С какво косите в пчелина си

Модератор: toko652003

Цеко
Мнения: 209
Регистриран на: Вто Мар 03, 2009 1:27 pm
Местоположение: с. Воднянци, Видинско

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Цеко »

Отначало косех с бензинов тример, но когато наближех прелетните дъски под какъвто и ъгъл да го държех все хвърляше трева върху прелките и това винаги дразнеше пчелите, гледах да косим когато вали и няма летеж, шума не ги дразнеше изобщо. Миналата година си купих косачка - количка, с нея нямам никакъв проблем, косим по всяко време без никакъв проблем от страна на пчелите, като минавам буквално на милиметри от прелетните дъски, но косачката понеже е "куче" марка се оказа не много читава - за един сезон два пъти се разваля, добре че е в гаранция.
Джордан
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:33 pm
Местоположение: ямбол

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Джордан »

Със "Раундъп".Една пръскачка в този период ти спестява много главоболия след това. :lol: :wink:
ефенди
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Ное 13, 2008 4:25 pm
Местоположение: Добрич

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от ефенди »

Моторния тример,една възглавница,парче шперплат или нещо подобно пред входа на кошера,косиш и местиш пред следващите кошери..може и пред няколко съседни кошера да поставиш гореописаните неща...и докато се усетят...минаваш напред...Според мен се дразнят не от звука , а от попадналите на прелката треви и т.н...
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Boro »

Дразнят се от миризмата на прясно окосена трева. Пробвал съм и с коса, също излизат на орди. Сега с моторен тример, че става бързо.
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от зуница »

Със "Раундъп".Една пръскачка в този период ти спестява много главоболия след това.
Като се замисля ... За колко време и как се обезврежда тоя химикал, "раундъп"? Ако остава в земята , каква част от него преминава в цъфтящата растителност в доза недостатъчна да я унищожи, но достатъчна да увреди пчелите и хората?Има ли ефект на натрупване?
По-безопасните и нови препарати на Байер са основните обвиняеми за "синдрома на празния кошер".Пиша това за Европа .То нашите пчелари още си пълнят кошерите с "кумафос" и "амитраз".За флуметрин и флувалинат ще пропусна коментар.
Май не трябва да се мисли. Пръскайте смело с каквото Ви падне!То мисленето е трудно нещо , пък и глава боли.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Кънев »

Колега Зуница, не бъдете краен и не отричайте напълно пестицидите. Благодарение не на биологичното, а на модерното земеделие и технологии е възможно изхранването на огромната човешка популация. Вашата позиция е на пчелар любител, какъвто съм и аз, но ако се занимавахте със земеделие и от това зависеше Вашето благосъстояние, друго щяхте да пишете. Колкото до раундъпа - въобще не е опасен за пчелите, освен при директно напръскване.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от зуница »

Благодарение не на биологичното, а на модерното земеделие и технологии е възможно изхранването на огромната човешка популация.
Да добавим все по-болна от нови и генетични болести, непознати сред живите същества на планетата.
Благодарение на същото това земеделие произвеждащо излишъци и налагащо квоти, птиците в Европа са намалели с 60% за 30 години.Изчезват цели видове животни.Темата е много широка и ще се огранича само с това, че болшинството от нас дават меда на децата си и поне за тях трябва да сме по-отговорни.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Джордан
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Фев 14, 2012 10:33 pm
Местоположение: ямбол

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Джордан »

Хубав девиз имате колега Зуница.Но....само го пишете ,а не го изпълнявате.
Много сте краен,което не е само мое мнение. Според Вашите изказвания трябва да се върнем към лъка и стрелите.Да, но тогава със всяко отстреляно диво животно ще намалява популацията им–Не може!!!Ще загине планетата.Остава да минем на кореноплодни. Да,но ще изчезнат много растителни видове,защото човека не се задоволява с малко.Следователно няма да ядем.Ще преминем на фотосинтеза.
Е,питам ,тогава защо ни е този прогрес във всички области като не го използваме?.Да бяхме си останали в каменната епоха с кремъка и факлата.Може би сте природозащитник/или членувате в такава организация/ ? Аз не членувам,но се смятам за такъв,защото не е минала година в която да не засадя поне едно дръвче без фанфари и плакати.А те са доста.А Вие?
Относно въпроса за мисленето–по–горе написаното доказва че не е толкова трудно.Мисля че ме разбрахте правилно.Не съм адвокат на "Монсанто",но използвам това което ме улеснява в работата ми.Много лесно достигате до радикални заключения за дадено нещо–чух,прочетох,казаха ми,така се говори.Проверете го,ако трябва опитайте и тогава следва заключение.
А за"Раундъп"–а –доста години го ползвам и не съм забелязал странични явления,фрапиращи.Пръска се при слънчево,безветрево време,при добро сокодвижение.След 5–10мин. засъхва по листата.Опасно е за пчелите ако ги напръскаш директно.Можете и Вие да опитате.За по–добро действие на пестицида ,сложете 2 шепи амониева селитра в р–ра.Успех колега Зуница! Може би в Перник са Ви наплашили въглищните мини и смрадта от металургията?Това не е толкова страшно.Няма ги вече.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от зуница »

