Пчеларско облекло???

Модератор: toko652003

drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Миналата година си взех ново було от Пчелина-Шумен. Не ми харесва цвета на плата и дебелината му.Мисля,че трябва горе върху темето плата да е дебел- да пази от слънце и жилене.Освен това му направих и следните подобрения. При работа през ветровито време ми падаше пред очите ,на тила и т.н. Затова веднага му заших отвътре подбрадник от плосък ластик и регулиращ фиксатор за стягането. Така избегнах падането на булото.Второ. От едно списание видях американски пчелар с интересно решение против влизане на пчели отдолу на булото.Знаете ,че това е вечен проблем. Изкопирах решението на проблема върху булото. Измъкнах стягащата връв от оригиналния вариант. На нейно място сложих 1,5 метра кръгъл ластик. Двата края на ластика при започване на работа прекарвам първо от гърдите към гърба, оттам ги връщам към корема,където ги връзвам, без особено да стягам. Ластика държи прилепнало булото към дрехите и край на влизането на пчели вътре в булото. Оттогава съм нямал никакъв проблем. Иначе на ръцете при работа слагам гумени домакински ръкавици, не толкова да пазят от жилене, колкото да не се цапам с прополиса .
rosomaha5
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Ное 29, 2009 1:26 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от rosomaha5 »

Ползвам блузон, а когато се налага да се слагат ръкавици ползвам от мосю бриколаж работни ракавици от напа (около 6 лв.), но не ми се запотяват ръцете и много рядко жилят пез тях.
GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от GHoney »

Тази година си купих костюм на Лега -Италия . Много съм разочарован. Докато ми го продадат кореспонденцията чрез мейли вървеше отлично. Като го взех и се разпра почти целия крачол и то не от шева, а самия плат...все едно е съдран на нещо, писах им 2 писма, никакъв отговор. Няма как да обясня, но сам си знам, че облякох костюма 2 пъти. Беше и по-голям като размер...по никакъв начин не съм допринесъл за проблема. От скоро се занимаваме с пчеларство, имаме да купуваме тепърва много неща...мислих си че залагам на качеството, но сгреших и няма да повторя!
GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от GHoney »

Отлично ;) Ама си е тъпо....150лв. са си 150лв все пак
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от valaz »

GHoney написа:Отлично ;) Ама си е тъпо....150лв. са си 150лв все пак
От няколко години се заглеждам по пчеларските костюми на Лега, 120 лв ми се виждаха много, а те ги направили на 150 лв :lol: :lol:
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от ттитто »

K'ва Лега, к'ви 150 лева?
Ползвам стара риза на жена ми на баба и, на която отрязах яката и на нейно място заших метална мрежа за мухи. В горния край мрежата е зашита за шапка.
Като работя ползвам чантичка за инструменти, която се опасва с колан около кръста, така че отдолу не може да влезе пчела.
За 150 лв три кошера и половина ще си направя. Бах таз лега!
felsher
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Сеп 26, 2009 9:18 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от felsher »

Колеги като се работи спокойно даже и було не трябва. Няма значение какво е облеклото важно е да въши работа и да е удобно, но 150лв за костюм айде сега, тоя който си го купува или е голям мераклия или пе4ели твърде много от пчелите :roll: .За ръкавиците съм против, не го ли усетиш наистина не е работа (все едно да пипаш гола жена с ръкавици :lol: ) я да ви питам на 300 и отгоре кошера как се работи с ръкавица, с ръкавици за тия които имат 10-на бр и ги е шубе! Без докачения разбирасе.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от Alfist 8C »

За ръцете, не продаваха ли някакви мазила,репе ленти,или не знам точно как се казваха? Чувал съм ,че става и с оцет.
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от ттитто »

felsher написа:.За ръкавиците съм против, не го ли усетиш наистина не е работа (все едно да пипаш гола жена с ръкавици :lol: ) я да ви питам на 300 и отгоре кошера как се работи с ръкавица, с ръкавици за тия които имат 10-на бр и ги е шубе! Без докачения разбирасе.
Аз пък съм точно на обратното мнение за ръкавиците. Именно когато са много кошерите и работата е много са необходими ръкавици. Всяко ужилване води до загуба на време за изваждане на жилото, а за болката и нервите свързани с нея да не говоря. Всяко удобство при работа води до повишаване на ефективността на труда, а това се отразява в по-голяма степен при големите бройки кошери. Ако съм отишъл след работа да направя нещо важно и имам малко време до здрачаване няма как да не си позволя ръкавици. Иначе като имам време и не са ме хапали скоро и аз пипам без ръкавици.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от buci59 »

