Биологично (органично) пчеларство

Import - export - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
PROXIMUS
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Май 02, 2010 10:40 am

Биологично (органично) пчеларство

Мнение от PROXIMUS »

Уважаеми съфорумци,

Отварям тази тема, защото смятам, че този въпрос е важен не само за мен, но и за повечето от вас:
В момента не практикувам пчеларство, като ученик обаче доста помагах на дядо си и имам понятие и подготовка.
Имам си друг бизнес, свързан с много международни контакти и не мога сега да отделям цялото си време за идеята която ще споделя по-долу.
Притежавам няколко земеделски имота в близките околности на Елена, единия от които е 36 дка, другия - 4.
Имам идея да развия органично пчеларство там, но при следните условия:
1. Бих се захванал сериозно, не-по малко от 200, 500 кошера, като целия инвентар, семейства и условия на отглеждане и първоначална преработка да се лицензирани за био-производство;
2. Живея в София, пътувам до Елена ок. 1-2пъти месечно. Затова ще се нуждая от управител и персонал;
3. След като проуча възможностите за горното и направя ик. анализ, ще потърся контакт с фирми от ЕС, с които да развия партньорство за този проект, най-малкото да осигуря изкупуване на продукцията за 3 години напред на база международни цени. Без това условие няма да почна;
4. Ще опитам да ползвам финансиране и челен опит от Европейски и национални институции, програми и фирми. В подобни дейности имам добър опит. Бих преложил на производители от района съвместни дейности по преработка, пласмент и регистриране на регионална търговска марка;
Гледам на тази идея като идея за бизнес, не за хоби, и очаквам приход, който да може да обезпечи едно семейство със среден стандарт.

Разбрах, че има местна организация за биологично пчеларство с доайен инж. Димо Димов. Не мога обаче да открия телефона му, е-мейла не работи. Някой може ли да ми помогне с телефона му?
Това е общо взето.
Какво мислите, ще съм благодарен да я обсъдим, очаквам мнения, съвети, въпроси и коментари.
предварително благодаря.
Поздрави,
Яни
koevmilko
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 3:28 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от koevmilko »

PROXIMUS написа:Уважаеми съфорумци,

Отварям тази тема, защото смятам, че този въпрос е важен не само за мен, но и за повечето от вас:
В момента не практикувам пчеларство, като ученик обаче доста помагах на дядо си и имам понятие и подготовка.
Имам си друг бизнес, свързан с много международни контакти и не мога сега да отделям цялото си време за идеята която ще споделя по-долу.
Притежавам няколко земеделски имота в близките околности на Елена, единия от които е 36 дка, другия - 4.
Имам идея да развия органично пчеларство там, но при следните условия:
1. Бих се захванал сериозно, не-по малко от 200, 500 кошера, като целия инвентар, семейства и условия на отглеждане и първоначална преработка да се лицензирани за био-производство;
2. Живея в София, пътувам до Елена ок. 1-2пъти месечно. Затова ще се нуждая от управител и персонал;
3. След като проуча възможностите за горното и направя ик. анализ, ще потърся контакт с фирми от ЕС, с които да развия партньорство за този проект, най-малкото да осигуря изкупуване на продукцията за 3 години напред на база международни цени. Без това условие няма да почна;
4. Ще опитам да ползвам финансиране и челен опит от Европейски и национални институции, програми и фирми. В подобни дейности имам добър опит. Бих преложил на производители от района съвместни дейности по преработка, пласмент и регистриране на регионална търговска марка;
Гледам на тази идея като идея за бизнес, не за хоби, и очаквам приход, който да може да обезпечи едно семейство със среден стандарт.

