Споделете опита си от нагряване на тел при монтиране

Модератор: toko652003

djorto
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Мар 13, 2005 8:25 pm
Местоположение: монтана

Споделете опита си от нагряване на тел при монтиране

Мнение от djorto »

Някои залепвал ли е восъчни основи за теловете със нагряване от трансформатор и добре ли става
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Споделете опита си от нагряване на тел при монтиране

Мнение от коко »

djorto написа:Някои залепвал ли е восъчни основи за теловете със нагряване от трансформатор и добре ли става
Да но изисква малко опит.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Мнение от apis1964 »

Използувам трансформатор за т.нар.лампи-лунички-220 волта на 12 волта,50 вата-става идеално и цената на трафа е около няма 10 лв,става за секунди
:wink: :wink: :wink:
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Задължително с трансформатор- незаменимо е.Аз използвам точно изрязани дъски - да влиза сободно във вътрешния просвет на рамката и луфт 1-2 см отвсякъде. Слагам първо основата върху дъската, после рамката с изпънати телове /при мен са само хоризонтални/ ,леко поравнявам на желаното положение на основата и долепям кабелите до всеки тел за две- три секунди. Достатъчно за леко потъване на тела в основата, без да я пререже. Използвам трансформатор на 5 волта.
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

drone написа:Задължително с трансформатор- незаменимо е.Аз използвам точно изрязани дъски - да влиза сободно във вътрешния просвет на рамката и луфт 1-2 см отвсякъде. Слагам първо основата върху дъската, после рамката с изпънати телове /при мен са само хоризонтални/ ,леко поравнявам на желаното положение на основата и долепям кабелите до всеки тел за две- три секунди. Достатъчно за леко потъване на тела в основата, без да я пререже. Използвам трансформатор на 5 волта.
Всеки хоризонтален тел сам за себе си ли е ....както разбирам е така
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

apis1964 написа:Използувам трансформатор за т.нар.лампи-лунички-220 волта на 12 волта,50 вата-става идеално и цената на трафа е около няма 10 лв,става за секунди
:wink: :wink: :wink:
Привет ...амиго мисля, че ти благодарих за програмата ...но все пак още веднъж хе хе ....как е из вашия вилает ......вали ли ..
млад пчелар
Мнения: 53
Регистриран на: Чет Мар 30, 2006 11:59 pm
Местоположение: Враца 14бр. ДБ

Мнение от млад пчелар »

Аз използвам също трансформатор. Става идеално. Този трансформатор е токоизправителя за акумулатора на кола.
Аз свързвам двата крокодила на двата края на телта. Колкото е по дълга телта толкова по бавно става и толкова по- добре. Защото колкото е по-дълга толкова съпротивлението е по-голямо от там токът по малък и количеството отделена топлина е по- малка (з-н на Ом и з-н на Джаул-Ленц). По този начин се увеличава времето за отреагиране. Дори за магазинните рамки свързвам последователно едно омово съпротивление, защото в противен случай телта прегаря основата.
Последно промяна от млад пчелар на Съб Май 20, 2006 10:01 pm, променено общо 1 път.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Vikari написа:
drone написа:Задължително с трансформатор- незаменимо е.Аз използвам точно изрязани дъски - да влиза сободно във вътрешния просвет на рамката и луфт 1-2 см отвсякъде. Слагам първо основата върху дъската, после рамката с изпънати телове /при мен са само хоризонтални/ ,леко поравнявам на желаното положение на основата и долепям кабелите до всеки тел за две- три секунди. Достатъчно за леко потъване на тела в основата, без да я пререже. Използвам трансформатор на 5 волта.
Всеки хоризонтален тел сам за себе си ли е ....както разбирам е така
Теловете ми са групирани по двойки. Общия им край-начало завивам върху предварително забито наполовина в страничната летва пиронче, между двата отвора за теловете. Предварително в специален станок съм фиксирал, стегнал и огънал навътре двете странични летви на новата рамка. След като навия двата края на двойките хоризонтален тел, отпускам застопоряването на станока, страничните летви се изправят и изпъват теловете като струни. За рамка 160 мм използвам една двойка, а за 230 мм- две двойки. Вертикални телове не използвам, въпреки ,че вертикалното обтеляване е по-добро от гледна точка на физиката. Само, че нямам нерви да правя по десет дупки на горната и толкова на долната летва на рамката и после цялата галимация с теловете напред назад- аууу. :evil: Предпочитам хоризонталните телове малко да виснат , ама се печели много време и нерви.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Мнение от valaz »

Пускането и спирането на тока правя посредством педал-ел.ключ. Така ръцете ми остават свободни през време на запояването.
a4o
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 11:15 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

относно залепването на основи

Мнение от a4o »

Аз съшто използвам зарядно за акумолатори на кола и се получава доста добре до сега немога да се оплача а и е безопасно. :oops:
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

Миналата седмица и аз "барабар с мъжете" :D изрових от гаража един траф на 12, 24 и 36 волта ....пробвах на 24 ..става по бързо но трябва да се внимава ..иначе е фантастика ....шпорчето остава в миналия век .....
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

Абе друго си е с трафа...Все едно си минал от черно-бял на цветен телевизор!!!! :D :D :D
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Мнение от Кънев »

Това за трансформатора, за тока и съпротивлението е достъпно. Очевидно, трябва да се дозират тока и времето за нагряване. Аз обаче нямам такъв опит, и не знам доколко е удачен този начин за залепване на теловете. Трябва ли по време на залепването да се притиска рамката с теловете към основата?
При хладно време залепването на теловете към основата е проблемно, и за по голяма сигурност, подлепвам допълнително с малки парчета восъчна основа теловете, което не е най доброто. В интерес на истината са се отлепяли основи от теловете и то в кошера!
Така че, темата ми е интересна от към подробности.
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Мнение от Кънев »

Това за трансформатора, за тока и съпротивлението е достъпно. Очевидно, трябва да се дозират тока и времето за нагряване. Аз обаче нямам такъв опит, и не знам доколко е удачен този начин за залепване на теловете. Трябва ли по време на залепването да се притиска рамката с теловете към основата?
При хладно време залепването на теловете към основата е проблемно, и за по голяма сигурност, подлепвам допълнително с малки парчета восъчна основа теловете, което не е най доброто. В интерес на истината са се отлепяли основи от теловете и то в кошера!
Така че, темата ми е интересна от към подробности.
rumen_enev
Мнения: 131
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 9:54 pm
Местоположение: Стара Загора

Мнение от rumen_enev »

Мисля,че когато слагаш основите,трябва предварително да се затоплят.Да поомекнат- в стаята на топло или на слънце..... :D
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”