Колега,Джордан,
Атакувайки личността на пишещия ,а не тезата му не защитавате своята по-добре.
Моята теза е :"Необмисленото ,често не нужно ползване на продукти на "химията" в пчеларството е грешка."
За конкретния случай с тревата: Какво налага за подържането на ниска трева на площ от стотина квадрата да се ползва хербицид? Прогреса? Дву-трикратно косене, с каквато коса пожелаете е за предпочитане.Да се ползва хербицид за 100-тина квадрата е все едно да забиваш карфица с чук.Рискът е налице и в двата случая.Няма безопасни хербициди, пестициди и т.н. продукти на "химията".Има такива чиито последствия днес считаме за пренебрежимо малки.А утре?Десетки години след спирането му ДДТ е все още с хората.Някога е било прогрес и е дало храна на милиони.На каква цена?
За мене , а сигурно и за много колеги пчеларството е досег с непреходното в природата.Милиони години преди нас е имало пчели и то без човешки грижи.От нашия "прогрес" и грижа и те се намалиха.Поне там където можем, да не ги тровим и ние пчеларите!
Успехи в тихата природополезна дейност!Поздравления за нея!А за хербицидите...Помислете!Моля!
http://bg.wikipedia.org/wiki/Хербицид
.
Последно промяна от зуница на Вто Мар 19, 2013 6:39 pm, променено общо 1 път.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от valyo »

Раундъп около кошерите ми..... ???? :)
Варианти ВИНАГИ има. Само в каква посока ги търси човек е въпросът.
Доскоро чичо гледаше една коза. Понеже годините си напредват, а краката полека предават разчиташе за сено на няколкото градинки около къщата, включително и при кошерите. Т.е.косяхме там. Сега, козата вече не е на дневен ред, проблема с косенето си стои. Слава Богу, раундъп не ми е минало през главата да ползвам. Сетих се за една снимка която съм сигурен че повечето сме я виждали - пчелина на Милко Енев от русенско.

Изображение

Направих 500 корена разсад на калдаръмче, Ще повторя след месец, разкопах около кошерите. Понеже при мен не е толкова равно, направих и няколко каменни дуварчета за изравняване, по тях на кое калдаръмче, на кое здравец...

Ако калдаръмче ви се вижда трудно, ниска бяла детелина е много добро решение също.

А който иска да ме убеждава че е било по-добре да си спестя леката болка в кръста и умора в ръката и че е било по-добре да мина с напалм.
Последно промяна от valyo на Вто Мар 19, 2013 3:41 pm, променено общо 1 път.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от valyo »

Ще ме простите, но само още дума по въпроса. Принципа "не бъдете краен и не отричайте прогреса" аз го превеждам в случая "Подай ми пръст, да ти отхапя ръката".
Оставете тревата и раундъпа. От колко време вече сме все по ухажвани с все по-добри неща за пръскане. И пак лани мина една гад по домата и го съсипа. А навремето какви домат се раждаха :). И преди това да се чуди човек.
Четох наскоро една статия където се казваше че благодарение на интензивното земеделие (дето трябвало да изхранва китайците) плодовете и зеленчуците не съдържат вече минералите и витамините които се очаква да съдържат. Даваше се пример с картофа, пословично богат на витамин А преди, сега такова животно в картофа вече нямало. Така било и с други - царевица, плодове т.н.
Лек "страничен ефект" или илюстрация как може да се "пресоли манджата".
Или ако щете - подадох им пръст а те ми отхапаха ръката.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Aleksey »

Прогрес в растениевъдството :twisted: ,прогрес в хранителната промишленост :twisted: .....Всъщност,колко човека познавате,отишли си от този свят от старост. :?:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Scutellator »

Раундъпа е с много дълъг полу-живот. По времето когато ги учих тези неща в училище ми бе обяснено, че в рамките на ЕС е разрешен за продажба, но разрешението е дадено при условието да не се използва повече от веднъж на дадена земна площ ( просто един вид вратичка в закона, тъй като никой не се съобразява с това и има хора които си го ползват всяка година и на пролет и на есен) .
Няма да коментирам потенциалния вреден ефект на този препарат нито за пчелите нито за хората ( както почти всеки пестицид и той се натрупва в организна/мастните киселини на човек).
Всеки предлаган препарат съдържа да речем 1% активно вещество ( което може и да е доказано "безвредно" за пчелите), но същото не важи за останалите % "помощни вещества" които могат да бъдат много по-токсични от самото активно вещество.
Най-ярък пример за това са органосиликоните.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от Зарко »

Бе стига с тая химия, няма да се счупите ако си окосите за един час пчелина. Купих си бензинова косачка, бързо става, сега прочетох идеи как да не ги дразня с хвърчащата трева. Ама всеки си решава де.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: С какво косите в пчелина си

Мнение от ivan raynov »

Здравей! Зарко би ли споделил за начините да не се дразнят от хвърчащата трева. Аз кося с корда и става супер но ги дразни яко особено ако няма паша.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”