Разбрах, че има местна организация за биологично пчеларство с доайен инж. Димо Димов. Не мога обаче да открия телефона му, е-мейла не работи. Някой може ли да ми помогне с телефона му?
Това е общо взето.
Какво мислите, ще съм благодарен да я обсъдим, очаквам мнения, съвети, въпроси и коментари.
предварително благодаря.
Поздрави,
Яни
koevmilko
Мнения: 5
Регистриран на: Пет Ное 20, 2009 3:28 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от koevmilko »

напишете някакъв e-mail или телефон
PROXIMUS
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Май 02, 2010 10:40 am

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от PROXIMUS »

koevmilko написа:напишете някакъв e-mail или телефон
Благодаря заа интереса.
office@armadapontica.com

поздрави
Последно промяна от PROXIMUS на Вто Юни 01, 2010 5:24 pm, променено общо 1 път.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от drone »

В биологичното пчеларство има хляб само ако изнасяш меда на Запад, където хората са платежоспособни и търсят тази стока. Димо е редактор на вестник "Пчела и кошер", търси и оттам информация за телефоните му, Еленския балкан е биологично чист и ще можеш да работиш в насока биопроизводство. Пък и допълнителните доходите от пчеларството могат да бъдат нелоши, впредвид стагнацията в оръжейния бизнес! 8) Все пак е много по-полезно за всички нас да се произвежда и изнася хубава стока на хубава цена и количество от България, отколкото да се внасят хубави скъпи неща за задоволяване потребностите на малцина платежоспособни българи. Не че второто е лошо, но целта мисля е всичките да станем платежоспособни, а това ще стане само чрез стабилен износ на наше производство. В тази посока адмирирам опитите ти да се захванеш допълнително и с пчеларски бизнес и дано прогнозите да са добри.Поне може да споделиш тука за резултата ,щото е важно да се чуе и друго честно мнение по въпроса за биологичния пазар на пчелни продукти в Европа, освен това на щатните пиари в земеделското министерство.
PROXIMUS
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Май 02, 2010 10:40 am

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от PROXIMUS »

drone написа:В биологичното пчеларство има хляб само ако изнасяш меда на Запад, където хората са платежоспособни и търсят тази стока. Димо е редактор на вестник "Пчела и кошер", търси и оттам информация за телефоните му, Еленския балкан е биологично чист и ще можеш да работиш в насока биопроизводство. Пък и допълнителните доходите от пчеларството могат да бъдат нелоши, впредвид стагнацията в оръжейния бизнес! 8) Все пак е много по-полезно за всички нас да се произвежда и изнася хубава стока на хубава цена и количество от България, отколкото да се внасят хубави скъпи неща за задоволяване потребностите на малцина платежоспособни българи. Не че второто е лошо, но целта мисля е всичките да станем платежоспособни, а това ще стане само чрез стабилен износ на наше производство. В тази посока адмирирам опитите ти да се захванеш допълнително и с пчеларски бизнес и дано прогнозите да са добри.Поне може да споделиш тука за резултата ,щото е важно да се чуе и друго честно мнение по въпроса за биологичния пазар на пчелни продукти в Европа, освен това на щатните пиари в земеделското министерство.
Уважаеми Колеги, колега дроне,

Благодаря за смисленото писмо.
Аз проследих няколко дискусии и виждам, че има хора с които може да се работи в направлението, което ме интересува.

Вече свърших две неща:

1. Внимателно проучих и вече имам база данни с част от потенциалните крайни клиенти(био-магазини и вериги) и канали за продажба на био мед(търговци на едро с търговски марки) в Зап. Европа, сега ще се занимая и с Русия. Ясни ми са следните две неща:
а/ За да се контактува директно и да се постигнат по-добри цени и условия трябва количество сертифициран и изследван био-мед от поне 20-40 тона. От тук два въпроса: - дали може да се съберат м/у вас такива заинтересувани производители, и кой с колко мед? - къде и колко ще струват лабораторните изследвания от призната в ЕС лаборатория?;
б/ Истината е в износа на готови висококачествени опаковки с наша марка, или с марка на търговеца на дребно директно, без посредници, но с гарантирани количества и стабилни показатели(разбира се, пак изследван и анализиран тук). За целта трябват пак същите мин. количества, и, разбира се малък цех за преработка и разфасоване на био-мед - мисля, ок. 1000 кг. на денонощие(цеха също трябва да е сертифициран). Имам вече подобни оферти, въпроса е - има ли някой от производителите на био-мед реален интерес и възможности да се включи (разбира се, през европейските програми) в подобна инициатива, под подходяща форма.
Стана ми ясно, че казионните организации и обединения в тази сфера изглежда не вършат работа и са се бюрократизирали, или работят за да се самообслужват, себе си, или персонални интереси, доколкото въобще работят.
Пропилени са и се пропиляват много възможности.
Как, защо и кога това е ставало, няма значение, не искам и да дискутираме в/у бълг. национален характер.

