Рамки

Модератор: toko652003

stoian_gicov

Рамки

Мнение от stoian_gicov »

Може ли рамките поставени напреки на прелката да се поставят успоредно на нея? Какъв ще бъде резултата от това?
ицопер

Мнение от ицопер »

резултатат ще баде по добро презимуване през зимата.В някоя книга имаше инфо за този експеримент само това си спомням, но положителен резултат имаше само през зимата, през лятото е затруднено вентилирането на гнездото и то по бързо изпада в роев 8) о састояние.
Гост

Мнение от Гост »

ицопер I completely gotta agree with you.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Кой как обтелва рамките

Мнение от ivan raynov »

При мен рамките са 23см и 11см . На горната летва пробивам на три места по два отвора ,а на долната на четири места по два отвора. Така телта я насновавам само вертикално като крайните телове са успоредни на вертикалните летви а останалите са под наклон. На горната и долна летва от външните страни има канал 1мм за да се скрие телта исе предпазва от срязване при стъргане . Горната летва има канал от вътре 3мм за основата. Споделям как ги правя не ,че е най добре а с надеждата да споделите и намерим най удачния вариант ,както от гледна точка на здравина така и трудоемкост.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: Кой как обтелва рамките

Мнение от Pa4o »

ivan raynov написа:При мен рамките са 23см и 11см . На горната летва пробивам на три места по два отвора ,а на долната на четири места по два отвора. Така телта я насновавам само вертикално като крайните телове са успоредни на вертикалните летви а останалите са под наклон. На горната и долна летва от външните страни има канал 1мм за да се скрие телта исе предпазва от срязване при стъргане . Горната летва има канал от вътре 3мм за основата. Споделям как ги правя не ,че е най добре а с надеждата да споделите и намерим най удачния вариант ,к
а
кто от гледна точка на здравина така и трудоемкост.



Мое мнение и птракти ка: -Д.Б.-на пет хоризонтални ;М.К.-на четири хор. ;магазинни-на три хоризонтални. Бързо,лесно, здраво.
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: Кой как обтелва рамките

Мнение от коко »

Мое мнение и птракти ка: -Д.Б.-на пет хоризонтални ;М.К.-на четири хор. ;магазинни-на три хоризонтални. Бързо,лесно, здраво.[/quote]

Споделям напълно, но при радиална центрофуга рутовите трябва да имат и вертикални телове, защото се късат.
ivan raynov
Мнения: 285
Регистриран на: Чет Яну 11, 2007 1:28 pm
Местоположение: русе 30бр. ЛР
Обратна връзка:

Мнение от ivan raynov »

Благодаря за споделения опит на Ра4о и Коко тази пролет ще пробвам и по Вашата технология, но тогава рамките ще се наложи да ги сковавам с друга сглобка.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рамки

Мнение от dimitarbonev »

Вижте как най-лесно се сглобяват рамки:
http://www.youtube.com/watch?v=xx0ZRGYXLhs
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Рто и едно приспособление, което на мен лично не ми допада, но на някого може да свърши работа:
http://www.youtube.com/user/bushkillfarms
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Рамки

Мнение от drone »

Каква е тая роботизирана линия бе ! Направо се шашнах. Втория пример може да се приложи ,ама иска много добри заготовки. Аз от много време не съм видял такива в наш магазин. Някой може ли да се похвали от добър производител на заготовки за рамки, щото аз вече съм се отчаял.
Margarita Dikova
Мнения: 70
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:25 am
Местоположение: София и Предбалкана

Re: Рамки

Мнение от Margarita Dikova »

Благодаря на Бонев за линията за сглобяване на рамки, както казва народът, оплакнах си очите. Кога ли и у нас някой ще вложи малко пари за всеобщото благо?
Относно въпросът на stoian_gico за успоредното подреждане на рамките в гнездото, ще кажа, че това подреждане се нарича "топло", а нормалното за нас подреждане се нарича "студено" и то, както казва ицопер е подходящо за зимуване на пчелите. Смисълът се изразява в това, че студената въздушна струя, нахлуваща от входа не минава директно през 2-3 стоящи срещу входа междурамия, а преминава по дъното на кошера, защото е възпрепятствана от плътната стена на първата рамка, и вече поомекотена се издига нагоре в междурамията. Само че при топлото подреждане има малък проблем: овлажняване на меда в първата топло поставена рамка, което не е за предпочитане. Няма пълно щастие.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Рамки

Мнение от valaz »

Няма ли някой да призведе или внесе рамки, в които се поставят армирани основи, както е описано в книгата на Венер? Разбира се, ще трябва и стан за армиране на основи.
Последно промяна от valaz на Пет Ное 20, 2009 7:54 am, променено общо 1 път.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рамки

Мнение от dimitarbonev »

гледах едно филмче наскоро, но рамката е с много елементи и ще се оскъпи много. Губи се смисъла от армираните основи, защото времето дето ще отнеме сглобяването на такава рамка еи по-високата и цена са съпоставими с конвенционалното зателване.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Рамки

Мнение от Scutellator »

Аз си направих такива рамки , но не искам да им смятам цената , щото ме заболява сърцето колко ток и време похабих . То си има машини , които ги правят . Един добре оборудван дърводелски цех не върши същата работа .
Най-евтиния вариант на реконструкция на готовите рамки е "побългаряване" , като се премахне част от горната летва на фреза ( от 19 на 13мм и от 25 на 12мм) . Недостатъка е че остават невзети краищата - точно където са пироните .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Рамки

Мнение от valaz »

Сръбските рамки за армирани основи за ЛР кошери ги продават за О.30 Евро, т.е. на цената на класическата ДБ рамка. Затова считам, че у нас не трябва да са много по-скъпи. Роботизираната система за сглобяване на рамки поставя в тях пластмасови основи, явно е че има и качествени пластмасови основи.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Рамки

Мнение от dimitarbonev »

Има качествени пластмасови основи. Виждал съм ги само като мостри. Миришат на восък и на пипане са подобни. По думи на хора, които са ги използвали пчелите ги изграждат така, както и восъчните. Тежат почти колкото восъчните. Българските не са удобни. Бях купил 20 от полуизградените и митрябваха два сезона за да ги изградят. Тези новите твърдите тежат като гюлета и пак не са обработени с восък или там както са го направили американските производители. Цената на тези американските излиза около долар, но трябва да се поръча цял контейнер иначе е доста по-скъпо.Нашенските не струват. Не се научиха нашенци, че като ще крадфеш технология, поне я кради както трябва.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”