Просто нямаме културата да работим екипирани,независимо каква е работата.Какво по-добро да си екипиран добре при пчелите.Да,вярно е,че по-вечето от нас могат и търпят на болката от ужилването,но кому е нужно това.И защо след работа,ръцете ни да не остават чисти а не изпоцапани с прополис и да търсим после спирт за да се чистим?Но в крайна сметка е въпрос на вкус,както казало кучето. :D Успех на всички.
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от stan »

Не знам защо по всички филми дето съм гледал, тези които се снимат задължително са без никаква предпазна екипировка. Това от тежкарлък ли е или не, не знам. На мен лично ми прави лошо впечатление.
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
stan
Мнения: 214
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 1:20 pm
Местоположение: Севлиево - 4 ЛР
Обратна връзка:

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от stan »

solaris60 написа:
stan написа:Не знам защо по всички филми дето съм гледал, тези които се снимат задължително са без никаква предпазна екипировка. Това от тежкарлък ли е или не, не знам. На мен лично ми прави лошо впечатление.
В отговор на buci 59 и stan-всеки си ............жената както знае.
Това за жената, съм абсолютно съгласен :lol:
Демокрацията престава да съществува, когато вземате от тези който искат да работят и давате на тези който не искат.
Т. Джеферсън
Borko
Мнения: 29
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 10:54 am
Местоположение: София

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от Borko »

solaris60 написа:
stan написа:Не знам защо по всички филми дето съм гледал, тези които се снимат задължително са без никаква предпазна екипировка. Това от тежкарлък ли е или не, не знам. На мен лично ми прави лошо впечатление.
В отговор на buci 59 и stan-всеки си ............жената както знае.
:wink: Ех, балкански мъже... не можете да не се изфукате! Ама, какво да ви правим!
Извинявам се за отклонението, но не се сдържах. А сега по темата. buci59 е абсолютно прав - въпрос на култура е и облеклото, и хигиената... Все пак става въпрос за живи същества, които обгрижваме и за храна, която ползваме. Не може да има компромиси! Дано не греша личността, но д-р Боян Първулов мисля, че казваше, че е необходимо да се използват индивидуални за всеки кошер рамкоповдигачи и ръкавици, за да се избегне пренасяне на евентуална зараза. А относно пчеларите, независимо, че може да не сте алергични, поредното ужилване може да достигне личния ви праг на насищане с отровата и това да се окаже фатално. Последния път, когато ме понадупчиха и то през ръкавиците /броих ги 10/, ръцете ми така се надуха, че пръсти не се виждаха, а докторката в Пирогов - :shock: каза, че това ми е жълтия картон.
GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от GHoney »

felsher написа:150лв за костюм айде сега, тоя който си го купува или е голям мераклия или пе4ели твърде много от пчелите :roll:
Точно казано. Ами мерак си ми беше. И още ми е. Направих си хубав пчелин, искаше ми се да си взема и инвентар, с който да си се занимавам с удоволствие. Нещата при мен не са за пари. По скоро удоволствие. Затова се ядосах много на тези...вносителите...дрън дрън-пълни аматьори. Не бих постъпил никога така...скриха се като мишоци. Като сте толкова отворени, защо поне не си направихте труда да отговорите, господа от ЛЕГА. Днес си купих костюм за 150лв, утре можех да поръчам центрофуга за няколко хиляди. Можех (минало свършено време) ;)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Пчеларско облекло???

Мнение от drone »

GHoney написа:
felsher написа:150лв за костюм айде сега, тоя който си го купува или е голям мераклия или пе4ели твърде много от пчелите :roll:
Точно казано. Ами мерак си ми беше. И още ми е. Направих си хубав пчелин, искаше ми се да си взема и инвентар, с който да си се занимавам с удоволствие. Нещата при мен не са за пари. По скоро удоволствие. Затова се ядосах много на тези...вносителите...дрън дрън-пълни аматьори. Не бих постъпил никога така...скриха се като мишоци. Като сте толкова отворени, защо поне не си направихте труда да отговорите, господа от ЛЕГА. Днес си купих костюм за 150лв, утре можех да поръчам центрофуга за няколко хиляди. Можех (минало свършено време) ;)
Що не пратиш тоя скъсан костюм на конкуренцията . :idea: Нека имат доказателство за издънките на ЛЕГА. Впрочем хубаво защитно облекло според мен, човек може да си вземе само от голямо пчеларско изложение, където има много мостри и номера.От нивото на Апимондия. И само от европейски производители , може и бразилци -заради работата им с африканизираните пчели.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”