Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Import - export - honey from bees, beebread from bees and beeswax from bees.
алеко
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Ное 14, 2009 9:56 am

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от алеко »

"Тотален провал няма как да стане - все пак кошерите и пчелните семейства си имат цена и постепенно могат да бъдат продадени."

Ако наистина мислиш така си обречен.
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от volodq »

Mateev написа:
Относно компетентността ми в пчеларството - тя е много малка и е основно теоретична. Но това не е чак толкова важно, защото за да се успее на ниво 5000 кошера са необходими съвсем други качества
Само да вметна м/у другото,че пчеларството не е като житарството с трима трактористи и двама общи да обработваш 5 000 декара.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от светльо »

Mateev написа: и други ресурси.
(: бъдещи колега - нали не се опитваш да ни продаваш мед? така наречените "други ресурси", са фактически основните ресурси: да започнеш от кота нула и кота примерно 100 000лв. са два много, много различни пътя. Ако всеки способен пчелар имаше в момента на разположение такава сума, то нямаше и да чуеш гък от българските пчелари, а отрасъла, като цяло щеше да се развива повече от добре - в това можеш да бъдеш стопроцентово сигурен.

Ако ти имаш възможността за такива капиталовложения, то ти си едно огромно изключение в цялостната картинка - да говорим за 5К семейства, броейки и сандъцитге разбира се, то иде реч за ........ да визираме минимумите, то значи иде реч, за поне половин милион лева. Това е абсолютно възможния теоретичен минимум, който да си кажа честно, не виждам как ще се реализира на практика, но все пак - минимум 500 000лв., под тези пари не може и да става дума. После - инвентара нужен за обслужването на такъв брой семейства. За да извадиш меда в пика на сезона на 5 000 пчелни семейства, това ще рече ........ ако една професионална центрофуга може да обслужи 200 магазина за един работен ден, това повярвай изобщо не е малко и в случай, че трябва да извъртиш магазините за не повече от 5 дена, даже и толкова са много, това ще рече да разполагаш с 5 центрофуги. Понеже говориш за цели поточни линии - 5 центрофуги, поне 3 разпечатващи машини, 2 восъкотопилки, 2-3 матуратори и декристализатори и хомогенизатори, и да речем само една пакетираща линия, тъй като нали ще си изнасяш меда и изобщо всичко ти ще правиш. Значи това - разбира се съвсем, съвсем грубо сметнато и пак с теоретични минимуми - излиза близо 200 000лв. Така - до тук "другите ресурси" са фактически 700 000лв. Персонала, който трябва да наемеш на работа - нещо се изхвърли, че 2-ма човека можели да обслужват хиляда семейства, значи 5 хиляди семейства са 10 човека. Разбира се, този филм няма как да стане, но ти не знаеш това, ще го разбереш в последствие, няма да ти оспорвам илюзиите, ще се придържам към тях, нека са 10 човека - сам си добави, разходите за заплати, екипиране и осигуровки, на тези хора. Толкова семейства, няма как да ги отглеждаш на едно място - може да не знаеш това, но и него ще разбереш. За такъв брой семейства вариянтите са два - или поне 5 пчелина или подвижно пчеларство. За 5-те пчелина сам си направи сметката, колко пари ще ти излезят, а за подвижно пчеларство според зависи какво точно ще представлява - масовия вариянт: на платформи, събиращи около 40 семейства на една или ако са многокорпусни около 20, пак сам си го смятай, може да са над 100 платформи, а може да са над 200, съответно и с необходимите превозни средства, дали трактор, дали камион, съответно и колко ще са, два, три, пет.

Та както и да го смятаме, под 800 000лв. това, с което ни кръщаваш, няма как да стане - напълно е невъзможно, дори и на теория, а на практика, колко повече излиза, не ми се и гадае. Но все пак - ако ти имаш тези "други ресурси", да наистина всеки ще ти признае, че е възможно да постигнеш, това, което ни пишеш. Но, ако ги нямаш - дори и Бог не може да ти помогне, не ми вярвай, сам ще разбереш. Ала едно нещо не е лошо да го имаш предвид - пчеларите в България сме много, много, ама много далеч от подобни "други ресурси" и сравнението, което правиш е невярно и некоректно, тъй като старта е коренно различен: нали все пак едно е да започнеш какъвто и да е било бизнес с близо един милион лева (а да не са и повече) и съвсем, съвсем друго е да започнеш бизнес с нула лева.