Важното е, че трябват 5-10 здрави, честни мъже, умни и работливи мъже, които и знаят и могат, за да стане подобна работа, в която има бъдеще.
По постовете, които четох във форума, вече знам кои колеги ще се радвам да ме потърсят (единия е дроне).

2. Другото е следния въпрос:
- Аз най-много мразя, освен да ходя на зъболекър, да ходя по учереждения. Купих вече няколко кошера, с цел да регистрирам пчелин (в гр. Елена), и моля да помогнете да ме подучите как да регистрирам пчелин, та да продължа (или продължим) по-нататък.

предварително благодаря,

Яни
g_ker
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Фев 09, 2010 12:36 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от g_ker »

Браво на такива момчета , като тебе истински им се кефя и Ви желая от сърце успех.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от apis1964 »

PROXIMUS написа: 2. Другото е следния въпрос:
- Аз най-много мразя, освен да ходя на зъболекър, да ходя по учереждения. Купих вече няколко кошера, с цел да регистрирам пчелин (в гр. Елена), и моля да помогнете да ме подучите как да регистрирам пчелин, та да продължа (или продължим) по-нататък.

предварително благодаря,

Яни

TVB
Заглавие: Re: Регистрация
МнениеПубликувано на: Пет Мар 06, 2009 6:33 pm
Offline

Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Мнения: 66
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР
КОЛЕГИ, АЗ СЪМ ДЪРЖАВЕН ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР И СЕ ЧУВСТВАМ ДЛЪЖЕН ДА СЕ ВКЛЮЧА В ТЕМАТА. ДА РЕГИСТРИРАШ СВОЯ ПЧЕЛИН /ЖИВОТНОВЪДЕН ОБЕКТ/ ПО ЧЛ. 137 ОТ ЗАКОНА ЗА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКАТА ДЕЙНОСТ Е НЕОБХОДИМО ДА ПОДАДЕШ ЗАЯВЛЕНИЕ ДО ДИРЕКТОРА НА РВМС НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТТА НА КОЯТО СЕ НАМИРА ПЧЕЛИНА /ЖИВОТНОВЪДНИЯ ОБЕКТ/.
НАЙ-ДОБРЕ Е ТОВА ДА СТАНЕ ЧРЕЗ ОФИЦИАЛНИЯ ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР ОТГОВАРЯЩ ЗА СЪОТВЕТНАТА ОБЩИНА - ТОЙ ЩЕ ПРЕДОСТАВИ ОБРАЗЕЦ ЗА ЗАЯВЛЕНИЕ ИЛИ ЩЕ ГО НАПИШЕ ЛИЧНО /КАКТО ПОСТЪПВАМ/ И ЩЕ ТАКСУВА ЗАЯВИТЕЛЯ СЪГЛАСНО ТАРИФАТА ЗА ТАКСИТЕ СЪБИРАНИ ОТ НВМС - СЪОТВЕТНО - ДО 15 ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА - 20 ЛЕВА ; ЗА ВСЯКО ПЧЕЛНО СЕМЕЙСТВО НАД ТЕЗИ 15 - ПО 1 ЛЕВ. КЪМ ЗАЯВЛЕНИЕТО СЕ ПРИЛАГА КОПИЕ ОТ ДОКУМЕНТ ЗА СОБСТВЕНОСТ НА ТЕРЕНА В/У КОЙТО Е ИЗГРАДЕН ПЧЕЛИНА ИЛИ СЪОТВЕТНО -ДОГОВОР ЗА НАЕМ ЗА СЪЩИЯ. ДОБРЕ Е ДА СЕ ПРИЛОЖИ И СКИЦА/ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО/.
ЗАЯВЛЕНИЕТО С ПРИКРЕПЕНА КВИТАНЦИЯ ЗА ПЛАТЕНА ТАКСА И ОСТАНАЛИТЕ ДОКУМЕНТИ СЕ ПОДАВАТ ЛИЧНО В РВМС, ИЛИ СЕ ПРЕДАВАТ СЛУЖЕБНО ОТ ОФИЦИАЛНИЯ ВЕТЕРИНАРЕН ЛЕКАР. СЪГЛАСНО ЗАКОНА ДИРЕКТОРА НА РВМС В СРОК ДО 7 ДНИ ИЗПРАЩА КОМИСИЯ, КОЯТО НА МЯСТО СЕ ЗАПОЗНАВА С ОБСТОЯТЕЛСТВАТА И ИЗГОТВЯ ЕКСПЕРТИЗА И ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ. АКО ОБЕКТА НЕ СЪОТВЕТСТВА НА ДЕЙСТВАЩОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО СЕ ДАВА ПРЕДПИСАНИЕ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА НЕСЪОТВЕТСТВИЯТА.
КАТО РЕЗУЛТАТ ОТ ЦЯЛАТА ПРОЦЕДУРА СОБСТВЕНИКА НА ПЧЕЛИНА ПОЛУЧАВА УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И ДРУГО УДОСТОВЕРЕНИЕ, ЧЕ ОБЕКТА /ПЧЕЛИНА/ ОТГОВАРЯ НА ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ В ОБЛАСТТА НА ХИГИЕНАТА И ОПАЗВАНЕТО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ХУМАННО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ЖИВОТНИТЕ. С ТЕЗИ УДОСТОВЕРЕНИЯ СОБСТВЕНИКА НА ПЧЕЛИНА МОЖЕ ДА УЧАСТВА ВЪВ ВСИЧКИ ПРОГРАМИ НА МЗХ И ФОНД ЗЕМЕДЕЛИЕ. НА МЕН НЕ МИ Е ИЗВЕСТНА ВРЪЗКАТА МЕЖДУ РЕГИСТРИРАНЕТО НА ПЧЕЛИНА ПО ЗВД И РЕГИСТРАЦИЯТА КАТО ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ. ДА СИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛ НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА СИ ЖИВОТНОВЪД /ПЧЕЛАР/ - И ОБРАТНОТО. ДАНО ДА СЪМ БИЛ ПОЛЕЗЕН.


Повече информация търси във форума.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от berija »

Колега като за начало да ти пожелая успех.
Аз като теб съм пред подобен избор ,дали да се захвана професионално с пчеларство ,имам подходящи терени ,наличен добър стартов капитал ,елементарни познания (в което е единия проблем ,но което е и причината да се захвана),притежавам и не-малко движемо и недвижемо имущество (складове от бивша кооперация ,камиони ,професионални машини за дървообработка и др.), в региона в който възнамерявам да практикувам пчеларство имаме и др. бизнес - дърводобив (ако реша мога да затворя цикъла от към нужния ми дървен инвентар ,като минимизирам раходите оптимално) ,контингента от работници в региона ми е познат ,в добри взаимоотношения сме със ветеринарните служби в региона (и не само ,може да се каже като цяло с местните административни органи) ..................................в общи линий имам доооооооста добри условия за да се захвана с начинанието ,НО има и следните пречки които засега ме спират:
1. Нямам опит в пчеларството - в др. начинания съм установил ,че това може да е пагубно .Въпреки това нещата в случая си зависят главно от мен ,а аз ЩЕ СЕ СПРАВЯ .
2.От опит съм установил ,че бизнес който не е подпомаган от държавата е несигурен:
2.1Не знаеш в кой момет ще ти отрежат главата с нов данък, или начин на облагане на продукцията според който става крайно неясно дали изобщо ще можеш да се изхранваш ЗАКОННО
2.2Приказва се за субсидий ,НО които стигат само до силно стеснен кръг от овластени хора ,а от опит съм установил ,че земеделието е почти невъзможно да е печелившо без субсидиране (дори и при кадърен мениджмънт)
2.3Не си сигурен в кой момет ще се въведе правило или закон според който ТИ работиш незаконно
3.Липса на сигурен пазар (с урегулирани цени) - КОЛЕГА ТИ ПОНЕ ТОЗИ ПРОБЛЕМ СИ ИЗЧИСТИЛ :idea:

