С какво косите в пчелина си

Модератор: toko652003

saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от saso »

"Със сигурност се дразнят и от мириса на окосена трева."

Това твърдение на Зуница би могло да се провери сравнително лесно.
Поставете внимателно пред няколко кошера по един наръч прясно окосена трева и забележете дали миризмата постига очаквания ефект. Добре е тревата да се накоси по-далеч от кошерите, за да се елиминира раздразването на пчелите от самия процес на косене.
Разбира се, може да се направи и по-прецизно изследване, но ще има нужда от влагане на повече труд и допълнително оборудване.
Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Цеко »

Няколко пъти косих с косачка "четириколка" - по трудно е отколкото с тример, но нито една пчела не ме ужили при положение че минавах на милиметри от прелката при най усиления летеж на пчелите. Според моите наблюдения пчелите най се дразнят от хвърлянето на трева върху прелките и евентуалното чукане с кордата по кошерите. При косенето с обикновена коса може би ги дразни освен неволното чукане то и резките движения при самото косене ?
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от srg »

С тример сутрин рано. Което остане с ножица за храсти/ по идея на колегата Бонев/. Там където позволява естествено с косата.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Цветан Димитров »

Здравейте!Пчелина ми се намира в двор който съм превърнал в овошна градина.Между дръвчетата кося с електрическа косачка,а около кошерите с тример и което не мога да окося-с ножцата за храсти.Почти нямам случаи на нападения от страна на пчелите.
Но не оставям тревата много да избуява защото после става страшно.При нормално време минимум един път в месеца минавам тревната площ с косачката.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Dinko »

Тази ножица е идеална за косене между кошерите, и
не дразни пчелите :D
https://markita.net/nozhitsa-za-hrasti- ... profi.html

Не е скъпа.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”