п.п. и на последно място - как и кога ще ги избиеш такива пари ...... е те това ще е най-големия филм, за който изказвам искреното си желание, да бъда свидетел тук във форума.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
donald
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 12:47 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от donald »

Mateev написа:Моля всички да приемат думите ми на сериозно. Не съм луд, не съм изперкал. В България има поне 10 фирми с по над 3000 кошера. Какъв е проблема да се появи 11-тата? В моята лична бизнес-история два пъти вече се е случвало да създам фирма от самата нула и след това да я направя лидер в бранша. Сега ще опитам за трети път, пък каквото сабя покаже. Нима всичко това е толкова странно?
Два пъти си почвал от нулата,спечелил си и си загубил,това ще ти е за трети път.УСПЕХ
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от ianev »

Mateev за първи път ви засичам в форума може би защото и аз не съм много редовен но хубаво сте решили да инвестирате в пчеларството и като всеки друг отрасъл и тук няма да ви оставят лесно да направите това което сте намислили и то не ние а големите риби на пазара с по 3000 кошера. Иначе останах с впечатление че си мислите че ние не сме способни да направим нещо мащабно аз съм сигурен че ако някой колега удари 6 от тото няма да ги профука както споменахте а на базата и опита който има в този занаят би направил базата която иска за минимум 1000 кошера с разпечатващите машини през поточната линия за пълнене на и етикетиране на буркани и тн и тн. Но за жалост нямаме този финансов ресурс и всичко става с по бавни темпове, ще ви цитирам "Много е важно натрупването на богатството да става бавно и постепенно" и ние сме на този принцип почнали сме с по 2-3 кошера сега някой имат 400-500 и са затворили кръга. За това и някой колеги включително и аз гледаме малко несериозно на коментарите ви защото тук колегите сме свикнали да се трудим под жаркото слънце цяло лято а вие искате да местите само пешките като на партия шах и да си пиете студена мастика и трудно приемаме лекции по бизнес било то и успял човек като вас както споменахте в коментарите си. Желая ви успех в начинанието но само с 1 как го казахте в друга тема да контролира работниците малко трудно но не и невъзможно
donald
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 12:47 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от donald »

Ти ако имаш пари да направиш това,което издрънка до тук,първо-ще ти е под достойнството да пишеш тук,второ-щеше да си на много високо ниво от тези хора във форума и едвали би споделил идеята си с тях.Май трябва да ти завиждаме,а?Дааа,завиждаме ти,че имаш 1000000лв. да си купиш 5000 кошера и другите работи и да правиш по 250 тона мед на година при среден добив от 50 кг от кошер.А ако го продадеш тук в България този мед,ще си избиеш милиона само за една година.Не ми се мисли ако изнасяш на вън.Луди пари ще правиш да знаеш.Е,как да не ти завиждам,а,как?Ще се пръсна от яд.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от toko652003 »

E според теб за такова начинание с колко пари трябва да стартираш за да се случат тия 3000-5000 хиляди кошера пълни с пчелни семейства и за какъв период от време?И другия въпрос кое ти да увереност,че ще имаш добиви и ЩЕ ЗАПАЗИШ ТАЗИ БРОЙКА ПОНЕ ТРИ ГОДИНИ след като си я създал?!
toko6520035927(Skype)
donald
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Фев 14, 2013 12:47 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от donald »

Къде ще бъде седалището на фирмата ти,ако не е тайна?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от toko652003 »

А това за което говориш, че начина да се заобиколят прекупвачите на мед е да ставаш такъв тук съм съгласен!
Но да въртиш фирма прекупваческа и в същото време да стопанисваш голям пчелин е нещо несъвместимо поради изложените ми по-горе доводи. Ами помисли реално големите прекупвачи занимават ли се вообще с пчели?НЕ.Дори и да се занимават отчасти е само за парлама.
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от toko652003 »

Говорим колко пари са нужни, а за труда и времето просто не ги включваме и съм съгласен, че също влизат в уравнението.
С такъв капитал с които разполагаш можеш да си правиш ''експерименти'', но относно пчеларството съм скептично настроен.Има една приказка на мой приятел''Най елегантния начин да загубиш много пари е да ги вложиш в пчели''просто се случва неусетно.Съвсем друго е в база свързана с пчелите.
Успех!