ПП - Това са част от размислите ми по въпроса ,в общи линий за да имаш успех ,май ще е нужно да имаш решение на поне 2 от 3-те точки по-горе описани (поне според моето виждане за сегашната ситуация в БГ).
Изображение
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от drone »

Колега Яни, радвам се ,че вникваш бързо в нещата.Предполагам също така си разбрал ,че за да бъде сертифициран един пчелин като биологичен, трябват поне 3 години надзор от контролиращите закона органи. Затова време ,медът който същевременно се произвежда не е биологичен по смисъла на закона.Разходите за производството му обаче са като за биологичен, тоест доста по-големи от стандартното пчеларство. Затова и в това производство няма толкова големи ентусиасти и съответно големи вложения и накрая добиви.Ясно е,че за да закараш една стока на запад трябва да е поне един тир -20-30 тона. Такова количество биологичен мед от България може да събереш, като обиколиш всички налични сертифицирани производители /по принцип те са членове на асоциацията за биологичен мед/. Само че, първо трябва да им спечелиш доверието, а как се печели доверие може да каже един само почтен бизнесмен - взаимоизгодни договори с ясни клаузи и особено отговорности.В момента някои от изкупвачите на меда в Бг оцапаха гащите и хората ги гонят кой да ги тепа, кой да ги клеца. :evil: Затова трудно се печели доверието на хората. Както и да е. Биомеда е нещо екзотично- търси се от преситени клиенти с претенции.Те ценят различния вкус на всяка пратка,тоест правилно си разбрал, че медът трябва да е разфасован и готов като краен продукт у нас, като всяка е един вид бутикова пратка. Сертифициран цех за разфасовка можеш да си направиш и ти ,за неголяма сума.Купуваш една малка поточна линия, примерно от Swienty , правиш си цехчето/не е задължително да е с голяма производителност/, съответните документи и си готов. Така ще избегнеш даването на пратката за разфасоване на ишлеме ,което е свързано с големи рискове от неумишлено или умишлено замърсяване на меда.А знаеш какво ще стане ,ако един път излъжеш европейски партньор,макар и не по твоя вина- веднага си мъртъв. Пробите от меда е задължително да се правят на първо време в западна лаборатория- идват малко скъпо, но говорят много. Няма начин -реалността в милата ни татковина е такава, че ако искаш сериозно да се хванеш с това, се налага да започнеш с малки пратки,доста под гореспоменатите 20 тона, но всяка с уникален вкус и цвят.Просто няма как на първо време да събереш такова голямо количество,щото няма кой да го произведе.
Друго - сам знаеш , че биопродуктите са мода и то само европейска. Няма американец ,дето би се трогнал от това. С изключение може би само на истински богатите,но колко са те? В Азия може би само японците и корейците биха проявили интерес. Руснаците в момента с тия петродолари също ще проявят интерес, щото трябва да ги харчат някъде и да се хвалят. Но все пак си мисля, че в крайна сметка биопродуктите са мода и трябва да се съобразява човек с това.
Човек не трябва да се плаши толкова от бюрокрация и особено пък от зъболекари- във всички случаи за това има упойки. :)
Аз не мога сериозно да се занимавам сега с пчеларство като професия, щото съм на държавна служба поне още 10-тина години,за мен пчеларството ми е хоби .Иначе се занимавам допълнително по-сериозно с гъбопроизводство, където имам солидна база.Просто изказвам какво мисля, може да съм прав,може пък да не съм. Ако съм полезен на някой с нещо ,ще съм доволен ,че съм помогнал с нещо ,пък било и с малко.
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от berija »

