: Пон Мар 09, 2009 5:26 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от petkov74 »

Някой ползвал ли е от тези механичните косачки ,които косят като ги буташ.Може би ще са по безшумни.http://www.hhhservice.com/magazin/gradi ... -0720-skil
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Boro »

srg написа:Смея да твърдя че по мои наблюдения миризмата на окосена трева не дразни пчелите. Малко са по-естествените миризми за тях. Според мен факторите по-вероятно са шум, вибрации,пот и напрегнатост на косача.
Потта и напрегнатостта на косача, в случая на пчелара са присъщи за целия летен период. Тогава защо не хапят??? Освен това тревата се коси с някакъв уред било то коса, тример, косачка. Никой не пълзи пред прелката за да му подушат горе изброените фактори.
Миризмата на прясно окосена трева ги подлудява без значение с какво косиш, дали ще попадне трева на прелката или дали с кордата ще удариш по кошера. Във всичките случаи излизат по една дузина камикадзета. :P Трябва да си бърз и в ръцете и в ....краката после. :twisted:
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от OVanBASTEN »

А някой опитвал ли е да коси непосредствено пред кошера със сърп ( 50 - 100 см.), а след това да доокоси с косачки, тримери, коси....? Опитайте!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от dimitarbonev »

Има и едни много хубави ножици с дълго острие и дълги дръжки. Идеални са за целта. Ползвам ги вече две години. Подстригвам пред кошерите с тях, а останалото с тримера.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от srg »

Boro написа:
srg написа:Смея да твърдя че по мои наблюдения миризмата на окосена трева не дразни пчелите. Малко са по-естествените миризми за тях. Според мен факторите по-вероятно са шум, вибрации,пот и напрегнатост на косача.
Потта и напрегнатостта на косача, в случая на пчелара са присъщи за целия летен период. Тогава защо не хапят??? Освен това тревата се коси с някакъв уред било то коса, тример, косачка. Никой не пълзи пред прелката за да му подушат горе изброените фактори.
Миризмата на прясно окосена трева ги подлудява без значение с какво косиш, дали ще попадне трева на прелката или дали с кордата ще удариш по кошера. Във всичките случаи излизат по една дузина камикадзета. :P Трябва да си бърз и в ръцете и в ....краката после. :twisted:
Още веднъж да подчертая че така е при мен.Може би моите са по миролюбиви. Иначе всяка година ходя на едни съседи да кося с коса и техните ме нападат от 20 метра,но не го свързвам с окосената трева. Миналата година едно от моите семейство беше във временно нервно състояние и ме подгони като косях с тримера пред прелката.После от тяколко метра от кошера като го пуснех/тримера/ наизкачваха пак. При по-късните окосявания се държеше като другите семейства.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от DAN »

Аз кося винаги облечен в пчеларско облекло с було и ръкавици. Само така мога да си запазя кожата. :D
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Veselin »

Според мен мнението на зуница е вярно-дори и по най-тихия начин да скубем тревата с ръце пчелите се дразнят,вероятно някои от тия треви имат неприятна миризма.
proinov1944
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Сеп 29, 2007 6:42 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от proinov1944 »

OVanBASTEN написа:А някой опитвал ли е да коси непосредствено пред кошера със сърп ( 50 - 100 см.), а след това да доокоси с косачки, тримери, коси....? Опитайте!
http://youtu.be/5FE5YwcwNJI- Мини косачка
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”