п/п след 5 години живи и здрави ще се ''чуем'' и ще видиш, че съм прав , че с пчели няма да се занимаваш поне пряко, а само може би с мед.
toko6520035927(Skype)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Scutellator »

Mateev написа: ...хвърлям се с главата надолу в морето от проблеми и започвам да се уча да плувам.
Ако бих могъл да ти дам някакъв съвет то ще е следния:

Започни от зад напред - пазара. И какво смяташ да произвеждаш. Кое ти се струва най-доходоносно.
Проучи как стои въпроса и в другите държави. Огледай се. Условията за бизнес са много важни. Различните държави имат различни закони/ограничения.


Лично мен в България ме спираха най-вече монопола/ограниченията в закона за пчеларството. Чак съм се уморил да го повтарям. Аз ОТКАЗВАМ да работя с такива пчели. Който веднъж се качи на ферари, трудно може да бъде върнат обратно на москвича. И за да не си помисли някой че това е опит за реклама, ще спра до тук.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от toko652003 »

Вероятно късмета и хъса ще ти помагат , но за голям пчелин ти трябва човек който има сериозен стаж , вариянт според мен е да купиш такъв с базата и да назначиш на работа бившия собственик поне за година две.За мен наличието на капитал не означава нищо щом липсват практически умения относно заниманието с пчели.

п.п.Разбирам първоначалната тръпка тя е същата дори, когато имаш само 2 кошера.
toko6520035927(Skype)
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от volodq »

Mateev написа:
За това начинание планирам рисков капитал от 1 милион лева и 5 години от живота си. Това са двете ограничителни условия. Ако се достигне едното от двете и все още не съм изкарал бизнеса на печалба, ще го закрия и ще потърся други потенциални инвестиционни възможности.


Та именно по тази логика аз планирам 5 години и 1 милион като пари. Свършването на едното от двете ще е и край на бизнеса, освен ако преди това бизнеса не е достигнал до ниво да се самоиздържа. Има и още едно важно условие - бизнеса да продължава да носи доходи и без мое участите. Това второто условие е по-трудно за постигане, но не е невъзможно. Ако това второто условие го постигна, последните 10 години преди пенсионирането си ще ги отдам на някое хоби.
С тези пари,още сега можеш да се отдадеш на хобито си и не разбирам,защо трябва да губиш 5 години от живота си?За мечтите си прав,че се материализират,но изглежда не си разбрал още какъв е смисъла на живота и още се опитваш да доказваш нещо или нямаш с какво да запълниш времето си.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от Veselin »

Матеев...Матеев...Наистина ли си 60 набор?Гледам че си действаш със замах на който няма как да не завидим предвид постигнато за седмица....Ще може ли да покажеш снимките на90-те кошери и 10 000 фиданки акация които казваш че си засадил... :wink:
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Можем ли да заобиколим прекупвачите на мед

Мнение от светльо »

Mateev написа: Можете вече спокойно да ме наричате колега .............. :lol: :lol: :lol:
рано ти е още - първо да ти избяга някой рой, па тогава. :mrgreen:

п.п. а е все пак - ако си поставиш малко по-скромни цели, смятам, че ще постъпиш по-разумно. Виждаш ли, не си първия, който влиза във форумите и ги пише тези неща - не си и първия извън форумите, но ми е направило впечатление, че хората, които си поставят такива твърде високи цели, твърде бързо и отпадат. Нека те питам нещо - щом можеш да вържеш търговията, защо ти е аджеба да се занимаваш и с пчеларство?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Внос - износ / Import - export”