Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
Аватар
mandongo
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Дек 26, 2011 2:40 pm

Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от mandongo »

Здравейте!
Днес си купих трансформатор за спояване на основите върху рамките. Може ли да ми дадете съвет как да ги правя основите равномерно върху телта? Да ги притискам ли с нещо, колко време да ги държа клемите върху двата края, някакви други тарикатлъци?
Предварително ви благодаря!
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от Зарко »

Аз съм си изрязал едно плексигласово парче, по-малко от основата. С него леко притискам колкото да легне основата равномерно. В страни от него гледам колко влизат теловете. А времето зависи от самия трансформатор и ще си го определиш сам. Слагаш изводите в двата края на телта и следиш залепването.
Аватар
mandongo
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Дек 26, 2011 2:40 pm

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от mandongo »

Благодаря!
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от Диян Димитров »

Изрязваш си дъска / може и ПДЧ / с размери малко по-малки от просвета на рамката. За плодникова рамка на ДБ дъската трябва да е 430 мм. Х 260 мм. с дебелина поне 2 см.. Поставяш върху нея восъчната основа, като предварително леко овлажняваш дъската за да не залепва основата към нея.Върху основата поставяш обтелената рамка така, че телта да лежи върху основата, а тежестта на рамката, която остава извън дъската / висяща / е достатъчна да притиска телта към основата. И настъпва най-важния момент: от 12 V акумулатор подаваш с два кабела ток към двата края на телта на рамката. Продължителността на подаване на напрежението определяш сам, тъй като всичко е пред теб и виждаш кога телта се нагрява и впива във восъка - обикновено времето е 1 -2 секунди. Или с две думи трансформатора е излишна екстра за която си дал пари. С него работата е по същия начин.
atanas69
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Фев 08, 2010 7:30 pm

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от atanas69 »

Може да използвате зарядно за акомулатор
Аватар
mandongo
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Дек 26, 2011 2:40 pm

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от mandongo »

Ами така и така съм дал парите, ще си го ползвам :)
Иначе благодаря за съветите!
slavko_37
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Мар 13, 2010 9:23 pm

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от slavko_37 »

Браво на колегата Диян Димитров описал е как става най точно и моят съвет и не си давайте парите на вятъра просто ползваите някой стар акумолатор с едно зареждане се лепят стотици рамки за по1-2 секунди на рамка.Аз лично обтелвам плодниковата дадан-блат с седем отвесни тела и като опъна телта я накъдрям с зегето -няма свличане на основата въпреки че няма хоризонтална те-и в центрофугата издържа без проблем ако се наложи.Допълнение като лепя основата първо пускам ток на първите 4 тела и тогава на другите три.Така се залепя по равномерно и по добре иначе магазинната рамка я лепя на един път.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: Трансформатор за спояване на основи върху рамки

Мнение от TVB »

Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”