Колеги ще ме извините за невежеството - каква е разликата между обикновенния мед (този който нашите пчели си събират в старите ДБ или ЛР кошери) и биологичния мед :roll:
От това което аз прочетох по въпроса излиза ,че аз досега съм практикувал биологично пчеларство :lol: :lol: :lol:
Изображение
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от Dinko »

Разликата е че нямаш документ :idea:
berija
Мнения: 90
Регистриран на: Пет Май 28, 2010 7:38 pm

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от berija »

Dinko написа:Разликата е че нямаш документ :idea:
8) Значи както си мислех - грешката е вярна :lol: :lol: :lol: Един гледах го даваха по телевизията ,гледаше пчели в пънове и обясняваше ,че произвежда био - мед :!: Е досега не мога да го разбера тоя човек ,какво общо има чистотата от ...........на меда ,с това в какво и с колко мъки (И за теб И за пчелите) си гледаш пчелите :?:
Изображение
PROXIMUS
Мнения: 7
Регистриран на: Нед Май 02, 2010 10:40 am

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от PROXIMUS »

Добър вечер, Дами и Господа, благодаря за любезните положителни отговори!

Аз продължавам нататък с идеята си, както дядо ми казваше - човек като си забие един кол в ...главата цял живот обикаля около него...
Ситуацията ми се изясни почти напълно, свърших си работата за експорт, пазар и купувачи съм осигурил.

Сега съм в етап проектиране и подготовка на сертифицирано био производство. Ще действам сам.

- Преди да помоля за вашите съвети и мнения ето кратко описание на района и терените за пчелини които съм осигурил:

- Община Елена, терени на 4 до 10 км. на юг - югозапад от града, отлични предпоставки за биологична сертификация; Растителност - смесени гори (между тях -акация, липа, глог, иглолистни, бук. габър), пъстри и силни продължително цъфтящи ливади, никакво промишлено земеделие, единични овощни дървета. надморска височина 450 - 650 м., северни склонове, Богата гама продължителни, но не много богати паши. По възможност - производство на монофлорни медове(района произвежда акациев, липов, ливаден, и доста добър манов мед). Климат - типично континентален, с ясно изразени сезони.
- Терен 1 - 36 дка богата естествена ливада, обградена със смесени гори и ливади, две рекички (гъсто залесени дерета) я обхождат. Наесен ще засея 3000 храста капково напоявана арония, запазвам ливадната растителност. Кошерите (ок. 200) смятам да разположа по периферията;
- Терени 2 и 3 - съответно 5 и 8 дка в горско -ливадни яки (между другото - всеки с дерта си, Ангел - с гайдата, но отлични места за лов!) Предвиждам да разположа още ок. 200 кошера в тях.Трите терена са на по 3 - 3,5км един от друг, района не е застрашен от кражби:

Моля за вашите съвети и помощ по три главни въпроса, актуални за мен сега:

1. Препоръчайте подходящ, според вас специалист пчелар, главен консултант на проекта, който вече съм ви описал в общи линии:

2. - (Тука вече става Левски - ЦСКА) - Система кошери и технология за комерсиално производство в този район - основно монофлорни медове, прашец. прополис и друго възможно. Абстрахирам се от това, че тук е царството на Дадан Блат, какво препоръчвате - ДБ,ЛР, Фарар, РД, абат Варре, български системи - Гърдев, Симеон Тодоров?
Без PVC и стиродур - само натурални материали.
- Производители на кошери и оборудване. Дали да не си ги направя сам, по принцип имаме условия в една от фирмите ми, нямаме опит. Чертежи?

3. От къде ше ми препоръчате и какви отводки, евентуално майки ( по възможност от биологични производители)?

Иска ми се да действам по метода на Суворов - "Повече пот в ученията, по-малко кръв в боя!", сега му е времето.

Предварително много благодаря за съветите и помоща, мисля, че скоро и аз ще мога да съм ви полезен.

Поздрави!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Биологично (органично) пчеларство

Мнение от ivandespotov »

Браво,адмирации за амбицията и смелостта ти! Но.......,не навлизаш ли в много дълбоки води с тия 400 семейства?
Публикувай отговор

Обратно към “Внос - износ / Import - export”