Как почиствате пчеларския си инвентар ?

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
jorko123
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 3:03 pm

Как почиствате пчеларския си инвентар ?

Мнение от jorko123 »

Колеги бихтели споделили как почиствате пчеларския си инвентар: ръкавици как перете булотата си,с какви препарати миете центрофугите си нещо по спецялно има ли и най- важното да е безонасно за пчелите.Един приятел ми каза да си почиствам къкавиците със спирт за горене но незнам колко е правилно, цетрофугата мия с веро но и то ме съмнява.Ако може всеки един колега да сподели как почиства своя инвентап :wink: Благодаря предварително за съветите и мненията :!:
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Почистване

Мнение от Boro »

И тук нещата стоят по същия начин :arrow: viewtopic.php?f=37&t=2712&start=75
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
jorko123
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 3:03 pm

Re: Почистване

Мнение от jorko123 »

колега мерси за отговорите но тази тема която ми я даваш не мисля че има нещо общо с моето питане
kuline
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Авг 16, 2009 5:27 pm

Re: Почистване

Мнение от kuline »

jorko123 написа:Колеги бихтели споделили как почиствате пчеларския си инвентар: ръкавици как перете булотата си,с какви препарати миете центрофугите си нещо по спецялно има ли и най- важното да е безонасно за пчелите.Един приятел ми каза да си почиствам къкавиците със спирт за горене но незнам колко е правилно, цетрофугата мия с веро но и то ме съмнява.Ако може всеки един колега да сподели как почиства своя инвентап :wink: Благодаря предварително за съветите и мненията :!:
Центрофугата се мие само с вода и се оставя да се оцеди. Ръкавиците не ги мия или пера, а просто ги изхвърлям след три-четири използвания по простата причина, че са скъсани, а и струват 0,70 до 1,20 лв. Булото го изпира жената с някой по-прост перилен препарат, в смисъл, който не мирише. Предполагам твоя приятел те е посъветвал за спирт, защото той до някъде разтваря прополиса, който полепва по ръкавиците.
Дано съм ти бил полезен.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Почистване

Мнение от Майка »

Аз измивам ръкавиците си /дебели латексови/ с препарати съдържащи хлор - Белина+препарат за съдове или Доместос.
Кофите, които ползвам за поилки на пчелите измивам по същия начин с препарати, съдържащи хлор.
Рамкоповдигачите и четките ги мия по същия начин.
Рамкоповдигачите също ги измивам с разтвор на натриева основа, когато мия друг инвентар /кошери, рамки, дъна/.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Почистване

Мнение от Цветан Димитров »

Здравейте!Може ли ръкавици от велур да се почистват със спирт от прополиса?След това да се перат ли с някъкъв препарат?
Преди ползвах домакински ръкавици,но много бързо се късаха.Сега съм доволен от велурените,но много се цапат.Дайте съвет!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как почиствате пчеларския си инвентар ?

Мнение от Майка »

Не знам как се почистват велурени ръкавици. Спиртът и водата ще ги спекат и дори да ги почистят, ще ги направят неудобни за повторна употреба.

Ползвай по-дебели ръкавици. Продават се в магазините за предпазни средства и работно облекло. Киселиноустойчиви, неопренови и разни други. Малко по-скъпи са в сравнение с домакинските, но са по-качествени и могат да се почистват с вода и всякакви препарати.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: Как почиствате пчеларския си инвентар ?

Мнение от Цветан Димитров »

Благодаря Мамче!Ще си зекупя още днес.Поздрави!
rumbata
Мнения: 10
Регистриран на: Чет Окт 30, 2014 10:43 am

Re: Как почиствате пчеларския си инвентар ?

Мнение от rumbata »

Започнах с пчелите от април месец. Взех си ръкавици от мека телешка кожа, много удобни. Мъчих се да ги чистя със спирт и домакинска гъба. Става, но трудно и досадно. Един ден оставих на жената плика с екипа да го изпере. Гледам ръкавиците и те висят на щипки. Настръхнах, НО бяха идеално изпрани! Рецептата - напръскала ги добре с меглио и всичко в пералнята с перилен препарат. Малко се бяха втвърдили, но след 5 минути на ръцете омекнаха. Не е ясно след второ, трето третиране какво ще стане. Аз не успях да постигна толкова добъв резултат. Това е от моя скромен опит. Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”